Конспект уроку з літератури на тему "Х. Андерсон. Казка" Снігова королева "." Реальне і фантастичне в казці Х.К.Андерсена "Снігова королева" Чому казка «Снігова королева так називається

Конспект уроку з літератури на тему

5 клас, література

Дата проведення: 7.05.18.

Урок № 88

Тема урока: Х.К.Андерсена. Казка «Снігова королева»: реальність та фантастика. Характеристика героїв казки «Снігова королева».

Тип уроку: урок засвоєння нових знань.

мета: удосконалювати знання учнів про письменника-казкаря; навчати робити аналіз тексту, вміти виділяти головне в творі, розвивати увагу; - розкрити ідеї, покладені автором в основу казки; розвивати образне, логічне мислення; удосконалювати мова учнів, комунікативні вміння та навички; розвивати поняття про прекрасне в думках, почуттях, переживаннях; формувати шанобливе ставлення учнів один до одного; вміти працювати спільно, відповідаючи за загальний результат роботи.

Плановані результати:

Пізнавальні УУД: орієнтуватися в підручнику, відповідати на запитання вчителя, узагальнювати, робити висновки, знаходити потрібну інформацію в підручнику, структурувати матеріал.

Регулятивні УУД: організувати своє робоче місце, опановувати здібностями розуміти навчальні завдання уроку, оцінювати свої досягнення, самостійно організовувати власну діяльність.

Комунікативні УУД: проявляти готовність вести діалог, брати участь у колективному обговоренні, висловлювати і аргументувати свою точку зору на обговорювану проблему, дотримується правил мовної поведінки.

Форми організації пізнавальної діяльності: колективна, фронтальна, індивідуальна.

Методи навчання: словесні, практичні, проблемні питання, частково-пошуковий.

устаткування: підручник літератури, зошит.

Хід уроку:

    Перевірка домашнього завдання, відтворення і корекція опорних знань учнів.

Привітання. Перевірка готовності до уроку. виявлення відсутніх .

    Мотивація навчальної діяльності учнів. Повідомлення теми, мети, завдань уроку і мотивація навчальної діяльності школярів.

У казках завжди є фантастика, але у Андерсена казкове невіддільне від життя. Тут фактично немає фантастичних перетворень за участю будь-якого чарівного предмета або по волі чарівництва. У казках Андерсена багато гумору, і тому фантастичне стає простим і доступним.

В кінці уроку ми повинні будемо знати:

    Головні біографічні факти Х.К.Андерсена.

    Скільки казок написав Андерсен, і як вони називаються.

    Про що казка «Снігова королева» і хто її головні герої.

    Реальне і фантастичне в цій казці.

Запишемо число і тему уроку.

    Сприйняття і первинне усвідомлення нового матеріалу, осмислення зв'язків і відносин в об'єктах вивчення.

Я пропоную вам здійснити віртуальну подорож на батьківщину Ханса Крістіана Андерсена.

народився майбутній письменникв місті Оденсе.

Батько був шевцем, а мати - прачкою. Про своєму скромному походження батьки Ганса були непересічними людьми. Батько навчив сина мріяти і любити природу. Він страждав від того, що не може дати хлопчикові освіту.

Андерсен ріс в бідності. Єдиною гордістю сім'ї була незвичайна чистота в їхньому будинку, ящик з землею, де густо розростався лук, і кілька вазонів на вікнах: в них росли тюльпани. Їх запах зливався з передзвоном дзвонів, стуком батьківського молотка, лихий дробом барабанщиків, піснями матросів.

Щоб хоч якось зміцнити матеріальне становище сім'ї, батько завербувався в наполеонівську армію. Через короткий час він повернувся хворий, майже жебрак і незабаром помер, залишивши дружину і сина без засобів.

Поки Християн був малий, він не наважувався розповідати дорослим ті неймовірні історії, які приходили йому в голову. У нього в будинку був тільки один вдячний слухач - старий кіт Карл. Однак він мав великим недоліком: кіт часто засинав, не дослухавши до кінця цікаву казку. Але хлопчик прощав йому це.

Андерсена вабив до себе Копенгаген, столиця Данії. Він покинув свій тихе містечко і з 13 талерами в кишені пішов з рідного дому. Йому було 14 років. Копенгаген зустрів підлітка непривітно: без грошей, без рідних, без житла, Андерсен зазнав ті муки і негаразди, про які згодом повідав у своїхспогадах і казках.

Насилу йому вдалося вступити до гімназії. «За книгами я забував всю навколишню дійсність і витрачав на читання книг гроші, які варто було б витратити на обід», - згадував він. Навчання давалося нелегко, але Андерсен мужньо боровся з голодом, злиднями і холодом. Особливо важко доводилося хлопчикові в довгі північні зими, яким, здавалося, не було кінця. Через багато років він згадає сувору північну зиму і опише її в «Снігової королеви».

