Портрет конструкція голови людини і її пропорції. Тема уроку: Конструкція голови людини і її основні пропорції. I. Організаційний момент

Портрет конструкція голови людини і її пропорції.  Тема уроку: Конструкція голови людини і її основні пропорції.  I. Організаційний момент

Для художників людина завжди був і залишається головним об'єктом зображення. Щоб зобразити людини, передати його вірний вигляд, необхідно чітко уявляти структуру форм людського тіла, закономірності їх утворення. У роботі над зображенням людської фігури вірний помічницею художника є анатомія.

Розділ анатомії, необхідний художникам, називається пластичної анатомією і вивчає те, що утворює зовнішні форми тіла - скелет, м'язовий і шкірний покрив.

1.Пропорціі особи людини.

Голова, особливо обличчя людини, є об'єктом пильної уваги в портретному мистецтві.

Багато поколінь художників вивчали пропорції людського тіла. В деталях їх висновки відрізняються один від одного, але в основному вони близькі. Пропорції людського тіла такі: голова по висоті становить 1/7 -1/8 частини всієї висоти людини

Тепер розгляньте уважніше пропорції обличчя людини.

Голова завжди індивідуальна за своєю будовою і пропорціям у кожної людини. Відшукати і підкреслити це індивідуальне у конкретної людини допоможе знайомство з «осредненной» схемою пропорцій людського обличчя. Виявляється, що горизонтальна лінія - вісь очей - проходить точно на половині загальної висоти голови, тобто всі, що знаходиться вище очей, займає стільки ж місця, як і те, що знаходиться нижче за них. Спочатку це здається малоймовірним: здається, що нижня частина, де знаходяться ніс, рот, підборіддя, займає набагато більше місця, ніж верхня, тобто лоб і тім'я. Але це тільки здається. Нижня частина обличчя здається більше верхньої тому, що вона більш «розроблена», більш насичена різноманітними деталями, тоді як верхня позбавлена ​​їх.

Встановивши, що лінія очей проходить точно по середині голови, розглянемо розміщення інших деталей особи. Якщо всю висоту голови прийняти за одиницю, то виявиться, що тім'я займе 1/7 частина цієї величини, лоб, ніс і відстань від носа до нижньої точки підборіддя - по 2/7. Лінія рота розташовується приблизно на 1/3 цієї відстані. Ця величина - 1/7 висота голови - виявляється модулем і для ширини голови. Вона укладається по ширині 5 разів. Відстань між очима, як і між крайніми точками крил носа, довжина очей, відстань від крайніх точок очей до крайніх точок скронь - все одно одиниці.

Всі наведені вимірювання є, звичайно, схематичними, зразковими, і в житті у кожної людини виявляться свої індивідуальні відхилення від розглянутої схеми. Проте вона буде завжди хорошим відправним орієнтиром при вивченні конкретних особливостей кожної індивідуальної голови.

2. Індивідуальні особливості деталей особи.

Леонардо да Вінчі, класифікуючи форми носа, поділяв їх на «три сорти»: прямі, увігнуті (кирпаті) і опуклі (горбоносі) .. Спереду носи теж бувають різноманітними: і широкі, і вузькі ...

Губи, як і очі, є найбільш виразними частинами особи. Вони бувають дуже різноманітні за формою, тому необхідно вловити і прагнути передавати їх характерну особливість: їх розмір, повноту; нижня губа може сильно виступати, а верхня нависати над нею і т. п.

Велике значення має підборіддя піднесення і особливо нижній край щелепи, що становить кордон з шиєю.

цілі:

Формування в учнів навичок зображення обличчя людини відповідно до пропорції.

Розвиток в учнів уміння аналізувати, порівнювати, узагальнювати.

матеріали:альбом, простий олівець.

устаткування:Зоровий ряд:

Репродукції портретів митців.

Плакат: "Пропорції особи"

Зразки намальованих осіб.

Хід уроку

I. Орг. момент. Перевірка готовності до уроку.

II. Повідомлення теми і мети уроку

Хлопці, на минулому уроці ви познайомилися з різновидами портретів. Сьогодні ви познайомитеся з пропорціями обличчя людини і навчитеся зображати обличчя людини відповідно до пропорції.

II. повторення

А зараз, хлопці, повторимо матеріал, з яким ви познайомилися на попередніх уроках.

Назвіть жанри образотворчого мистецтва. (Пейзаж, натюрморт, анімалістичні жанр, портрет, історичний, побутової, міфологічний, батальний жанр)

Що називається портретом? (Портрет - це жанр образотворчого мистецтва, в якому художник зображує людей.)

