Енциклопедія казкових героїв: "Attalea princeps". Твір на тему «Attalea Princeps» В.М. Гаршина - моя улюблена літературна казка Інші перекази та відгуки для читацького щоденника

Енциклопедія казкових героїв:

В . М . Гаршин . "Attalea Princeps." Казка про гордої і сильної пальмі

<Презентация.Слайд1>

цілі:

Продовжити знайомство з літературною казкою на прикладі твору В. М. Гаршина "Attalea princeps";

Допомогти зрозуміти зміст казки і її основний думки, виявити моральні проблемиказки;

Формувати у обуч-ся моральні ідеали ;.

Розвивати навички аналізу художнього тексту, уважного ставлення до слова.

устаткування:

Художній текст (підручник-хрестоматія В. Я. Коровиной для 5 класу).

Комп'ютер.

Проектор.

Хід уроку

1. Привітання.

Постановка цілей і завдань.

<Презентация.Слайд2>

2.Беседа

Для бесіди використана стаття підручника "Російська літературна казка"

Що називають літературної казкою?

<Презентация.Слайд3>

Коли з'явилися письменницькі казки?

Наведіть приклади літературних казок, назвіть їх авторів.

Хлопці наводять приклади прочитаних творів - казки О.С.Пушкіна, В. А. Жуковського, В.Ф.Одоевского, А. Погорєльського, В. М. Гаршина, К. Г. Паустовського, С. Я. Маршака, Г. Х. Андерсена та ін.

- Які твори В. М. Гаршина ви вже читали?

Твори В. М. Гаршина "Жаба-Мандрівниця", "Казка про Жабі і Розі".

<Презентация.Слайд4>

Чим для нас цікаві твори цього письменника?

У його творах, як в байці, герої і події вчать нас чогось, але не говорять про це прямо, а натякають, щоб ми самі зробили висновок.

3. Аналіз твору.

Хлопці, на уроках літератури ми з вами говорили про те, що письменники, створюючи свої твори, хочуть, щоб читач сам задумався над якимись подіями, вчинками героїв, зробив для себе певні висновки. Ось і сьогодні, аналізуючи казку Гаршина, ми постараємося з вами зрозуміти, чому автор хотів нас навчити, над якими питаннями він розмірковував, які уроки цієї казки можуть допомогти нам в повсякденному житті.

Який настрій був у вас, коли ви читали казку? Змінювалося воно під час прочитання?

Людина може відчувати безліч почуттів і емоцій.

Чи є щось спільне між казкою Гаршина і твором Погорєльського «Чорна курка, або Підземні жителі»?

Текст Гаршина - загадка, яку треба ретельно розгадувати, вчитися читати між рядків - шукати смисловий ідейний підтекст.

Сюжет казки "Attalea Princeps" був розроблений Гаршиним ще в 1879 році, коли письменнику було всього лише 24. А трьома роками раніше в 1876р Всеволод Гаршин склав вірші "Полонянка".

<Презентация.Слайд5>

Епіграфом до нашого уроку стануть слова з цього вірша:

Прекрасна пальма високою вершиною

У скляний дах стукає;

Пробито скло, зігнулося залізо,

І шлях на свободу відкритий:

Про те, яким був шлях пальми на свободу, ми і поговоримо сьогодні на уроці.

З чого починається розповідь "Attalea Princeps" В. М. Гаршина?

З опису оранжереї.

Як Гаршин розповідає про неї? (Зачитує епізод)

"Вона була дуже красива:" Ми милуємося оранжереєю як чудесним витвором мистецтва. Письменник навіть порівнює її з дорогоцінним каменем.

Чому опис оранжереї потім різко змінює свою тональність? Так чи добре жилося рослинам в цій прекрасній оранжереї?

<Презентация.Слайд6>

Знайдемо по тексту і випишемо ключові слова, що розповідають про цю життя:

ув'язнені рослини

тісно

Забирали один у одного вологу і їжу

Гнулися й ламалися

Чи не могли рости, куди хочуть

повітря нерухомий

Висновок. Для рослин оранжерея була справжньою в'язницею, не дарма автор називає рослини "ув'язненими".

Що потрібно було рослинам, про що вони мріяли?

Рослини тужили за батьківщиною. "Для рослин потрібен був широкий простір, рідний край і свобода. Вони були уродженці жарких країн, ніжні, розкішні створення:"

"Як не прозора був дах, але вона не ясне небо" - цими словами авторпротиставляє "Рідний край і свободу" тісної і темної оранжереї.

У казці Гаршина рослини діють як люди, у них навіть різні міркування і думки, різне ставлення до подій. Який же характер у рослин?

Зачитуються епізоди з "Attalea Princeps".

Висновки.

<Презентация.Слайд7>

сагова пальма - злісна, роздратована, пихата, зарозуміла, заздрісна.

пузатий кактус - рум'яний, свіжий, соковитий, задоволений своїм життям.

кориця - ховається за спини інших рослин ( "мене ніхто не обдерёт"), невибаглива, любить сперечатися.

деревоподібна папороть - не зовсім задоволений своїм становищем, але не прагне що-небудь змінити.

Розкажіть про Attalea Princeps. Чому така назва?

<Презентация.Слайд8>

Так назвав по-латині пальму директор. Це ім'я не було рідним для пальми, його придумали ботаніки. Пальма була вища і красивіша всіх.

Латинська - мертва мова, який є предком сучасних романських мов. Можливо, пальма приречена з того самого моменту, як потрапила в оранжерею і їй було дано "мертве" ім'я? Адже, кажуть, що ім'я визначає долю.

