Підготовка до ДПА (С1) Стислий виклад Текст Здавна в народній свідомості особливо сприймалося окреме дерево. Підготовка до ДПА (С1) Стислий виклад Текст Здавна в народній свідомості особливо сприймалося окреме дерево Здавна в народній

Підготовка до ДПА (С1) Стислий виклад Текст Здавна в народній свідомості особливо сприймалося окреме дерево.  Підготовка до ДПА (С1) Стислий виклад Текст Здавна в народній свідомості особливо сприймалося окреме дерево Здавна в народній

Урок російської мови в 9 класі по темі: «Підготовка до написання стислого викладу в екзаменаційній роботі ДПА»

Мета уроку:

підготувати учнів 9 класу до написання стислого викладу на матеріалі публіцистичного тексту.

Завдання уроку:

Навчити виокремлювати головне в інформації, скорочувати текст різними способами;

Вчити аналізувати текст, виокремлювати мікротеми;

Правильно, коротко і логічно викладати свої думки;

Вміти знаходити і доречно, точно використовувати мовні засоби узагальненої передачі змісту;

Ознайомити з текстом на літературну тему

Тип уроку: урок закріплення знань, вироблення умінь і навичок.

Вид уроку: урок розвитку мовлення

устаткування: на кожній парті текст «Дерево», у кожного учня таблица1 і таблица2, текст «Ліси» для кожного учня (для домашньої роботи).

Хід уроку

I. Оргмомент

учитель: Привіт, хлопці! Ми продовжимо готуватися до державної підсумкової атестації.

II. Формулювання мети і завдань уроку

учитель : Сьогодні на уроці ми будемо готуватися до написання стислого викладу, тренуватися в умінні аналізувати текст, виокремлювати мікротеми і вчитися способам і прийомам стиснення тексту.

III. Актуалізація опорних знань

учитель : Згадайте, в чому особливості стисненого викладу?

(При стислому викладі окремі фрагменти тексту ми будемо переповідати коротко, залишаючи тільки найголовніше, істотне)

учитель : Завданням стисненого викладу є відбір суттєвої інформації, коротка передача змісту тексту за умови, що основні думки автора передаються без спотворень.

учитель : Згадайте, що таке мікротеми?

(Це тема фрагмента тексту, його частини; сума микротем передає основний зміст тексту)

IV. Знайомство з текстом

учитель: Слухаємо текст, постарайтеся визначити тему, основну думку, тези.

«Дерево»

(За А.Камкіну) 198 слів

V. Практична робота

учитель: Визначте тему тексту.

(Значимість дерева в житті людини)

учитель: Визначте ідею тексту.

учитель: Визначте тип мовлення даного тексту. Доведіть.

(Тип тексту-міркування, так як автор розмірковує і доводить, що дерево має багато спільного з людиною)

учитель: Яка структура тексту-міркування?

(Текст-міркування складається з трьох частин: теза, докази і висновок). Знайдемо в тексті ознаки міркування.

(Тезіс- нашим предкам дерево нагадувало людини; докази:

Дерево, як і людина, росло, мужніло, старів, вмирало;

У Біблії згадуються древо життя і древо пізнання добра і зла;

Художники, поети, музиканти співали в своїх творах дерево.

Висновок: дерево- постійний супутник людини, його друг.

учитель: Визначте стиль тексту.

(Стиль-публіцистичний, так як текст впливає на читача і знайомить його з певною інформацією).

Учням лунають листки з текстом.

учитель: Текст розділений на три абзаци. З якою метою?

(Кожен абзац містить микротем, яка відображає основну тему)

учитель: Визначимо микротем кожного абзацу, знайдемо ключові слова.

Дані будемо заносити в таблицю. (У кожного учня на парті листок з основою таблиці, з надрукованими абзацами в першому стовпці; микротем і план вписують самі, працюючи з текстом)

Таблиця 1

абзац

мікротеми

план

З давніх-давен в народній свідомості особливо сприймалося окремо варте дерево. Нашим далеким предкам дерево нагадувало людини. Його стовбур здавався тулубом, коріння - ногами, крона - головою, гілки - руками. Як і людина, воно росло і мужніло, старів і вмирало. Дерево давало плоди. У ньому йшло рух цілющих соків - точно так же. Як в людині рухається кров. Воно могло боліти, стогнати, скрипіти. Воно мало такими перевагами, як сила, фортеця, твердість.

