Конспект уроку по З «Внутрішній світ російської хати. Внутрішній світ російської хати З внутрішній світ російської хати

Конспект уроку по З «Внутрішній світ російської хати.  Внутрішній світ російської хати З внутрішній світ російської хати

Відправити

Класснуть

запинаючись


Цілі: знайомство з основними поняттями внутрішнього оздоблення російської хати, розвивати творчі навички учнів.
Матеріали: ілюстрації із зображеннями предметів народного побуту, внутрішнього світу хати; фарби, папір, пензлі.

1. Організаційний момент

(Привітання, перевірка готовності учнів до уроку.)

2. Бесіда вчителя

Сьогодні ми поговоримо про внутрішнє убрання російської хати.
Скільки цікавого і мудрого «ввібрала» російська хата! Внутрішній світ російського будинку був особливим, неповторним. Предмети побуту, що наповнюють його, грали в житті людей певну роль.

Хата на Русі починалася з ганку, яке «кликало їх» гостей увійти всередину будинку. У кожному будинку обов'язково була лавка. Лавки і лави відрізнялися один від одного. Лавка найчастіше розташовувалася уздовж стіни і стояла нерухомо. Лава ж мала ніжки, і її легко можна було пересунути. Якщо господар будинку садовив гостя на лавку, це розцінювалося як знак поваги з боку сім'ї. Так гість міг судити про ставлення до нього господаря.

Найважливіше місце в хаті займала піч. Російська піч - невід'ємна національна приналежність нашого народу. І шлях розвитку вона пройшла настільки ж довгий, як і хата.

Стародавні люди, звичайно ж, готували їжу і обігрівалися біля вогнищ. Але пізніше, коли з'явилися перші хати, винайшли піч. Вона добре нагрівала будинок, надовго зберігала тепло і була набагато менш пожежонебезпечної, ніж багаття.

Найпершим видом печі стала піч-кам'янка. Вона була невисокою, прямокутної форми, розміром 1 × 1 м. Нижня частина стін викладалася з великих плоских каменів, для верхньої же частині використовували дрібні камені.

Будували печі, в основному, з каменю або глини. Часом ці два матеріали поєднували. Печі мали різноманітну форму - вони були круглими або прямокутними - це залежало лише від того, в якій місцевості жили люди і згідно яким традиціям облаштовували своє житло. Для печі, звичайно, заготовляли дрова. Відбувалося це, як правило, взимку. Вважалося, що такі дрова менше гниють і краще горять в печі.

Перед тим як використовувати дрова, їх витримували рік, щоб вони краще висохли.
Процес приготування їжі в печі не менш цікавий. Висота гирла печі становила не більше 25 см, цього вистачало лише для того, що сунути туди поліно. Горщик з їжею на сім'ю вставити туди було неможливо. А якби посудину з їжею ставили на піч зверху, то температури не вистачило б для розігріву. Хліб пекли в інших печах - з більш широкими гирлами. Але як же тоді вирішували питання з іншою їжею? Де вона готувалася? У печі робили спеціальне круглий отвір діаметром 20 см. Отвір це під час затапліванія печі чимось прикривали. Цим «чимось» і були горщики з їжею. У них їжа варилася, немов на плиті. Але все ж варто відзначити, що піч була лише другим за значенням місцем в будинку - після червоного, Божого кута.

Червоний кут інакше називали великим, святим або Божим кутом в будинку. Розташовувався він, як правило, по діагоналі до грубки. Іноді він перебував прямо біля входу, недалеко від дверей. Червоний кут служив, в першу чергу, духовним місцем в хаті, в ньому садили самих знатних і дорогих серцю гостей. У ньому стояла «червона» лавка. Посилення значення покуття часто пов'язують з християнством. В язичництві центром будинку була піч. Виходить, що червоний кут і піч - це християнський і язичницький центри, які знаходяться в боротьбі один з одним, уособлюючи світло і темряву.

Меблів в селянській хаті було небагато. В основному це були столи, лавки, скрині, різні полки. Головним предметом меблів служив обідній стіл, який обов'язково стояв на покуті. Навколо нього уздовж стін стояли лавки, на яких не тільки сиділи, а й спали.

Достаток сім'ї вимірювався кількістю скринь в будинку, в яких зберігалася вся одяг. У скринях, звичайно ж, зберігали і придане для дівчинки.

Оздоблення селянської хати було надзвичайно гармонійно. Інтер'єр хати - настільки ж прекрасний витвір, як і всі, що створював селянин.

3. Творче завдання

Отже, тепер ми знаємо, яким було житло наших предків. І сьогодні ми маємо зобразити внутрішній світ російської хати.

Намалюйте будь-яку частину будинку або предмет побуту (піч, ткацький стан, червоний кут і т. Д.).
Але спочатку слід намітити чіткі межі підлоги, стін, стелі, і вже потім приступати до зображення окремих предметів. У свій малюнок ви можете також включити фігури людей, зобразивши процес чаювання, або російських дівчат, зайнятих роботою над вишивкою.
Сміливо фантазуйте, використовуючи фарби різних кольорів. Ця робота допоможе вам зануритися в загадковий світ наших предків.

4. Підведення підсумків уроку

(Учні демонструють свої роботи.)

Разом з цим також читають:

клас: 5

Презентація до уроку


























Назад вперед

Увага! Попередній перегляд слайдів використовується виключно в ознайомлювальних цілях і може не давати уявлення про всі можливості презентації. Якщо вас зацікавила дана робота, будь ласка, завантажте повну версію.