Що таке автопортрет? (Зображення художником самого себе.)

Назвіть види портретів, зображених на репродукціях.

Парадний - на повний зріст, присвячений громадському діячеві, використано велич пози і жестів, багатство одягу і інтер'єру, показані заслуги людини-ордена, медалі.

Камерний - протилежний парадному в ньому використано поплечное, погрудное, попоясное зображення.

Психологічний - показані риси характеру людини, яка думає, розмірковує і т.п.

Соціальний - портрети простих людей і знаті, що розповідають про долю людей.

Як називаються ці портрети за кількістю зображуваних людей? (Індивідуальний, подвійний, груповий.)

III. Пояснення нового матеріалу. Практична робота.

Сьогодні ми поговоримо про те, як малювати голову і обличчя людини.

Портрет - один з найскладніших жанрів образотворчого мистецтва. Ігор Грабарь, відомий радянський художник і мистецтвознавець, писав: "Як ніколи раніше, я зрозумів, що вище мистецтво є мистецтво портрета, що завдання пейзажного етюду, як би вона не була чарівна дріб'язкова завдання в порівнянні зі складним комплексом людської подоби, з його думками , почуттями і переживаннями, які відбиваються в очах, усмішці, наморщенном чолі, русі голови, жесті руки. Наскільки все це цікавіше і нескінченно важче! " ні літературні твори, Ні праці істориків, ні навіть достовірно написані мемуари не можуть дати такого яскравого уявлення про характер людини і навіть цілих епох і народів, як правдивий портрет.

Що таке пропорції? (Пропорції - це відношення розмірів предмета один до одного. Значить, пропорції голови - це відношення один до одного розмірів частин голови людини).

Малювати будемо олівцем. Всі уважно слухають пояснення, дивлячись на дошку. Послідовність роботи вчитель веде на дошці, одночасно учні працюють в альбомі. Всі лінії намічайте ледь помітно. (Ледве-ледве торкаючись олівцем паперу, це дасть можливість в подальшому якомога менше застосовувати ластик, вносячи зміни і уточнення).

Для того, щоб почати малювання голови потрібно розділити лист вертикальної штрих -Лінії на дві половини, так як особа симетрично, тобто ліва і права його частини схожі, однакові. Проведемо дві горизонтальні лінії знизу і зверху овалу обличчя. Вийшло відстань по вертикальній лінії розділимо на три рівні частини і проведемо дві горизонтальні лінії. Підпишемо назви цих ліній. (Лінія підборіддя, лінія основи носа, лінія брів, лінія росту волосся.)

Намалюємо овал обличчя. Верхня частина трохи ширше ніж нижня. На рівні вух невеликі западини.

Почнемо детальне малювання очей. Проведемо додаткову штрих лінію- лініюочей. Вона розташована на відстані рівному половині однієї частини обличчя. Від боки овалу обличчя відступимо трохи і поставимо 2 симетричні точки. Відзначимо довільно ширину очі.

Відстань між очима дорівнює ширині одного ока. Брови розташовані на лінії брів. Відстань між бровою і оком дорівнює висоті очі.

Почнемо детальне малювання носа. У центрі особи малюємо ніс. Підстава носа розташоване на лінії основи носа. Ширина носа дорівнює відстані між очима. Опуклість носа передається за рахунок накладення штрихів і тіней.

Почнемо детальне малювання рота. Ширина губ дорівнює відстані від однієї зіниці до іншої.

Проведемо додаткову лінію в першій частині особи, що ділить навпіл відстань від лінії основи носа до лінії підборіддя. Нижня губа розташована на цій лінії.

Почнемо детальне малювання вух. Вуха розташовані між лінією брів і лінією основи носа. Верхня частина вуха знаходиться на рівні брови, а нижня - на рівні кінчика носа.

Почнемо детальне малювання волосся. Проведемо додаткову лінію в третій частині особи, що ділить навпіл відстань від лінії брів до лінії росту волосся. Волосся трохи пишніше, ніж овал обличчя, всю верхню частину обличчя займають лоб і волосся.

Уточнюємо форму особи: віскі втиснули (лінія брів); кісточки скул опуклі; підборіддя видається вперед.

Шия трохи вже особи.

IV. закріплення вивченого

На скільки рівних частин ділиться відстань від лінії підборіддя до лінії росту волосся? (3)

Чому дорівнює відстань між очима? (Ширині одного ока.)

Що дорівнює відстані однієї зіниці до іншої? (Ширина губ.)