У 23 роки Андерсен вступив до університету. Закінчивши його, він цілком присвятив себе творчості. Письменникові довелося багато працювати, щоб завоювати прихильність і любов читачів. А читач у нього був особливий - дитина.

Х.К.Андерсена був поетом бідняків, не дивлячись на те, що королі вважали за честь потиснути його сухорляву руку. Він був народним співаком. Данська казкар подарував нам 170 прекрасних казок, Які завоювали весь світ. Данці в вдячність своєму великому землякові героїв його казок відобразили в камені.

Повідомлення учнів про літературної премії X. К. Андерсена

Серед багатьох сучасних міжнародних премій в галузі літератури одне з почесних місць займає премія- медаль ім. X. К. Андерсена, яка присуджується з 1956 року дитячим письменникам 1 раз в 2 роки. золота медаль

ім. X. К. Андерсена була вручена Астрід Ліндгрен, Туве Янсон, Джанні Родарі та іншим.

Весь світ знає Андерсена, його дивовижні казки. В знак вдячності люди увічнили пам'ять про великого данського казкаря.

Метод «Асоціативний кущ»

Давайте підіб'ємо підсумок: що ми дізналися про Андерсена і які асоціації викликає це ім'я. Побудуємо асоціативний кущ.

Андерсен- казкар - народний співак - співак будинків - відданий патріот.

А тепер почнемо роботу над однією з найцікавіших казок - «Снігова королева».

Казка так називається, тому що головною героїнею казки є саме Снігова королева. Дія казки починається і закінчується нею. Снігова королева розлучила Кая і Герду. І тому, дівчинка протягом усього казки шукає свого улюбленого друга.

У даній історії образи Герди і Снігової королеви протиставлені один одному. Дівчинка уособлює собою пробудження життя, щастя і радість. А Снігова королева і її Крижаний Палац вказують на потойбічний світ, потрапивши в який людина прирікає себе на загибель. Друзі, яких зустрічає на своєму шляху Герда, допомагають їй і вказують дівчинці правильний шлях.

Андерсен був людиною дуже релігійним, і тому в його історіях багато християнських мотивів. На жаль, в нашій країні відомий тільки скорочений варіант «Снігової королеви». Так, Герда читає «Отче наш», коли їй стає холодно. У цей момент з густого туману, в який на морозі перетворюється дихання дівчинки, починають з'являтися маленькі світлі янголята. А під час сніжної бурі героїня твору саме силою молитви утихомирює негоду, що загрожує смертю всьому живому.

Особливе значення в казці має слово «вічність», яке Кай повинен був скласти з шматків льоду для Королеви. Коли серце героя було заморожено, йому ніяк не вдавалося це зробити, але як тільки сльози Герди пробудили хлопчика, то крижинки самі склалися в слово. Тим самим, свою владу Снігова королева над героєм втратила, він сам собі «став паном». Виходить, що тільки любов і самопожертву можуть наблизити людину до вічності, повернути його на істинний шлях.

УЧИТЕЛЬ. Сьогодні наша задача вслухатися в авторський голос, зрозуміти, чому казка вчить нас, про що нам хотів розповісти автор. Перший крок ми вже зробили-детально проаналізували характери героїв. Але цього мало. Тепер потрібно простежити, в чому особливості сюжету і композиції тексту. Чи знаєте ви, що таке сюжет і композиція? Звернемося до літературознавчому словнику.

Словникова робота.

Композиція побудова, розташування і взаємозв'язок всіх частин, образів, епізодів, сцен твору.

сюжет- система подій в художньому творі, розкриває характери героїв, ставлення письменника до зображуваних подій. Події протікають у часі, відрізняються завершеністю. Звідси елементи сюжету:

експозіція- зображення положення дійових осіб, обставин і обстановки до початку дії;

завязка- початковий момент розвитку подій, зображених у творі;

розвиток дії- зображення подій після зав'язки і до кульмінації;

кульмінація- вища напруга дії в художньому творі;

развязка- заключний момент у розвитку дії художнього твору.

УЧИТЕЛЬ. Почнемо з композиції. Давайте спробуємо перерахувати всі сцени в тій послідовності, в якій вони викладені. Як автор подбав про нас?

Він розділив казку на частини і назвав кожну з них.

Аналіз композиції. Наше завдання - перерахувати всі глави, які автор назвавказками , Записати авторську назву, а поруч - своє, передає зміст і тлумачення глави.

«Казка перша, в якій йдеться про дзеркало і його уламках ». Вона починається з історії про злом троля і його диявольському дзеркалі, що дозволяє бачити людей, та й весь світ «такими, які вони насправді», і ми розуміємо, що в світі розчинено багато зла. Ця частина начебто ніяк не пов'язана з наступними, так як в подальшому діють тільки осколки диявольського дзеркала.

«Казка друга. Хлопчик і дівчинка ». Ось справжнє початок казки про дружбу Кая і Герди і про те, як заледеніло серце Кая. Кай зникає - з випробування починається перевірка дружби дітей.

