Андерсен х. к. "Реальне і фантастичне в казці Х.Андерсена" Снігова королева "Чому казка« Снігова королева так називається

Андерсен х.  к.

розділи: література

клас: 5

Тип уроку:узагальнення вивченого з елементами лекції та інсценування.

цілі:

  • узагальнення і поглиблення вивченого за творчістю Х.К.Андерсена з урахуванням літературознавчих знань; навчання вмінню знаходити зв'язок між фантастичним і реальним світом в літературних творах;
  • розвиток монологічного мовленняучнів; вміння порівнювати, аналізувати, узагальнювати;
  • виховання в учнів доброти, самопожертви, співчуття.

Звучить "Вальс-фантазія" М.І. Глінки.

Коли ми читаємо або вивчаємо казки, над нами витає фантазія. Ось і сьогодні вона прийшла до нас в звуках "Вальсу - фантазії" Глінки, який ви тільки що почули.

Слово вчителя.

Всі ми, люди, родом з дитинства. Ми, вже сиві, згадуємо своє дитинство, як чарівний сон. І, напевно, хлопці, вам батьки іноді кажуть: "Як би я хотіла опинитися на твоєму місці, стати такою ж маленькою, як ти". Щасливі ті діти, у яких є бабусі, особливо якщо бабусі перед сном розповідають чарівні казки. Ми любимо казки зі щасливим кінцем, але не всі казки такі. Як боляче серцю, коли ми дізнаємося про смерть Русалочки. Як шкода стійкого олов'яного солдатика, який по пустощі злого хлопчиська розплавився в вогні.

Так, через казки ми осягаємо життя. А життя наше - це постійні переходи від реального в фантастичний світ, з фантастичного в реальний, часом дуже суворий.

І, звичайно ж, нам потрібні казки. Маленький Андерсен задавав собі питання: "Що таке казка? Справжня казка? " Задав він це питання і батькові. Той йому відповів: "Якщо казка справжня, в ній чудово поєднуються дійсне життя і та, до якої ми прагнемо".

І Андерсен зумів у своїх казках з'єднати, здавалося б, непоєднуване - фантастичний і реальний світ.

А що таке реальний світ? Нас з вами оточує реальний світ: клас, знайомі і незнайомі особи, книги. Але ось ми прийшли додому, відкрили книгу - і потрапили в фантастичний світ, світ морських чудовиськ, русалок і казкових істот.

Знамениті казкарі дуже багато взяли з фольклору: міфів, казок, звичаїв. Не боявся робити цього і Андерсен. Він знав розповідь про русалку, яка нібито запливла за прорвану штормом дамбу у голландського міста Едем і була спіймана, жила в монастирі міста Гарлема, займалася ткацтвом і була похована за християнським обрядом.

Знав він і інший розповідь. В середині XVII століття в протоці, яка відділяє Ньюфаундленд від Лабрадору, рибалки зловили в мережу людини-рибу з сірою шкірою, густою бородою і білявим волоссям. Він розірвав мережу і зник під водою.

Як ви думаєте, яка казка була створена Андерсеном за цими розповідями? Що вам особливо сподобалося в цій казці? Де тут фантастичне? А чи є в казці місце реального світу? Чи схожі русалки на людей? (Люди наділили фантастична істота своїм характером. Русалки так само, як і люди, страждають, страждають від того, що їх не люблять, тому, що світ буває такий жорстокий. Як нам гірко читати про смерть Русалочки, але як вірять в неї. Без віри не можна. Так переплітаються в казці реальне і фантастичне.

Символом столиці Данії - Копенгагена - стала бронзова русалка. Сидить вона на кам'яній брилі біля входу в копенгагенський порт, як би вітаючи заходять сюди кораблі. Моряки з усього світу дарують їй квіти, вважаючи, що це приносить щастя.