клас- 5 загальноосвітній

Мета уроку:(Слайд 2)

  • розвиток творчої і пізнавальної активності;
  • формування практичних умінь працювати в малому колективі (групі);
  • формування поняття про єдність користі і краси в інтер'єрі житла і предметах народного побуту;
  • виховання любові до Батьківщини і народної культури.

Тип уроку - урок формування навичок і умінь.

Устаткування і матеріали

Для вчителя: (зоровий ряд)

  • ілюстрації із зображенням елементів російської печі, "покуття", "світлиці", "пічного кута", речей домашнього вжитку;
  • приклади інтер'єрів селянського житла;
  • мультимедійний проектор (презентація).

Літературний ряд: вірші, казки.

Музичний ряд: народні мелодії, російські народні пісні.

Для учнів (художні матеріали) - гуаш, папір (біла і кольорова), клей, ножиці, картонна коробка, різні матеріали.

План уроку 1

  1. Бесіда про внутрішнє убрання російської хати.
  2. Постановка художнього завдання.
  3. Самостійний підбір матеріалів для роботи.

План уроку 2

  1. Формування груп.
  2. Постановка художнього завдання з виконання макета інтер'єру російської хати.
  3. Робота в малих групах.
  4. Підведення підсумків.

Хід уроку

організаційний момент.

Діти сидять за партами, розділені на 4 групи. Звучить російська народна музика. Учитель читає вірші на тлі музики. (Слайд 3)

Ось вам російська хата ...
У центрі стіл, піч, способу,
Люлька - няньчить малюка,
Самовар і праска, біля стіни велику скриню.

Бесіда вчителя.

Як ви думаєте, про що піде сьогодні мова на уроці? (Про внутрішній світ хати).

З'являється заголовок РОСІЙСЬКА хата. (Слайд 4)

Уявіть, що ми з вами в справжній російській хаті. Розглянемо внутрішній світ російської хати.

Скільки цікавого і мудрого "ввібрала" російська хата! Внутрішній світ російського будинку був особливим, неповторним. Предмети побуту, що наповнюють його, грали в житті людей певну роль.

Селянське житло складалося з кліті, хати, сіней, світлиці, подклети і комори. Основне житлове приміщення -ізба з російською піччю. (Слайд 5)

Хата на Русі починалася з ганку, яке "кликало їх" гостей увійти всередину будинку. (Слайд 6) У кожному будинку обов'язково була лавка. Лавки і лави відрізнялися один від одного. Лавка найчастіше розташовувалася уздовж стіни і стояла нерухомо. (Слайд 7)

Лава ж мала ніжки, і її легко можна було пересунути. Якщо господар будинку садовив гостя на лавку, це розцінювалося як знак поваги з боку сім'ї. Так гість міг судити про ставлення до нього господаря.

Біла стара на одному місці сидить,
З кута в кут не переставити і з хати не витягнути (піч). (Слайд 8, 9)

А які обряди і звичаї були пов'язані з пічкою на Русі? (Слайд 10)

Вважалося, що за піччю живе домовик - хранитель домашнього вогнища. Під час сватання за піччю за традицією ховали наречену.

Дійсно, піч - душа селянської хати. Вона і годувальниця, і поіліцей, і тіла согревательніца. Без печі немає хати.

Російська піч з часом набула масу зручних пристосувань. Наприклад, припічок-поличку перед гирлом печі, на якому господиня могла тримати в теплі приготовлену їжу. (Слайд11) Піч зазвичай ставили в кутку справа або зліва від входу. Кут навпроти гирла печі вважався робочим місцем господині. (Слайд12) Все тут було пристосоване для приготування їжі. У печі стояла кочерга, рогач, помело, дерев'яна лопата. Поруч з піччю обов'язково висіли рушник і рукомийник - глиняний глечик з двома зливними носиками по сторонам. Під ним стояла дерев'яна балію для брудної води. На полицях уздовж стін розташовувалася селянська посуд: горщики, ковші, чашки, миски, ложки. Майстрував їх з дерева, як правило, сам господар будинку.

Почесне місце в хаті - "червоний кут" -знаходити по діагоналі від печі, в дальньому кутку кімнати, -так, щоб ікони були першим, що бачив вхідний. Увійшовши до кімнати, християнин, перш за все, хрестився перед образами і кланявся Богу, і тільки потім вітався з господарем. (Слайд 13, 14)

Червоний кут завжди тримали в чистоті, а іноді і прикрашали вишитими рушниками. У червоний кут садили найдорожчих гостей, а під час весілля - молодих. За традицією, в день весілля наречену вивозили на вінчання саме з покуття.

Меблів в хаті було небагато - стіл, лавки, скрині, посудні полки -ось, мабуть, і все. (Звичні для нас шафи, стільці, ліжка з'явилися в селі тільки в XIX ст.) (Слайд15)

Головним предметом меблів в хаті вважався обідній стіл. Він стояв на покуті. (Слайд 16) У звичайні дні, за обіднім столом, сидів глава сім'ї. Кожен член сім'ї знав своє місце. Господар будинку під час сімейної трапези сидів під образами. Його старший син розташовувався по праву руку від батька, другий син - по ліву, третій - поруч зі старшим братом. Дітей, які не досягли шлюбного віку, садили на лавку, що йде від переднього кута по фасаду. Жінки їли, сидячи на приставних лавках або табуретках. Порушувати раз заведений порядок в домі не належало без крайньої необхідності. Людини, що їх порушила, могли суворо покарати. У будні дні хата виглядала досить скромно. У ній не було нічого зайвого: стіл стояв без скатертини, стіни без прикрас. У пічному кутку і на полицях була розставлена ​​буденна начиння. У святковий день хата перетворювалася: стіл висувався на середину, накривався скатертиною, на полиці виставлялася святкова начиння, що зберігалася до цього в коморах.

