Доповідь: Печорін - портрет свого покоління за романом Герой нашого часу. Печорін - портрет свого покоління за романом герой нашого часу Реалізація домашнього завдання

Доповідь: Печорін - портрет свого покоління за романом Герой нашого часу.  Печорін - портрет свого покоління за романом герой нашого часу Реалізація домашнього завдання

Місце роману М.Ю. Лермонтова «Герой нашого часу» в програмі з літератури цілком виправдано. Цей твір може бути як юнацької книгою, так і книгою для зрілого читача. На наш погляд, «Герой нашого часу» є багатющий матеріал для морального виховання підростаючого покоління.

Пропонуємо розробку уроку, що представляє собою поєднання класичних і інноваційних форм роботи, які дозволяють на матеріалі твору формувати духовні цінності, активну життєву позицію підлітків.

Урок по темі «Печорін як представник портрета покоління», представлений тут, має цілі:

освітня:

навчити дітей характеризувати героїв літературного творуза їхніми вчинками, відношенню до оточуючих, за авторською оцінкою; допомогти учням побачити непересічність характеру героя;

розвиваюча:

розвивати вміння орієнтуватися в тексті, відбирати потрібний матеріал, порівнювати, зіставляти, аргументовано відстоювати свою точку зору, розвивати вміння працювати в групі;

виховна:

виховувати інтерес до духовного світугероїв літератури, комунікативність, повагу до думки товариша по групі, сприяти моральному вихованню, вихованню інтересу до творчості М.Ю. Лермонтова; виховувати активну життєву позицію учнів.

Учитель застосовує різні види перевірки ступеня засвоєння учнями нового матеріалу: дослідницька роботав групах, робота з текстом твору, зіставлення героїв твору, рефлексія.

Завантажити:


Попередній перегляд:

Статья.DОС

Урок літератури в 9 класі

Костенкова Любов Миколаївна №218-946-798

Печорін як представник «портрета покоління».

(За чолі «Бела» роману М. Ю. Лермонтова «Герой нашого часу»)

цілі:

освітня:

навчити дітей характеризувати героїв літературного твору за їхніми вчинками, відношенню до оточуючих, за авторською оцінкою; допомогти учням побачити непересічність характерів героїв

розвиваюча:

розвивати вміння орієнтуватися в тексті, відбирати потрібний матеріал, порівнювати, зіставляти, аргументовано відстоювати свою точку зору;

виховна:

виховувати інтерес до духовного світу героїв літератури, про духовну красу і внутрішньому багатстві особистості; сприяти моральному вихованню, вихованню інтересу до творчості М. Ю. Лермонтова; виховувати активну життєву позицію учнів.

Хід уроку.

1.Літературная розминка по чолі «Бела».

Кросворд по 1 главі роману «Герой нашого часу».По горизонталі : 2.Кто такий абрек? Як ви розумієте це слово? 4. Хто це: «Славний був малий, тільки трохи дивний». 7.Орудіе вбивства. 8. Кличка найкращого другаабрека, не раз рятував його від смерті. 9. Ім'я героїні роману. 11. Тварина-друг абрека? 12.Где відбуваються події? 14. Тварина, на яке небезпечно полювати.По вертикалі : 1. Що залишив герой роману Максим Максимович? 3. Що розлучив головних героїв? 5.Любімое заняття від нудьги головного героя. 6.Хто сказав ці слова: «Як вона танцює! Як співає! А вишиває золотом - диво! Чи не було такої дружини і у турецького падишаха ... ».9. Ким він є героїні? 10. Яке почуття тримало героїню в полоні? 13. Хто вбив героїню? Його ім'я?

2. Ключове запитання.

«І, може бути, я завтра помру! .. і не залишиться на землі жодного істоти, яка б зрозуміла мене абсолютно. Одні шанують мене гірше, інші краще, ніж я справді. Одні скажуть: він був добрий малий, інші - мерзотник! .. І те й інше буде хибно ».

Хто ж он геройЛермонтова?

3.Обратімся до тексту повісті «Бела». Удома ви складали план глави. Тепер відберемо епізоди, найбільш важливі для розуміння характеру Печоріна.

  1. Розповідь Максима Максимович про Печоріна.
  2. Печорін і Бела. (Історія взаємин до викрадення).
  3. Печорін і Бела. Любов і смерть героїні.
  4. Печорін на тлі інших героїв повісті.
  5. Исповедь Печоріна.
  6. Пейзажні замальовки.