Що розташоване між лінією брів і лінією основи носа? (Вуха.)

Що розташоване на лінії, що ділить навпіл відстань від підборіддя до основи носа? (Нижня губа.)

V. Підсумок уроку

Виставляння оцінок.

VI. Домашнє завдання

Підібрати портрети з журналів, газет, книг.

Admin

Щоб завантажити матеріал або!

Тема уроку: Конструкція голови людини і її основні пропорції (начерки голови людини).
Мета: вивчити закономірності в конструкції голови людини і пропорцій особи.
завдання:
Сформувати навички зображення голови людини відповідно до пропорції.
Виховувати естетичний смак; формувати вміння знаходити красу, гармонію, прекрасне в зовнішньому вигляді людини.
Розвивати уміння аналізувати, порівнювати, узагальнювати.
Матеріали: папір, простий олівець.
Використання комп'ютера при підготовці до уроку: Педагог в програмі Power Point створює презентацію з інформативно-ілюстративними матеріалами; в програмі Word готує розробки уроку.
ТСО: Комп'ютер, проектор з екраном.
Хід уроку:
організаційний момент
1) Привітання, позитивна установка на урок.
2) Повідомлення теми і мети уроку.
3) Визначення ступеня готовності до уроку.
бесіда
Коли ми бачимо людину - в житті або на картині, то перш за все звертаємо увагу на його голову. Голова - це сама виразна частина людської фігури. Навчальний зображення голови людини значно відрізняється від малюнка, портрета.
Для того, щоб ми змогли навчитися малювати людини, нам необхідно вивчити техніку малюнка голови. На першому етапі вивчення малюнка голови ми розглянемо голову саме як просторову форму, тобто конструкцію. Відомо, що всі просторові форми зводяться до простих геометричних тіл.
- Яку форму має наша голова? (Голова має округлу форму)
- А що голова нагадує в обсязі? (В обсязі голова нагадує яйце (овоід)).
Важливо також знати, що наша голова складається з двох частин - черепної і лицьової. Звертаючи увагу на голову людини, ми перш за все звертаємо увагу на обличчя людини і завжди перебільшуємо його в масштабі щодо черепа. Подивіться уважно на обличчя один одного. Зауважте, що лінія очей знаходиться приблизно посередині загального абрису голови. Висота чола по лінії волосся і висота голови до тімені, покрита волоссям, практично рівні. Нижні частини голови також мають рівні пропорції. Пропорції - це співвідношення величин частин, які складають одне ціле. Дотримання пропорцій в зображенні людської голови найбільш важливо (слайд 2)
Дуже важливо в малюнку правильно визначити місце очей. Відстань між очима приблизно дорівнює довжині очі або ширині носа. Ні в якому разі не варто зменшувати відстань між очима, це може призвести до спотворення зображуваного особи. Ніс людини має форму призми, ми бачимо його верхню сторону, бічні сторони і нижня частина, де розташовані ніздрі. Рот знаходиться посередині між підставою носа і лінією підборіддя. Важливу роль відіграє форма скул і віскі. Вуха по довжині збігаються з відстанню від брів до основи носа (але ми повинні пам'ятати про те, що в житті можна зустріти людей з не дуже правильними і пропорційними рисами обличчя, тут будуть мати місце зовнішні особливостіданої людини) (слайд 3).
Вперше уявлення про ідеальні пропорції людини з'явилися в Стародавній Греції, так як давньогрецькі мислителі шукали ідеал будь-якого явища. Скульптор Поліклет (слайд 4) створив знаменитий трактат «Канон» про пропорційному співвідношенні людського тіла. У цьому трактаті він приділив велику увагу піфагорейської теорії золотого ділення. У давнину вважалося, що фігура людини створена на основі положень піфагореїзму, тобто вся довжина так відноситься до більшої частини, як більша до меншої. Але справжнім каноном Поліклета є його скульптура «Дорифор» - інша назва «Списник» (слайд 5). В основі композиції твору лежить принцип асиметрії, вся фігура висловлює рух. Що стосується особи, то відстань від підборіддя до тімені в статуях Поліклета дорівнює 1/7, а від очей до підборіддя - 1/16, висота особи - 1/10. Творіння Поліклета стало першим і чи не найкращим прикладом ідеальних пропорцій.
Пізніше уявлення про ідеальні пропорції змінювалися, але інтерес майстрів до вчення про пропорціях і розуміння пластичного будови людини як і раніше залишився.
творче завдання
Сьогодні ми з вами будемо вчитися малювати обличчя людини, дотримуючись усіх правил і пропорції. Для роботи нам знадобляться папір, олівець.
Якщо дивитися на обличчя людини в анфас, то ми помітимо, що його ширина становить приблизно дві третини висоти голови. А якщо подивитися на нього в профіль, то ширина буде відповідати 7/8 його висоти. Голову людини можна умовно розділити на чотири частини. Перша частина (сама верхня) - відстань від верхівки до лінії росту волосся. Друга частина - відстань від волосся до очей. Третя частина являє собою очі, вуха і ніс. Четверта частина - це відстань від носа до підборіддя. Всі чотири частини практично рівні. Розподіл голови на частини буде вірно в тому випадку, якщо особа, на яке ви дивитеся, знаходиться на рівні ваших очей.
Починати малювати обличчя слід з очей. Зверніть увагу на те, що очі знаходяться посередині голови. Якщо ви подивіться на обличчя в анфас, то побачите, що відстань між очима дорівнює відстані від країв особи до очей. Це відстань дорівнює також шириною носа.
Щоб зобразити вуха, необхідно подивитися на обличчя в профіль. Ми побачимо, що вухо знаходиться зліва від вертикальної лінії, якої умовно можна розділити голову навпіл.
Якщо подивитися на обличчя в анфас, то трикутник носа починається з середини голови. Якщо ж подивитися на голову в профіль, то очі, ніс і рот вписуються в прямокутник.
Насправді рідко зустрічаються у людей ідеальні пропорції, але знати їх необхідно, щоб бачити відхилення від норми і краще розуміти індивідуальні пропорції живої натури (слайд 6).
Постарайтеся підійти до цієї роботи творчо. Не забуваючи про основні правила малюнка, сміливо експериментуйте, працюйте з душею!
Підведення підсумків уроку
(Учні демонструють свої роботи)
- Що таке конструкція?
- Що таке пропорція? Яку роль відіграє пропорція в зображенні чого-небудь?
- Ким вперше були представлені ідеальні пропорції людини?