Одяг селяни зберігали в скринях. Чим більше достаток в сім'ї, тим і скринь в хаті більше. Майстрували їх з дерева, оббивали для міцності залізними смугами. Нерідко скрині мали хитромудрі врізні замки. Якщо в селянській родині росла дівчинка, то з малих років в окремому скрині їй збирали придане. (Слайд 17, 18)

Для сну використовували лавки, лавки, скрині з плоскою кришкою. Для грудних дітей призначалися підвісні люльки, колиски або колиски, які прикрашали різьбленням, розписом, фігурними вирізами в дошках. У кожній родині була своя щаслива люлька, а якщо ще не було, виготовлялася вона з молитвами і любов'ю. А потім передавалося від покоління до покоління: як тільки малюк підростав, він поступався місцем новонародженому. (Слайд 19, 20)

Оздоблення селянської хати було надзвичайно гармонійно. Інтер'єр хати - настільки ж прекрасний витвір, як і всі, що створював селянин.

Творче завдання.

А тепер давайте подивимося, які ілюстрації ви принесли. Використовуючи їх, придумайте свою композицію інтер'єру хати.

На другому уроці учні в заздалегідь підготовленої для макета коробці (в коробці прибираються 2 стіни і зробиться кутова композиція), використовуючи різні матеріали, створюють макет внутрішнього оздоблення російської хати, предметів побуту та праці.

Підведення підсумків уроку.

Учні демонструють свої роботи. В інтер'єр можна помістити принесені іграшки, які будуть виконувати роль мешканців.

ВНУТРІШНІЙ СВІТ

російські хати


1 . З якого матеріалу будували хати на Русі?


1 . З якого матеріалу будували будинки на Русі?



2. Як називалася частина селянської хати,

зроблена з оброблених колод?



3. З якими символічними поняттями

пов'язували селяни різні частини будинку?



Хата - кімната опалювальна піччю

«Догадливий селянин, на печі хату поставив»



божниця

Головна прикраса будинку була ікона.

Ікони ставилися на поличку-божницю.

Крім ікон на божниці зберігалися освячені в церкві предмети: свята вода, верба, пасхальне яйце.



ПІЧ-душа будинку,

головний оберіг сім'ї,

родинне вогнище.

ПІЧ - житло

будинкового.



Припічок - широка товста дошка, на якій

розміщувалися горщики, чавунці, домашнє начиння





З чого почати малюнок російської хати?

  • Визначити, що Ви будете зображувати: жіночу половину, червоний кут, чоловічу половину, піч ...
  • Продумати компоновку малюнка.
  • Визначити де в малюнку буде зображення підлоги, стелі, стін.

Приступаємо до практичної частини уроку, уважно прочитайте завдання.


Послідовність побудови перспективного зображення хати

Виконуючи практичну роботу звертайтеся до тесту на слайді. На першому уроці по цій темі ви повинні виконати лінійне побудова малюнка хати і почати розташування предметів побуту в графіку.




покуття

стіл

лавка


Не червона хата кутами,

а красна пирогами!


Презентація підготовлена ​​за програмою Б.М.Неменского до уроку образотворчого мистецтва в 5 класі на тему «Внутрішній світ російської хати».

Тема урока: «Внутрішній світ російської хати»

клас– 5

Мета уроку:

предметні УУД:Порівнювати і називати конструктивні декоративні елементи пристрою житлового середовища селянської хати. Усвідомлювати і пояснювати мудрість пристрої традиційної житлового середовища. Порівнювати, зіставляти інтер'єри російських селянських жител південних і північних областей, знаходити в них своєрідні риси. Створювати колірну композицію внутрішнього простору хати.

метапредметние УУД:

пізнавальні УУД:

Оволодіти умінням творчого бачення з позицій художника, тобто умінням порівнювати, аналізувати, виділяти головне, узагальнювати;

Прагнути до освоєння нових знань і умінь, до досягнення більш високих і оригінальних творчих результатів.

комунікативні УУД:

Оволодіти умінням вести діалог, розподіляти функції і ролі в процесі виконання творчої роботи;

Використовувати кошти інформаційних технологій для вирішення різних навчально-творчих завдань у процесі пошуку додаткового образотворчого матеріалу, виконання творчих проектів окремих вправ по живопису.

регулятивні УУД:

Вміти планувати і грамотно здійснювати навчальні дії відповідно до поставленим завданням,

Знаходити варіанти вирішення різних художньо-творчих завдань;

Вміти раціонально будувати самостійну творчу діяльність,

Вміти організувати місце занять.

особистісні УУД:

Шанобливо ставитися до культури народного мистецтва;

Розуміти роль культури і мистецтва в житті людини;

Вміти спостерігати і фантазувати при створенні подібних форм;

Вміти сотруднічатьс товаришами в процесі спільної діяльності, співвідносити свою частину роботи з загальним задумом;

Вміти обговорювати і аналізувати власну художню діяльність і роботу однокласників з позицій творчих завдань даної теми, з точки зору змісту і засобів його вираження

Тип уроку:традиційний

Устаткування і матеріали:

для вчителя

Презентація «Внутрішній світ російської хати» (слайди із зображенням російської печі, «покуття», «пічного кута», речей домашнього вжитку).