Серед персонажів казки діють два дуже несхожих людини: директор оранжереї і мандрівник з Бразилії. У чому їх несхожість? Хто з них ближче головній героїні казки?

- директор - людина науки, піклується лише про зовнішньому благополуччі, бездушний, який знає, що рослини можуть переживати, відчувати біль: ": із задоволеним виглядом поплескував тверде дерево тростиною, і удари дзвінко лунали по оранжереї. Листя пальми здригалися від цих ударів. О, якби вона могла стогнати, який крик гніву почув би директор! "

- Бразільянец - сперечається з директором з приводу назви пальми, він знає її рідне, справжнє ім'я. Дивлячись на пальму, згадує свою батьківщину. Він розуміє пальму, її самотність і те, що лише на батьківщині можна бути щасливим.

Чому зустріч з бразільянцем стала вирішальною для пальми?

Бразільянец - остання ниточка, яка пов'язує пальму з батьківщиною. Він нібито попрощався з нею. Можливо, в цей момент Attalea найбільш гостро відчула свою самотність, всю безвихідь ситуації.

- Чому прагнення пальми до свободи не знайшло підтримки у інших дерев? Про що вони дбали? Чим пишалися? Чому вони були налаштовані до пальми вороже?

Всі рослини тужили за батьківщиною і свободи. Але лише Attalea і маленька травичка пручалися такого життя і хотіли вирватися на волю. Решта просто пристосувалися до в'язниці. Вони відчувають страх за своє життя, бояться змін. Рослини сердяться на Attalea за її горді слова. Вони ненавидять її за гордість, за волелюбність, за те, що її не зупинила думка про "людей з ножами і з сокирами", які прийдуть і відріжуть її гілки, якщо вона занадто високо підніме свою вершину.

Можливо, вони заздрять пальмі, тому що у неї вистачає сил для здійснення своєї мрії.

Чому травичка, на відміну від інших рослин, розуміла пальму?

"Вона не знала південної природи, але теж любила повітря і свободу. Оранжерея і для неї була в'язницею".

Яке почуття викликає у нас травичка?

Ми шкодуємо її і захоплюємося її здатністю співчувати, розуміти почуття пальми. Вона стає справжнім другом для Attalea, всією душею бажаючи допомогти їй.

Як пальма боролася за свободу? Якою ціною платила вона за бажання побачити справжнє небо?

<Презентация.Слайд9>

"Тоді стовбур почав згинатися. Його листяна вершина зім'яв, холодні прути рами вп'ялися в ніжні молоде листя, перерізали і спотворили їх, але дерево було вперто, не жалів листя, незважаючи ні на що, давило на решітки, і решітки вже піддавалися, хоча були зроблені з міцного заліза ".

4.Дінаміческая пауза.

Зараз ми спробуємо самі побувати на місці рослин і випробувати те, що відчували вони, перебуваючи в оранжереї.

гра:

Отже, уявіть, що ви рослини, а ваші руки-це коріння. Зчепите руки між собою і постарайтеся зобразити наступний епізод: «Коріння переплелися між собою і забирали одне в одного вологу і їжу».

А тепер встаньте в коло. Підніміть руки і долонями натисніть на долоні сусіда. Ваші руки - гілки, а долоні - листя. Спробуйте показати наступний фрагмент: «гілки дерев змішувалися з величезними листям пальм, налягали на залізні рами».

Скажіть, будь ласка, які почуття і емоції відчували рослини в момент боротьби за вологу і їжу? (Хотілося відсунутися від сусіда, добути їжу будь-яким способом)

Хлопці, а чи дійсно ви відчували такі почуття, роблячи цю вправу?

- За допомогою вправ ви спробували поставити себе на місце рослин і випробувати схожі почуття.

5. Бесіда за казкою (продовження)

Повернемося до нашого епіграфа (зачитати ще раз)

<Презентация. Слайд 10>

Пальма досягла своєї мети. Чим закінчилася казка? Чому директор вирішив спиляти пальму?

Надбудовувати над пальмою особливий ковпак - дорого.

Які почуття ми відчуваємо, коли читаємо про те, як загинула пальма?

Жалість до Attalea, ненависть до директора, але в той же час захоплення і повагу по відношенню до пальми.

Чому директор наказав викинути маленьку травичку?

"Вирвати цю погань і викинути: Вона вже пожовкла, та й пила дуже попсувала її. Посадити тут що-небудь нове".

Які думки виникають після прочитання казки? Що нам хотів сказати автор цим твором?

<Презентация.Слайд11>

Всі рослини відчувають біль, у всіх є душа.

Дуже важко, коли тебе не розуміють оточуючі, коли вони налаштовані вороже.

Протиріччя мрії і знайденої реальності.

Все в цьому творі будується на протиставленні, контрасті. Знайдіть ці контрастні лінії.

<Презентация.Слайд12>

Прекрасна оранжерея - рослини-ув'язнені

Образи директора і бразільянца

Рослини - Attalea

Гордість директора - гордість Attalea

Мрія і реальність

6.Подведеніе підсумків.

<Презентация.Слайд13>

Виберіть прислів'я, які не підходять до цієї казці, поясніть чому?

Один в полі не воїн;

Всяк свого щастя коваль;

Одна бджілка трохи меду натискання;

Більше від тієї любові не буває, як один за одного вмирає;

Чи відповідає твір Гаршина жанру казки?

Якби це була фольклорна казка, то до якого типу її можна було б віднести? Доведіть? (чарівна, рослини оживають, незвичайна (екзотична) обстановка, побутова: введення в сюжет людини).