вкладені файли

Працюємо за програмою Б.М.Неменского.

Другий урок в 3 чверті. 6 клас.

Тип уроку: урок засвоєння нового матеріалу.

Провела Марина О.Н.

Тип уроку: урок освоєння нового матеріалу.

Мета уроку:


  1. Ознайомити учнів з жанром портрета. Інформувати про портретах в різні епохі.Научіть відображати пропорції і міміку обличчя в портреті. Показати відповідність пропорції міміка особи відповідно.

  2. Розвивати уяву, творчу фантазію, графічні навички; здійснювати між предметні зв'язки (література, мистецтво, історія, музика).

  3. Виховувати у людей любов до мистецтва.

План уроку.


  1. Організаційний момент. Формулювання теми.

  2. Пояснення теми. Пояснення щодо виконання практичної роботи.

  3. Практична частина уроку.

  4. Виставка робіт і самооцінка. Підведення підсумків.
устаткування: для вчителя - презентація на тему портрета, музика, макет зображення людини, 25 шаблонів по темі; для учнів - графічні матеріали, альбом.

Зоровий ряд: репродукції картин Василь Пукирев «Нерівний шлюб», Олексій Антропов «Портрет Петра II» I, Володимир Боровиковський «Портрет князівни Анни Гаврилівни Гагаріної і княжни Варвари Гаврилівни Гагаріної» і т.д.

Літературний ряд: Микола Гумільов «Вона», Анна Ахматова «Напис на незакінченому портреті».
Хід уроку:


  1. організаційний момент
Доброго дня любі друзі!

Нової зустрічі рада я.

Чекає сьогодні вас,

Про російських портретах оповідь.

Хлопці ми сьогодні потрапили в картинну галерею(Показ картин різних пейзажів ,. кілька робіт із зображенням тварин і портрети).

Давайте згадаємо, як називають художників, які пишуть такі картини? (Пейзажисти) Як звуть художників, які малюють тварин? (Анімаліста) І як зовутхудожніков, які малюють портрети? (Портретисти)

Увага я читаю вірш, закінчивши його ви скажете який темі присвячено наш сьогоднішній урок. (Читаю вірш).

Якщо бачиш, що з картини

Дивиться хто-небудь на нас,

Або принц у плащі старовинному,

Або на зразок верхолаз,

Льотчик або балерина,

Або Колька твій сусід,

обов'язково картина

Називається портрет. (Хором)

Так ось на яку тему ми будемо працювати

У далекі часи до нашої ери не було комп'ютерів, фотоапаратів, телебачення, відеокамер, а людині завжди хотілося залишити про себе память.Об це задумався і людина, результатом втілення стало народження творчих втілень наскальних малюнків. Скульптур, архітектурні споруд, твори живопису і малюнка і т.д.