мультимедійний проектор

комп'ютер

Для учнів:

гуашеві фарби

Акварельні фарби

Пензлика № 2,4,6

Папір формату А3

олівець

ластик

Баночка для води

серветки

Зоровий ряд:презентація вчителя «Внутрішній світ російської хати» (слайди із зображенням російської печі, «покуття», «пічного кута», речей домашнього вжитку).

літературний ряд: Вірші, казки.

музичний ряд: Народні мелодії - ліричні, російські народні пісні.

ПЛАН УРОКУ

1.Організаціонний момент (1 хв.)

2.Мотівація навчальної діяльності (10 хв.)

3.Актуалізація знань (10 хв.)

4.Фізкультмінутка (3 хв.)

5.Актуалізація досвіду на етапі закріплення ЗУН. (15 хвилин.)

6.Ітог уроку. Рефлексія діяльності і настрою (5 хв.)

7.Домашнє завдання(1 хв.)

ХІД УРОКУ

1. Організаційний момент(Вітання вчителя, перевірка готовності до уроку)

2. Мотивація навчальної діяльності

Слайд 2 Учитель читає віршовані рядки (звучить тихо лірична народна мелодія)

Ось хата перед тобою

Немов терем писаний,

Ти в ворота постукай

І в калиточку увійди.

учитель. Хлопці, давайте увійдемо в хвіртку. Подивимося уважно на хату і згадаємо, з яких декоративних елементів складається російська хата.

Діти називають і показують елементи російської хати на слайді, користуючись записами в робочому зошиті.

учитель. Молодці! Матеріал минулого уроку ви засвоїли добре.

Ну а тепер прослухайте уважно вірш і сформулюйте тему і завдання нашого сьогоднішнього уроку .

Учитель читає стіхотовореніе на тлі російської народної мелодії.

В низенькій світлиці з стулчастим вікном Світиться лампадка в сутінках нічному: Слабкий вогник то зовсім завмре, то тремтячим світлом стіни обіллє. Нова світлиця чисто прибрана: В темряві біліє завісу вікна; Пол отструганной гладко; рівна стеля; Піч розвальний стала в куток. По стінах - укладання з дідівським добром, Вузька лава, крита килимом, Фарбовані пяльци з стільцем розсувним І ліжко різьблена з пологом кольоровим.

Діти самостійно формулюють тему, мету, навчальне завдання уроку, припускають свої дії.

Учитель.Правильно, сьогодні мова піде про внутрішній світ російської хати, про предметах, які знаходяться всередині житла російського селянина.

3. Актуалізація знань

Учитель.На попередньому уроці ми дізналися, скільки сил і вміння вкладали наші предки в будівництво свого будинку. Але зруб так і залишиться зрубом, яким би багатим орнаментом його ні прикрашали. Будинком він стане тільки тоді, коли його зігріє тепло вогнища.

Піднімаємося по ганку і заходимо в будинок. Хлопці, під час нашої подорожі не забувайте робити записи нових слів, пов'язаних з темою уроку в свою робочу зошит.

Слайд 3. Головною частиною будь-якого селянської хати була кімната з піччю. Вона-то і дала назву всій споруді - «хата». «Догадливий селянин, на печі хату поставив» - говорить прислів'я. дійсно, піч- душа селянської хати. Вона і годувальниця, і поіліцей, і тіла согревательніца. Без печі немає хати. Саме слово «хата» походить від стародавнього «істба», «істопка». Спочатку хатою називалася опалювальна частина будинку.

Слайд 4. Російська піч з часом набула масу зручних пристосувань. наприклад, припічок-поличкуперед гирлом (отвором) печі, на якій господиня могла тримати в теплі приготовлену їжу. На припічку в сторонку згрібали пекучих вугілля для наступної розтоплення.

Слайд 5. У бічній стіні печі робили неглибокі нишком-грубки,де зазвичай сушили мокрі рукавиці, лучину.

Слайд 6. В теплому опечьев зимовий час тримали свійську птицю.

З піччю пов'язано чимало цікавих переказів і народних звичаїв. Вважалося, що за піччю живе домовик - хранитель домашнього вогнища. Під час сватання за піччю за традицією ховали наречену.

У російських народних казкахпіч часто згадується і, як правило, невід'ємно пов'язана з головним героєм. Давайте згадаємо ці казки.

Хлопці згадують: Ємеля - «По щучому велінню»; Ілля Муромець; Колобок; «Гуси-лебеді», Баба Яга в усіх казках лежала на печі і ін. Слайд 7.

Слайд 8. Розташування печі визначало планування хати. Її зазвичай ставили в кутку справа або зліва від входу. Кут навпроти гирла печі вважався робочим місцем господині.Все тут було пристосоване для приготування їжі. У печі стояли кочерга, рогач, помело, дерев'яна лопата. поруч - ступа з товкачемі ручний млин.

Давайте разом здогадаємося, для чого вони служили.

Тут нам знову допоможуть казки або, може бути, ваші поїздки до бабусі, де багато ці предмети використовують і понині.

слайд 9 . Поруч з піччю обов'язково висіли рушник і рукомийник- глиняний глечик з двома зливними носиками по сторонам. Під ним стояла дерев'яна баліюдля брудної води. На полицях уздовж стін розташовувалася нехитра селянська посуд: горщики, ковші, чашки, миски, ложки. Майстрував їх з дерева, як правило, сам господар будинку. Малося на селянському житлі і чимало плетених начиння - кошиків, лукошек, коробів.