Дуже схожа біографія Андерсена з сюжетом казки "Гидке каченя". Так чи інакше, саме в дитинстві Андерсена - головні витоки його творчості: "Він дуже повільно дорослішав і з роками не віддалявся від того, чим живе дитинство. У 16 років він так само самовіддано грав в ляльки - ляльки-артисти, як і шестирічною дитиною ".

Зображуючи в казці цих птахів, Андерсен мав на увазі людей, адже деякі з них, живучи в своєму "пташнику", нічого не бачачи, хвалять своє і паплюжать чуже.

Рано чи пізно талант, доброта, сила, сміливість переможуть, навіть якщо люди, яким вони властиві, народилися в злиднях.

У казці "дитячі слова" чарівна маленька дівчинка, у якому не вбили, а "вцеловалі" пиху, міркує про те, що в ній тече "справжня" кров, а в кого її немає, з того нічого не вийде: "Читай, старайся , вчися, скільки хочеш, але якщо в тебе немає справжньої крові, толку не вийде. " А вже з тих, чиє ім'я закінчується на "сен", - додала вона, - ніколи нічого не вийде путнього ".

Сумно слухав через двері ці слова бідний хлопчик, для якого величезним щастям було хоч в шпаринку подивитися на виряджених, хто бавиться дітей. Його прізвище якраз закінчувалася на "сен", як і у всіх простих людей. Потім він став чудовим і знаменитим скульптором, В центрі міста створили музей Торвальдсена.

Напевно, не раз в своєму дитинстві чув такі висловлювання і інший хлопчик з прізвищем на "сен", який потім став великим казкарем. Ім'я його відомо всьому світу - Ханс Крістіан Андерсен.

Отже, послухаємо розповідь про кращому казкаря світу - Г.Х. Андерсена(Рассказавает учениця).

Ханс Крістіан Андерсен все своє життя умів радіти, хоча дитинство його не давало для цього ніяких підстав. Народився він в старому данському місті Оденсе, в родині шевця. Сім'я жила бідно, але все для маленького Андерсена перетворювалося в диво. Він вирізав з паперу фігурки і грав з ними в театр. Єдиною гордістю сім'ї Андерсенів була незвичайна чистота в їхньому будинку, ящик з землею, де густо розростався лук, і кілька газонів на вікнах. У них цвіли тюльпани. Їх запах зливався з передзвоном дзвонів, стуком батьківського шевського молотка, лихий дробом барабанщиків близько казарми, свистом флейти бродячого музиканта і хрипкими піснями матросів.

У всьому цьому розмаїтті людей, фарб і звуків, що оточували тихого хлопчика, він знаходив привід для того, щоб вигадувати всякі історії.

У будинку Андерсенів у хлопчика був тільки один вдячний слухач - старий кіт на ім'я Карл. Але Карл страждав великим недоліком - він часто засинав, не дослухавши до кінця якусь цікаву казку. Котячі роки, як то кажуть, брали своє.

Але хлопчик не сердився на старого кота. Він все йому прощав за те, що Карл ніколи не дозволяв собі засумніватися в існуванні чаклунок, хитруна Клунпе-Думпе, догадливих сажотрусів, які говорять квітів і жаб з діамантовими коронами на голові.

Перші казки хлопчик почув від батька і бабусь із сусідньої богадільні (богадільня - будинок для одиноких старих людей). Весь день ці бабусі пряли, згорбившись, сіру шерсть і бурмотіли свої нехитрі розповіді. Хлопчик переробляв ці розповіді по-своєму, прикрашав їх, як би розфарбовував свіжими фарбами, і в невпізнанному вигляді знову розповідав їх, але вже від себе, літнім людям. А ті тільки ахали і шепотілися між собою, що маленький Крістіан дуже розумний.

Маленький Крістіан умів радіти всьому цікавому і хорошому, що попадається на кожній стежці і на кожному кроці. Хіба не цікавий сухий мох, розсипається зі своїх кувшинчиков смарагдову пилок, або квітка подорожника, схожий на бузкове прикраса? Хіба не прекрасне кожна травинка, наповнена пахучим соком, і кожне летюча насіннячко липи? З нього обов'язково виросте могутнє дерево.