Нашим предкам дерево нагадувало людини. Як і людина, дерево росло, мужніло, старів, вмирало, давало плоди, мало фортецею, силою і твердістю.

Схожість з людиною.

Особливе сприйняття дерева можна знайти в Біблії. На перших же її сторінках згадуються два дерева райського саду, Покликані зіграти важливу роль в історії людства: древо життя і древо пізнання добра і зла. Плоди першого дають безсмертя. Під деревом тут зрозуміло віра, а під його плодами - дари віри: любов, духовна чистота, безсмертя. Дерево ж друге покликане випробувати цю віру. Воно нагадує про те, що людина може обрати в своєму житті як шлях добра, так і шлях зла. Про це і думає віруюча людина, коли бачить зображення дерева на іконах.

Важливу роль в історії людства зіграли згадані в Біблії древо життя і древо пізнання добра і зла. Перше символізує віру і її дари, друге- вибір між добром злам.

Два дерева райського саду.

Особливо примічали дерева-довгожителі, дерева-красені. Російські художники і поети залишили нам чимало мальовничих і словесних образів таких дерев. Досить, наприклад, вдивитися в картини І. Шишкіна «Корабельна гай», «Жито», «Сосна». У ліричних піснях люди діляться з деревом найпотаємнішими почуттями. Воно ніби стає чуйним співрозмовником, другом.

У російській мистецтві чимало мальовничих і словесних образів. У ліричних піснях дерево стає чуйним співрозмовником, другом.

Дерево в мистецтві.

VI. Робота над стисненням тексту

учитель: Стиснути текст можна двома способами: узагальнення приватної і виключення другорядної інформації.

До виключенню другорядної інформації відноситься:

А) Виняток окремих слів, словосполучень, вступних слів і конструкцій, уточнюючих членів речення.

Б) Виняток одного або декількох синонімів в ряду однорідних членів.

В) Виняток одного або декількох пропозицій, що містять другорядну інформацію, подробиці, деталі.

Г) Видалення пояснюють конструкцій (однорідних членів при узагальнюючому слові або ряду простих речень у складі безсполучникового складного, що пояснюють зміст першої частини).

До узагальнення інформації відноситься:

А) Близькі за змістом пропозиції всередині абзацу.

Б) Ряд однорідних членів.

VII. Самостійна робота

учитель: Використовуючи прийоми стиснення, скоротіть текст (на партах учнів листки з таблицею; в першому стовпці надруковані абзаци, завдання хлопців- заповнити другий і третій стовпці)

Таблиця 2

абзац

Що застосували?

Що вийшло?

З давніх-давен в народній свідомості особливо сприймалося окреме дерево. Нашим далеким предкам дерево нагадувало людини. Його стовбур здавався тулубом, коріння - ногами, крона - головою, гілки - руками. Як і людина, воно росло і мужніло, старів і вмирало. Дерево давало плоди. У ньому йшло рух цілющих соків - точно так же. Як в людині рухається кров. Воно могло боліти, стогнати, скрипіти. Воно мало такими перевагами, як сила, фортеця, твердість.

Виняток фрагмента пропозиції, що має менш істотне значення;

Заміна фрагмента пропозиції синонімічні виразом;

Виняток пропозицій, що містять міркування, подані занадто широко і повно.

Нашим предкам дерево нагадувало людини. Як і людина, воно росло, мужніло, старів і вмирало, давало плоди. Воно могло боліти, стогнати, скрипіти. Дерево мало силою, міцністю, твердістю.

Особливе сприйняття дерева можна знайти в Біблії. На перших же її сторінках згадуються два дерева райського саду, покликані зіграти важливу роль в історії людства: древо життя і древо пізнання добра і зла. Плоди першого дають безсмертя. Під деревом тут зрозуміло віра, а під його плодами - дари віри: любов, духовна чистота, безсмертя. Дерево ж друге покликане випробувати цю віру. Воно нагадує про те, що людина може обрати в своєму житті як шлях добра, так і шлях зла. Про це і думає віруюча людина, коли бачить зображення дерева на іконах.

