Конспект уроку з літературного читання "Дванадцять місяців" С. Маршак. Твір за казкою С. Я. Маршака «12 місяців Опис характеру королеви з казки 12 місяців

Конспект уроку з літературного читання

Урок № 3

Тема уроку: Характер героїв і персонажів п'єси С.Я Маршака"Дванадцять місяців".

Мета уроку: формувати вміння орієнтуватися в тексті великого обсягу; виробляти навички виразного читання; уточнювати характеристику героїв на підставі їх мови, зовнішнього вигляду, вчинків, висловлювань про них інших персонажів; підтверджувати судження цитатами з тексту; обговорювати моральну проблематику, формулювати висновки.

Пізнавальні: здійснення пошуку необхідної інформації; виділення суттєвої інформації з тексту;

Комунікативні: досягнення спільного рішення у спільній діяльності; використання мовних засобів для вирішення різних комунікативних завдань.

Устаткування: презентація, підручник В. Ю Свиридовой «Літературне читання» 4 клас, частина перша, зошити з літератури, виставка книг, оформлення для інсценування, сторінка тлумачного словника, таблиця для визначення теми, музика П.І. Чайковського «Пори року. Квітень"

Хід уроку

1.Мотівація

Вірші С.Я. Маршака читає учень.

Чудес, хоч я живу давно,

Чи не бачив я поки.

А втім, у світі є одне

Дійсне чудо:

Помножена світ (иль розділений?)

На ті світи живі,

В яких сам він відображений,

І кожен раз вперше.

Все в світі було б мертво -

Неначе світу самого

Зовсім і не бувало, -

Коли б жива істота

Його не було відкривало. (С.Я. Маршак)

Яке диво нам відкрив С.Я. Маршак і в якому творі?

2. Визначення теми уроку

Узагальнюю відповіді дітей:

Коли місяці поступаються один одному час, коли в лісі падчерка стає принцесою, коли солдат стає професором. Це дійсно - диво!

А чому так сталося, що королева в лісі вже не королева, а професор вже не професор? Про що ж ми будемо говорити на уроці? Визначте тему уроку.

У вас на парті листочки з пропозиціями.

Прочитайте. Відзначте знаком + те, що ви вже знаєте,! то, що вам цікаво,? знаком - то, що не знаєте.

творчість Маршака

Моральні проблеми в п'єсі - казці

виразне читання

Уточнення характеристики героїв

Інсценування п'єси.

Хто визначить тему нашого уроку?

3. Повідомлення теми уроку

- Так, сьогодні на уроці ми будемоінсценувати уривок з п'єси-казки, а для цього требауточнити характеристику героївна підставі їх мови, зовнішнього вигляду, вчинків, висловлювань про них інших персонажів; підтверджувати судження цитатами з тексту. Спробуємо визначити моральні проблеми.

4.Работа по темі (В учнів на столі сторінка тлумачного словника)

А) Робота зі словникової статті

Сторінка тлумачного словника

актор - артист, виконавець ролей в театральних виставах, в кіно, телебаченні.

Афіша - оголошення про виставу, концерт, кінофільмі, лекції

герой - головна дійова особа літературного твору.

драма - рід літературних творів, Написаних в діалогічній формі призначених для виконання акторами на сцені.

п'єса - драматичний твір для театральної вистави.

персонаж - дійова особа в літературному творі.

Ремарка - пояснення автора до тексту, що стосується обстановки, поведінки дійових осіб, їх зовнішнього вигляду

режисер - творчий працівник, художній організатор, керівник театральної, кіно- або театральної постановки, взагалі видовищних програм.

Що таке п'єса?

Звернемося до сторінки тлумачного словника С.І. Ожегова.

Пьеса- драматичний твір для театральної вистави.

Поясніть значення слова «персонаж», «герой».

Персонаж - дійова особа в літературному творі.

Герой - головна дійова особа літературного твору.

Назвіть дійових осіб (падчерка, солдат, стара і її дочка, королева, вчитель королеви, канцлер, білка, 12 місяців, перший глашатай, другий глашатай і ін.)

Назвіть героїв п'єси (дванадцять місяців, падчерка, королева)

Б) Групова робота

Учень загадує загадку:

дванадцять братів
Один за одним бродять,
Один одного не обходять . (Місяці)

У кожного місяця за казкою свій вік, свій характер.

На основі опису, (стор. 145) розкажіть, як ви їх собі уявляєте. Покажіть фарбами на малюнку особливі відмітні риси.

1 група про січні(Січень - з білою бородою і палицею, в красивому мереживній вбранні зі сніжинками;)

2 група про квітень (Квітень - одягнений в зелений плащ, в руці тримає посох, який йому дав брат Січень)

3 група (Травень - ніжно-зелений, хода у нього весела, стрімка. У нього ніжно-зелені кучері, голос дзвінкий, завдяки пташиним пісням)

А за характером які? (Добрі, працьовиті, справедливі, розуміють один одного ...)

В) Вибіркове читання

Спробуємо визначити характер падчеркиз розповідей братів-місяців? Прочитайте. (Стор. 150 внизу -152)

( січень(Напівголосно). Я її одразу впізнав, як тільки побачив. І хусточка на ній той же самий, дірявий, і сапожонкі худі, що днем ​​на ній були. Ми, зимові місяці, її добре знаємо. Те у ополонці її зустрінеш з відрами, то в лісі з в'язкою дров. І завжди вона весела, привітна, іде собі - співає. А нині зажурилася.

червень. І ми, літні місяці, її не гірше знаємо.

Липень. Як не знати! Ще й сонце не встане, вона вже на колінах біля грядки - політ, підв'язує, гусениць оббирає. У ліс прийде - дарма гілки не зламає. Стиглу ягоду візьме, а зелену на кущі залишить: нехай собі зріє.

Листопад. Я її не раз дощем поливав. Шкода, а нічого не поробиш - на то я осінній місяць!