«Казка третя. Квітник жінки, вміла чаклувати ». Чаклунка спокушає Герду красою, спокоєм, щасливими снами. Але Герда перемагає спокуса, дружба сильніше - і дівчинка вирушає на пошуки Кая.

«Казка четверта. Принц і принцеса ». Герда зустрічає принца і принцесу, на її шляху знову спокуса: поруч добрі, багаті люди, спокійна обстановка, «вірний шматок хліба», як каже Ворон, але вона вірна дружбі і продовжує шукати Кая.

«Казка п'ята. Маленька розбійниця ». Герда зустрічає норовливу дівчинку, страждає, відчуває страх, але сила її любові перемагає примхливі бажання маленької розбійниці, і Герда продовжує пошуки Кая.

«Казка шоста. Лапландка і фінка ». Нові випробування: Герда зустрічає нових друзів і мудрих помічників, мучиться від холоду і спеки, страху і відчаю, але З

«Казка сьома. Що було в палатах Снігової Королеви і що трапилося потім ». Ось і щасливий кінець, але мало знайти друга, потрібно пробудити його від байдужості, оживити його серце-і тільки тоді повертатися додому.

Учитель. Чи можемо ми, спираючись на наші висновки, спробувати відповісти на питання.

Чому в казці так багато відступів від основного сюжету - розповіді про пошуки Кая?

Автор хоче показати, як важко досягти мети, як багато перешкод виникає на шляху будь-якої людини, яким послідовним і відважним, мудрим і вміє знаходити спільну мову з різними людьми потрібно бути, щоб домогтися успіху.

Автор вважає: щоб досягти щастя, людина повинна стати його гідний. Він зобов'язаний бути відданим, цілеспрямованим, пройти через всі випробування, подолати всі спокуси, перенести багато страждань - тому що тільки тоді можна перемогти.

Учитель. На дошці перераховані сім казок, а поруч переплутані сюжетні елементи. Наведіть порядок. Розставте їх по місцях.

Аналіз сюжету.

На дошці Правильна відповідь

Казка перша - розв'язка Казка перша - експозиція

Казка друга - кульмінація Казка друга-зав'язка

Казка третя-експозиція Казка третя - розвиток дії

Казка четверта -розвиток дії Казка четвертая- розвиток дії

Казка п'ята - розвиток дії Казка п'ята -розвиток дії

Казка шестая- розвиток дії Казка шоста -розвиток дії

Казка сьома -завязка Казка сьома -кульмінація, розв'язка

Физкультминутка для очей

Очках потрібно відпочити. (закрити очі)
Потрібно глибоко зітхнути (глибоко вдихнути з закритими очима)
Очі по колу побіжать (відкрити очі, провести ними по колу)
Багато-багато разів змигнуть (часто моргнути очима)
Очках стало добре (легенько доторкнутися до очей пальцями)
Побачать мої очі все! (Широко розкрити очі і посміхнутися).

4.Первинний перевірка розуміння засвоєного, первинне закріплення засвоєного.

Підказують нам прямі авторські характеристики головну думкуказки?

Автор не приховує свого ставлення до героїв, до їх характерам. Він ніби підкреслює, що всі вони, крім, може бути, троля і Снігової королеви - звичайні люди зі звичайними людськими слабкостями і недоліками. Вони бояться, переживають, відчувають і добрі почуття, і не дуже добрі, обманюють, пристосовуються. Автор мріє про те, щоб всі люди стали добрішими, краще, щоб вони не зраджували один одного, вірили в Бога, шукали підтримку один в одному. Головне в житті - любов і тепло, в цьому мають потребу і про це мріють усі нормальні люди.

- Як ви розумієте кінцівку казки?

(Андерсен своєю казкою говорить читачеві, що якщо людина хоче чогось досягти, якщо ця людина добрий і приязний, то йому будуть допомагати і природа, і люди, людина обов'язково досягне своєї мети.

Кінцівкою автор хоче сказати, що зло виснажить свої сили так само, як закінчується зима. Настане весна, людина повернеться в свій будинок, але його душевний досвід стане багатшим. Людина подорослішає, і добре, якщо дорослий залишиться так само чиста серцем і душею, як дитина.

Пригоди Герди - це плід фантазії автора. У вчинках Герди ми бачимо «зразки стійкості, твердої волі і ніжного серця» (С. Я. Маршак). Дівчинка відправляється шукати названого братика Кая. Вона долає всі труднощі: знаходить вихід із зачарованого садка бабусі, в осінній холод йде без черевичків по землі, за допомогою ворона проникає в палац. Потім вона зуміла пом'якшити серце Маленькій розбійниці, дістатися до Лапландії, за допомогою молитви побороти вартою крижаного палацу і зігріти серце Кая, розтопити його лід.)