Якби вам випала така можливість-стати одним з рослин, описаних в казці, ким би ви стали? (Цей заключний питання стане підсумком сприйняття всього твору. Хтось із дітей назве пальму, і це буде більшість, а хтось захоче стати травичкою або в крайньому випадку-папороттю, кактусом або іншим рослиною).

У казці Всеволода Гаршина відбилися любов до природи, прагнення до незалежності і волелюбність. Фінал казки трагічний, але і світлий одночасно, адже в ньому не тільки розуміння приреченості боротьби поодинці, але і захоплення цією сміливою боротьбою.

7. Домашнє завдання.

<Презентация.Слайд14>

Письмово відповісти на питання:Які почуття ви пережили при читанні казки В.М. Гаршина "Attalea Princeps"? Як вони змінювалися? Чому?

прекрасної пальмі, яка нудиться в теплиці. Вона не може звикнути, як інші рослини, до своєї красивою в'язниці і тужить за рідним південного сонця. Хоча Attalea здогадується, що сіреньке похмуре небо, яке вона бачить крізь скла теплиці, не може замінити їй сонячного неба батьківщини, вона вирішується почати боротьбу за своє визволення. Побратими пальми по теплиці, дізнавшись про її намір, називають її «горда», а її мрії про свободу - «дурницями».
Пальма виламала рами теплиці і вирвалася на свободу, але холоднеча і негода чужого краю погубили її. Вмираючи, вона вигукує: «Тільки-то!».
Кінець оповідання деякими сучасниками Гаршина був сприйнятий як свідоцтво скептичного ставлення його автора до революційної боротьби. На цій підставі Салтиков-Щедрін не прийняв «Attalea princeps» в «Вітчизняні записки». Такий висновок, звичайно, не зовсім справедливий.
Основна думка оповідання «Attalea princeps», очевидно, може бути виражена таким чином: мета боротьби - свобода і сама боротьба - прекрасні, результати її - поки що незначні. Але незважаючи на це, боротися треба.

Всеволод Михайлович Гаршин (2 (14) лютого 1855, маєток Приємна Долина, Бахмутський повіт, Катеринославська губернія, Російська імперія - 24 березня (5 квітня) 1888 Санкт-Петербург, Російська імперія) - російський письменник, поет, художній критик.

Гаршин узаконив в літературі особливу художню форму - новелу, Яка отримала повний розвиток згодом у Антона Чехова. Сюжети новел Гаршина нескладні, вони побудовані завжди на одному основному мотиві, розгорнутому по строго логічному плану. Композиція його оповідань, дивно закінчена, досягає майже геометричній визначеності. Відсутність дії, складних колізій - характерно для Гаршина. Більшість його творів написано у формі щоденників, листів, сповідей
Драматизм дії замінений у Гаршина драматизмом думки, що обертається в зачарованому колі «проклятих питань», драматизмом переживань, які і є основним матеріалом для Гаршина.

Необхідно відзначити глибоку реалістичність гаршинской манери. Для його творчості характерні точність спостереження і визначеність виразів думки. У нього мало метафор, порівнянь, замість цього - просте позначення предметів і фактів. Коротка, відточена фраза, без підрядних речень в описах. «Жарко. Сонце пече. Поранений відкриває очі, бачить - кущі, високе небо »(« Чотири дні »). Широке охоплення соціальних явищ не вдавався Гаршину, як не вдавалася і більш спокійне життя письменнику покоління, для якого основною потребою було «зазнати». Не великий зовнішній світ міг він зображати, а вузьке «своє». І це визначало всі особливості його художньої манери.

«Своє» для покоління передової інтелігенції 1870-х років - це кляті питання соціальної неправди. Хвора совість кається дворянина, не знаходячи дієвого виходу, завжди била в одну точку: усвідомлення відповідальності за зло, що панує в області людських відносин, за гноблення людини людиною - основна тема Гаршина. Зло старого кріпосного укладу і зло народжується капіталістичного ладу однаково наповнюють болем сторінки гаршинской оповідань. Від свідомості суспільної несправедливості, від свідомості відповідальності за неї рятуються герої Гаршина, як і він сам це зробив, йдучи на війну, щоб там, якщо не допомогти народу, то принаймні розділити з ним його важку долю ...

У цьому було тимчасовий порятунок від мук совісті, спокутування кається дворянина ( «Усі вони йшли на смерть спокійні і вільні від відповідальності ...» - «Спогади рядового Іванова»). Але це не було дозволом соціальної проблеми. Виходу письменник не знав. І тому глибоким песимізмом перейнято все його творчість. Значення Гаршина в тому, що він умів гостро відчувати і художньо втілювати соціальне зло.

В одному місті перебувала велика оранжерея на території ботанічного саду. Вона відрізнялася тим, що в ній знаходилися рослини і дерева, привезені з теплих країн. Після вільного життя тут їх чекало ув'язнення під скляним дахом із залізними рамами. Всі вони тужили за батьківщиною. Але більше всіх сумувала пальма, яка значно відрізнялася зростом від інших дерев. Місцеві ботаніки дали назву пальмі Attalea princeps, хоча у неї було рідне ім'я, про який ніхто не знав. Згадали тільки, що пальма ця родом з Бразилії.

Побачивши одного разу бразільянца і згадавши рідні місця, пальма вирішила будь-що-будь дотягнутися до самого верху, зламати рами і вирватися на свободу. Вона спробувала знайти порозуміння у інших ув'язнених оранжереї, адже разом боротися набагато ефективніше. Але її сусідів: корицю, кактус, сагова пальму, здавалося, цікавлять тільки суперечки про кількість поливу. Не знайшовши підтримки, пальма зважилася боротися за свободу в поодинці.