Лютий. Ох, і від мене вона мало хорошого бачила. Вітром я її пробирав, холодом холодив. Знає вона Лютий- місяць, та зате й лютому її знає. Такий, як вона, не шкода серед зими весну на годинку подарувати.

Квітень. Чому ж тільки на годинку? Я б з нею вік не розлучався.

вересень. Так, хороша дівчина! .. Кращою господині ніде не знайдеш.

Квітень. Ну, якщо до вподоби вона вам всім, так подарую я їй своє обручку!

грудень. Що ж, даруй. Справа твоє молоде!

(З-за дерев виходить Пасербиця. В руках у неї кошик, повна пролісків.)

січень. Уже повний кошик набрала? Моторні в тебе руки.)

пасербиця

працьовита

весела

привітна

любить природу

господарська

добра

ввічлива

чуйна

покірна

нещасна

вдячна

Які якості характеру в цьому уривку не прозвучали?

Д) Робота в парах

-Слідуйте героїня, яку навчає професор це ...

Королева - це людина, від якого залежить життя держави. Але Маршак нам показав іншу Королеву - безвідповідальну, свавільну, невдячну, в силу своїх недоліків дуже самотню.

Прочитайте уривки з п'єси, з яких ми дізнаємося характер королеви.(Один з варіантів відповіді: стр.134-135)

Королева. Ви, звичайно, знову помітили якусь помилку. Треба писати «підступи», чи що?

професор. Ні, ви правильно написали це слово - і все-таки зробили дуже грубу помилку.

Королева. Яку ж?

професор. Ви вирішили долю людини, навіть не замислившись!

Королева. Ще чого! Не можу ж я писати і думати в один і той же час.

професор. І не треба. Спочатку треба подумати, а потім писати, Ваша величність!

Королева. Якби я слухалася вас, я б тільки й робила, що думала, думала, думала і під кінець, напевно, зійшла б з розуму або придумала бог знає що ... Але, на щастя, я вас не слухаюсь ... Ну, що у вас там далі? Запитуйте швидше, а то я цілий вік не вийду з класної!

професор. Насмілюся запитати Ваша величність: скільки буде сім вісім?

Королева. Не пам'ятаю щось ... Це мене ніколи не цікавило ... А вас?

професор. Зрозуміло, цікавило, Ваша величність!

Королева. Ось дивно! .. Ну, прощайте, наш урок закінчено. Сьогодні, перед Новим роком, у мене дуже багато справ.

професор. Як завгодно Вашій величності! .. (Сумно і покірно збирає книги.)

Королева(Ставить лікті на стіл і неуважно стежить за ним). Право ж, добре бути королевою, а не простий школяркою. Всі мене слухаються, навіть мій учитель.)

падчерка

Королева

працьовита

безграмотна

весела

байдужа

привітна

несправедлива

любить природу

норовлива

господарська

горда

добра

нетерпляча

ввічлива

не хоче думати

чуйна

дурна

покірна

зла

нещасна

невдячна

вдячна

лінива

В кінці казки змінився характер Королеви? Якою вона стала?

Змусили чи Брати-місяці Королеву задуматися про те, що таке доброта?

(Доброта - чуйність, душевне ставлення до людей, прагнення робити добро іншим). Підберіть синоніми до слова доброта.

Ж) Інсценування п'єси - казки

учениця:

- менезвуть Сабіна. Я займаюся дослідницькою діяльністюпо темі «Театр - урок майбутнього». Я хочу показати, що на уроках літератури дітиможуть перевтілюватися в свого героя;тим самим краще розуміти зміст твору і його ідею завдяки інсценізації.

пасербиця (Поклонившись) .Добрий вечір (стор. 146-150) ... до слів «Біжу, біжу ...)

(Коли настає Апрель, звучить твір П. І. Чайковського «Пори року. Квітень)

5.Ітог уроку: Самуїл Якович Маршак якось пояснював хлопцям, що хотів би подарувати їм ляльку, яка говорить ті слова, які людині в цю хвилину найпотрібніше. Наприклад: «Не журися. Буде і на твоїй вулиці свято ». Або: «Не бійся! Бувають речі і страшніші ». Або: «Не ображайся! Будь розумніший за свого кривдника ». Але раз таких ляльок не існує, Маршак писав: «Допомогти тим, кому не прийдуть на розум потрібні слова, які можуть їх втішити, розвеселити, зробити добрішим, хоробріший, розумніші і терплячі, допоможуть хороші книжки ...».

Про що змусили задуматися ці слова?

6.Рефлексія.

Хто вважає, що цілі, які ви ставили на початку уроку, ви досягли, виконали, візьміть розкритий пролісок і поставте в кошик.

Хто не повністю впорався, чогось не досяг, візьміть тільки що розпускає свої пелюстки підсніжник.

А кому ще треба попрацювати ще, візьміть стебло і поставте в кошик.

7. Розповідь Сашка Кузнєцова про свою маму, про художника оформлювача

Казка "Дванадцять місяців" - це зимова історія, яка розповідає нам про добро і зло. Це повчальний розповідь про те, що потрібно допомагати іншим людям, і тоді твої діяння повернуться тобі сторицею. Це чарівна п'єса, яка зачаровує і новорічної атмосферою. Однією фразою можна описати її короткий зміст. "Дванадцять місяців" - це послання з дитинства, завдяки якому ми знаємо, що погані люди завжди будуть покарані, а ті, хто несе світло і любов, знайдуть щастя і мир.

Історія написання казкової повісті

Відомий у той час радянський письменник Самуїл Маршак написав "Дванадцять місяців". Казка була створена зовсім не в казковий час. За вікном гриміли залпи Другої світової війни, і нічого не нагадувало про диво. Але письменник не вішав ніс, він робив свою справу, і на сторінках рукопису незабаром зажили своїм життям вигадані герої.