образ Герди є протиставленням характеру Снігової Королеви. Щоб знайти Кая і визволити його з крижаного замку, дівчинка вирушає в довгий і нелегкий шлях. В ім'я своєї любові хоробра маленька дівчинка вирушає в невідомість. Перешкоди, що зустрічаються на цьому шляху, не зробили Герду злий і не змусили повернути назад в сторону будинку, кинути друга в полоні у Снігової Королеви. Привітною, доброю і милою вона залишалася протягом усього казки. Хоробрість, наполегливість і терпіння допомагають їй не сумувати, а смиренно долати всі невдачі. Завдяки такому характеру їй вдалося відшукати Кая. А любов до нього змогла розтопити його крижане серце і впоратися з чарами злої королеви.

Сніжна королева , Відьма-Заметіль, Крижана Діва - класичний персонаж фольклору Скандинавії. Мертве і холодне простір, снігу і вічна крига- це і є Царство Снігової Королеви. Висока, гарна правителька на троні, що знаходиться на озері, яке називають «Дзеркалом розуму», вона є втіленням холодного розуму і краси, позбавлена ​​прояви почуттів.

З прологу казки Андерсен починає писати про те, що деяким людям осколки льоду потрапляють в серце, яке заморожується, стає холодним і бездушним. А в кінці казки описує, як гарячі сльози Герди падають на груди до Каю і осколок льоду в серці його тане. Холод в казці - це уособлення зла, всього поганого на землі, а тепло - це любов. Тому в очах у Снігової королеви Андерсен бачить відсутність тепла, наявність холоду і бездушності.

5.Подведеніе підсумків уроку (рефлексія) і повідомлення домашнього завдання.

Що ми дізналися на уроці?

Чому вчить казка Г. Х. Андерсена "Снігова королева"?

Що, на вашу думку, було головним в дружбі Кая і Герди?

Чому ж Герда перемогла Снігову королеву?

Запишіть в зошитах висновок отриманої на уроці інформації. (Наприклад: «Краса живого серця перемогла красу льоду!»

«Серце дівчинки було дуже гарячим, в ньому не було місця для холоду.»

«У серці Герди жила любов: безкорислива, самовіддана, не чекає нагороди, готова на подвиг, любов дієва, любов, яка змогла змінити на краще людини"

Що в казці є символом безмежної любові? (Троянди)

Продовжіть ряди слів.

Снігова королева - сніг (лід, зима, дзеркало, як відображення пороків, байдужість, розсудливість, порядок, математичний розрахунок, бездуховність, смерть)

Герда- квіти (літо, тепло, серце, краса, щастя, любов, сім'я, життя).

Виставляння оцінок.

Домашнє завдання: Підготувати в групах (за списком по 4 людини) докладний переказ епізодів казки за планом.

1-а група - зустріч Герди зі старенькою;

2-я група - зустріч з вороном;

3-тя група- зустріч з принцом і принцесою;

4-я група - зустріч з розбійниками.

Місце роботи, посада: - МОУ СЗШ п. Індустріальний КАТЕРИНІВСЬКА району Саратовської області.

Регіон: - Саратовська область

Характеристики уроку (заняття) Рівень освіти: - основна загальна освіта

Цільова аудиторія: - Учитель (викладач)

Клас (и): - 5 клас

Предмет (и): - Література

Мета уроку: - Мета уроку: Формувати навички аналізу художнього твору, розвивати навички вдумливого читання; Поглибити і збагатити моральні поняття. Сприяти становленню емоційно - ціннісного ставлення до навколишнього світу; Сприяти розвитку фантазії, уяви, творчості учнів. Цілі, орієнтовані на розвиток особистості учня: Створити умови для розвитку вміння формулювати власну точку зору, висловлювати і аргументіровтать свою думку. Сприяти розвитку вміння спілкуватися між собою, допомогти учням усвідомити цінність спільної діяльності, формування вміння працювати в групі. Сприяти формуванню різних компетентностей (пізнавальної, особистісної, соціальної, комунікативної та ін.)

Тип уроку: - Урок вивчення та первинного закріплення нових знань

Учнів в класі (аудиторії): - 21

Використовувані підручники і навчальні посібники: —

Г.С. Меркин "Література. 5 клас"

Використовувана методична література: -

Обладнання, що використовується: -

 Технічні засоби оснащення (музичний і візуальний ряд);  Мультимедійний продукт;  Картки з завданнями

Використовувані ЦОР: -

презентація

Короткий опис: - Урок - подорож із застосуванням технології компетентнісного підходу

1. Вступне слововчителя:

Привіт, хлопці! Мене звуть Наталія Вікторівна. Я сьогодні проведу у вас урок літератури. Ви знаєте, хлопці, не дивлячись на те, що ми з вами ледве знайомі, у нас напевно, багато спільного. Я люблю співати. А ви? малювати, читати вірші, дружу з комп'ютером, і просто обожнюю казки. Дивно, але стільки творчих натур я ще ніколи не зустрічала. І сьогодні, я думаю, нам випаде можливість проявити свої таланти в творчих групах за нашим творчим столом. А я хочу повідомити вам ще про те, що я дуже люблю подорожувати. А ви? Ну тоді у нас сьогодні все вийде і я пропоную вам разом зі мною вирушити в далеку прекрасну країну Данію. Ви що - небудь знаєте про цю країну?