Та хіба мало що побачиш у себе під ногами! Про все це можна писати оповідання та казки, такі казки, що люди будуть тільки качати головами від подиву і говорити один одному: "Звідки тільки взявся такий благословенний дар у цього довготелесого сина шевця з Оденсе? Повинно бути, він все-таки чаклун! "

Коли Андерсену виповнилося 14 років, помер його батько. Незабаром після смерті батька Андерсен відпросився у матері і на жалюгідні збережені гроші поїхав до столиці Данії Копенгаген, щоб стати актором; але актора з нього не вийшло. Зате деякі з його п'єс отримали схвалення в театрі, і він отримав стипендію і право навчання в Латинській школі.

У 20 років він вирішив, що головне в його житті - поезія. Написав кілька книжок віршів.

За своє життя він зробив 29 подорожей, побував у багатьох країнах Європи, в Азії і навіть добрався до Африки. У 1835 році вийшла перша збірка його казок. Вони швидко облетіли весь світ. Про коріння своєї казки краще за всіх сказав у своєму вірші сам Андерсен:

У квітучої Данії, де світло побачив я,
Бере мій світ свій початок;
Датською мовою мати пісні мені співала,
Шепотіла казки мені рідна моя ...

Робота над текстом казки.

Сьогодні ми з вами будемо працювати над текстом казки " сніжна королева". Ця казка була особливо дорога автору ще тому, що чарівне в ній є сусідами з реальним, з життям самого Андерсена. Город матері казкаря, за його словами, і тепер ще цвіте в казці "Снігова королева".

  1. Який характер має бути, на вашу думку, у людини, який так починає свою казку: "Ну, почнемо! Ось дійдемо до кінця казки, тоді будемо знати більше, ніж тепер. Жив-був троль, злий-презлий, сущий диявол ... "? Чим схоже це початок на інші казки, відомі вам, а що - ні? Чи можна визначити з цього початку, що казка - не російська?
  2. У троля, говорив Андерсен, була своя школа. Чого навчали в цій школі? Доведіть, що казкар не так ставиться до життя і людям, як троль і його учні.
  3. Яке зло чинили людям осколки чарівного дзеркала?
  4. Автор закінчує першу казку словами: "І багато осколків дзеркала все ще літало по світу. Послухаємо ж про них ". Ми вже знаємо, що від цих осколків приходить біда: серця людей перетворюються в шматки льоду. Це, звичайно, казкове вираз, і ми розуміємо, що "лід" цей особливий, не такий, як на ковзанці. Подумайте і скажіть, про кого з героїв казок Андерсена можна сказати, що їх серця - немов крижані.
  5. Для чого дві родини влаштували собі "сад" в дерев'яних ящиках? Що це був за сад? Зрозуміло, чому розводили коріння для супу і зелень, але навіщо посадили рожеві кущі?
  6. Як починається розповідь про Снігову королеву? Послухаємо, що говорять про неї бабуся, Герда і Кай. (Інсценізація епізоду). Подивіться, Кай ще майже нічого не знає про Снігову королеву: добра вона чи зла, яким є її характер, але він уже говорить: "Я посаджу її на теплу піч, і вона розтане". Як ці слова характеризують Кая?
  7. Який побачив Кай Снігову королеву в перший раз? Як ви розумієте слова казкаря: "Очі її сяяли, як зірки, але в них не було ні тепла, ні миру"? Чи схожі крижані візерунки Снігової королеви на морозних вікнах на рожеві кущі в садку дітей?
  8. Чим вам запам'ятався розповідь про те, як осколок дзеркала троля потрапив в око Каю? Переживає чи казкар ця подія або йому все одно? Доведіть свою думку.
  9. Чому так злякалася Герда, коли Кай зірвав дві троянди і кинув їх? Що зробив Кай, помітивши її переляк?
  10. Як описується в казці друга поява Снігової королеви? Який тепер бачить її Кай? Що сказав Кай, коли Снігова королева його поцілувала? Про що він згадав? А про що не згадав?