4. Робота в групах. Клас ділиться на групи, і кожна група отримує завдання текстового дослідження епізоду. Відповідаючи на питання, дані вчителем, учні повинні показати знання тексту, привести цитати і зробити висновок.

  1. група - Розповідь Максима Максимович про Печоріна.

1. Що пов'язує і що роз'єднує Печоріна і оповідача?(Походження, освіта, відношення до служби, здатність російської людини застосовуватися до звичаїв тих народів, серед яких йому трапляється жити. Не випадково в образі Максима Максимович підкреслюється легкість, з якою він розуміє і приймає звичаї кавказьких племен, визнаючи їх правоту і природність в їх умовах. В яких епізодах ця риса характеру російської людини проявляється у Печоріна? Яке їхнє ставлення до Белі?

2. Яким бачить Печоріна Максим Максимович?

3. Що дивує і що незрозуміло Максиму Максимович в Печоріна?

2 група - Печорін і Бела. (Історія взаємин до викрадення).

1.Где Печорін вперше побачив Белу?

2. Яке враження справили вони один на одного?

3. Які наслідки підслуханої розмови Казбича і Азамата?

4. Яким ми бачимо Печоріна в цьому епізоді? Зробіть висновок про характер героя.

5. Який прийом використовує М.Ю.Лермонтов для окреслення образу героя?

3 група - Печорін і Бела. Кохання. 1. Яким чином Бела опинилася в фортеці?

2. Яке поведінка Бели в перші дні після викрадення?

3. Як Печорін домагався любові Бели?

4. Чому Бела все-таки відповіла взаємністю? (Зверніть увагу на опис прекрасних очейБели, дане Максим Максимович).

5. Як ми бачимо Печоріна в цих епізодах? Зробіть висновок про характер героя.

6. Який прийом використовує М.Ю.Лермонтов для окреслення образу героя?

4 група - Печорін і Бела. Смерть героїні. 1.Чому Печорін збайдужів до Белі? Як це проявлялося? (Процитуйте слова героя) 2. Як загинула Бела?

3. Як ви можете пояснити поведінку Печоріна після смерті Бели? Як це його характеризує?

4.Яким ми бачимо Печоріна в цих епізодах? Зробіть висновок про характер героя.

5. Який прийом використовує М.Ю.Лермонтов для окреслення образу героя?

5 група -Печорін на тлі інших героїв повісті.

1. Як змальовані характери Казбича і Азамата?

2. Як поводиться Печорін в конфлікті з Казбичем?

3. Яку роль відіграв Печорін в долі Азамата?

4. Зробіть висновок про характер героя, порівнявши його з Казбичем і Азаматом.

5. Який прийом використовує М.Ю.Лермонтов для окреслення образу героя?

6 група - Сповідь Печоріна. Читання фрагмента зі слів: «Послухайте, Максим Максимович ...»

1.Виберіте слова, що передають розчарування Печоріна в життя. Прокоментуйте їх.

2.В чому причина нудьги і розчарування Печоріна, на його думку?

3.В чому ви бачите подібність і відмінність Печоріна і Онєгіна?

4. Чому Печорін не може бути щасливий у своєму середовищі?

5. Який прийом використовує М.Ю.Лермонтов для окреслення образу героя?

(У своєму монолозі Печорін немов відкриває свої внутрішню біографію: задоволення життя, любов, читання - ніщо не приносило задоволення. Нудьга Печоріна безпосередньо перегукується з нудьгою Євгенії Онєгіна. Але, на відміну від Онєгіна, лермонтовскому герою властива ненаситна жага нового, «уява неспокійне» , «серце ненаситне». Збираючись у подорож, він шукає не спокою, а «бур і поганих доріг».)

7 група - Роль пейзажних замальовок у повісті.

1.Найдіте найбільш яскраві пейзажні замальовки.

2. Які картини природи вибирає Лермонтов для свого опису?

3.Какова зв'язок пейзажних замальовок з образом головного героя і подієвої канвою повісті?

(Великі картини гірської природи пройняті ліризмом, відчуттям краси і поетичності світу. На тлі гармонії в природі яскраво оттеняется розлад з життям і занепокоєння Печоріна. Крім того, бунтівливість і величність кавказьких пейзажів підкреслюють, підсилюють бунтівливість лермонтовського героя, його гордий дух.)