Перед цим у письменника трапилося горе - померла його маленька кохана донька. І після цієї трагедії він цілком віддався дитячій літературі, написання віршів і оповідань для дітей. Таким чином він ніби спілкувався з дочкою, присвячуючи їй все нові і нові казкові історії.

Є кілька версій написання повісті "Дванадцять місяців". Маршак запозичив сюжет у чеського автора, відомої письменниці Божени Немцовой, або ж він по-своєму виклав народну грецьку казку. Так це чи ні, вже не має значення. Тому що світ отримав надзвичайно цікаву і захоплюючу історію про новорічні пригоди маленької дівчинки.

Короткий зміст казки "Дванадцять місяців"

В першу чергу це розповідь про працьовитість. Такі висновки можна зробити, прочитавши його короткий зміст. "Дванадцять місяців" оповідає про те, що все на світі, навіть сили природи, допомагають саме таким людям - тим, хто не боїться роботи, хто робить її із задоволенням і не просить нічого взамін.

А все починається з того, що під Новий рікпринцеса видає указ: принести їй кошик пролісків за хорошу нагороду. Зла мачуха і її лінива рідна дочка хочуть отримати обіцяні золоті монети. Вони дуже жадібні, але ще більше їх долає лінь. Тому в ліс, в мороз і холоднечу, вони виганяють пасербицю. "Іди, і не вернешся без квітів," - кажуть вони їй наостанок і зачиняють двері перед її носом.

У лісі бідна дівчинка зустрічає біля багаття братів-місяців, які допомагають їй і дарують кошик пролісків за її доброту і ласку. Вони ще не раз допомагають головній героїні. Навіть коли королева з усією свитою їде в гущавину, дізнається про те, що її обдурили, і хоче стратити дівчинку, місяці налітають всією юрбою. Вони карають мачуху і її дочку, задають доброго прочухана шкідливої ​​королеві і щедро обдаровують маленьку сирітку. Це те, що хотів донести до нас Маршак. "Дванадцять місяців" (короткий зміст передано вище) - казка, яка пропагує добро, показує, що зло і підлість завжди будуть покарані.

позитивні герої

позитивним є головний персонажцієї історії - пасербиця, яка з самого ранку приймається за роботу. "І дрова тягає, і воду набирає", - говорить про неї Январь. Липень підтримує і описує, як цілий літній день працює вона у грядок. Дівчинка постійно терпить образи і глузування мачухи і але від цього не стає злий. Навпаки, її привітність і доброта ще більше опромінюють все навколо.

Брати місяці - теж позитивні "Дванадцять місяців". Маршак показує нам їх справедливість і чесність. Сили природи і повинні бути такими. Карати людей за їх шкідливу діяльність - це те, що ми спостерігаємо не тільки в цій повісті, а й в реальному житті. цю головну думкувклав в свою розповідь Самуїл Маршак. "Дванадцять місяців" (короткий зміст виглядає як проста казка) насправді вчить нас бути ощадливими, безкорисливими, щедрими і добрими до навколишнього світу і до людей. І позитивні герої повісті - приклад для наслідування.

негативні персонажі

Тут нам є, де розгулятися. Почнемо з мачухи і її дочки. Обидві жадібні і постійно шукають наживи. Їм все мало, і в гонитві за багатством вони йдуть по головах.

Перешкод не існує - можна піти на крадіжку, брехня і зрада. Розповідь "Дванадцять місяців" яскраво показує, як всі ці негативні риси характеру вони виплеснули на ні в чому не винну пасербицю, за що в підсумку і поплатилися.

Королева - ще один Розпещена, яка звикла давати тільки вказівки, вона не терпить, коли їй суперечать. Якщо зараз вона хоче, щоб настав квітень, то так і буде. Видаються укази, рубаються голови, призначаються кари тільки заради задоволення її швидкоплинних бажань. Але гординя карається - це те, що нам вже повідало короткий зміст казки "Дванадцять місяців".

Свита королеви - все разом і кожен окремо - теж один суцільний негативний образ. Вони в усьому потурають своїй правительку, закривають очі на її примхи і несправедливі рішення. Вони змирилися з її вчинками і стали апатичними до всього. Відсутність своєї думки і бездумна рабська покірність - якості далеко не позитивні. Це передає навіть короткий зміст. "Дванадцять місяців" - казка, яка в спрощеному варіанті яскраво розкриває основну ідею автора.

Фантастика і життєва правда

Багато життєвого показує нам повість "Дванадцять місяців". Казка втілила в собі реальне життя - люди, які готові зрадити заради золота, несправедливі управлінці, які не щадять простих смертних і грають ними, як пішаками. Всі характери, описані в оповіданні, безумовно взяті з життя і розкриті у всій повноті. Крім того, правда показана у вчинках героїв. Наприклад, добрий жест солдата, який готовий мерзнути заради сирітки, тільки щоб їй було тепло в його шинелі. Саме такі дрібниці показують нам, що це за людина - як в казці, так і в житті.

Незважаючи на правдиві опису, тут є і багато відмінних, чарівних моментів. Фізична оболонка братів місяців і їх тезки на небі, розмови звірів і птахів - не існує в звичайному житті. Те ж саме можна сказати про різку зміну сезонів - весна накриває зиму, через хвилину вже літо, далі на зміну їм вривається осінь, і ще через хвилину зима знову вступає в свої права.

Таким поєднанням фантастичного і реального Маршак створив неперевершену атмосферу в творі "Дванадцять місяців". Казка не схожа на інші історії, вона вселяє в нас віру, що брати-місяці дійсно існують.

Тема боротьби добра і зла в казці "Дванадцять місяців"

Саме вона проходить через всю повість, і це яскраво демонструє нам короткий зміст. "Дванадцять місяців" показує, що автор всіма силами намагався дати відповідь на питання: "Чи є покірність втіленням доброти або зла?" Адже з першого погляду здається, що вона більше відноситься до першого прояву людського характеру, але це зовсім не так. У казці ми бачимо, що покірність мачухи і свити перед королевою призводить тільки до самодурства правительки. Бачачи, що ніхто їй не суперечить, вона видає укази один дурніше за інше, чого страждають прості люди.