Художники всіх часів передавали, перш за все, характер людини, через міміку обличчя, через висоту статуї передати стан людини в суспільстві, передача краси людини через класичні пропорції будови людини.

Ми вирушаємо в зал, де розташовані роботи художників портретистів.

Ккак увазі относітсяпортрети, зображені на слайдах?

Відповіді: сімейний, парадний, груповий, автопортрет.

Пояснення до ігрової частини уроку.

Вгадай, що я відчуваю? (Завдання по картках) (я відчуваю радість, біль, я здивований, я сумую, я думаю, я в гніві.)

Що змінили хлопці в своїй особі для передачі настрою. (Відповіді)


  1. Практична частина. Пропорції особи людини

Учитель. Голова, особливо обличчя людини, є об'єктом пильної уваги в портретному мистецтві.

Багато поколінь художників вивчали пропорції людського тіла. В деталях їх висновки відрізняються один від одного, але в основному вони близькі. Пропорції людського тіла такі: голова по висоті становить 1 / 7-1 / 8 частини всієї висоти людини.

При малюванні для встановлення на око правильних пропорцій людської фігури прийнято якусь її частину приймати за одиницю виміру - модуль, який укладається в висоті всієї фігури і її окремих частин певне число раз.

Мікеланджело брав за такий модуль висоту голови, яка у всьому тілі укладалася 8% рази.

А ось професор Петербурзької академії мистецтв А. Сапожников (XIX століття) запропонував більш докладний пропорційне членування людської фігури за допомогою більш дрібного модуля. За одиницю відліку він прийняв висоту стопи або шиї, які, за його висновками, укладаються в висоті ідеальної фігури точно 30 разів. При цьому голова по висоті займає 4 такі одиниці і, отже, укладається в висоті всієї фігури 7,5 рази.

Розгляньте на плакаті ці пропорції людської фігури.

Всі ці загальні, орієнтовні дані «ідеально» людської фігури потрібні художнику для того, щоб порівнюючи з ними пропорції конкретної людської фігури, завжди легко і точно знаходити її індивідуальні особливості. Тепер розгляньте уважніше пропорції обличчя людини.



Основним методом нашого вивчення нового матеріалу буде складання портрета.

Відкрийте конверти розташовані на ваших столах в них ви бачите заготовки: овали голови, очей, волосся, головні убори.

Я пропоную вам виконати портрет заповнення пропорціями обличчя, з передачею емоцій. Робота буде оцінюватися за такими критеріями:

1) акуратність при виконанні роботи.

2) дотримань пропорцій особи.

3) передача настрою свого героя.


  1. Підведення підсумків уроку
Прошу розмістити свої роботи таким чином: під сонечком роботи, де виконані всі вимоги. Під сонечком з хмаркою роботи, де є замечанія.Еслі ви не встигли або інші причини, то розташуйте свою роботу під критеріями.

Підведення підсумків. Завдання додому: підібрати картинки-ілюстрації із зображенням різних образів людини, спробувати описати стан, внутрішній світ, Особливості, переживання зображуваного на портреті













Назад вперед

Увага! Попередній перегляд слайдів використовується виключно в ознайомлювальних цілях і може не давати уявлення про всі можливості презентації. Якщо вас зацікавила дана робота, будь ласка, завантажте повну версію.

Мета уроку:

  1. освітні:познайомити учнів з закономірностями в конструкції голови людини, пропорціями обличчя людини; дати поняття середньої лінії і симетрії особи; вчити зображати голову людини з-різному співвіднесені деталями особи.
  2. Розвиваючі:розвивати спостережливість.
  3. виховують:виховувати естетичний смак; формувати вміння знаходити красу, гармонію, прекрасне у внутрішньому і зовнішньому вигляді людини; активізувати пізнавальний інтерес до навколишнього світу і інтерес до процесу навчання.

устаткування: Мультимедійне обладнання

Зоровий ряд:альбом з малюнками-помічниками - додаток, Презентація, альбомний аркуш, олівці ТМ, 2М, ластик, лінійка.

Хід уроку

I. Організаційний момент.

Перевірка готовності учнів до уроку.

II. Робота над новим матеріалом.

1. Повідомлення теми уроку. Постановка цілей.

На минулому уроці ми почали вивчати тему «Образ людини - Головна темамистецтва », познайомилися з історією виникнення жанру - портрет, видами портрета за розміром і кількістю зображених, за технікою виконання.