З кожним місяцем пальма росла все вище і вище. Директор ботанічного саду приписував її швидке зростання хорошому догляду. Полонянку це дратувало, але вона продовжувала розпочату справу. Скептично налаштовані, її друзі по нещастю стали з цікавістю спостерігати, чому ж це закінчиться. Навіть слабка травичка, єдина, хто спочатку підбадьорював пальму, стала переживати, чи не боляче їй упиратися гілками в решітки.

Нарешті, пальма досягла такого зростання, що зламала одну з решіток та розбила скло. Розчарування її не було меж. На вулиці була пізня осінь, дув вітер і накрапав холодний дощ. Пальма почала замерзати і зрозуміла, що для неї все скінчено. Директор саду вирішив, що робити будь-які пристосування для того, щоб зігріти пальму, безглуздо, так як це ненадовго. Розлютившись, він наказав спиляти дерево і викинути.

Понівечену пилкою, пожовклу пальму безжально викинули на задній двір прямо в бруд, разом з маленькою травою, яка не захотіла розлучитися з бідним іншому.

Картинка або малюнок Attalea princeps

Інші перекази та відгуки для читацького щоденника

  • Короткий зміст Пушкін Русалка

    Познайомившись з творчістю А.С. Пушкіна з перших рядків закохуєшся в його твори. Вони не схожі один на одного за сюжетом, але так впізнавані по стилю. Русалка Олександра Сергійовича Пушкіна змушує задуматися

  • Короткий зміст казки Гензель і Гретель братів Грімм

    На узліссі жив зі своєю дружиною і двома дітьми Гензель і Гретель дроворуб. Грошей у сім'ї не вистачало навіть на їжу. Коли їсти стало зовсім нічого, дружина запропонувала дроворубові відвести дітей в ліс, дати їм по шматку хліба і залишити там

  • Короткий зміст Чехов Мужики

    Лакей Микола дуже сильно захворів, і поїхав зі своєю сім'єю з Москви на Батьківщину, в бідне село Жуково. Ні дружина Ольга, ні дочка Саша не були в захваті від побаченого. Нічого не сказавши один одному, сім'я вирушила до річки.

  • Короткий зміст Скарб (Горщик) Плавт

    Одного разу біднякові Евкліон неймовірно пощастило, він виявив горщик, набитий золотом. Очманілий від щастя і не знаючи, що робити зі знахідкою, вирішив Евкліон сховати цінності.

  • Короткий зміст Чехов Дама з собачкою

    Сімейний чоловік в Ялті зустрічає заміжню жінку. Між ними зав'язується курортний роман. Однак, повернувшись по своїх містах, обидва не можуть забути один одного і відновлюють свою таємну зв'язок

Урок по темі:

«Все могло б бути інакше ...» за казкою В.М.Гаршіна «Attalea Princeps»

Чос Л.Н.

Тип уроку: комбінований, інтегрований.

Завдання.

Навчальні: познайомити учнів з біографією В.М.Гаршіна, ідейно-смисловим і художнім аналізомалегоричній казки; продовжити навчання роботі з джерелом знань - книгою, довідковою літературою; систематизувати та узагальнити знання по темі уроку.

Розвиваючі: створити умови для формування вмінь порівнювати, узагальнювати, переносити знання в нові ситуації; розвитку усного мовлення, мислення, уяви, творчих здібностей учнів; розвитку певних почуттів і ставлення до навколишньої дійсності, людям.

виховні: створити умови для виховання норм моралі і моральності через розуміння сенсу художнього твору; виховання особистісних якостей, що забезпечують успішність істота-вання і діяльності в колективі (толерантності, принциповості, чуйності, гуманності, тактовності, самовладання, вимогливості, ввічливості).

Основні види діяльності: виразне читання епізодів; усні відповіді на запитання вчителя; робота з текстом; словникова робота; інсценування епізоду казки; групова діяльність; ігрові прийоми, індивідуальні завдання в ході підготовки до уроку.

На уроці використовуються прийоми проблемно-діалогічного навчання, прийоми технології інтерактивного навчання, технології формування правильного типу читацької діяльності, ІКТ.

устаткування: комп'ютер, мультимедійний проектор, презентація на тему уроку.

Хід уроку

I. Асоціативний розминка.

Добрий день, хлопці! Почнемо наш урок з асоціативної розминки: я вимовляю слово, а ви - асоціацію з ним. Що ви уявляєте, коли я вимовляю слова: Росія, школа, урок літератури, казка, терпіння?

II. Вхід в навчальну ситуацію.

Я прийшов в цей світ

Чи не для того, щоб виправдати твої надії,

Чи не для того, щоб відповідати твоїм інтересам,

Чи не для того, щоб відповідати твоїм очікуванням.

І ти прийшов в цей світ

Чи не для того, щоб відповідати моїм очікуванням,

Чи не для того, щоб відповідати моїм інтересам,

Чи не для того, щоб виправдовувати мої надії,

Тому що Я - це Я, а ТИ - це ТИ,

Але якщо ми зустрілися і зрозуміли один одного - то це прекрасно!

А якщо немає - ну що ж, нічого не поробиш ...

Як ви думаєте, про що ці рядки?

Про які відносинах між людьми в них йдеться?

Історична довідка.

На рубежі 18-19 століть жив у Франції такий собі Талейран Перигор, князь Беневентському. При дворі багатьох правителів він постійно займав пост міністра закордонних справ. Це була людина, талановитий у багатьох областях, але найбільше він славився вмінням спілкуватися з оточуючими людьми, шанобливим ставленням до них, умінням рахуватися з чужою думкою, проте, зберігати при цьому свої власні принципи. Багато дослідників вважають, що саме йому ми зобов'язані появі на світ поняття «толерантність».