Чому саме Кай став бранцем Снігової королеви? Зауважте, Снігова королева зовсім не мстить Каю за його зухвалі слова, вона ласкава з ним, як зі своїм. Адже неможливо було б уявити, щоб осколок потрапив в серце Герди, а Кай, якщо можна так висловитися, зручна мішень для такого осколка, він має нахил до майбутньої зміни, що відбулися з ним.

"А санчата! Не забудь мої санчата! "- це не просто вплив осколка і поцілунку. Кай, як бачимо, не всі забуває з колишнього життя: він забуває Герду, бабусю, домашніх, але про санчата не забуває. Може бути, саме тому Снігова королева потім обіцяє йому не тільки весь світ, а й ковзани. Тут не тільки чудовий гумор Андерсена, а й щось інше. Кай знає дуже багато для свого віку, не тільки чотири дії арифметики і навіть дроби; але чогось дуже важливого він не знає. Чого ж він не знає?

  1. Що ж було з Гердою після зникнення Кая? Хто їй співчував? А казкар? Знайдіть рядки, які доводять це.
  2. Герда потрапляє в прекрасний квітник жінки, вміла чаклувати. Там було дуже красиво, але щось могло насторожити з першого ж дня. Що саме? Чим раптом опинилася схожа добра бабуся-чарівниця на Снігову королеву?
  3. Чи не правда, положення Герди нагадує положення Кая? Обидва під впливом чаклунства забули один про одного. У чому ж різниця?
  4. Як поводиться Герда, почувши розповідь ворона про принцесу і хлопчика, якого вона вважає Каєм?
  5. Як описується королівський палац? Доведіть, що казкар підсміюється над придворними порядками.
  6. Чи подобається вам маленька розбійниця? Давайте подивимося, чи залишається вона весь час однією і тією ж або змінюється? Чим пояснюється зміна в маленькій розбійниці?
  7. Добра чи зла маленька розбійниця? Чому вона допомогла Герді? Про що розповіла Герда маленькій розбійниці? (Про Снігову королеву Герда нічого не знає). Розкажіть самі від імені Герди.
  8. Чому порятунок Кая фінка вважає найважчим випробуванням для Герди?
  9. Чому Герда виявилася сильнішою Снігової королеви? У чому сила Герди?
  10. Як їй вдалося зруйнувати чари Снігової королеви і звільнити Кая?
  11. Маленька розбійниця при новій зустрічі говорить Каю: "Ах ти, бродяга! Хотіла б я знати, стоїш ти того, щоб за тобою бігали на край світу? "Як би ви відповіли на запитання маленької розбійниці?
  12. Зустріч з Гердою сильно вплинула на маленьку розбійницю. А як, на вашу думку, зміниться Кай після всієї цієї історії? В кінці казки Кай і Герда помітили, що виросли. Чи тільки зростанням стали вони більше, або Андерсен хоче ще щось сказати про своїх героїв?

"Хотіла б я знати, стоїш ти того, щоб за тобою бігали на край світу!"

"Варто!" - стверджує всією своєю творчістю Андерсен. Людина завжди стоїть того, щоб за нього боротися, навіть якщо він зовсім "пропащий"!

Герда, маленька, слабка дівчинка, виявилася сильнішою за могутньої володарки царства льодів і снігів. Сила Герди в її мужність, безстрашність, в її вірі у власні сили, в умінні долати перешкоди.

У цій казці "почуття здобуває перемогу над холодним розумом".

Х.К. АНДЕРСЕН. КАЗКА «Снігова королева»

РЕАЛЬНІСТЬ І ФАНТАСТИКА.

Андерсен був посереднім драматургом, середнім поцьому, хорошим романістом івидатним автором подорожніх нотаток. Але в казках він досягдосконалості. (Запис в зошит.)