5. Узагальнення вчителя. У першій повісті, що починає роман, головний геройПечорін постає людиною, що втілює в собі суперечливі якості. Характер Печоріна залишається загадкою, бо від читача приховані мотиви його вчинків. Герой описаний через сприйняття оповідача - немолодого штабс-капітана, який в силу цілого ряду причин не здатний пояснити характеру і вчинків Печоріна. Ми сьогодні спробували самі розібратися в характері головного героя по першому розділі роману.

6. Рефлексія.

Давайте спробуємо висловитисвоє бачення героя в сінквейна. Нагадую правило складання сінквейна.

1 рядок - одне іменник, що виражає головну тему cінквейна.

2 рядок - два прикметників, що виражають головну думку.

3 рядок - три дієслова, що описують дії в рамках теми.

4 рядок - фраза, що несе певний сенс.

5 рядок - висновок в формі іменника (асоціація з першим словом).

7.Виставленіе оцінок. Домашнє завдання. Напишіть есе «Перше знайомство з Печоріним»





Образ Печоріна Образ Печоріна одне з художніх відкриттів Лермонтова. Печоринский тип воістину епохален, і перш за все тому, що в ньому отримали концентрований вираз особливості последекабрістской епохи, коли на поверхні «видно було тільки втрати, жорстока реакція», всередині ж «відбувалася велика робота ... глуха і німа, але діяльна і безперервна ...» Печорін особистість неординарна і спірна. Душа Печоріна НЕ кам'янистий грунт, але засохла від спеки полум'яною життя земля ... »


Конкретне і узагальнене в образі Печоріна З усіх філософських проблем роману концепція особистості - центральна в ньому. Це визначено свідомо самим Лермонтовим, а в передмові до Журналу Печоріна від імені оповідача який написав: «Історії душі людської ... чи не цікавіше і корисніше історії цілого народу» Образ Печоріна - найцікавіше явище в літературі, так як письменнику вдалося створити узагальнений тип особистості. Але це ще і портрет героя конкретної епохи, адже Печорін жив в конкретний час і став носієм його особливостей. Це последекабрістскіе епоха, про яку прекрасно написав Герцен: «На поверхні видно було тільки втрати, жорстока реакція, всередині ж відбувалася велика робота ... глуха і німа, але діяльна і безперервна». Результати цієї роботи - право осмислити себе в контексті історії, що дано не всім.


Печорін як герой свого часу Печорін - людина без серця - але сльози його гарячі, краси природи оп'яняють його. Він здійснює погані вчинки, але тільки тому, що від нього чекають їх. Він вбиває оббреханого їм людини, а перед тим перший пропонує йому світову. Висловлюючи риси множинні, Печорін насправді винятковий. Погані вчинки здатний здійснювати всякий. Усвідомлювати себе катом і зрадником - дано не кожному. Сповідуючись, Печорін жахається своєї «жалюгідною» ролі бути неодмінним учасником останнього акту комедії або трагедії, але в цих словах немає і тіні раскаянія.Цель Печоріна - неподільна влада над оточуючими. Тим наполегливіше він підкреслює, що страждаємо від нудьги і «дуже гідний жалю».


Коріння індивідуалізму Печоріна коріння його індивідуалізму - в атеїстичному погляді на життя. Він не здатний вірити в вищі цінності, підкорятися християнської етики і морально удосконалюватися. Це початок переоцінки суспільних цінностей і крах авторитетів, тобто формування суспільної свідомості. Ось чому образ Печоріна епохальне явище в російській літературі: «Є перехідні смуги державного життя, де релігійна і всяка ідея моральності втрачається, як в Росії»


Печорін як зайва людина Образ Печоріна дав російській літературі поняття «зайва людина», певний Герценом: «Сумний тип зайвої людини був тоді не тільки в поемах і романах, але на вулицях і в віталень, в селах і в містах». Критик має на увазі розповсюджується суспільне явище, закріплене за цим терміном. «Зайвими вони стали тому, що в розвитку йдуть далі більшості, розвиваючись в особистість, що в умовах знеособленої миколаївської Росії було одним з найтрагічніших положень». - продовжує Герцем. А.І. Герцен


Протиріччя образу Печоріна Образ Печоріна розкривається поступово, в співвідношенні моральної і фізичної природи, соціального і психологічного, видового і родового почав. Він поміщений в різні етнічні та соціальні групи, і завдяки цьому все більш розкривається його особистість, потреби і можливості. Печорін - дворянин - інтелігент миколаївської епохи, її продукт, герой і жертва, чия душа зіпсована світлом, розірвана на дві половинки, «краща з яких висохла, випарувалася, померла ...; тоді як інша ... жила до послуг кожного »Печорін здатний усвідомлювати себе, аналізувати вчинки і визнавати помилки, ставити питання про своє призначення, а не просто грати нав'язану суспільством соціальну роль.