Вона розташована на півострові Ютландія. Це морська країна. З будь-якого місця на суші до морського узбережжя не більше 60 км. А східний берег буквально порізаний затоками і бухтами. А це столиця Данії - Копенгаген, один з найстаріших європейських міст, йому більше 800 років. Це найбільший торговий порт. Ми наближаємося до центру міста. Тут, в центрі міста, навпроти міської ратуші, встановлений пам'ятник великому казкаря Х.К.Андерсену. Ви чули що - небудь про нього?

2. Актуалізація знань.

Андерсен народився 2 квітня 1805 року в старому данському містечку Оденсе. Батько його був простим башмачником, мати - прачкою. Сім'я жила дуже бідно, але для маленького Андерсена все перетворювалося в диво. Він вирізав з паперу фігурки і грав з ними в театр. Він умів радіти всьому: сухому моху, розсипається зі своїх кувшинчиков смарагдову пилок, немудрому квітці подорожника, кожної травинці, наповненою пахучим соком, і дуже любив квіти, особливо троянди. Але найцікавішим і важливим в житті Андерсена були історії і казки, які вечорами розповідали старші. Рано чи пізно талант, доброта, сила, сміливість переможуть. Навіть якщо люди, яким вони властиві, народилися в злиднях. Так сталося і з Андерсеном і пройшовши через усі терни життя, він став великим казкарем, відомому у всьому світі. Чи знаєте ви, що Андерсен за своє життя написав понад 170 казок? Напевно, багато хто з його казок знайомі і вам. Спробуйте їх назвати. «Що таке казка? Справжня казка? » - задав один раз питання батькові маленький Андерсен. Той йому відповів: «Якщо казка справжня, в ній чудово поєднуються дійсне життя і та, до якої ми прагнемо». Іншими словами, це зв'язок реального світу з фантастичним. Як ви розумієте слово фантастичний? Фантастичний - значить чарівний, уявний, це світ казкової мрії, світ морських чудовиськ, сирен і русалок. А що значить світ реальний? Це світ, в якому ми живемо.

3. Оголошення теми і мети уроку.

Наскільки ж Андерсену вдалося виконати заповіт батька і з'єднати, здавалося б, непоєднуване, ми і дізнаємося сьогодні, відкривши сторінку однієї з найвідоміших його казок «Снігова королева». Отже, переведемо стрілки наших годинників на зимовий час. Ось так. Бачите? Пішов сніг. Сніговий вихор підхопив сніжинки і закрутив їх в своєму танці. Можливо, серед цих сніжинок носяться по повітрю і осколки дзеркала злого Троля ... Як? Ви не чули цю історію? Тоді послухаємо її. Але перш ніж я познайомлю вас з цією історією, за творчий стіл відправиться 1 група - майстри слова. Вони сьогодні вчитимуться створювати сінквейн. Інструкція у вас на столі. Уважно вивчіть її і приступайте до роботи.

4. Робота з текстом

4.1.Чтеніе тексту вчителем.

4.2.Аналіз тексту.

Питання: - Хто ж головна дійова особа цієї історії? Троль - велетень (в германо - скандинавської міфології). Вони живуть всередині гір, де зберігають свої скарби. Тролі, як правило, шкодять людям, викрадають у них худобу, виявляються людоїдами.

А що ж ми можемо сказати про троля в казці Андерсена? Троль - дияволів, злий дух, сатана, абсолютне втілення зла? А яким ви собі його уявляєте? Опишіть його. Якими фарбами ви написали б його портрет? А яким намалювала троля наша творча група? Розкажіть, що ви створювали? - Чому вчить троль своїх учнів? - бачити в навколишньому світі і в людях тільки найгірше і потворне.

- Який засіб вибрав диявол для досягнення своєї мети? (Зачитайте) ... Він змайстрував таке дзеркало .... Дзеркало - засіб спотворити справжній образ людини. «Скоро не залишилося жодної країни, жодної людини, що не відбилисяв ньому в спотвореному вигляді. » Якими ставали люди, які потрапляють під владу троля? (Починали бачити тільки дурні сторони життя і ставали глузливими, злими, безсердечними, черствими, егоїстичними, байдужими, заздрісними, жадібним. Подивіться, скільки епітетів ми з вами підібрали. Але ж ми не знайдемо їх у автора. Звідки ж ми знаємо про ці людські якості? Так, хлопці, на жаль, ці якості зустрічаються не тільки в казковому, а й в реальному світі.