Та ж покірність падчерки перед мачухою теж ні до чого доброго не привела. Якби не брати-місяці, дівчинка б просто замерзла в лісі і загинула. Тому Маршак відповідає сам на своє питання: покірність - не завжди гарна якість, іноді вона є проявом слабкості, що в результаті породжує зло. Він її засуджує. Боротьба добра в обличчях мудрості і працьовитості, вірності і ласки протистоїть в повісті злу, як втілення покори, жадібності та егоїзму.

Використання фольклору у мові персонажів

Самуїл Маршак використовував цікаві мовні звороти, фольклорний говір в оповіданні "Дванадцять місяців".

Герої говорять яскравими фразами, казка наповнена живими репліками. Його звірі спілкуються, використовуючи характерні вигуки і епітети. Якщо це ворон, то обов'язково його монолог прикрашений традиційним "Карр!".

Істинне майстерність показує автор, занадто індівідуалізіруя мова своїх персонажів. Це ми чітко простежуємо по монологів падчерки. У них яскраво виражений народно-поетичний стрижень. Слова ллються, як пісня. Фрази дуже мелодійні і ритмічні. Кожен діалог в оповіданні дихає народною творчістю.

Багато літературні критики впевнені, що саме в слов'янському фольклорі бере свій початок у дитячому оповіданні "Дванадцять місяців". Казка розкриває нам про вірування наших далеких предків - про те, що пори року мають людську подобу, що звірі в лісі вміють говорити нашою мовою, що сили природи є карою за нехороші діяння.

"Родзинка" казки

Ви коли-небудь помічали, як звуть героїв повісті "Дванадцять місяців"? Думаю ні. І це зовсім не дивно - автор не дав жодного імені своїм персонажам. Радник, королева, падчерка, мачуха - всі вони без власного імені. Маршак хотів показати суспільство в цілому, не переходячи на особистості. Кожен герой втілює в собі один шар суспільства: сирітка - народ, бідний і працьовитий, королева - правителів, безжалісних і часто безглуздих, радник - чиновників, підлабузників і трусів, мачуха - управлінців, які готові заради наживи перекреслити все людське.

Імена є тільки у дванадцяти місяців. Сили природи в образі братів показані тільки з позитивної сторони. І це зрозуміло, адже навколишній світ дарує людині життя. Завдяки йому ми дихаємо, вирощуємо врожай, продовжуємо свій рід. Але найчастіше люди цього не цінують. Вони незадоволені тим, що зараз зима, а не літо, їм не подобається дощ, вони розчаровані через сильного морозу за вікном. Хоча ми знаємо, що у природи немає поганої погоди. Кожне її прояв - це обов'язкова ланка ланцюжка, без якої життя на Землі була б неможливою.

екранізація

Після загального успіху друкованої повісті, написаної Маршака, нарешті на екранах телевізорів ми побачили "Дванадцять місяців". Відгуки людей свідчать про те, що мультик, який вийшов у світ в 1952 році, побив рекорди за своєю популярністю. Діти по достоїнству оцінили чудову новорічну історію.

Створив повнометражну анімаційну картину режисер Іван Іванов-Вано. Всім нам відомі ще з дитинства декорації мультика і його героїв малював майстер своєї справи Анатолій Сазонов. Казка вийшла на екрани і в якості повнометражного фільму для дітей.

"Дванадцять місяців" - моральна історія, яка вчить нас бути чуйними і добрими, любити працю і залишатися людиною в будь-якій ситуації. Вже більше півстоліття вона відноситься до класики свого жанру. І діти, і дорослі у всьому світі люблять і читати цей твір, і дивитися його екранізацію. У найближчі новорічні свята обов'язково подивіться її ще раз цю казку всією сім'єю.

Королева в казці-п'єсі «Дванадцять місяців» - розпещена чотирнадцятирічна дівчина. Вона дуже пишається собою. Так, в одному з її реплік є фраза: «Давайте перо - я накреслив своє найвище ім'я!». Батьки героїні померли, залишивши їй не тільки великі статки, а й королівські повноваження. Хоча, прочитавши твір, розуміємо, що підписувати накази їй ще рано.

У першій картині першої дії з Королевою ми знайомимося заочно. Старий солдат розповідає про неї Пасербиці. Саме з його слів ми дізнаємося, що дівчина залишилася сиротою, «повної господинею і собі і іншим». Служивий зауважує, що пані нікому повчити уму-розуму. Чому він так вважає? Насправді, знання Королеві дає Професор. Однак знання ці книжкові. Вони залишаються непотрібними дрібничками, адже Королеву ніхто не навчив найголовнішого - бути Людиною.

У другій картині ми подорожуємо у королівський палац. Тут в класній кімнаті Королева займається науками. У ремарці нічого не сказано про зовнішність героїні, портрет вимальовується в уяві читача під час прочитання казки.

Після прочитання епізоду, що описує королівський урок, складається перше враження про дівчину. Вона розпещена. Знаючи, що ніхто не сміє їй суперечити, Королева робить тільки те, що їй хочеться. Навчання вона вважає нудним заняттям, тому їй не дається ні чистописання, ні арифметика. Професор з працею змушує героїню написати пару рядків. Під час уроку Королеві приносять наказ, на якому потрібно написати «стратити» або «помилувати». Дурна, несерйозна дівчина вибирає «стратити» тільки тому, що в ньому менше букв. Вона навіть не замислюється над тим, що одним помахом пера позбавить людину життя.