слайд 1

Сьогодні на уроці ми продовжимо розмову про жанр, познайомимося з правилами зображення голови людини, пропорціями.

слайд 2

Жан Шарден говорив: «Кисть, рука і палітра потрібні, щоб малювати, але картина створюється зовсім не ними». Як ви розумієте ці слова? Що ж художнику допомагає створювати картину?

діти:Почуття. Художники користуються фарбами, але пишуть почуттями.

2. Бесіда з учнями по твори живопису.

слайд 3

Запрошую вас помилуватися картинами художників В.А. Тропініна «Портрет сина», Жан-Луї Вуаль «Портрет дівчинки в капелюсі» (Портрет Єлизавети Строгонова).

Що ви можете сказати про хлопчика, дівчинку, якими їх зобразили художники?

Спробуйте описати їх зовнішність, стан, внутрішній світ.

Відповіді учнів.

перший учень: Я буду розповідати про дівчинку. Ось якби у мене була зараз така можливість, я б теж замовила свій портрет якогось відомому художнику. Тому що відомий художник звичайно великий майстер. Я от дивлюся на зображення дівчинки, і воно мені дуже подобається. Їй, напевно, років 12-13, як і мені. Вона жила давно, але у мене таке відчуття, що я могла б з нею поговорити, тільки поки не знаю, про що. У цієї дівчинки таке ніжне, особа, ледь помітна посмішка, волосся не розпатлане, а так акуратно виглядають, як ніби у дорослої жінки. А найголовніше, у неї просто незвичайна капелюх: з великими полями і прикрашена живими квітами. Це дуже красиво! Одягнена дівчинка, її звуть Ліза, просто, але з великим смаком. Видно, що її дуже люблять і піклуються про неї. А художник, подивіться, як тонко виписав мережива! Просто ювелірна робота. Я впевнена, що ця юна графиня ніколи не сказала б грубого слова і не образила б своїх слуг. Мені здається, вона любила читати і гуляти по саду. Видно, що вона вихована і дуже мила дівчина. Художник - просто молодець!

Другий учень:А я хочу сказати про портрет, на якому зображений хлопчик. Це син художника В.А. Тропініна. Я думаю, що художник виховував свого сина як треба, тому що на портреті він - справжній шибеник. Мені здається, що він ніби щойно повернувся з двору, де грав з мисливськими собаками. Або з лісу. Мені так здається, тому що одягнений він не по-домашньому, а для прогулянок, так, щоб гратися, бігати, стрибати. І що виглядає білосніжна сорочка видає, що він належить до дворянського стану. Злегка кучеряве золотисте волосся, чітко окреслене підборіддя і оливкові очі припускають майбутню красу дорослого чоловіка. Одночасно з цим я бачу, що погляд у цього хлопчиська вдумливий, впевнений, він багато знає свій вік, так як його вчать домашні вчителі. І я просто впевнений, що він не задирає ніс і дружить з кріпаками хлопчиськами, що робить його вигляд набагато привабливіше.

учитель:Спасибі, хлопці, за цікава розповідь. Давайте подумаємо над наступними питаннями.

слайд 4

До чого прагнути художник, зображуючи людини?

Як художнику вдається передати переживання, внутрішній світ людини, його стан, красу? Як ви думаєте, чи легко малювати людини?

Якими знаннями повинен опанувати художник, щоб зобразити обличчя людини? (Відповіді дітей)

3. Повідомлення по темі уроку. Розповідь вчителя.

учитель:Для художників людина завжди був і залишається головним об'єктом зображення. Щоб зобразити людини, передати його вірний вигляд, необхідно чітко уявляти структуру форм людського тіла, закономірності їх утворення. У роботі над зображенням людської фігури вірний помічницею художника є анатомія. Цю істину художники усвідомили давно. Багато видатні майстри минулого вивчали анатомію, безпосередньо беручи участь в хірургічних операціях.

слайд 5

Розділ анатомії, необхідний художникам, називається пластичної анатомією і вивчає те, що утворює зовнішні форми тіла - скелет, м'язовий і шкірний покрив.

слайд 6

Коли ми милуємося досконалими творами мистецтва, то нас вражає дивовижна гармонія, притаманна їм, яка багато в чому визначається таким естетичним якістю, як пропорційність цілого і деталей. Слово «пропорція» в перекладі з латині означає «співвідношення», «відповідність».

Пропорція - це гармонізація форми художнього твору, Пропорційність - її естетичну якість.