А ви знаєте таких людей, які досі носять у своєму серці осколки дзеркала? А може, це саме вони топчуть квіти, ламають дерева, мучать тварин, завдають людям зло і образи, обзивають і ображають їх? А може і кому - то з вас в серці потрапили осколки дзеркала злого троля? Я цьому дуже рада. - Хлопці, а як ви думаєте, чому дзеркало розбилося? Воно вискочило з рук слуг троля в той момент, коли він хотів посміятися над самим творцем. Автор не дозволив їм зробити ето.Почему? Та тому що для Андерсена, як для християнина, в творця, в Бога - втілено абсолютне добро, яке дзеркало не могло вмістити і спотворити. Значить, даний добро не під силу навіть могутньому тролю! Якби ми захотіли намалювати добро, яким би ми його зобразили? - таке завдання нашим художникам і ще одна творча група відправляється за творчий стіл.

Однак, ОСКОЛКИ наробив великого БІД, НІЖ САМО ДЗЕРКАЛО. Яку з цих бід ви вважаєте найжахливішою? Чому? ( «Деяким людям осколки дзеркала потрапляла в серце. І це було найжахливіше: серце перетворювалося на маленьку крижинку.») Чому серце, в яке потрапляє осколок, стає крижаним (а не залізним, чи не кам'яним)? Як ви розумієте епітет крижане серце? (Холодне, позбавлене тепла, життя) .Тоді як ми назвемо серце, здатне прийти на допомогу другові, яке вміє співчувати? - Гарячим. У кого з героїв казки серце виявилося крижаним? А у кого гарячим?

А тепер, хлопці, давайте подумаємо, чи випадково такий вступ до казки. Адже основна дія ще не почалося. Чи можемо ми сказати, про що буде йти мова в основному дії? Про крижаному і гаряче серце, про добро і зло і про те, наскільки вони живучі в реальному світі. І перш ніж перейти до знайомства з головними героями, дамо завдання групі «аналітиків», т. Е. Людей, які бажають поміркувати. Є серед нас такі? Тоді прошу за творчий стіл. У вас на картці викладено завдання. Ви повинні його виконати. Бажаю успіху!

Історія 2. - Хто такі Кай і Герда? Що є їх багатством? (Любов один до одного, кущ троянд.) - Як ставилися діти один до одного до нещастя з Каєм? (Вони любили один одного як брат і сестра.) Вони відчували себе щасливими. Приклади з тексту. - Чому саме троянди були єдиними квітами, що росли в будинку у дітей? Оберіть вірне твердження.

a. Вони просто любили троянди

b. Тому що це улюблені квіти батьків

c. У будинку просто дуже тісно

d. Роза - символ любові і відданості.

Що діти дізналися про Снігову королеву з розповіді бабусі? Вона як - небудь характеризує Снігову королеву? Опишіть Снігову королеву очима Кая., Який дивиться на неї з вікна. -

Чого злякався Кай, вперше побачивши Снігову королеву? Він лякається її холодних очей. - Поясніть, чому в перший раз Снігова королева прийшла не до Герди, а до Каю? - адже осколок ще не потрапив в його серці. Нагадаємо, що Кай ще нічого не знає про Снігову королеву, добра вона чи зла., Але вже говорить: «Я посаджу її на теплу грубку, вона і розтане» З якою інтонацією сказав він ці слова? Як ці слова характеризують Кая? Чому бабуся перериває його? (Що - то в словах онука їй не подобається, може бути, занадто гнівна інтонація? Може бути занадто поспішне бажання заподіяти зло іншому?)

- Чи можна припустити, що Снігова королева відчувала в Кае що - то родинне, розуміла, що в його серці є місце крихітному, але злу? Чи мстить йому Сніговакоролева або ставиться до нього як до свого? Чи можна уявити, що осколок дзеркала потрапив би в серце Герди? Чому ви так думаєте? Її щира любов і доброта не підвладні злим силам. А в житті завжди так буває? Як бути, якщо зло виявляється сильнішим? (Потрібно боротися) Після поцілунку Снігової королеви Кай став іншим. Доведіть це. Доводити це будуть наші аналітики. Знайдіть приклади в тексті. Ми можемо що - небудь додати? - чому автор говорить про нього «Бідолаха Кай»? (Перед нами інший хлопчисько: грубий. Злий, жорстокий. І близькі і чужі люди стають для Кая предметом насмішок .. його вже не радує тепло, фарби навколишнього світу. Йому подобаються холодні сніжинки, але не тому, що вони були дуже гарні або походили на розкішні квіти. Каю вони тепер здаються набагато цікавіше, ніж справжні квіти. Його приваблює те, що вони добре зроблені. «І яка точність! Жодної кривої лінії!» - вигукує він. А що на ваш погляд, гарніше, - троянди або сніжинки? (точність ліній і форм і природність) людина, яка не бачить прекрасного в людях, природі, не вміє любити, - людина з холодними почуттями, холодним серцем. Таким і стає Кай. Інший бачиться тепер йому і Снігова королева. Зачаття. - Чому ж тепер він не боїться її холодних очей, її крижаного погляду? (бо сам став таким!)