Виняток пропозицій, що містять міркування, подані занадто широко і повно:

Виняток окремих членів речення, деяких однорідних членів:

Виняток повторів;

Виняток другорядної інформації.

Важливу роль в історії людства зіграли згадані в Біблії древо життя і древо пізнання добра і зла. Перше дерево символізує віру і її дари: любов, духовна чистота, безсмертя. Друге ж дерево покликане випробувати цю віру.

Особливо примічали дерева-довгожителі, дерева-красені. Російські художники і поети залишили нам чимало мальовничих і словесних образів таких дерев. Досить, наприклад, вдивитися в картини І. Шишкіна «Корабельна гай», «Жито», «Сосна». У ліричних піснях люди діляться з деревом найпотаємнішими почуттями. Воно ніби стає чуйним співрозмовником, другом

Виняток другорядної інформації;

Виняток повторів;

Виняток пропозицій, що містять міркування, подані занадто широко і повно.

Російські художники, поети, музиканти залишили нам чимало мальовничих і словесних образів дерев. У ліричних піснях дерево стає співрозмовником, другом.

(80 слів)

VIII. Підведення підсумків

Учні порівнюють свої результати. Зачитують отримані тексти.

IX. Домашнє завдання

Визначити мікротеми тексту, знайти ключові слова, скласти план тексту.

«Ліси»

Чехов устами доктора Астрова висловив одну зі своїх абсолютно дивовижних по влучності думок про те, що ліси вчать людини розуміти прекрасне. У лісах з найбільшою виразністю постають перед нами велична краса і могутність природи, посилені деякої серпанком таємничості. Це надає їм особливу красу. І я не можу промовчати про те, що в глибині наших лісів створювалися справжні перлини нашої поезії.

Ліси є найбільшим джерелом натхнення і здоров'я. Це велетенські лабораторії. Вони виробляють кисень і вловлюють отруйні гази і пил. Кожен з вас, звичайно, пам'ятає повітря після грози. Він запашний, свіжий, сповнений озону. Так ось, в лісах як би бушує невидима і безшумна вічна гроза і марнує по землі потоки озонованого повітря.

У лісах ви дихаєте повітрям, який в двісті разів чистіше і здоровіше повітря міст. Він цілюще, він подовжує життя, він підвищує нашу життєву силу, і, нарешті, він перетворює механічний, а часом і скрутний для нас процес дихання в насолоду. Хто відчув це на собі, хто знає, як дихається в прогрітих сонцем соснових лісах, той згадає, звичайно, дивний стан як би несвідомої радості і сили, що охоплює нас, як тільки ми потрапляємо в ліси із задушливих міських будинків.

(За К. Паустовського) 187 слів


З давніх-давен в народній свідомості особливо сприймалося окреме дерево. Нашим далеким предкам дерево нагадувало людини. Його стовбур здавався тулубом, коріння - ногами, крона - головою, гілки - руками. Як і людина, воно росло і мужніло, старів і вмирало. Дерево давало плоди. У ньому йшло рух цілющих соків - точно так же. Як в людині рухається кров. Воно могло боліти, стогнати, скрипіти. Воно мало такими перевагами, як сила, фортеця, твердість.

Особливе сприйняття дерева можна знайти в Біблії. На перших же її сторінках згадуються два дерева райського саду, покликані зіграти важливу роль в історії людства: древо життя і древо пізнання добра і зла. Плоди першого дають безсмертя. Під деревом тут зрозуміло віра, а під його плодами - дари віри: любов, духовна чистота, безсмертя. Дерево ж друге покликане випробувати цю віру. Воно нагадує про те, що людина може обрати в своєму житті як шлях добра, так і шлях зла. Про це і думає віруюча людина, коли бачить зображення дерева на іконах.