Слайд 10. Почесне місце в хаті - «Червоний кут»- знаходилося по діагоналі від печі. Тут на спеціальній полиці стояли ікони, горіла лампада. Всі селяни в старовину були віруючими. Саме слово «селянин» походить від «християнин». Важливий гість, який входив в хату, на порозі насамперед очима знаходив покуття, знімав шапку, тричі осяяв себе хресним знаменням і низько кланявся образам, а вже потім тільки вітався з господарями. У червоний кут садили найдорожчих гостей, а під час весілля - молодих. У звичайні дні тут, за обіднім столом, сидів глава сім'ї.

Слайд 11. Кут навпроти печі, ліворуч або праворуч від дверей, був робочим місцем господарябудинки. Тут же стояла лавка, на якій він спав. Під нею, в ящику, зберігався інструмент. Тут селянин займався виробами і дрібним ремонтом.

Слайд 12. Меблів в хаті було небагато, та й різноманітністю вона не відрізнялася - стіл, лавки, лави, скрині, посудні полки - ось, мабуть, і все. (Звичні для нас шафи, стільці, ліжка з'явилися в селі тільки в XIX ст.) Головним предметом меблів в хаті вважався обідній стіл.Він стояв на покуті. Кожен день в певний час за столом збиралася обідати вся селянська сім'я. Уздовж стін стояли широкі лавки. На них і сиділи, і спали. А знаєте, чим вони відрізнялися від лави? Лавки намертво прикріплялися до стін, а лави можна було вільно переносити з місця на місце.

Слайд 13. Одяг селяни зберігали в скринях.Чим більше достаток в сім'ї, тим і скринь в хаті більше. Майстрували їх з дерева, оббивали для міцності залізними смугами. Нерідко на замках робили хитромудрі врізні замки. Якщо в селянській родині росла дівчинка, то з малих років в окремому скрині їй збирали придане. Разом з цим скринею вона і переїжджала після весілля в будинок чоловіка.

Під стелею зміцнювали полавочникиз начинням, а у печі влаштовували

дерев'яні настили - піл,на них спали. Під час посиденьок або

весілля туди забиралася дітвора і з цікавістю витріщалися на всі

що відбувається в хаті.

Слайд 15. Значне місце в хаті займав дерев'яний ткацький стан -

Кросно, На ньому жінки ткали. Його окремі деталі нерідко прикрашалися

круглими розетками - знаками сонця, а також скульптурними

зображеннями коней.

Слайд 16. Для новонародженого підвішували до стелі ошатну люльку.

М'яко погойдуючись, вона заколисувала немовляти під співучу пісня

селянки.

Слайд 17. За статтю тягнулися райдужні домоткані доріжки-доріжки.

Вони і справді нагадували дорогу, що стелиться по землі.

Слайд 18. У багатьох північних селах, а також в Сибіру, ​​на Уралі, на

Алтаї збереглися будинки з писаними інтер'єрами. Іноді здається,

що весь світ вмістився в старовинному будинку: дерева і трави, птиці та

тварини, земне і небесне, видиме і невидиме.

5. Физкультминутка

Слайд 19, 20

Я на веселку-дугуРуки вгору і в сторони.

Надивитися не можу.похитує головою

вліво, вправо.

Міст від неба до земліКруговий рух правою рукою

Дивною краси.Круговий рух лівою рукою

Буду по мосту крокувати,Кроки на місці

У небі хмаринки розганяти.Рух руками верх, в сторони і вниз.

До сонечку знайду доріжки,Кроки на місці.

Пограю з ним в долоньки.Хлопки в долоні.

А потім піду зновуКроки на місці.

Я по веселці гуляти.

6. Актуалізація досвіду на етапі закріплення ЗУН

1. Самостійна робота. Робота в малих групах над деталями композиції.

Постановка художнього завдання з виконання інтер'єру російської хати. Розподіл ролей в групах

учитель. Хлопці давайте на сьогоднішньому уроці спробуємо відтворити модель інтер'єру російської хати. Для цього ділимося на 2 групи по 3 людини.

Розподіліть обов'язки в своїй групі згідно з інструкцією, що лежить у вас на столі (Додаток №1).

Інструкція.

1.В кожній групі потрібно визначити ролі:

інформатика (підбирає терміни, записані в зошиті, для виконання обраної роботи, підготовка рефлексії підсумків уроку)

художника (відповідальний розподільник ролей по художньо-виразного оформлення роботи)

доповідача (вивішує роботу на стенд і підводить підсумок художнього етапу).

2. Для виконання такої роботи потрібно працювати по етапах:

ознайомлювальний (робота інформатика)

творча робота(Робота всіх учасників)

дослідницька (вибір відповідних термінів, знаків і символів для прикраси інтер'єру)

підсумковий (захист своєї роботи)

Занурення в тему.

Інтер'єр хати включає наступні кімнати - червоний кут, пічної кут. Кожна група вибирає одну з частин інтер'єру і виконує її в будь-який художній техніці. Захист роботи «Російська хата» здійснює доповідач, коментуючи колірне і технічне рішення.

2. Оцінювання та захист роботи «Російська хата»

Результати вивішуються доповідачем, і коментується колірне і технічне рішення. Всі інші аналізують роботу доповідача, вказуючи на помилки і звертаючи увагу на акуратність виконання. Так проходить оцінювання. Виставляє оцінки сам викладач.

6. Підсумок уроку.

рефлексія діяльності

Молодці, хлопці! Зверніть увагу, яка творча робота вийшла у нас. Кожна група працювала над своїм завданням, а разом вони додають один одного і складають цілісну картину внутрішнього світу хати.

Питання для інформатиків:

з яких предметів побуту складався інтер'єр житла?

Як прикрашений кожен предмет?

Яке почуття смаку і міри присутня в зображеннях?