Страта для Королеви - не серйозне рішення, а спосіб налякати придворних, показати, хто в палаці господиня. Нею героїня загрожує при будь-якому зручному випадку. Для дівчини не існує законів природи. Є тільки її власні примхи, тому вона наказує доставити в палац проліски. Її зовсім не хвилює, що за вікном грудень. І це не дивно, адже Королева все життя прожила серед штучної розкоші палацових інтер'єрів і, мабуть, рідко виїжджала на природу, тим більше, взимку.

Юна Королева твердо впевнена, що все в цьому світі можна купити. Я думаю, вона не знає, як важко дістаються гроші. Зате дівчина прекрасно розуміє, скільки є людей, готових на все заради багатства. Вона любить повторювати: «Я вас нагороджу по-королівськи». Дуже цікаво спостерігати за героїнею, коли вона зустрічає тих, кому не потрібно винагороду: Пасербицю і старого-Января. Коли від її золота-срібла відмовляються, Королева просто не знає, що їй робити. Просити по-іншому вона не вміє.

У лісі героїня виявляється на рівних з іншими. Тут вона не королева, а проста гостя, тому не може ні «купувати» інших, ні стратити. Наказати вона не може, лише попросити. Просить вона невміло, але на допомогу приходить мудрий Солдат. Так дівчина робить перші кроки до внутрішніх змін. Але, чи вдалося їй зломити себе, можна тільки здогадуватися. Можливо, в палаці вона повернулася до старих звичок. Але я все ж сподіваюся, що спогади про багатті дванадцяти місяців не дали їй ставати колишньої самозакоханої, дурною панянкою.

Крутяк! 6

Ім'я Самуїла Яковича Маршака відомо всім. З його творчістю ми знайомимося ще в ранньому дитинстві. Зовсім маленькими ми слухали вірші «М'яч», «Дітки в клітці», «Вусатий смугастий». За визнанням самого письменника, коли він був дитиною, у нього не було дитячих книг і йому доводилося читати книги для дорослих. Можливо тому, коли Самуїл Якович став письменником, він велику увагу приділяв дитячій літературі. Всі ми знаємо вірші Маршака, вони веселі, цікаві, легко запам'ятовуються. Є в його творчості і казки. Читаючи їх, ми бачимо, що за основу автор взяв народну творчість. Але сюжет відомих всім нам казок змінений і доповнений новими героями і подіями.

Так сталося і з казкою-п'єсою «Дванадцять місяців». Працюючи над нею, письменник спирався на словацьку легенду про братів-місяцях, які зібралися біля вогнища в новорічну ніч. Але письменник змінив сюжет, придумав його заново. С.Я. Маршак розповідає нам про падчерки, її злу мачуху, про примхливу Королеві і братів-місяцях. Пасербиця дуже добра і працьовита. Вона не відмовляється допомогти ні людям, ні тваринам, у відповідь ті дарують їй свою любов. Єдиний, хто не любить дівчинку - це її мачуха. У неї є своя дочка, в якій вона дуже любить і потурає всім її примхам. Напевно, тому ця дівчинка така лінива і жадібна.

Цікавий в цій казці образ Королеви - це капризна і примхлива дівчинка. Але все ж, її шкода - вона сирота, у неї немає батьків. Звичайно, вона могла б бути кращими, добрішими, але виховувати її нікому. Придворні тільки догоджають їй і погоджуються з усіма її заявами, навіть самими дурними. І ось одного разу під Новий рік заманулося Королеві отримати кошик пролісків. Тому, хто не виконає її бажання, вона пообіцяла відрубати голову, а тому, хто їй догодить - кошик золота.

Мачуха зі своєю донькою змусили Пасербицю серед зими відправитися в дрімучий ліс за квітами. Тут-то і починаються чудеса. Вже зовсім зневірившись, в темному лісі, Пасербиця зустріла на галявині дванадцять братів-місяців. Кожен з них знайомий з дівчинкою, адже вона працювала цілий рік, і всі вони зустрічали її. Кожного з них вона підкорила своєю добротою, лагідністю і працьовитістю. Автор відкриває нам, що така людина навіть в самій важкій ситуації знайде допомогу і підтримку.

Тільки людина з чистою душею і добрим серцем може зустрітися з дивом. А ще ми бачимо, що маленька дівчинка виявилася чесним і надійним другом, вона вміє тримати дане слово. Адже коли Королева стала випитувати у Падчерки, де та дістала проліски, дівчинка не відкрила секрет. Хоч вона і була лагідною і слухняною, але тут проявила твердість. А ось завзятість Королеви не принесло їй нічого доброго. Домігшись свого за допомогою мачухи і її дочки, вона потрапила на чарівну галявину, де і зустріла дванадцять місяців.

На цій заповітної галявині і відбувається розв'язка. Тут автор за допомогою дійових осіб розкриває читачеві основний задум казки. Ми бачимо, що мачуха і дочка покарані за жадібність і свій склочний характер. Королева - за зарозумілість і дурість. Старий учитель говорить про те, що все повинно відбуватися в свій час, в світі має панувати порядок. Добро, нарешті, торжествує, як це і повинно бути в усі часи.

Ще більше творів на тему: «12 місяців»

Казка «Дванадцять місяців» розповідає нам про дівчину «падчерки», яка мені дуже сильно симпатизує. Маршак зобразив головну героїню казки дуже доброю і привітною дівчиною, чим користувалися інші негативні герої. Як поганих героїв в казці зображена мачуха і її дочка. У цій казці ми бачимо як добро бореться зі злом в кінці кінців перемагає його, що взагалі і властиво для літературних казок.

Пасербиця була настільки працьовитою і чесної, що виконувала всі вказівки своєї мачухи. Одного разу молодий королеві, яка, до речі, теж була сиротою, захотілося пролісків, але в самий розпал зими проліски не цвітуть. Королева видала указ, хто принесе їй проліски, тому натомість вона насипле повний кошик золота. Коли про це дізналася мачуха зі своєю донькою, у них помутнел розум і в передчутті наживи, не дивлячись на небезпеку холодного лісу, відправили за пролісками пасербицю.