Як ви думаєте, що ж може врятувати Кая від цього холодного полону? Звичайно ж, любов Герди. Але про це ви дізнаєтеся вже на наступному уроці. Якби вам випала унікальна можливість написати лист Каю, в якому ви можете сказати йому все, що ви тепер про нього думаєте. Про що б ви йому написали?

Рефлексія.

Отже, хлопці, наше подорож по казковій Данії добігає кінця. Пора підвести підсумки і заповнити таблицю. Що нового ви дізналися сьогодні ?, де побували? що ж ми дізналися, чому навчилися? що ж казка Андерсена допомогла нам зрозуміти і побачити в нашому, вже реальному світі? (Що зло ще існує в різних його проявах, і з ним треба боротися, а для цього треба перш за все зжити в собі і черствість, і егоїзм, і злість, і бажання посміятися над ким - то і самим бути нравственнее, чистішим, добрішим »

Не думайте, що холод триває вічність,

Його розтопить теплота сердець.

Восторжествує в світі людяність,

Любов і доброта всьому вінець!

(Стрілки перекладаю на весну. Квіти розпускаються).

Квіти посмішок яскраво розквітають.

Збувається заповітна мрія.

І льоди нерозуміння розтануть

Розтопить їх людська теплота.

Наш урок добігає кінця. Я хочу всіх вас подякувати за активну роботу на уроці і за чудову атмосферу співробітництва. А ще я хочу вам дещо - в чому зізнатися. Скажу вам правду, не тая: тепер ви все - мої друзі! Домашнє завдання на вибір:

Намалюйте добро, зло, щастя. Яким ви собі їх уявляєте?

Скласти сінквейна «Герда», «Снігова королева»

Підібрати прислів'я про добро і зло, записати їх в зошит.

файли:
Розмір файлу: 52224 байт.

Я дуже люблю читати казки, тому що там є чари і чудеса, несподіванки і самі неймовірні пригоди. Реальне і фантастичне так сильно переплітаються в казках, що іноді й не розбереш, де закінчується одне і починається інше. Ось, наприклад, казка X. К. Андерсена "Снігова королева". Головні герої казки - звичайні хлопчик і дівчинка. Вони люблять грати і секретничати, катаються на санках і вирощують квіти. І бабуся їх - звичайна бабуся, турбуються про своїх онуків і нескінченно любляча їх. Але ось повіяло холодом,

І в вікно заглянула Снігова королева - таємнича, бездушна, прекрасна. А ось бешкетувати учні троля розбили диявольське дзеркало, і підступні осколки потрапляють в очі і серця добрим і чесним людям всієї землі, роблячи їх жорстокими, злими, безсердечними. Маленька розбійниця, принцеса і принц, що говорять тварини - це лише частина тих чудес, якими наповнена чудова казкова історія про силу любові і дружбі, надії і вірності.
Нам так хочеться вірити, що чари і дивовижні пригоди зустрічаються не тільки в казках, а й у реальному житті, І "Снігова королева" X. К. Андерсена допомагає нам сподіватися на зустріч з цими чудесами.

березня 04 2011

Напевно немає на світі людей, які в дитячому віці (а багато - і ставши дорослими) не любили б читати, чи не захоплювалися б силою, спритністю, винахідливістю безстрашних і непереможних героїв. Однак ми звикли, що бореться зі злом, ризикує власним життям і в кінці кінців перемагає могутній богатир, закоханий принц або, на худий кінець, кмітливий Іванушка-дурник. Але ось перед нами X. К. Андерсена «». І що ж ми бачимо? Головна - маленька, ніжна, тендітна дівчинка, яка виявилася здатною не тільки протистояти чарам холодної та прекрасної, але і зруйнувати її палац, визволивши з біди свого названого братика Кая. Які тільки випробування не випали на долю Герди, які тільки перешкоди вона не долала під час своїх тривалих і небезпечних мандрівок. Будь-які труднощі виявилися по плечу цієї невтомної мандрівниці, тому що в її серці жили віра, надія і любов. Їй вдалося пройти там, де відступив би, мабуть, навіть прославлений лицар. Я думаю, ця казка вчить нас, що навіть маленькі і слабкі завжди зуміють добитися свого, якщо будуть вірити в свої сили і вірність обраних цілей.

Я дуже люблю читати казки, тому що там є чари і чудеса, несподіванки і самі неймовірні пригоди. Реальне і фантастичне так сильно переплітаються в казках, що іноді й не розбереш, де закінчується одне і починається інше. Ось, наприклад, казка X. К. Андерсена «Снігова королева». Головні герої казки - звичайні хлопчик і дівчинка. Вони люблять грати і секретничати, катаються на санках і вирощують квіти. І бабуся їх - звичайна бабуся, турбуються про своїх онуків і нескінченно любляча їх. Але ось повіяло холодом, і в вікно заглянула Снігова королева - таємнича, бездушна, прекрасна. А ось бешкетувати учні троля розбили диявольське дзеркало, і підступні осколки потрапляють в очі і серця добрим і чесним людям всієї землі, роблячи їх жорстокими, злими, безсердечними. Маленька розбійниця, принцеса і принц, що говорять тварини - це лише частина тих чудес, якими наповнена чудова казкова про силу любові і дружбі, надії і вірності.
Нам так хочеться вірити, що чари і дивовижні пригоди зустрічаються не тільки в казках, а й у реальному житті, і «Снігова королева» X. К. Андерсена допомагає нам сподіватися на зустріч з цими чудесами.