Толерантність - це визнання цінності іншої людини, відмінного від тебе. У російській мові «толерантність» пояснюється як здатність, вміння терпіти, миритися з чужою думкою, бути поблажливим до чужих вчинків. В. І. Даль відзначав, що «толерантність» пов'язана з такими якостями, як смиренність, доброта, великодушність.

Сьогодні на уроці ми будемо говорити про дивовижний письменника В.М.Гаршіне, про його алегоричній казці «Attalea princeps». Вдумливий читач вірно і легко розуміє автора, може оцінити мову твори, відчути радість від спілкування з героями книг. У проведенні уроку мені допомагатимуть біограф, науковий консультант, «книжник», група акторів. Сьогодні на уроці ми будемо формувати свій читацький смак і вміння розуміти письменника. Урок носить дивну назву «Все могло бути інакше ...» Чому хоче навчити В.М. Гаршин нас своєю казкою? Як тема уроку пов'язана з поняттям «толерантність»? Відповісти на ці питання ми спробуємо разом.

III. Слово про письменника (використовуються слайди презентації). учитель:

З 19 століття дивляться на нас «страждальницькі», «проникливі» очі Всеволода Михайловича Гаршина. Глибока дума в цих прекрасних, сумних очах. Життя Гаршина недовга, всього 33 роки. Творчість - невелика книга оповідань, нарисів і віршів, але це «томів багатьох важчі», бо в ній (за словами Гліба Успенського) «вичерпано весь зміст нашого життя». Звернемося до біографії письменника.

Учень-біограф (використовує слайди презентації):

Маленький Сева з дитинства запам'ятав військові розповіді свого батька, російського офіцера. У родині Гаршина жив слуга - старий солдат Жуков, учасник багатьох військових походів, і його розповіді дуже любив слухати маленький Сева. Під їх впливом ще в чотири роки він неодноразово збирався в дорогу. Він замовляв кухареві пиріжки, пов'язував у вузлик дрібнички і був прощатися з домашніми. Сумний, він йшов попрощатися з матінкою, говорив їй: «Прощайте, мамо, що ж робити - все повинні йти служити!» Коли ж треба було прощатися з нянька, та одразу ж починала голосити і плакати, Сева починав плакати сам і погоджувався відкласти похід до ранку.

Коли сівбі було 5 років, мати зі старшими дітьми виїхала до Петербурга, хлопчик залишився з батьком. «Жили ми то в селі, то в місті. Ніколи, здається, я не перечитав такої маси книг, як в ці три роки життя з батьком, від п'яти - до восьмирічного віку ». Роки, проведені з батьком, - це не тільки читання книг, це і сільська природа, степове роздолля, птахи і тварини. Хлопчик цілими днями блукав по околицях, збирав гриби, спостерігав за комахами, ящірками, жабами, вивчав звички звірів. Сева підріс, вступив до гімназії, він відрізнявся в написанні творів, дуже любив природничі науки. Про гімназійних роках у Всеволода Михайловича збереглися «доброзичливі сприймали мінанія», і про своїх учителів і вихователів він завжди згадував з вдячністю. Товариші в ньому душі не чули, і він зберіг з ними добрі стосунки. На жаль, В.М. Гаршин рано пішов з життя. Нам він залишив кілька казок: «Казку про жабу і троянду», «Жаба-мандрівниця», «Те, чого не було», «Attalea princeps».

I II . Аналіз ідейно-художнього змісту твору.

1) Питання на виявлення сприйняття твору. (На екран проектується перелік різновидів почуттів і емоцій: співчуття; смуток, співчуття, печаль, розгубленість, розчарування, страждання, надія, тривога, недовіра, радість і т.д.).

Учитель: Людина протягом усього життя відчуває безліч різних почуттів і емоцій.

Які почуття виникли у вас після прочитання казки?

Який настрій був у вас, коли ви читали казку?

Змінювалося воно під час прочитання?

Героїня казки - горда пальма з красивим ім'ям Attalea princeps. Про неї B.M. Гаршин написав вірш, де є такі рядки:

Прекрасна пальма високою вершиною

У скляний дах стукає,

Пробито скло, зігнулося залізо,

І шлях на свободу відкритий.

Учитель: Казка у вигляді філософської притчі написана в кінці 19 століття. Ми живемо в 21 столітті і маємо право прочитати її по-своєму. Але спочатку заслухаємо наукового консультанта, потім згадаємо літературознавчі поняття.

2) Наукове повідомлення про пальмі. (Учень в ролі наукового консультанта)

Атталея - рід пальм з великими пір'ястими листям; існує близько 20 видів Атталем. Виростає вона в тропічних лісах Південної Америки. З листя бразильської Атталем добувають грубі волокна, з яких виготовляють мотузки, канати, щітки, циновки. Тверді насіння пальми застосовуються в токарному справі. Атталем часто вирощуються в оранжереях. Оранжерея - засклене приміщення для вирощування та утримання теплолюбних рослин.

3) Повідомлення літературознавця. Робота з інформаційним листком.

Учень нагадує учням літературознавчі поняття, необ-хідні для розуміння змісту твору:

алегорія - алегоричне зображення предмета, явища, щоб показати його головні риси. Приклад алегорії: вовк - злий чоловік, лисиця - хитра людина і т.д.притча - короткий повчальний розповідь.філософська казка - це твір, в якому автор розмірковує про життя разом з читачем.

3) Робота за змістом твори .

учитель:

Згадаймо початок казки. (Виразне читання першого епізоду від слів «В одному великому місті ...» - до слів «... там листя бліднули, скорочуватиметься і в'яли».)