Розрив між вчинком і результатом Багато разів говорилося про розрив між нестримною діяльністю Печоріна і результатом його вчинків, що усвідомлює сам герой: «геній, прикутий до чиновницького столу, повинен померти або зійти з розуму». Він відкидає уготовані долею ролі, намагаючись вгадати своє призначення: «Правильно, було мені призначення високе, тому що я відчуваю в душі моєї сили неосяжні». Герой розуміє неможливість реалізації: «Хіба мало людей, починаючи життя, думають закінчити її як Олександр Великий чи лорд Байрон, а тим часом ціле століття залишаються титулярним радниками». Це визначає гіркоту всіх його роздумів, порожнечу життя, пояснює його соціальну апатію.


Свобода як найвища цінність для Печоріна Цю обрану свободу зайвої людини високо оцінив Герцен: «Не домагатися нічого, берегти свою незалежність, не шукати місця - все це при деспотичному режимі називається бути в опозиції». У Печоріна є одна мета - осягнення можливостей особистості, звідси нескінченна ланцюг його експериментів над собою та іншими. Це сфера його волі: «Чому я так дорожу нею? що мені в ній? Куди я себе готую? Чого я чекаю від майбутнього? » В результаті вона витрачена на інтриги і народжує презирство до самого себе: «Я іноді себе зневажаю»


Рефлексія Печоріна Здатність до самоаналізу називається рефлексією, завдяки їй герой вибудовує свою особистість, адже «душа, страждаючи і насолоджуючись, дає в усьому собі строгий звіт» У нестримної діяльності Печоріна - концепція особистості, так як людина досягає вершин особистості у вільному енергійному вчинок, виходячи зі своїх потреб діяти, а не виконувати призначене. Рушійний початок вчинків Печоріна - інтелектуальна воля, а не пристрасті: «Сам я більше не здатний божеволіти під впливом пристрасті; честолюбство у мене придушене обставинами, а перше моє задоволення - підкоряти моєї волі все, що мене оточує »


Любов в житті героя «При можливості втратити її навіки Віра стала ... найдорожче у світі» - ось мотивація божевільною погоні. Герой не звик втрачати тих, хто підпорядкований його волі. Герой чесний перед собою: «Я дивлюся на страждання і радості інших тільки у відношенні до себе, як на їжу, підтримує мої душевні сили». І щастя для героя - «насичена гордість». Ось у чому роль жіночих образів: Через відносини з героїнями розкривається егоїстична сутність Печоріна, його нездатність любити і приносити щастя, так як для цього необхідно жертвувати собою.


Висновок Критики проводять зв'язок між віршем «Дума» і романом Лермонтова М.Ю. «Герой нашого часу», де гостро поставлено питання про портрет сучасного покоління: Сумно я дивлюся на наше покоління! .. * Багаті ми, ледь з колиски, помилками батьків і пізнім їх розумом ... * До добра і зла ганебно байдужі, На початку терени ми вянем без боротьби; Перед небезпекою ганебно малодушних І перед владою - мерзенні раби ... * Натовпом похмуро і незабаром забутою Над світом ми пройдемо без шуму й сліду, не кинули століть ні думки плодовитого, Ні генієм розпочатого праці ...


Література 1) «М.Ю. Лермонтов «Герой нашого часу»: аналіз тексту, основний зміст, твори ». Видавництво «Дрофа» 2002 год. 2) «Російська література. Твори шкільної програми. М.Ю. Лермонтов «Герой нашого часу» ». Видавництво «Айріс Прес» 2006 рік.