Пасербиця вирушила в ліс, хоча вона і могла обдурити мачуху і не піти за пролісками, а й через свою чесності не стала обманювати. У лісі вона сильно замерзла і заблукала, але від загибелі її врятували дванадцять братів місяців. Прийнявши у себе сторінку, вони її відігріли та подарували кошик пролісків натомість про мовчання їх існування. Коли кошик передали королеві, вона була здивована і попросила розповісти їй про диво. Пасербиця дала обіцянку не розповідати про існування чарівної галявини і стримала його. Але егоїстична королева наказала втопити неслухняну пасербицю.

Коли королева і мачуха з дочкою відправилися в ліс, вони заблукали і вийшли до чарівної галявині, де знаходилися дванадцять братів місяців. Перебуваючи з 12 місяцями, королева витягла життєвий урок і стала, по-іншому ставиться до оточуючих. А злих мачуху і її дочку брати місяці було перетворено на собак, але з умовою, що якщо вони зміняться, то знову стануть людьми.

У казці йде постійне протистояння добрих сил і злих. Пасербиця була дуже доброю і її гнобили злі сили в особі мачухи, але завдяки доброті і могутності братів дванадцять місяців все стає на свої місця. Поганих персонажів казки покарали, а добру пасербицю нагородили. Але в казки є ще один дивовижний персонаж це - молода королева. Вона спочатку була дуже злий і егоїстичною, навіть через те, що слово «помилувати» більше ніж «стратити» вона вибирає останнє. У цій сцені ми бачимо байдужість і егоїзм королеви. Але в кінці казки вона змінюється і переосмислює свої погляди, стає доброю і краще ставиться до людей. У цьому персонажі ми теж бачимо перемогу добра над злом.

У казці «Дванадцять місяців» добро перемогло зло. Може хтось хоче сказати, що з мачухою та її донькою надійшли, не дуже добре, але це було справедливо і у них, є можливість зміниться. Маршак показав усім, які бувають погані люди з дуже негарними вчинками, і це вчить нас якими не треба бути. Дивлячись на мачуху і її дочку мені зовсім не хочеться такими бути. Це казка показує, якими треба бути і вчить нас добру і розуму.

Джерело: lang-lit.ru

Мені здається, що казка - це унікальне творіння людської уяви. Чому? Бо тільки казка може навчити людину з раннього дитинства розрізняти добро і зло, правду і брехню. занурюючись в чарівний світказки, замислюєшся, як би вчинив сам на місці її героїв. І кожна нова фантастична історіяприносить нові враження, нові переживання і новий досвід.

У казковій п'єсі С. Маршака «Дванадцять місяців» триває непримиренна боротьба між добром і злом. Мила, лагідна дівчинка-падчерка несе в собі добро. Вона тяжко працює, виконуючи примхи бабусі і її дочки. Здається, що їх радують знущання над бідної дівчинки. А коли жінки дізналися про наказ молодий егоїстичної королеви принести з зимового лісу пролісків, жадібність затьмарила їх розум. Вони втрачають залишки людяності. Але, як то кажуть, світ не без добрих людей. Такими для дівчинки виявилися брати-місяці, які не тільки врятували їй життя, але і допомогли виконати безглузде завдання. Зате вона пообіцяла зберегти таємницю і ніколи не розповідати про чарівну галявину.

Людська дурість і зло не мають кордонів. Ось, напевно, тому королева всім почтом відправляється в ліс, щоб на власні очі побачити диво. Сирота відмовляється розкрити таємницю, оскільки дала обіцянку братам місяців. Розгнівана непокорою королева наказує дівчинку втопити, а подаровану місяці кільце кидає в ополонку. Але, на щастя, це казка, тому зло не може залишитися не покараним. Дід, старший брат місяців, за жадібність і жорстокість перетворив бабу і її дочка на собак. Але залишив їм шанс, стати краще. Тільки від них залежить, чи зможуть вони стати знову людьми, вічно залишаться собаками.

Отже, в п'єсі добро перемогло, бо на його захист виступили мудрість, чуйність, справедливість братів-місяців. А переможе добро в нашому житті, залежить тільки від нас. Не робіть людям зла, пам'ятайте, воно завжди повертається.

Казки люблять всі: і діти, і дорослі. Стежачи за чарівними пригодами героїв, ми одночасно отримуємо найважливіші моральні уроки, Стаємо чистішим, добрішим. П'єса-казка С. Я. Маршака "Дванадцять місяців" дуже яскрава, поетична і світла. Поряд з яскравими персонажами дійовою особою в ній стає природа, щедра на хуртовини, проліски, ягоди і проливні дощі. Твір ставиться в багатьох театрах, за його мотивами створено прекрасний мультфільм (1956 г.) і фільм для дітей (1972 р).

Історія створення

Всі ми з дитинства пам'ятаємо чудові вірші і казки С. Я. Маршака. Сам письменник згадував, що маленьким був змушений читати книги для дорослих, так як інших не було. Можливо, тому він так багато уваги приділяв літературі для дітей.

Однак під час війни письменник переключився на дорослу аудиторію. Це тривало до отримання листа від одного хлопчика. Дитина питав, чому його улюблений автор нічого не вигадує для дітей саме зараз, коли їм так страшно? В результаті в 1943 році на світ з'явилася п'єса-казка "Дванадцять місяців". В її основу лягла словацька легенда про новорічному багатті і братів-місяцях, що зібралися навколо нього.

зав'язка

Драматична казка "Дванадцять місяців" починається в зимовому лісі, де вовк розмовляє з мудрим вороному, а білочки і заєць грають в пальники. Пасербиця, послана мачухою за хмизом, бачить цю картину. Вона дивується поведінки звірів. Випадково зустрінутий солдат пояснює, що під Новий рік трапляються справжні чудеса. Він допомагає дівчині зібрати хмиз. Вона, в свою чергу, показує солдату найкращу ялинку, яку той відвозить до палацу.