Зимовими ночами, коли на небі яскраво світить місяць, а на вулиці виє і свище вітер, вносячи плутанину в білий рій кружляють виблискуючих сніжинок, до мене у вікно часто заглядає Снігова королева з казки X. К. Андерсена. Її обличчя на мить припадає до шибки, покритому дивовижними візерунками, і ось вже чутно, як видаляються, брязкаючи кришталевими бубонцями, королівські сани. А мені стає незатишно і якось прохолодно навіть під теплим верблюжим ковдрою ... Ні, я не боюся, тому що мені відома таємниця, яку так ревно намагається зберегти крижана красуня, але яку зуміла розкрити маленька тендітна дівчинка Герда, безстрашно пуститися на пошуки свого названого брата. Ім'я цієї таємниці - Любов, і я рада, що від гарячих слів Герди розтануло скрижанілий серце Кая, випав з його очі осколок диявольського дзеркала, а дорослі і діти всього світу дізналися про найголовніше зброю проти підступності і бездушності.

Х.К. АНДЕРСЕН. КАЗКА «Снігова королева»

РЕАЛЬНІСТЬ І ФАНТАСТИКА.

Андерсен був посереднім драматургом, середнім поцьому, хорошим романістом івидатним автором подорожніх нотаток. Але в казках він досягдосконалості. (Запис в зошит.)

бо Грёнбек

мета: познайомити учнів з біографією, казкою «Снігова королева» Андерсена. Викликати інтерес до письменника і його твору, виховувати в учнів почуття доброти, чуйності, любові до бліжнемуна прикладі вчинків головної героїні в казці.

ХІД УРОКУ

1. Слово вчителя.

Ми почнемо читати казку знаменитого автора, який у нас, в Росії, з середини минулого століття і до сьогоднішнього дня остується одним з найвідоміших і найулюбленіших. Не випадково йогоназивали королем казок, а щорічно проводиться Міжнароднимродний день дитячої книги завжди відкривається в день його пикдення - 2 квітня ". Не маючи своїх дітей, Андерсен розповівказки дітям усього світу. Які казки Андерсена ви знаєте, помисліть, любите? Назвіть їх героїв.

2. Читання вчителем вголос першої історії казки «Снігова королева ». Словникова робота. (Троль - «в скандинавських повірях - надприродна істота, зазвичай вороже людям ». У різних казках тролі можуть виглядати по-різному: вони могут бути карликами, можуть бути велетнями або навіть відьмами.)

3. Бесіда за твором:

Перша історія - це своєрідне «передмова» до казки.У ній задається основна тема твору - тема боротьби добра і зла. І задана вона за допомогою образів-символів: зло передпостає в образі троля, який вирішив посміятися над уособлюючиням добра - самим творцем. Наслідки витівок троля руйнівні: при попаданні в очі осколків диявольського дзеркала люди починають «бачила все навиворіт», або «помічати в кожній речі лише одне погане», тобто перестають любити людей, життя, забувають про милосердя і добро. Але найгірше було тим людям, яким осколок потрапляв прямо в серце. Як ви думаєте, чому? Як ви розумієте слова:«Серце перетворювалося на маленьку крижинку»? Що означають вирази«Холодне серце», «холодний людина»? У чому, як ви думаєте, полягає реальність і фантастика в казці?

4. Висновки по уроку.

5. Виставляння оцінок.

6. Домашнє завдання:

2. Індивідуальні завдання - відповісти на питання:

а) Як жили сім'ї, де росли Кай і Герда?

б) Яку легенду про Снігову королеву розповіла дітям
бабуся?

в) Яку роль відігравали троянди в житті дітей?

г) Яким став Кай?

д) Порівняйте два портрета Снігової королеви в другій історії.


Найбільш обговорюване
М. Пришвін.  Комора сонця.  Текст твору.  IV.  Михайло Михайлович Пришвін.  Комора сонця (продовження) I. Вступне слово вчителя М. Пришвін. Комора сонця. Текст твору. IV. Михайло Михайлович Пришвін. Комора сонця (продовження) I. Вступне слово вчителя
Карл Брюллов Карл Брюллов "Вершниця". Опис картини. Твір-опис за картиною К. Брюллова "Вершниця" На полотні також зображена маленька зведена сестра Джованіні - Амаліція. Одягнена вона в рожеву сукню і зелені туфельки. Але найбільше привертає увагу
Картина соняшники ван гога враження Картина соняшники ван гога враження


top