Який оранжерея постає перед нами на початку казки?

учитель:

Почуття захоплення, яке з'явилося у нас при яскравому описі оранжереї, раптом змінюється сумно-похмурим настроєм з початком наступного абзацу.

Чому інтонація спокійна, оповідна стає тривожною?

Двоїстість оранжереї в тому, що з одного боку - це прекрасне будову, твір мистецтва, а з іншого - для рослин це нестерпні умови життя.

4) Моделювання прочитаного тексту. (Учасники - 5-6 чоловік).

учитель:

Уявіть, що ви рослини, ваші руки - коріння, зчепіть руки між собою і постарайтеся зобразити наступний епізод: «Коріння переплелися між собою і забирали одне в одного вологу і їжу».

Встаньте в коло. Підніміть долоні і натисніть на долоні сусіда. Ваші руки - гілки, долоні - листя. Спробуйте показати наступний епізод: «Гілки дерев змішувалися з величезними листям пальм, налягали на залізні рами ...».

Скажіть, які почуття і емоції випробували рослини під час боротьби за вологу і їжу?

Учитель читає фрагмент твору від слів «Але скла вставляли дуже скоро» до слів «... а на інший день він уже їхав на пароплаві додому».

Як ви думаєте, чи схожі один на одного директор оранжереї і мандрівник з Бразилії? Чим вони не схожі?

Узагальнення відповідей учнів:

Двоє людей - два характери, не схожі один на одного. Людина науки, який присвятив своє життя рослинам, пишався тільки зовнішніми достоїнствами підопічних, але був байдужий до їх внутрішнього світу. Мандрівник - людина відкрита, душевний, він співпереживав, він відчув печаль пальми-співвітчизниці. Це літературний прийом контрасту - антитеза.

5) Інсценування (міні-виставу мешканців оранжереї - монологи від 1 особи).

учитель:

Які ж мешканці прекрасної оранжереї? Давайте послухаємо розмову героїв казки. Одна розумна людина сказала: «Заговори, щоб я зрозумів, як ти ...»

Сагова пальма:

Скажіть, чи скоро нас будуть поливати? Я, право, здається, засохну сьогодні.

Пузатий кактус:

Мене дивують ваші слова, сусіде. Невже вам мало того величезної кількості води, яке на вас виливають кожен день? Подивіться на мене: мені дають дуже мало вологи, а я все-таки свіжий і соковитий.

Сагова пальма:

Ми не звикли бути надто ощадливими. Ми не можемо рости на такий сухий і паскудної грунті, як ті чи інші кактуси. Ми не звикли жити як-небудь. І, крім усього цього, скажу вам ще, що вас не просять робити зауваження.

кориця:

Що стосується мене, то я майже задоволена своїм становищем. Правда, тут нудно, але вже я, принаймні, впевнена, що мене ніхто не обдере.

Деревоподібна папороть:

Але ж не всіх же нас обдирали. Звичайно, багатьом може здатися раєм і ця в'язниця після жалюгідного існування, яке вони вели на волі.

Тут кориця, забувши, що її обдирали, образилася і почала сперечатися. Деякі рослини заступилися за неї, деякі за папороть, і почалася гаряча суперечка. Якби вони могли рухатися, то неодмінно б побилися.

Att a lea princeps:

Навіщо ви сваритеся? Хіба допоможете собі цим? Ви тільки збільшуєте своє нещастя злобою і роздратуванням. Краще залиште ваші суперечки і подумайте про справу. Послухайте мене: ростіть вище і ширше ... І ми вийдемо на свободу. Потрібно тільки працювати дружніше, і перемога за нами.

Всі рослини:

Дурниці! Дурниці! Дурниці! Нездійсненна мрія! Дурниці! Безглуздість!

учитель:

У казці рослини діють, кажуть, як люди, у них свої міркування, ставлення до подій. Як називається такий літературний прийом? (Уособлення). Коли говоримо про людей-героях твору, то розмірковуємо про їх характерах. А чи є характер у героїв нашої казки?

6) Робота по групах.

Завдання: охарактеризуйте наступних героїв.

Сагова пальма (злісна, раздра-Жительна, заздрісна, пихата, зарозуміла.)

Кактус (завжди свіжий, задоволений життям, милується собою.)

Папороть (розважливий, він не задоволений існуючим порядком, але не прагне до змін, тому що пасивність - його основна риса.)

Кориця (спорщіца, вважає за краще ховатися за спини інших.)

Attalea princeps (волелюбна, цілеспрямована, горда.)

Маленька травичка (слабка, боязка, здатна співпереживати, любити і жертвувати собою заради інших.)

учитель:

Хлопці, ви охарактеризували світ рослин досить точно. Подумайте, чому прагнення пальми вийти на свободу мешканці оранжереї назвали «дурницею», «дурістю»?

Мешканців оранжереї об'єднала неприязнь до пальми. Вона не така, як усі. Вона не скандалить, що не свариться, вона спокійна і цілеспрямована.

Хто підтримав Атталем на шляху до мрії? Які людські якості втілив В.М. Гаршин в образі травички? Так, це була маленька, беззахисна травичка. Її відрізняють від інших душевність, готовність прийти на допомогу, безстрашність справжнього друга, самовідданість і любов.

учитель:

Про що ж мріяла бунтівна пальма?

Як ви розумієте слова «вона пам'ятала своє рідне небо»? Хіба небо може бути чужим чи рідним?

(Відповіді - роздуми, учні згадують свою малу батьківщину і переконуються, що так - «вона пам'ятала своє рідне небо» - можна сказати.)

Вимовте слово «princeps». З яким словом воно співзвучне?