У романі "Герой нашого часу" Михайло Юрійович Лермонтов зачіпає ті ж проблеми, які часто звучать в його ліриці: чому розумні й енергійні люди не можуть знайти собі місце в житті, чому вони "старіють в бездіяльності"? Роман складається з п'яти частин: "Бела", "Максим Максимович", "Тамань", "Княжна Мері", "Фаталіст". Кожна з них представляє самостійний твір і в той же час є частиною роману. Центральне місце у всіх повістях займає образ молодого офіцера Печоріна. Не випадково дія роману відбувається на Кавказі, куди в той час засилали людей, критично налаштовані до самодержавства. Туди, як відомо, засилали Пушкіна і Лермонтова. Печорін належить до цієї категорії людей.

Розкриваючи складний і суперечливий характер Печоріна, автор показує нам його в різних життєвих ситуаціях, в зіткненні з людьми різних соціальних верств і національностей: з контрабандистами, з горянами, з молодою дівчиною-аристократкою, з представниками дворянської молоді та іншими дійовими особами. Перед нами постає образ самотнього, розчарованого людини, який ворогує зі світським суспільством, хоча і сам є його частиною.

У віршах Лермонтова образ такої людини намальований в романтичних тонах, поет не розкривав у своїй ліриці причин появи такого героя. А в романі "Герой нашого часу" Лермонтов зображує Печоріна реалістично. Письменник намагається показати, як на характер людини впливає середовище, в якій він живе. У Печоріна дуже багато спільного з Євгенієм Онєгіним з однойменного роману у віршах Пушкіна. Однак Печорін живе в інший час, це людина тридцятих років XIX століття, і розчарування цієї людини в навколишньому його суспільстві сильніше, ніж у Онєгіна.

Печорін народився і виріс в аристократичній родині. Природа наділила його гострим розумом, чуйним серцем і твердою волею. Але кращі якості цієї людини виявилися не потрібні суспільству. "Кращі мої почуття, боячись глузування, - говорить Печорін, - я ховав у глибині серця". Він закохувався і був любимо; зайнявся наукою, але скоро зрозумів, що слави і щастя вона не дає. А коли він зрозумів, що в суспільстві немає ні безкорисливої ​​любові, ні дружби, ні справедливих гуманних відносин між людьми, йому стало нудно.

Печорін шукає гострих відчуттів, пригод. Розум і воля допомагають йому подолати перешкоди, але він усвідомлює, що його життя порожнє. І це підсилює в ньому почуття туги і розчарування. Печорін добре розбирається в психології людей, тому легко завойовує увагу жінок, але і це не приносить йому відчуття щастя. Він, як і Онєгін, "не створений для блаженства сімейного життя. Жити, як люди його кола, він не може і не хоче ".

В історії з княжною Мері й надалі, яку Печорін закохав у себе, підпорядкував своїй волі, він постає і як "жорстокий мучитель", і як глибоко страждає людина. Змучена Мері викликає в ньому почуття жалю. "Це ставало нестерпним, - згадує він, - ще хвилина, і я б впав до ніг її".

Лермонтов створив правдивий образ свого молодого сучасника, в якому відбилися риси цілого покоління. У передмові до роману він писав, що Печорін - "це портрет, складений з пороків нашого покоління, в повному їх розвитку".

У назві роману звучить іронія письменника над своїм поколінням і над часом, в якому воно живе. Печорін, звичайно, не герой в буквальному сенсі цього слова. Його діяльність не можна назвати героїчною. Людина, який би міг принести користь людям, витрачає свої сили на порожні заняття.

Автор не прагне ні засудити Печоріна, ні зробити його краще, ніж він є. Потрібно відзначити, що М. Ю. Лермонтов з великою майстерністю розкрив психологію свого героя. Критик Н. Г. Чернишевський відзначав, що "Лермонтова цікавив сам психологічний процес, його форма, його закони, діалектика душі ..." Високо оцінив роль Лермонтова у розвитку соціально-психологічного роману і Л. Н. Толстой.

"Всі , Що Лермонтов хотів додати до того,

що розповів в «Герої нашого часу»,

висловлено в портреті Печоріна ».

А. М. Марченко «сторіч не зітруть».

I Вступне слововчителя. Бесіда.