Особливо примічали дерева-довгожителі, дерева-красені. Російські художники і поети залишили нам чимало мальовничих і словесних образів таких дерев. Досить, наприклад, вдивитися в картини І. Шишкіна «Корабельна гай», «Жито», «Сосна». У ліричних піснях люди діляться з деревом найпотаємнішими почуттями. Воно ніби стає чуйним співрозмовником, другом.
(За А.Камкіну) 198 слів

Нашим предкам дерево нагадувало людини з руками, ногами, головой.Оно росло, давало плоди, старів, вмирало. У ньому йшло рух цілющих соков.Оно могло боліти, стогнати, мало силу, фортеця.
На сторінках Біблії згадуються два дерева: дерево Жи3нь і древо по3нанія добра і 3ла.Плоди першого приносять безсмертя, другого - віру. Людина вибирає між добром і 3лом.
Дерева і3ображени на картинах багатьох художників. У піснях люди діляться з ними своїми почуттями, вважають дру3ьямі.

Підготовка до ДПА (С1) Стислий виклад
текст
З давніх-давен в народній свідомості особливо сприймалося окреме дерево. Нашим далеким предкам дерево нагадувало людини. Його стовбур здавався тулубом, коріння - ногами, крона - головою, гілки - руками. Як і людина, воно росло і мужніло, старів і вмирало. Дерево давало плоди. У ньому йшло рух цілющих соків - точно так же. Як в людині рухається кров. Воно могло боліти, стогнати, скрипіти. Воно мало такими перевагами, як сила, фортеця, твердість.
Особливе сприйняття дерева можна знайти в Біблії. На перших же її сторінках згадуються два дерева райського саду, покликані зіграти важливу роль в історії людства: древо життя і древо пізнання добра і зла. Плоди першого дають безсмертя. Під деревом тут зрозуміло віра, а під його плодами - дари віри: любов, духовна чистота, безсмертя. Дерево ж друге покликане випробувати цю віру. Воно нагадує про те, що людина може обрати в своєму житті як шлях добра, так і шлях зла. Про це і думає віруюча людина, коли бачить зображення дерева на іконах.
Особливо примічали дерева-довгожителі, дерева-красені. Російські художники і поети залишили нам чимало мальовничих і словесних образів таких дерев. Досить, наприклад, вдивитися в картини І. Шишкіна «Корабельна гай», «Жито», «Сосна». У ліричних піснях люди діляться з деревом найпотаємнішими почуттями. Воно ніби стає чуйним співрозмовником, другом. (За А.Камкіну) 198 слів
Приклади текстів для редагування і перевірки
текст №1
Здавна в народному створенні нашим предкам дерево нагадувало людини. Ствол - тулуб, а гілки - руки. А так же, дерево могло боліти, стогнати, скрипіти і вмирати.
Детально про дерево ми можемо дізнатися в біблії. Уже на перших її сторінках говориться про двох райських садах. А ще, що дерево - древо життя, а точніше - всі наші найближчі родичі. У самого його заснування закладена віра. На російських іконах ми теж зможемо зустріти могутні дерева.
На картинах Шишкіна «жито» і «сосна» зустрічаються красиві дерева. Вони прикрашають нашу природу. Дерево може бути добром і одночасно злом, але воно завжди залишається нашим другом.
текст №2
Издревне особливе сприйняття як ікону було дерева, нашим дорогим предком дерево було як заповітний рослина якщо відкрити біблію то можна побачити або прочетаь що дерево на першій сторінці в книзі. У книзі говоріца що давним давно була сад, і там росли два дерева і вони довали плоди. Плоди першого дерева дає безсмертя, а дари другого дерева дає надію, впевненість, хоробрість, всередині дерева течуть цілющі соки, дерево відчуває дихає. раніше деякі люди помешялі в рамку фотографія дерева для них це було іконою, вони кланелісь дереву але багато хто забуває що дерево наш друг.
текст №3
Нашим далеким предкам дерево нагадувало людини, його стовбур це тулуб, коріння - ноги, крона це голова, а гілки це руки. Дерево давало плоди, воно також як і людина могло боліти, стогнати, вмирати. У біблії згадано два райських дерева, перше давало духовну віру, друге нагадувало, що є як і добро, так і зло. Особливо примічали дерева довгожителі, дерева красені. Вони описувалися в багатьох картинах, наприклад в картинах художника Івана Шишкіна. Для багатьох людей дерево було одним з яким можна було поговорити, поділитися чимось сокровенним.