(Навчаються слухають інформатика, порівнюють свої записи з інформацією, доповнюють, виправляють).

Адже і не могло бути інакше. Це наша культура, яка відображає характер, звичаї, звичаї і традиції нашого народу.

рефлексія настрою

За допомогою ударів висловити свій настрій .

Слайд 21Отлічно, я все зрозумів, і мені було цікаво

Слайд 22Хорошо, але я трохи не зрозумів, і були невеликі труднощі

Слайд 23 Мені було нецікаво на уроці, я дуже втомився

7. Домашнє завдання

Підібрати ілюстративний матеріал предметів народного побуту і праці.

Тема уроку: "Внутрішній світ російської хати».

(5 класс.Программа Б.М.Неменского)

Тип уроку: комбінований(Урок нового знання і практичної роботи)

Мета уроку:

    Сформувати в учнів образні уявлення про організацію, мудрого влаштування людиною внутрішнього простору хати і декорі.

    Ознайомити з поняттям інтер'єр, його особливостями в селянському житлі; сформувати поняття духовного і матеріального.

завдання:

освітні:

    Продовжити знайомство учнів з умовами побуту селян, підкресливши, що вони залишалися майже незмінними протягом століть.

    Звернути увагу на багатство традиції і звичаїв, пов'язаних зі світом селянської хати.

    Залучити учнів до пошуку старовинних речей, оформлення експозиції, збору прислів'їв і приказок по темі уроку, що сприяє підвищенню інтересу до предмета і розвитку творчих здібностей учнів.

    Підкреслити самобутність, талановитість російського народу, його простоту і глибоку духовність.

Розвиваючі:

    Активізувати пізнавальний інтерес до історії.

    Розвивати кругозір дітей, пам'ять, увагу учнів, мислення, вміння аналізувати.

    Узагальнювати, графічні вміння, пов'язані зі складанням схеми житла, уяву і фантазію.

виховні:

    Виховувати в учнів інтерес до історичного минулого Батьківщини.

    Виховувати естетичний і художній смак в процесі сприйняття навчального матеріалу.

Зоровий ряд:презентація на тему уроку, ілюстрації до російських казок, билин,

малюнки порожньої кімнати.

музичний ряд: народні пісні.

Устаткування і матеріали:пензлі, фарби, баночка для води, олівці, аркуші формату А4, ПК, проектор, екран.

Хід уроку

1.Організаціонний момент. (2 хв)

учитель:

Друзі мої, я дуже рада

Увійти в привітний ваш клас

І для мене вже нагорода

Вниманье ваших розумних очей,

Я знаю, кожен в класі геній,

Але без праці талант не на користь,

Візьмемо ж в руки пензля, фарби

І разом складемо урок.

Сьогодні у нас на позаурочному занятті гості, зі шкіл Вигонічского району. У Вигонііічском районі багато сіл зі своєю історією і фасадами старовинних будинків, які зберігаються, і до цього дня в своєму первозданному вигляді.

Все це історія і культурна спадщинанашої Батьківщини, яке ми повинні берегти і зберігати, в іншому випадку у нас не буде минулого, а народ, який не знає свою історію і традиції, не має майбутнього.

2. Актуалізація опорних знань. (5 хв)

СЛАЙД №1

учитель:

Російська хата ... З нею ми вже не перший раз зустрічалися на наших уроках і позаурочних заняттях, і знову звертаємося до її образу.

Що для вас означає поняття сільський або дерев'яний будинок?

(Сільський, дерев'яний будинок - це колиска селянської Росії. Людина, відчуваючи себе незахищеним від космічних сил і стихій, прагнув створити свій світ, свій будинок - добрий і затишний. Свій мікрокосмос, маленький всесвіт.)

учитель:

    Хлопці, давайте згадаємо, що представляє собою конструкція сільського будинку ?? (Фронтон хати - чоло, передня частина фасад - особа, середній брус по стелі-матіца- Чумацький Шлях, підлога - землю, вікна - очі.)

    Яку модель світу вона собою являє? Що уособлювала собою хата? (Ці три космічних стихій - неба, землі і підземного світу.)

    Як будувалася російська хата? За допомогою якого інструменту?

(Шкода, що до наших днів мало дійшло старовинних дерев'яних споруд. Одні з них знищені пожежами в лихі роки, інші не пошкодувала час. Але ми все одно знаємо, що будували наші предки свої будинки за допомогою одного сокири. А тому-то хати і називалися рубаними. Немає в такій споруді жодного цвяха. Адже цвяхи іржавіють, а разом з ними псується і дерево.)

учитель:

Молодці, хлопці,

    Щось ми все навкруги хати !?

    Як ви думаєте, якщо ми зайдемо в хату - про що ми з вами зможемо поговорити і що нового дізнаємося?

«Внутрішній світ селянської хати»

    Сьогодні на уроці мипродолжім знайомство з внутрішнім світом російської хати, її інтер'єром і оздобленням, закріпимо знання про організацію і мудрого влаштування людиною внутрішнього простору хати.

І для цього потрібні чарівні слова - все про що ви зараз про хату сказали я під підсумовує віршами:

На своїй рідній землі
Жив мужик сім'єю в селі.
А село то не проста:
На горі воно коштує,
Поруч поле золоте,
Знизу річечка біжить,
За околицею лісу,
Там живуть ведмідь, лисиця,
Уздовж річки стоять будинки,
Дивляться на дорогу.
Прикрашає їх сама
Матушка-Природа.
Подарувала для хати
Ліс з ялини і сосни,
Дуб, осику: що змогла -
Все природа віддала.
Озирнись-ка ти навколо,
Що побачиш, милий друг?
Пятістенка перед тобою,
Немов терем писаний,
Ти в ворота постукай,
І в калиточку увійди.
Три віконечка поспіль,
На тебе різьбленням дивляться.
Прикрашає дах пень,
На прізвисько охлупень.
Немов кінь аль птах,
До сонечку прагне.
Толі терем, толі будинок
Добре прикрашений він,

І від зла обережен.