Відповідність частин утворює красу форми. Всі ці властивості лежать і в основі грамотного малюнка. В художній практицііснує відомий метод визначення пропорцій, званий візуванням і метод порівняння. Однак ніякі механічні способи визначення пропорцій не можуть замінити розвиненого окоміру. Саме цю здатність необхідно розвивати в собі тренуванням.

слайд 6

Встановлено ідеальні пропорції для голови людини, згідно з якими вона по горизонталі від тімені до кінця підборіддя ділиться на дві рівні частини лінією очних западин. Кожну з цих половин можна, в свою чергу, розділити на дві рівні частини: верхню - лінією волосся, а нижню - підставою носа. Виходить чотири рівні частини. Відстань між очима приймається рівним ширині крил носа (або очі). Відстань від брів до основи носа визначає величину вух. Насправді рідко зустрічаються у людей такі ідеальні пропорції, але знати їх необхідно, щоб бачити відхилення від норми і краще розуміти індивідуальні пропорції живої натури.

Поки загальна форма голови не вирішена, не знайдені її пропорції, не можна переходити до обробки деталей. Портретна схожість залежить багато в чому від правильно витриманих загальних пропорцій.

Слід пам'ятати, що при визначенні пропорцій краще порівнювати відносини декількох деталей на малюнку з співвідношеннями таких же деталей в натурі.

учитель:Розглянемо індивідуальні особливості деталей особи. Відкрийте альбоми з малюнками-помічниками.

Характер очей, їх посадка бувають різноманітними: зустрічаються очі великі і маленькі, більш-менш опуклі; вони можуть бути посаджені так, що внутрішні і зовнішні кути їх розташовуються по горизонтальній прямій; іноді внутрішні кути значно нижче зовнішніх і т. п.

Губи, як і очі, є найбільш виразними частинами особи. Вони бувають дуже різноманітні за формою, тому необхідно вловити і прагнути передавати їх характерну особливість: їх розмір, повноту; нижня губа може сильно виступати, а верхня нависати над нею і т. п.

Леонардо да Вінчі, класифікуючи форми носа, поділяв їх на «три сорти»: прямі, увігнуті (кирпаті) і опуклі (горбоносі). Характер ніздрів і крил носа у людей також неоднаковий. Ніздрі можуть бути округленими або вузькими, крила носа - плоскими, опуклими, короткими, подовженими. Спереду носи теж бувають різноманітними: і широкі, і вузькі.

Велике значення має підборіддя піднесення і особливо нижній край щелепи, що становить кордон з шиєю.

Физкультминутка

  1. Вправа для тренування м'язів очей: повільно переводити погляд справа наліво і назад; повторити 8-10 разів.
  2. Початкове положення - сидячи на стільці, ноги зігнуті, стопи паралельні. Піднімати п'яти одночасно і по черзі, розведення стоп в сторони.
  3. Початкове положення - стоячи. «Замочок» - вести одну руку за голову, другу - за лопатки. «Попив» кілька разів, змінюючи положення рук.

III.Практична робота.

слайд 7

(Порядок виконання малюнка. Учні виконують малюнок на альбомних аркушах. Учитель виконує малюнок на дошці з коментуванням, організовує спостереження за розташуванням частин особи).

учитель:Місце положення частин на обличчі у кожної людини однаково, а форми різні.

  1. Намалюємо прямокутник 10 см на 14 см. Розділимо навпіл прямокутник по горизонталі і вертикалі (дати поняття: симетрія особи, середня лінія - лінія очей).
  2. Голова має яйцеподібну форму. Малюємо в прямокутнику.
  3. Ділимо лінію очей на 5 рівних частин. Малюємо очі двома дугоподібними лініями.

Відстань між очей одно оці. Перевіряємо.

  1. Малюємо очі: очей має два зіниці. Один великий - кольоровий, а другий маленький - чорний. Зафарбовуємо зіниці. Щоб очі не були виряченими, прикриємо зіниці століттям.
  2. Малюємо верхню повіку, на якому розташовуються вії. Вії малюємо в напрямку від носа. Малюємо нижню повіку. Малюємо вії.
  3. Над очима знаходяться брови, намалюємо їх. Форму придумайте самі. Закрасимо їх в напрямку від носа.
  4. Малюємо ніс. Якщо навчишся малювати ніс - навчишся малювати людини.

Ділимо нижню частину голови навпіл, проводимо горизонтальну лінію - лінія носа (кінчик). Від брів ведемо дві паралельні лінії перенісся, злегка розходяться до кінчика носа. Малюємо крила носа дугоподібними лініями. Дугоподібними лініями малюємо ніздрі.