Ви знаєте, що література, книги допомагають нам розуміти інших людей, світ і себе в ньому. Однією з таких книг є роман Лермонтова «Герой нашого часу», над яким ми починаємо роботу. Уже сама назва повідомляє: образ центрального персоналу нерозривно пов'язаний з певною епохою, це герой свого часу. Недарма роман викликав бурхливу полеміку: чи дійсно такий герой епохи, або це наклеп на сучасну людину? Але ми читаємо роман в наш час, і для нас важливо не стільки те, яким був час Печоріна і яким був герой того часу, скільки інше: що відкриває Лермонтов нам зараз, що означають думки письменника тепер, для нас.перегляньте відеофрагмент , Відзначте в зошитах, чому ми, читаючи роман, встаємо перед проблемою, важливою для кожного з нас: що залежить від самого людина, сам він визначає свою долю або щось поза ним?

Слайд з відео.

Учитель (слайд 4): Повертаємося до питання. Які записи ви зробили?

(Відповіді учнів)

учитель:

У центрі уваги нашого уроку - портрет Григорія Олександровича Печоріна. І тема урокуПечорін - «портрет покоління» (Слайд 5)

Який завершальний розділовий знак ви поставите в кінці речення?

(Слайд 6)

учитель: Визначимо ключове слово в темі уроку.(Слайд 7)

Згадаймо, що таке портрет.(Слайд 8) Знайомимося з новим літературознавчим терміном - психологічний портрет. Чому нам важливий саме психологічний портрет? (Відповіді учнів).

Робота з епіграфом до уроку. (Слайд 9)

«Все, що Лермонтов хотів додати до того, що розповів в« Герої нашого часу », висловлено в портреті Печоріна». А. Марченко

Визначте ключові слова в цьому висловлюванні.

Відповідь: ( все висловлено в портреті Печоріна)

учитель: Отже, все висловлене в портреті.

Чому ж для Лермонтова так важливий портрет героя? І щовсі висловлено в портреті героя? Відповідь на це питання знайдіть в передмові до роману.

(Учні працюють з передмовою)

Слайд 11.

М. Ю. Лермонтов в «Передмові» до роману пише: «Герой Нашого Часу, милостиві государі мої, точно, портрет, але не однієї людини: це портрет, складений з пороків усього нашого покоління, в повному їх розвитку»

учитель: завданняавтора - вказати хвороба! А суспільство має з хворобою впоратися. Печорін ж - один з членів суспільства. Виходить, що головний герой роману - негативний персонаж ?! Або все-таки позитивний?(Слайд 12)Уже багато почувши на уроці і прочитавши перші повісті роману, спробуйте самостійно відповісти на питання: «Що я знаю про Печоріна?». (Слайд 13)

(Робота в парах, припущення записуємо на дошці)

учитель: Справа в тому, що значення слова «герой» можна розуміти по-різному. У тлумачному словнику наводиться кілька його значень.

Я пропоную вам такі визначення:слайд 14

1) Винятковий по сміливості або зі своїх доблестям людина.

2) Головна дійова особа літературного твору.

3) Людина, за своїм характером і вчинкам є виразником якоїсь середовища або епохи.

Учитель: Яке з цих визначень підходить образу Григорія Печоріна? (3определеніе)

Учитель: Недоліки кожної окремої людини можуть бути притаманні лише йому - тоді можна намагатися їх виправити. Але коли пороки властиві цілому поколінню - вина лягає не на окремих людей, а на суспільство, що породило ці пороки! Виправляти треба було російську дійсність, ціле покоління!

Що ж це за покоління, до якого належать і сам М. Ю. Лермонтов, і його герой? слайд 15

Основний період творчості Лермонтова пов'язаний з епохою 30-х років XIX століття - часом миколаївської реакції у всіх сферах суспільного життя.Ідеї, ідеали, цілі і сенс життя пушкінського покоління - все було зруйновано. Це важкі часи, пізніше вони будуть названі епохою лихоліття. У такі роки говорять про бездуховність, про падіння моральності.

Потреба освоїти "помилки батьків", заново осмислити те, що здавалося непорушним попередньому поколінню, виробити свою власну морально-філософську позицію - характерна риса епохи 20-30 років.

Людина і доля, людина і його призначення, мета і сенс людського життя, її можливості і дійсність, свобода волі і необхідність - всі ці питання отримали в романі образне втілення.

учитель: Після краху декабризму, який знайшов свою внутрішню неспроможність, російська громадська думка перебувала в ситуації болісного пошуку.

Таку ситуацію сучасник Пушкіна і Лермонтова французький письменникАльфред де Мюссе символічно представив так: (Слайд 16)«Позаду - минуле, знищене назавжди, але ще тріпотів на своїх руїнах ... Попереду - сяйво неосяжного горизонту ... А між цими двома світами - бурхливе море, повне уламків корабля, де зрідка біліє далекий вітрило».