Що ж майстер вирізав,
Як він будинок свій прикрашав?
А різьблення то не просте
Контурна, прорізна,
Ажурна, накладна,
Ось рельєфне різьблення,
Корабельна вона.
І орнамент не простий!
Глянь-но ти, постій:
Ти побачиш змійку, стільники,
Чудовою роботи:
Ось вітейка, ромб, ланцюжки,
І красиві листочки,
Замість злісних страж з воріт,
Дивиться лев на Вас як кіт,
Ось русалки, птиці-пави -
Всі важливі і величаві.
Просто диво, не втекти!
Що там чекає нас попереду?
Піднімись-ка на ганок,
Дерні тихо за кільце.
Подивися на двері - захист -
Там подковочка прибита,

Двері злегка відворотом,

Ось хата нам і відкрилася.
Ти за ці двері зайдеш,
Відразу в сіни потрапиш.
Сені тримають холоду,
Чи не пробратися їм сюди.

учитель:

В хаті існує той же порядок, який спостерігається в природі, все - гармонійно і зовсім.

Давайте дізнаємося, що ж знаходилося в російській хаті.

Зайшовши в хату ми побачимо під стелею ПОЛАВОШНІКІ(Полки), на них розташовувалася селянська начиння: посуд, кошики, лукошки. Посуд зазвичай була дерев'яною або глиняної.

СЛАЙД №6

Для новонароджених підвішували до стелі хати ошатну люлька. Люльку зміцнювали на гнучкому жердині до сволока.

СЛАЙД №7

Пол - землю-застеляли домотканого Половіков- доріжками.

СЛАЙД №

Для освітлення хати у вечірній час використовували Лучин,яку ставили в светец.

СЛАЙД №

У селянській хаті ПІЧбула - годувальниця, захисниця від холоду, лікар від хвороб. Не випадково піч поширений персонаж, часто зустрічається в російських казках.

    Які казки ви знаєте, де говориться про печі?

Що є в печі - все на стіл мечи "- каже російське прислів'я. Піч служить не тільки для обігріву житла, але і для приготування їжі. На ній можна сушити про запас продукти - гриби, наприклад (а можна висушити і валянки після зимової прогулянки). На печі можна було "Погріти кісточки"Старикам - для цього вона була забезпечена лежанкою. Знизу печі, можна побачити поглиблення для зберігання дров.Счіталось, що за піччю живе домовик - хранитель домашнього вогнища. Під час сватання за піччю за традицією ховали наречену. Російська піч - домашнє вогнище, місце оточене шануванням всієї селянської родини: вона є джерелом існування і благополуччя.

Піч - місце чисте, не можна плювати на піч і спалювати в ній сміття. Гість, який увійшов в хату, в першу чергу, тулився долонями до печі, таким чином, віддаючи шану господині будинку і просячи прихильності у будинкового.

Поруч з гирлом печі стоять на - витяжку залізні рогачі, якими ставлять в піч і дістають з печі чавунці. А так же поруч знаходиться кочерга і лопата для випічки хліба. Тепло, яким дихала піч, було схоже на душевному теплу ".

В хаті, де піч топили «по-чорному», стелі не було: дим виходив в віконце під самим дахом. Такі селянські хати називалися курними. Піч з трубою і хата з стелею були тільки у багатих. Чому так? У курній хаті всі стіни були чорні, закопчені. Виявляється, такі закопчені стіни довше не гниють, хата могла служити сотню років, та й дров піч без труби «з'їдала» менше.

«Догадливий селянин, на печі хату поставив»

Бажаючи передати свій душевний стан, людина говорила: «Немов у печі погрівся ».Де саме затишне місце в будинку? На печі:«Хлібом не годуй, тільки з печі не гони».Піччю клялися в правдивості своїх слів:«Коли брешу, так дай Бог хоч грубкою вдавитися».Про людину нічого не котра розуміє в подіях, що відбуваються, говорять:«Немов з печі впав».

СЛАЙД

Перед нами зліва ЧЕРВОНИЙ КУТізби.Духовний центр будинку. Духовний - від слова "душа". Буває він і праворуч, все залежить від того, в якому кутку біля входу стояла піч-червоний кут розташовувався по діагоналі від печі.

    Чому цей кут називають червоним? Не знаєте ?

    А що означає слово червоний? Червоний означає красивий, головний. Висвітлювала зоря зранку.

Спочатку будували будинки так, щоб цей кут будинку був спрямований напівденний схід. З сходом поєднувалося уявлення про рай, блаженному щастя, животворящому світлі і надії; на схід зверталися з молитвами, закляттями, змовами.

іконузавжди вішали лицьовою стороною на схід, де сходить сонце - втілення доброти. Цьому правилу слідували все: будь то селянська хата, царські покої або купецькі хороми. При будь-якій біді або пожежі першої з хати виносили ікона.

Усі значимі події сімейного життявідзначалися на покуті. Тут ставили стіл, за яким проходили як буденні трапези, так і святкові застілля, обряди.