бо Грёнбек

мета: познайомити учнів з біографією, казкою «Снігова королева» Андерсена. Викликати інтерес до письменника і його твору, виховувати в учнів почуття доброти, чуйності, любові до бліжнемуна прикладі вчинків головної героїні в казці.

ХІД УРОКУ

1. Слово вчителя.

Ми почнемо читати казку знаменитого автора, який у нас, в Росії, з середини минулого століття і до сьогоднішнього дня остується одним з найвідоміших і найулюбленіших. Не випадково йогоназивали королем казок, а щорічно проводиться Міжнароднимродний день дитячої книги завжди відкривається в день його пикдення - 2 квітня ". Не маючи своїх дітей, Андерсен розповівказки дітям усього світу. Які казки Андерсена ви знаєте, помисліть, любите? Назвіть їх героїв.

2. Читання вчителем вголос першої історії казки «Снігова королева ». Словникова робота. (Троль - «в скандинавських повірях - надприродна істота, зазвичай вороже людям ». У різних казках тролі можуть виглядати по-різному: вони могут бути карликами, можуть бути велетнями або навіть відьмами.)

3. Бесіда за твором:

Перша історія - це своєрідне «передмова» до казки.У ній задається основна тема твору - тема боротьби добра і зла. І задана вона за допомогою образів-символів: зло передпостає в образі троля, який вирішив посміятися над уособлюючиням добра - самим творцем. Наслідки витівок троля руйнівні: при попаданні в очі осколків диявольського дзеркала люди починають «бачила все навиворіт», або «помічати в кожній речі лише одне погане», тобто перестають любити людей, життя, забувають про милосердя і добро. Але найгірше було тим людям, яким осколок потрапляв прямо в серце. Як ви думаєте, чому? Як ви розумієте слова:«Серце перетворювалося на маленьку крижинку»? Що означають вирази«Холодне серце», «холодний людина»? У чому, як ви думаєте, полягає реальність і фантастика в казці?

4. Висновки по уроку.

5. Виставляння оцінок.

6. Домашнє завдання:

2. Індивідуальні завдання - відповісти на питання:

а) Як жили сім'ї, де росли Кай і Герда?

б) Яку легенду про Снігову королеву розповіла дітям
бабуся?

в) Яку роль відігравали троянди в житті дітей?

г) Яким став Кай?

д) Порівняйте два портрета Снігової королеви в другій історії.

Я дуже люблю читати казки, тому що там є чари і чудеса, несподіванки і самі неймовірні пригоди. Реальне і фантастичне так сильно переплітаються в казках, що іноді й не розбереш, де закінчується одне і починається інше. Ось, наприклад, казка X. К. Андерсена "Снігова королева". Головні герої казки - звичайні хлопчик і дівчинка. Вони люблять грати і секретничати, катаються на санках і вирощують квіти. І бабуся їх - звичайна бабуся, турбуються про своїх онуків і нескінченно любляча їх. Але ось повіяло холодом,

І в вікно заглянула Снігова королева - таємнича, бездушна, прекрасна. А ось бешкетувати учні троля розбили диявольське дзеркало, і підступні осколки потрапляють в очі і серця добрим і чесним людям всієї землі, роблячи їх жорстокими, злими, безсердечними. Маленька розбійниця, принцеса і принц, що говорять тварини - це лише частина тих чудес, якими наповнена чудова казкова історія про силу любові і дружбі, надії і вірності.
Нам так хочеться вірити, що чари і дивовижні пригоди зустрічаються не тільки в казках, а й у реальному житті, І "Снігова королева" X. К. Андерсена допомагає нам сподіватися на зустріч з цими чудесами.