Це слово несе певне смислове навантаження. Пальма горда, стійка, цілеспрямована, з високими життєвими принципами, про це свідчить вся її життя в оранжереї. Казка закінчується сумно. (Виразне читання останнього епізоду від слів «Тільки-то? Думала вона до кінця.)

Згідно із законом казки ДОБРО має перемогти ЗЛО. Але філософська казка вчить нас приймати життя в будь-яких проявах. Конфлікт рослин можна перенести на людей, суспільство. Що ми побачимо? Байдужість оточуючих до окремої особистості. Давайте поміркуємо над питанням: а чи могло все бути інакше в житті мешканців красивою оранжереї? Чи був інший вихід у героїні казки? Як би ви вчинили на місці пальми?

(Відповіді учнів. Суть відповідей в тому, що все могло б бути інакше, якби всі мешканці оранжереї були толерантні по відношенню один до одного. Якби вчений директор думав не тільки про прекрасних умовах проживання рослин, а й любив, і розумів їх. )

V. Проведення аналогій між зміст казки і суб'єктивним досвідом учнів .

учитель:

Чи можете ви в своєму життєвому досвіді знайти ситуації, схожі на історію з пальмою?

(Відповіді учнів).

Хлопці, за збігом обставин, ви опинилися далеко від рідного дому. Ви всі різні і за національністю, і за характером, і за життєвим досвідом, і за багатьма особистісним якостям. Ви живете в дивовижному місті, в прекрасному облаштованому центрі реабілітації.

Протягом 10 місяців ви спілкуєтеся з людьми, яких раніше не знали. Які труднощі ви відчуваєте в спілкуванні, про це знаєте тільки ви. Зараз вам належить вивести і сформулювати уроки філософської казки В.М. Гаршина - «золоті правила» толерантності.

VI. Групова робота.

( «Золоті правила» формулюються і записуються в ході їх обговорення учнями.)

    Умій слухати і розуміти інших.

    Будь уважний до іншої людини.

    Кожен має право на помилку.

    Зважай на думкою і принципами іншої людини.

    Не роби зла іншій людині.

    Цінуй те що маєш.

    Співчувай, допомагай ближньому своєму.

    Приймай іншу людину такою, якою вона є.

учитель:

Все могло б бути інакше ... В.М. Гаршин був наділений важким даром - «загостреної совістю». Страждання героїв завжди зливалися зі стражданням самого автора. Тривожні, розумні, сумні очі письменника немов заглядають нам в душу, немов наставляють нас жити по совісті.

Поспішайте стати терпиміше і добріші

І віддавати поспішайте навчитися,

Щоб потім у замкнених дверей,

Коли закінчено пір, що не опинитися.

В.Сергєєв

V. Рефлексія .

Сьогодні на уроці я відчув ...

Я зрозумів...

Мене здивувало ...

Література.

1. В.М. Г аршин «Червона квітка» Київ, видавництво «Днiпро »1986р. стр. 89-95

2. О.Е.Ереміна. Уроки літератури в 5 класі. Москва, видавництво «Просвещение» 2008р.

3. В.Порудомінскій. Сумний солдат, або життя Всеволода Гаршина. Москва,1987 г.

4. http: //nearyo.ru / 100 kartin

Гаршин В., казка "Attalea princeps"

Жанр: літературна казка

Головні герої казки "Attalea princeps" і їх характеристика

  1. Attalea princeps, величезна південна пальма. Горда і смілива, волелюбна, рішуча, неслухняна.
  2. Маленька травичка. Слабка, беззахисна, добра, вміє підтримати одного.
  3. Директор оранжереї. Зарозумілий, гордий, хвалькуватий.
План переказу казки "Attalea princeps"
  1. Велика оранжерея
  2. красива пальма
  3. Бразилець і рідне ім'я
  4. спори рослин
  5. рішення пальми
  6. маленька травичка
  7. проломленою скло
  8. Мороз і сніг
  9. Кінець пальми і маленької травички
Найкоротша зміст казки "Attalea princeps" для читацького щоденникав 6 пропозицій
  1. У великій оранжереї росли різні південні рослини і серед них величезна Attalea princeps
  2. Бразилець називав пальму іншим, рідним ім'ям, але директор говорив, що правильно її називати на латині.
  3. Attalea вирішила дорости до вікон і опинитися на волі.
  4. Всі рослини засуджували її і тільки маленька травичка біля коріння підтримувала.
  5. Attalea пробила вікна і стала замерзати під снігом, а директор наказав пиляти її
  6. Заодно з пальмою викинули і маленьку травичку.
Головна думка казки "Attalea princeps"
Боротьба за свободу може бути краще самої свободи.

Чому вчить казка "Attalea princeps"
Казка вчить завжди прагнути до свободи, вчить не здаватися і не коритися обставинам. Вчить тому, що неволя не може бути хорошою. Вчить тому, що навіть коротка мить свободи виявиться краще століть, проведених у в'язниці. Вчить тому, що в суперечці великих часто страждають маленькі і беззахисні.

Відгук на казку "Attalea princeps"
Мені сподобалася ця казка, незважаючи на її сумний кінець. Але в житті не завжди все добре закінчується. Горда пальма прагнула свободи, але виявилося, що свобода несе їй смерть. Пальма загинула марно в розчаруванні. Але ще більше шкода маленьку травичку, яка мріяла просто почути про свободу, але загинула заодно з пальмою.

Прислів'я до казки "Attalea princeps"
Сім разів відмір один раз відріж.
Знявши голову за волоссям не плачуть.
Воля пташці дорожче золотої клітки.
Воля губить, неволя нищить.
Всяк коваль свого щастя.