Чотирнадцятирічна королева в цей час під керівництвом похилого професора вивчає математику і чистописання. На уроці вона вередує і загрожує відрубати голову вчителеві, якщо той намагається їй суперечити. Зрештою юна королева висловлює бажання отримати проліски до Нового року і підписує наказ. Згідно з ним, в королівстві настав квітень. Тому, хто принесе до палацу проліски, вона обіцяє цілий кошик золота.

Мачуха і її жадібна дочка пристрасно хочуть отримати нагороду. Повернулася з лісу пасербицю вони посилають назад, незважаючи на сильну заметіль. І забороняють приходити додому без пролісків.

Чарівна зустріч біля вогнища

Далі в казці "Дванадцять місяців" розповідається про блукання замерзає падчерки по лісі. Несподівано вона вихід до багаття, за яким сидять брати-місяці різного віку. Після ввічливого вітання дівчина розповідає їм свою сумну історію. Місяці не раз бачили в лісі працелюбну дівчину. Щоб допомогти їй, Январь на одну годину поступається місцем Апрєлю.

Крім пролісків, падчерка отримує в подарунок кільце. Якщо кинути його і вимовити чарівні слова, місяці прийдуть на допомогу. Перед відходом дівчина обіцяє нікому не розповідати про побачене. Додому вона повертається з повним кошиком квітів.

Підступність і капризи

Поки падчерка спить, Мачехін дочка краде у неї з руки чарівне кільце. Прокинувшись, дівчина просить повернути подарунок. Однак мачуха з донькою не слухають її. Вони йдуть до палацу, прихопивши проліски.

Юна королева не бажає визнавати настання Нового року без весняних квітів. Отримавши їх, вона намагається дізнатися, де "дві особи" знайшли їх. Збентежені мачуха і дочка складають історію про чудовому озері в лісі, біля якого посеред зими розпускаються квіти, зріють ягоди і гриби. Королева хоче їхати туди негайно. Страх перед стратою змушує мачуху і її дочку зізнатися в обмані. Їх посилають за падчеркою.

Королева з придворними відправляється в ліс, де і триває далі казка "Дванадцять місяців". Солдати прорубують шлях благородної процесії. Від роботи служивий стає жарко, в той час як придворні тремтять від холоду. Королева, щоб зігрітися, бере мітлу і наказує іншим наслідувати її приклад. В цей час під'їжджають мачуха з дочкою і лагідна падчерка.

Королева дарує останньої шубу і обіцяє інші подарунки. Пасербиця просить одного: повернути їй вкрадене кільце. Мачехін доньці доводиться зробити це. Однак милість королеви миттєво змінюється на гнів, коли пасербиця відмовляється сказати, де дістала проліски.

кульмінація

Події в драматичній казці "Дванадцять місяців" розвиваються стрімко. Пасербиці загрожують стратою. З неї зривають шубу, кидають в ополонку колечко. Дівчина ледь встигає вимовити чарівні слова і тут же зникає. У лісі настає весна. Радісна королева біжить до пролісками, але стикається з прокинувся ведмедем. Придворні лякаються, і тільки солдат з професором допомагають примхливої ​​дівчинці.

Слідом за весною приходить літо, а потім осінь зі зливами та буревіями. Придворні в страху тікають до палацу, прихопивши всіх коней. Королеву забувають в лісі. З нею також залишаються мачуха з дочкою, старий професор і солдатів. Повертається морозна зима. Герої не можуть вибратися без коней і починають замерзати.

Тут з'являється загадковий старий і обіцяє виконати бажання кожного. Королева проситься додому, солдат - до багаття. Професор висловлює побажання, щоб пори року знову повернулися на належні їм місця. Мачехін дочка загадує шуби для себе і для матері, хоча б собачі. І тут же отримує їх. Мати докоряє її, що ні попросила соболині. За лайку загадковий старий перетворює мачуху і дочку в собак. Солдат пропонує заперечує їх в сани.

фінал

П'єса-казка "Дванадцять місяців" знову переносить нас до багаття. Навколо нього сидять не тільки брати-місяці, але і падчерка. Чарівні персонажі дарують їй скриню з гарним вбранням, сани і чудесних коней, а також обіцяють навідуватися в гості. В цей час під'їжджають інші герої на собачій упряжці. Місяці дозволяють їм погрітися біля багаття. Щоб повернутися до палацу, королева повинна попросити допомоги у падчерки, так як на гризуться собаках далеко не заїдеш. Однак пихата дівчина не вміє робити цього.

Солдат вчить її просити про послугу по-доброму. Пасербиця садовить всіх в свої сани, обдаровує шубами. З місяцями вона домовляється про те, щоб через три роки привести зачарованих собак до новорічного багаття. Якщо ті виправляться на той час, то повернуть первинний вигляд. Гості залишають ліс. Брати-місяці співають пісню для стривоженої природи.

образ пасербиці

Казка "Дванадцять місяців" тісно пов'язана з народним фольклором. Пасербиця символізує собою все кращі жіночі якості, прославляє на Русі: доброту, працьовитість, скромність, ввічливість, чесність, терпіння, самопожертву. Вона тісно пов'язана з природним початком, розуміє мову тварин, захоплюється красою лісу. Це щира, відкрита дівчина може проявити твердість і піти на смерть, щоб зберегти довірену таємницю.

Саме їй природа приходить на допомогу, являючи справжні чудеса. Казка показує, як любов і величезну повагу до всього навколишнього здатні змінити на краще світ навколо і самої людини. В кінці історії пасербицю наряджають в новий одяг, вишиті сріблом. Але навіть перетворивши, вона продовжує співчувати своїм ворогам, приходить їм на допомогу (дізнається, як повернути колишній вигляд мачусі з донькою, підвозить королеву, хоча та хотіла її стратити). Саме до цього моральному ідеалу закликає нас прагнути автор.