ГРА БОЯРЕ

СЛАЙД №

Одним з матеріальних об'єктів був СТІЛ. До столу ставилися з повагою і називали «Божої долонею», саме тому не можна було бити по столу, влазити на нього дітям. Уздовж стін були розташовані широкі лавки. лавивідрізнялися від лавок тим, що лавки намертво прикріплялися до стін, а лави можна було вільно переносити з місця на місце.

СЛАЙД №12

ЖІНОЧИЙ КУТ

    Хто найбільше часу проводив у печі?

Кут навпроти печі так і називали - бабин кут, жіночий кут. Тут господиня, ближче до печі, готувала їжу, тут була шафа для зберігання кухонного посуду - мисник.

Тому ту частину, де стояла піч, називали жіночою половиною. Там господиня пряли, займалися рукоділлям.

СЛАЙД №13

ЧОЛОВІЧИЙ КУТ

Від дверей до бічної стіни була влаштована лавка- КОНИК, На якій чоловіки займалися господарською роботою. Вертикальна дошка часто зображала коня, звідси і назва. Це місце було чоловічою половиною.

Під лавкою зберігали селянське добро. А на стіні висіла кінська збруя, одяг та додаткові речі для роботи. На чоловічий стороні перебувала і ще одна річ ... Вона одночасно служила і лавкою, і постіллю, і сховищем речей.

    Здогадалися, про що йде мова?

СЛАЙД №14

Звичайно ж, це СКРИНЯ. Згодом він замінив коник. Для зберігання одягу в кутку стояв великий скриня. Для зберігання прикрас виготовлялися шкатулки і скриньки. Скрині бували різних розмірів. Маленькі скриньки, не призначені для сидіння, називалисяскринями . Великі ж скрині для міцності оббивали залізними смугами, часто робили скобу для замку. Їх прикрашали різьбленням, кованими металевими візерунками, малюнками. І зберігали в скринях речі, прикраси.

5.Подведеніе підсумків.

учитель:

Сьогодні ви познайомитеся з інтер'єром селянської хати.

    Щоб продовжити ми повинні з'ясувати, що ж таке інтер'єр? (Обговорення слова дітьмиІнтер'єр - це внутрішній вигляд кімнати, його оздоблення.)

6.Практіческая робота. (15 хв)

(Правила техніки безпеки роботи з ножицями)

Дивіться, ми розкрили пащу -

У неї папір можна класти,

Папір в нашій пасти

Розділиться на частини.

Робота по групах. Хлопці домовляються, що будуть малювати, який предмет з інтер'єру. Намалювавши, вирізають і кріплять на заздалегідь приготовлений малюнок порожньої кімнати. (Звучить фоном музика)

7. Рефлексія підсумків уроку.(5 хв)

Демонстрація виконаних робіт дітей.
- Молодці хлопці зверніть увагу, яка творча робота вийшла у нас.

(Команди отримують оцінки, оцінюючи при цьому один-одного)

Питання для закріплення нової теми:

    Що головним вважалося в хаті?

    Лавка, яка встановлювалася для чоловіків?

    Що використовували для зберігання одягу?

    Як прикрашений кожен предмет?

Це наша культура, яка відображає характер, звичаї, звичаї і традиції нашого народу.

8. Домашнє завдання:

В продовження теми знайти інформацію про предметах народного побуту

учитель:

Стукав сокиру, летіли тріски,
Зі стогоном падали стовбури,
Ламати сучки і гілки,
І краплі падали смоли.

Потім колоду до колоди лягало,
Ганок, лиштви, вікно.
Напевно, так хата рубілась,
Але це було так давно.

Пакля немов борода,
З під колод лізе в низ.
Пол дубовий весь в слідах,
Стеля злегка провис.

На стіні портретів ряд,
Лик Святої в кутку стоїть.
Червоний кут кажуть,
Повинен бути в хаті не приховати.

Вхідний в хату бив поклони,
Дивився на образу, хрестячись,
І пахло хлібом випеченим,
І чекали щі, в печі томясь.

А піч в хаті була головою,
Скласти її лише майстер міг.
Цегла до цеглинки, стіною,
Струменів з труби димок.

Горів вогонь, в печі гуло,
На вулиці заметіль, пурга.
Віконце все вкриті інеєм,
У печі сторож - кочерга.

Темний стіл лава під ним,
У якій треться кіт.
З гасниці кіптява - дим,
До стелі струменем повзе.

Селянський працю завжди нелегкий:
Те шерсть напрясти, то постоли сплести,
Пошити на всю сім'ю обновки,
Звичайно, всіх турбот не злічити.

Хата жила всій повним життям:
Праці, турботи, радість, смуток,
Їй доводилося за Вітчизну,
Віддати синів, рятуючи Русь.

Чекала з війни, хата, старіючи,
Просівши на бік за багато років,
Але, пам'ятаючи все до поколенья,
Дивилася вікнами їм услід.

Так, Русь могутня і єдина,
І це не прийшло ззовні.
Велика роль, незаперечно,
Належить простій хаті.


Найбільш обговорюване
М. Пришвін.  Комора сонця.  Текст твору.  IV.  Михайло Михайлович Пришвін.  Комора сонця (продовження) I. Вступне слово вчителя М. Пришвін. Комора сонця. Текст твору. IV. Михайло Михайлович Пришвін. Комора сонця (продовження) I. Вступне слово вчителя
Карл Брюллов Карл Брюллов "Вершниця". Опис картини. Твір-опис за картиною К. Брюллова "Вершниця" На полотні також зображена маленька зведена сестра Джованіні - Амаліція. Одягнена вона в рожеву сукню і зелені туфельки. Але найбільше привертає увагу
Картина соняшники ван гога враження Картина соняшники ван гога враження


top