Учитель: Яке ліричний вірш Лермонтова ви згадуєте, читаючи цю цитату?(Діти читають напам'ять вірш «Парус») слайд 17

Чи можна самотній Парус зіставити з характером Печоріна?

(Парус, символ неспокої, виклику долі, - найважливіший образ у творчості Лермонтова Згадаймо хоча б запис в щоденнику Печоріна: "Я, як матрос, народжений і виріс на палубі розбійницького брига ... він нудьгує і нудиться, як не мані його тінистий гай , як не світи йому мирне сонце ... і вдивляється в туманну далечінь: чи не майне там ... бажаний вітрило ... "Печорін самотній у будь-якому суспільстві, куди б він не потрапив.

Печорін, як і "парус" Лермонтова, подорожує без мети, сам не усвідомлюючи того, "він щастя не шукає і не від щастя біжить". Печорін не може знайти щастя, так як його діяльна натура не знаходить собі застосування.)

учитель:Цей герой з моменту своєї появи і до сьогоднішнього дня викликав і викликає різні думки. Він привертає художників, режисерів, читачів безпосередньо.

Може бути, він такий привабливий, тому що роман «Герой нашого часу» - психологічний роман.(Слайд 18)

Згадаймо, яке епічний твір називається романом?

(Слайд 19)

Тепер для нас важливо визначити особливості психологічного роману. Порівняємо (слайд 20) ....

(Відповіді учнів)

Узагальнює (слайд 21)

учитель:Таким чином, психологічний роман - це ... (Слайд 22)

письменника цікавить (Слайд 23)внутрішній світ героя - психологія душі - психологічний портрет особистості.

Яким є психологічний портрет Печоріна? Що допоможе нам простежити в романі дану ланцюжок?

Розглянемо особливості композиції роману. ( слайд 24)

У «Герої нашого часу» композиція організує, вибудовує сюжет, а не фабулу. Щоб зрозуміти різницю, необхідно уточнити поняття фабули і сюжету.

завдання:Вивчіть теоретичний матеріал. Розмістіть повісті в подієвому, а потім в хронологічному порядку.

(Самостійна робота учнів)

ПЕРЕВІРЯЄМО: (Слайд 24)

учитель: Чому Лермонтов порушує хронологію подій? Яку мету він переслідував, розташовуючи повісті в такій послідовності?

(Відповіді учнів)

узагальнює (Слайд 25)

Маючи в своєму розпорядженні повісті в такій послідовності, автор мав на меті, що витікає із ідейного задуму, - ширше і глибше розкрити складну натуру Печоріна.

Ще раз нагадаємо, що роман був задуманий як художнє дослідження внутрішнього світу людини, опис «історії душі людської».

Лермонтов створив абсолютно новий роман - новий за формою і змістом: психологічний роман, передбачивши подальший розвиток російської прози в цьому напрямку. Відтепер російський роман в його кращих, класичних зразках стане романом психологічним. Він завжди буде зосереджений на внутрішньому світігероїв і буде ухилятися від прямих і контрастних оцінок.

(Слайд 25, читаю)

учитель:Чи можна побачити внутрішні якості людини?

(Відповіді учнів)

Правильно, немає. Але вони проявляються в його поведінці, в ставленні до оточуючих. слово особистістьпоходить від слів "особа", "личина". У давньогрецькому, а потім і в давньоримському театрах актор виходив на сцену в масці, так, щоб було видно з останніх рядів амфітеатру, наносилися риси того чи іншого характеру - коміка або лиходія. Розфарбування маски вказувала на моральні і психологічні якості людини. Саме вони складають основу людської особистості. Психологічний портрет особистості включає наступні основні властивості: (Слайд 26)

Яким ми бачимо Печоріна? Що ми можемо сказати про його характер, ставлення до життя і оточуючим людям, якими принципами і міркуваннями він керується у своєму житті?