  1. Частина особи від лінії кінчика носа до підборіддя ділимо навпіл - лінія рота. Куточки рота перебувають під зіницями. Проводимо лінії від зіниць вниз. Форма губ різна. Від середини двома дугоподібними лініями вліво і вправо малюємо верхню губу. Дугоподібної лінією малюємо нижню губу. Зафарбовуємо. Верхня губа темніше, нижня - світліше, тому що на неї падає світло.
  2. Малюємо надгубние складки.
  3. Малюємо вуха. Вуха розташовуються між лініями перенісся і кінчика носа. Малюємо вуха ближче до голови, прорисовуємо мочку вуха, позначаємо ямки.
  4. Виділяємо м'яким олівцем: брови, вії, зіницю, ніздрі, лінію рота.
  5. Позначаємо дугоподібної лінією особа. Малюємо волосся. Створіть образ хлопчика або дівчинки.

Під час практичної роботи вчитель робить цільові обходи: 1) контроль організації робочого місця; 2) контроль правильності виконання прийомів роботи; 3) надання допомоги учням, які відчувають труднощі; 4) контроль обсягу і якості виконаної роботи.

IV. Підсумок уроку.

1. Виставка робіт учнів. Обговорення. Оцінка.

учитель:За вашим роботам видно, що сьогодні ви зробили перший крок в освоєнні техніки зображення людини. І хоча не всі відразу у вас вийшло досить чітко і пропорційно, але, тільки пробуючи, постійно зарисовуючи будь-які індивідуальні риси обличчя людей, ви зможете навчитися правильно зображувати людину, домагатися подібності в портретах.

2. Бесіда з учнями про портрет Е Демидової, художник Роберт Лефевр.

учитель:Я довго думала, хлопці, ніж закінчити наш урок. І, нарешті, вирішила здивувати вас. Я впевнена, вам буде цікаво подивитися ще на один портрет. Як ви думаєте, хто це?

слайд 8

(Відповіді дітей)

учитель:Насилу, але я змогла знайти для вас портрет Єлизавети Олександрівни Строгановой вже у віці приблизно 30 років. Вона вийшла заміж за дуже багатого власника рудників Миколи Микитовича Демидова. Давайте уважно подивимося на обидва портрета - дівчатка і жінки. Художники різні. Написала цю картину французький художник Роберт Лефевр в Петербурзі. Як вам здається: схожість є? Чому ви так вирішили? У чому ця подібність?

(Відповіді дітей)

учитель:Подібність, звичайно, вловиме, воно, без сумніву, є у виразі обличчя, в погляді, в повороті голови, в поставі. І звичайно, і той, і інший портрети - це не фотографії - холодні і глянцеві, - а праця і душа художників, і тому вони випромінюють тепло, красу, ніжність, власне кажучи, одну людину, в різному віці. Без сумніву, дивитися на ці портрети - естетичну насолоду!

слайд 9

Хотілося б закінчити наш урок віршем А. Дементьєва.

І не тим чи дорого мистецтво,
Що з колишнім пориває нитка,
Говорячи то радісно, ​​то сумно
Про все, що не дано забути?
І про те, як мучився художник
Біля мовчазної полотна,
Щоб, пересиливши неможливість,
Сходила до людей краса.

V. Домашня робота.

Підготувати повідомлення про міміці; виконати аплікацію по зображенню голови з-різному співвіднесені деталями особи (за бажанням, завдання підвищеного рівня).

слайд 10

Дякую за урок.

Список літератури:

  1. Н.Г.Лі «Основи навчального академічного малюнка» - Москва. Ексмо, 2009 - 480 с .: іл.
  2. Дж. Хамм «Як малювати голову і фігуру людини»; пер. з англ. А.В. Жабцев. - Мінськ: «Попурі», 2008 - 128 с .: іл.

Найбільш обговорюване
М. Пришвін.  Комора сонця.  Текст твору.  IV.  Михайло Михайлович Пришвін.  Комора сонця (продовження) I. Вступне слово вчителя М. Пришвін. Комора сонця. Текст твору. IV. Михайло Михайлович Пришвін. Комора сонця (продовження) I. Вступне слово вчителя
Карл Брюллов Карл Брюллов "Вершниця". Опис картини. Твір-опис за картиною К. Брюллова "Вершниця" На полотні також зображена маленька зведена сестра Джованіні - Амаліція. Одягнена вона в рожеву сукню і зелені туфельки. Але найбільше привертає увагу
Картина соняшники ван гога враження Картина соняшники ван гога враження


top