Мачуха і дочка

У багатьох казках головною героїнею стає добра, лагідна сирітка. Зла мачуха і її розпещена дочка постійно ображають дівчину, але вона не тримає на них зла. ця народна традиціячітко простежується в казці Маршака "Дванадцять місяців".

Мачуха і її дочка меркантильні. Заради багатства вони здатні погубити пасербицю, піти на брехню, зраду. Навіть між собою героїні постійно сваряться. Дочка готова послати мати в найсильнішу заметіль шукати проліски без всякого докори сумління.

Маршак показує, що таке ставлення до людей веде до серйозних проблем. У казці негативний персонаж обов'язково карається. Світ бумерангом повертає людині і добро, і зло. Егоїстичні мотиви ніколи не приводять до щастя.

Королева

Не всі герої казки "Дванадцять місяців" так однозначні. Чотирнадцятирічна королева - сирота, чим викликає співчуття до себе. Її не було кому виховувати, так як дівчинка росла без батьків. Придворні поклонялися їй і виконували всі забаганки. Роздуте зарозумілість призвело до жахливих наслідків. Королева не знайома з моральними нормами, звикла легко розпоряджатися життями підданих. Вона впевнена, що навіть природа повинна виконувати її забаганки.

При цьому дівчина розумна, прониклива і вміє робити правильні висновки. У своїй першій бесіді з професором вона з прихованою тугою випитує, як би він покарав свою звичайну ученицю за непослух. І з власної волі йде в кут, нехай на кілька секунд. Вперше опинившись в небезпеці і відчувши свою безпорадність, дівчина розуміє справжнє ставлення до себе оточуючих. Придворні в страху розбігаються. На допомогу юної королеві приходять старий професор і солдатів, хоча вона і обходилася з ними погано.

Залишившись без підтримки, свавільна дівчинка усвідомлює свою помилку і навіть знаходить сили лагідно просити пасербицю про допомогу. Вона здатна змінитися в кращу сторону і робить перші кроки в цьому напрямку. Персонаж показує, що будь-яка людина може здійснювати в житті помилки. Важливо вчасно усвідомити їх і спробувати все виправити.

інші персонажі

Поруч з Королевою ми бачимо улесливих придворних і лицемірних послів. При першій небезпеці всі вони втікають, скинувши норовливу дівчину в лісовій гущавині. Це втілення нещирих відносин між людьми.

Позитивним героєм казки "Дванадцять місяців" є солдат. Він чуйний, великодушний, завжди діє по совісті і думає про благополуччя інших людей. Солдат не слухається наказів вищестоящих осіб, якщо вони нерозумні, готовий пожертвувати собою і невибагливий. Своїм бажанням зігрітися біля вогнища він щедро ділиться з Професором і Королевою.

Старий учитель - натура неоднозначна. Він утворений, намагається жити в злагоді з законами природи, глибоко переживає через аморальності і егоїзму Королеви. Але в той же час боїться розправи над собою і йде на поводу у примхливої ​​дівчата. Цей внутрішній конфлікт постійно гризе персонажа. У важку хвилину він, однак, не втрачає присутності духу, сміливо кидається рятувати від ведмедя ученицю. Маршаку вдалося зобразити доброго, чесного, справедливого старого, якого життя змушує йти на компроміс зі своєю совістю.

Образи чарівних братів

Характеристика казки "Дванадцять місяців" не буде повною без аналізу найзагадковіших її персонажів. Брати - уособлення природних стихій, непохитного світопорядку. У той же час кожен наступний місяць молодша за свого попередника. Через їх образи показана не тільки нескінченна зміна пір року, а й зміна поколінь.

Непросто дістатися до дванадцяти місяців. У казці тільки пасербиця приходить до них коротким шляхом, так як живе в гармонії з природою і своєю душею. Решта змушені перш пройти випробування. Брати бачать наскрізь кожної людини. Кого-то вони щедро нагороджують, а кому-то допомагають прозріти, дають моральні уроки. Але у кожного, навіть у мачухи і її дочки, є можливість виправитися.

сенс п'єси

У казці "Дванадцять місяців" добро і зло традиційно ведуть свою боротьбу. І відбувається це бій на тлі красивої природи. Вона живе за своїм гармонійному порядку. Якщо людина, піддавшись егоїстичним поривам, намагається зруйнувати його, він зазнає поразки.

Зовсім інше ставлення до себе заслуговують люди, які поважають природу і оточуючих людей. Вони зберігають гармонію в душі, тому здатні бачити і відчувати більше за інших. Саме для них серед нічного, засніженого лісу горить яскравий вогонь. У періоди тяжких випробувань світло власної душі висвітлює їм дорогу, а сили природи приходять на допомогу, творячи справжні чудеса.

Прочитавши повністю казку "Дванадцять місяців", ви напевно захопитися її поетичністю, легкістю і мудрістю. Маршак показав нам, що немає нічого незворотного. Потрібно вчитися жити відповідно до законів світопорядку, бути чуйним до проблем іншої людини і краси навколишнього світу.


Найбільш обговорюване
М. Пришвін.  Комора сонця.  Текст твору.  IV.  Михайло Михайлович Пришвін.  Комора сонця (продовження) I. Вступне слово вчителя М. Пришвін. Комора сонця. Текст твору. IV. Михайло Михайлович Пришвін. Комора сонця (продовження) I. Вступне слово вчителя
Карл Брюллов Карл Брюллов "Вершниця". Опис картини. Твір-опис за картиною К. Брюллова "Вершниця" На полотні також зображена маленька зведена сестра Джованіні - Амаліція. Одягнена вона в рожеву сукню і зелені туфельки. Але найбільше привертає увагу
Картина соняшники ван гога враження Картина соняшники ван гога враження


top