текст №4
Здавна в народній свідомості по-особливому сприймалося окреме дерево. Наші давні предки порівнювали його з людиною. Вони вважали, що ствол - це тіло, коріння - ноги, гілки - руки, а крона - голова. Дерево росло і мужніло, дорослішали й вмирало. Воно давало плоди. А живильні соки, що містяться в них вважали кров'ю людини.
Дерево має безліч людських достоїнств. Воно може кричати, стогнати, відчувати біль. Йому притаманні такі якості, як твердість, міцність, сила.
Також ми можемо бачити велике значення дерева в біблії. У райському саду росли два дерева: дерево життя і дерево добра і зла. Перше приносило плоди - безсмертя. Друге древо - древо вибору. Людина повинна випробувати свою віру, зробивши вибір на сторону добра, або ж зла.
Особливо примічали дерева-довгожителі, дерева-красені. Вони надихали художників, письменників, музикантів. Згадаймо, наприклад, картини Івана Шишкіна «Жито», «Сосна». У ліричних піснях люди діляться з деревом своїми переживаннями. Воно стає для людини іншому.
текст №5
Давнім предкам дерево нагадувало людини. У нього є стовбур, як у людини туловише, коріння як ноги, крона як голова і гілки як руки. За дереву течуть соки, як у людини кров, воно може мужніти, старіти, вмирати.
В Біблії описують два дерева райського саду. Перше дає безсмертя. Під цим мається на увазі віра в добро. Друге дерево описується як випробування своєї віри, вибір шляху добра чи зла. Їх так само зображують на іконах.
Художники добре і красиво показують дерева в своїх картинах. Наприклад Картина Івана Шишкіна «Сосна». Не дарма з деревами розмовляють. Вони наче оживають, знаходять душу.
текст №6
Іздально, в народному свідомість воспринемается дерево. Нашим предкам дерево нагадувало людини., Воно також схоже: ногами - коріння, руками - гілки, кроною - головою і тулубом. Дерево, як і людина, могло боліти, скрипіти, росло, старів, вмирало. У день видавало плоди. Всередині дерева рухалися соки, як кров в людині.
Особливе сприйняття дерева написано в біблії: древо життя і древо пізнання і зла. Плоди першого дають безсмертя і віру, плоди другого дають випробувати віру, вибрати шлях добра чи шлях зла.
Примічали дерева довгожителі і дерева красуні. У ліричних оповіданнях, ліричний герой ділиться найпотаємнішими почуттями з деревом.
текст №7
Издревне стояло осторонь одне дерево. Яке видом схоже на людину: крона як Карона, коріння як ноги, гілки як руки, а сік всередині дерева був схожий на кров. Дерево все побачив і його всі любили за те що воно є. Старів теж як людина, то скрипить, то обсипається. І виходить так що дерево це як дідуся, зможе вислухати помоч чимось і він цього буде радий. Дерево чуйний співрозмовник, друг.
текст №8
З давніх-давен, на Русі цінувалося окреме дерево. Наші далекі предки вважали, що дерево схоже на людину. Стовбур це тулуб, крона це голова, а гілки це руки. Також дерево може хворіти і міцніти, володіти силами і мужністю, давати плоди, стогнати, скрипіти, говорити і шуміти.
Слово дерево ми можемо почути як в оповіданнях «Жито», «Осика» так і в піснях. Дерево потрібно любити і поважати, адже воно вважається нам далеким другом.


Найбільш обговорюване
М. Пришвін.  Комора сонця.  Текст твору.  IV.  Михайло Михайлович Пришвін.  Комора сонця (продовження) I. Вступне слово вчителя М. Пришвін. Комора сонця. Текст твору. IV. Михайло Михайлович Пришвін. Комора сонця (продовження) I. Вступне слово вчителя
Карл Брюллов Карл Брюллов "Вершниця". Опис картини. Твір-опис за картиною К. Брюллова "Вершниця" На полотні також зображена маленька зведена сестра Джованіні - Амаліція. Одягнена вона в рожеву сукню і зелені туфельки. Але найбільше привертає увагу
Картина соняшники ван гога враження Картина соняшники ван гога враження


top