У романі "Герой нашого часу" Михайло Юрійович Лермонтов зачіпає ті ж проблеми, які часто звучать в його ліриці: чому розумні й енергійні люди не можуть знайти собі місце в житті, чому вони "старіють в бездіяльності"? Роман складається з п'яти частин: "Бела", "Максим Максимович", "Тамань", "Княжна Мері", "Фаталіст". Кожна з них представляє самостійний твір і в той же час є частиною роману. Центральне місце у всіх повістях займає образ молодого офіцера Печоріна. Не випадково дія роману відбувається на Кавказі, куди в той час засилали людей, критично налаштовані до самодержавства. Туди, як відомо, засилали Пушкіна і Лермонтова. Печорін належить до цієї категорії людей.

Розкриваючи складний і суперечливий характер Печоріна, автор показує нам його в різних життєвих ситуаціях, в зіткненні з людьми різних соціальних верств і національностей: з контрабандистами, з горянами, з молодою дівчиною-аристократкою, з представниками дворянської молоді та іншими дійовими особами. Перед нами постає образ самотнього, розчарованого людини, який ворогує зі світським суспільством, хоча і сам є його частиною.

У віршах Лермонтова образ такої людини намальований в романтичних тонах, поет не розкривав у своїй ліриці причин появи такого героя. А в романі "Герой нашого часу" Лермонтов зображує Печоріна реалістично. Письменник намагається показати, як на характер людини впливає середовище, в якій він живе. У Печоріна дуже багато спільного з Євгенієм Онєгіним з однойменного роману у віршах Пушкіна. Однак Печорін живе в інший час, це людина тридцятих років XIX століття, і розчарування цієї людини в навколишньому його суспільстві сильніше, ніж у Онєгіна.

Печорін народився і виріс в аристократичній родині. Природа наділила його гострим розумом, чуйним серцем і твердою волею. Але кращі якості цієї людини виявилися не потрібні суспільству. "Кращі мої почуття, боячись глузування, - говорить Печорін, - я ховав у глибині серця". Він закохувався і був любимо; зайнявся наукою, але скоро зрозумів, що слави і щастя вона не дає. А коли він зрозумів, що в суспільстві немає ні безкорисливої ​​любові, ні дружби, ні справедливих гуманних відносин між людьми, йому стало нудно.

Печорін шукає гострих відчуттів, пригод. Розум і воля допомагають йому подолати перешкоди, але він усвідомлює, що його життя порожнє. І це підсилює в ньому почуття туги і розчарування. Печорін добре розбирається в психології людей, тому легко завойовує увагу жінок, але і це не приносить йому відчуття щастя. Він, як і Онєгін, "не створений для блаженства сімейного життя. Жити, як люди його кола, він не може і не хоче ".

В історії з княжною Мері й надалі, яку Печорін закохав у себе, підпорядкував своїй волі, він постає і як "жорстокий мучитель", і як глибоко страждає людина. Змучена Мері викликає в ньому почуття жалю. "Це ставало нестерпним, - згадує він, - ще хвилина, і я б впав до ніг її".

Лермонтов створив правдивий образ свого молодого сучасника, в якому відбилися риси цілого покоління. У передмові до роману він писав, що Печорін - "це портрет, складений з пороків нашого покоління, в повному їх розвитку".

У назві роману звучить іронія письменника над своїм поколінням і над часом, в якому воно живе. Печорін, звичайно, не герой в буквальному сенсі цього слова. Його діяльність не можна назвати героїчною. Людина, який би міг принести користь людям, витрачає свої сили на порожні заняття.

Автор не прагне ні засудити Печоріна, ні зробити його краще, ніж він є. Потрібно відзначити, що М. Ю. Лермонтов з великою майстерністю розкрив психологію свого героя. Критик Н. Г. Чернишевський відзначав, що "Лермонтова цікавив сам психологічний процес, його форма, його закони, діалектика душі ..." Високо оцінив роль Лермонтова у розвитку соціально-психологічного роману і Л. Н. Толстой.


Найбільш обговорюване
М. Пришвін.  Комора сонця.  Текст твору.  IV.  Михайло Михайлович Пришвін.  Комора сонця (продовження) I. Вступне слово вчителя М. Пришвін. Комора сонця. Текст твору. IV. Михайло Михайлович Пришвін. Комора сонця (продовження) I. Вступне слово вчителя
Карл Брюллов Карл Брюллов "Вершниця". Опис картини. Твір-опис за картиною К. Брюллова "Вершниця" На полотні також зображена маленька зведена сестра Джованіні - Амаліція. Одягнена вона в рожеву сукню і зелені туфельки. Але найбільше привертає увагу
Картина соняшники ван гога враження Картина соняшники ван гога враження


top