березня 04 2011

Напевно немає на світі людей, які в дитячому віці (а багато - і ставши дорослими) не любили б читати, чи не захоплювалися б силою, спритністю, винахідливістю безстрашних і непереможних героїв. Однак ми звикли, що бореться зі злом, ризикує власним життям і в кінці кінців перемагає могутній богатир, закоханий принц або, на худий кінець, кмітливий Іванушка-дурник. Але ось перед нами X. К. Андерсена «». І що ж ми бачимо? Головна - маленька, ніжна, тендітна дівчинка, яка виявилася здатною не тільки протистояти чарам холодної та прекрасної, але і зруйнувати її палац, визволивши з біди свого названого братика Кая. Які тільки випробування не випали на долю Герди, які тільки перешкоди вона не долала під час своїх тривалих і небезпечних мандрівок. Будь-які труднощі виявилися по плечу цієї невтомної мандрівниці, тому що в її серці жили віра, надія і любов. Їй вдалося пройти там, де відступив би, мабуть, навіть прославлений лицар. Я думаю, ця казка вчить нас, що навіть маленькі і слабкі завжди зуміють добитися свого, якщо будуть вірити в свої сили і вірність обраних цілей.

Я дуже люблю читати казки, тому що там є чари і чудеса, несподіванки і самі неймовірні пригоди. Реальне і фантастичне так сильно переплітаються в казках, що іноді й не розбереш, де закінчується одне і починається інше. Ось, наприклад, казка X. К. Андерсена «Снігова королева». Головні герої казки - звичайні хлопчик і дівчинка. Вони люблять грати і секретничати, катаються на санках і вирощують квіти. І бабуся їх - звичайна бабуся, турбуються про своїх онуків і нескінченно любляча їх. Але ось повіяло холодом, і в вікно заглянула Снігова королева - таємнича, бездушна, прекрасна. А ось бешкетувати учні троля розбили диявольське дзеркало, і підступні осколки потрапляють в очі і серця добрим і чесним людям всієї землі, роблячи їх жорстокими, злими, безсердечними. Маленька розбійниця, принцеса і принц, що говорять тварини - це лише частина тих чудес, якими наповнена чудова казкова про силу любові і дружбі, надії і вірності.
Нам так хочеться вірити, що чари і дивовижні пригоди зустрічаються не тільки в казках, а й у реальному житті, і «Снігова королева» X. К. Андерсена допомагає нам сподіватися на зустріч з цими чудесами.

Зимовими ночами, коли на небі яскраво світить місяць, а на вулиці виє і свище вітер, вносячи плутанину в білий рій кружляють виблискуючих сніжинок, до мене у вікно часто заглядає Снігова королева з казки X. К. Андерсена. Її обличчя на мить припадає до шибки, покритому дивовижними візерунками, і ось вже чутно, як видаляються, брязкаючи кришталевими бубонцями, королівські сани. А мені стає незатишно і якось прохолодно навіть під теплим верблюжим ковдрою ... Ні, я не боюся, тому що мені відома таємниця, яку так ревно намагається зберегти крижана красуня, але яку зуміла розкрити маленька тендітна дівчинка Герда, безстрашно пуститися на пошуки свого названого брата. Ім'я цієї таємниці - Любов, і я рада, що від гарячих слів Герди розтануло скрижанілий серце Кая, випав з його очі осколок диявольського дзеркала, а дорослі і діти всього світу дізналися про найголовніше зброю проти підступності і бездушності.


Найбільш обговорюване
М. Пришвін.  Комора сонця.  Текст твору.  IV.  Михайло Михайлович Пришвін.  Комора сонця (продовження) I. Вступне слово вчителя М. Пришвін. Комора сонця. Текст твору. IV. Михайло Михайлович Пришвін. Комора сонця (продовження) I. Вступне слово вчителя
Карл Брюллов Карл Брюллов "Вершниця". Опис картини. Твір-опис за картиною К. Брюллова "Вершниця" На полотні також зображена маленька зведена сестра Джованіні - Амаліція. Одягнена вона в рожеву сукню і зелені туфельки. Але найбільше привертає увагу
Картина соняшники ван гога враження Картина соняшники ван гога враження


top