Читати короткий зміст, короткий переказказки "Attalea princeps"
В одному великому місті був ботанічний сад і його гордістю була оранжерея, зроблена їх скла і заліза. Широкі вікна в металевих рамах пропускали в оранжерею багато світла, там було тепло і волого.
В оранжереї росли рослини з далеких жарких південних країн і їм було тісно в оранжереї, незважаючи на всі її величезні розміри. Вони стикалися гілками, ламали один одному листи, спліталися корінням і забирали одне в одного вологу.
Взимку оранжерею засипало снігом і тоді в ній ставало темно. Іноді пориви вітру вибивали скла і там, куди потрапляли холодні струмені вітру і інею листя скорочуватиметься і в'яли.
Росла в оранжереї одна пальма всіх вище і красивіше. Директор називав її по латині Attalea, але у неї було і інше ім'я, яке ніхто не знав.
Одного разу в оранжерею прийшов бразилець і побачивши пальму назвав її рідним ім'ям. Директор сухо поправив його, але бразилець сказав, що це ім'я пальмі дали вчені, а у нього на батьківщині її звуть інакше.
Він постояв, притулившись до стовбура пальми і вона нагадала йому рідний дім. Він згадав, що об'їхав безліч країн, але ніде не був такий щасливий, як у рідній Бразилії. І на наступний же день він сів на теплохід і поплив на батьківщину.
Після цього пальмі стало зовсім самотньо. Вона була вище інших рослин і ті вважали її занадто гордою. А пальма була найближчою до вікон і часто бачила небо, хай чуже, але таке ж блакитне. Вона мовчки тужила, слухаючи розмови сусідів.
Сагова пальма турбувалася про полив, так як любила вологість. Її словами дивувався кактус, якого потрібно було дуже мало води, а він все одно був соковитим і пузатим. Кориця раділа, що тут її ніхто не обдере. А деревоподібна папороть говорив, що деяким і ця в'язниця здається раєм, в порівнянні з тими умовами, в яких вони жили на волі.
А Attalea закликала рослини не свариться, а краще постаратися всім разом і видавити ці кляті скла, щоб вийти на волю.
Інші рослини стали заперечувати, що все одно нічого не вийде, що прийдуть садівники і закриють вікна, а їх обріжуть. Але Attalea гордо відповіла, що все одно проб'ється на свободу.
А саговая пальма тихо сказала, що подивиться тоді на те, як горда відріжуть її голову.
Тільки одна маленька і непоказна травичка, яка використовувалася в оранжереї для того, щоб закривати землю, слухала Attalea і думала, що вона має рацію. Вона ласкаво обвивала могутній стовбур пальми і посилала їй слова любові і підтримки. Маленька травичка говорила, що їй ніколи не побачити небо, тому що вона занадто мала, але вона знає, що там на волі є прекрасні дерева - сосни і ялини, і що Attalea зможе вирости і пробитися нагору.
Attalea кликала травичку рости по її стовбуру, щоб піти разом, але травичка відмовлялася, кажучи, що занадто слабка. Вона лише просила не забувати пальму про її маленькому одного.
І Attalea почала зростати. Відвідувачі оранжереї дивувалися могутньому дереву, а директор пишався і приписував зростання пальми своїх турбот. Пальма здригалася, коли він стукав по стовбуру ціпком і росла.
І ось її листя торкнулися стекол. Рослини внизу захвилювалися.
Пройшов ще місяць і Attalea вперлася в товсті рами. Її верхівка змилася, листя і гілки ламалися, але Attalea не шкодувала їх. Вона вперто давила на решітку і металеві прути стали піддаватися.
Маленька травичка внизу шкодувала її і питала, чи не краще відступитися, адже пальмі так боляче. Але Attalea сердито обривала її і вимагала замовкнути, вона мріяла померти або звільнитися.
І ось пролунав різкий тріск, лопнула залізна смуга і осколки скла посипалися на капелюх директора. Він вибіг на вулицю і подивився вгору. Над оранжереєю височіла маківка пальми, яка тепер випросталася.
А Attalea відчувала розчарування. Стояла пізня осінь, йшов дощ зі снігом, вітер гнав низькі хмари. Дерева навколо вже оголилися і тільки сосни та ялини стояли зеленими. Вони здавалося говорили пальмі, що вона замерзне, що вона не знає, що таке мороз.
Attalea замерзала і зрозуміла, що для неї все скінчено. Навколо була бруд і сірість, а вона вже не могла повернутися в оранжерею.
І директор вирішив спиляти пальму. Він наказав садівникам пиляти її під самий корінь і пили вхопили маленьку травичку, яка обвивала стовбур дерева. Тоді директор вирвав цілий пук цієї трави і викинув на вулицю, прямо на стовбур мертвої пальми, що лежить в бруду і вже напівзасипаної снігом.

Малюнки та ілюстрації до казки "Attalea princeps"


Найбільш обговорюване
М. Пришвін.  Комора сонця.  Текст твору.  IV.  Михайло Михайлович Пришвін.  Комора сонця (продовження) I. Вступне слово вчителя М. Пришвін. Комора сонця. Текст твору. IV. Михайло Михайлович Пришвін. Комора сонця (продовження) I. Вступне слово вчителя
Карл Брюллов Карл Брюллов "Вершниця". Опис картини. Твір-опис за картиною К. Брюллова "Вершниця" На полотні також зображена маленька зведена сестра Джованіні - Амаліція. Одягнена вона в рожеву сукню і зелені туфельки. Але найбільше привертає увагу
Картина соняшники ван гога враження Картина соняшники ван гога враження


top