Презентація на тему "В. Драгунський« Що любить Мишка »". Презентація до уроку літературного читання за оповіданням В.Драгунского "Що я люблю" презентація до уроку з читання (2 клас) на тему Презентація драгунський головні річки що любить ведмедик

Презентація на тему

клас: 4

Презентація до уроку
























Назад вперед

Увага! Попередній перегляд слайдів використовується виключно в ознайомлювальних цілях і може не давати уявлення про всі можливості презентації. Якщо вас зацікавила дана робота, будь ласка, завантажте повну версію.

мета:познайомити з розповіддю В.Ю. Драгунського "Що любить Мишка".

Завдання уроку:

1. Предметні:

  • розвивати здатність учнів повноцінно сприймати художній текст;
  • розвивати вміння визначати тему, головну думкутвори;

2. метапредметние:

а) пізнавальні УУД:

  • розвивати творче мислення;

б) комунікативні УУД:

  • формувати вміння працювати в парах, групі;
  • розвивати вміння висловлювати свої думки і доводити свою точку зору;

в) регулятивні УУД:

  • вчити дітей контролювати свою промову при вираженні своєї точки зору на задану тематику;
  • формувати вміння виконувати свої дії за зразком (сінквейн);

3. особистісні:

  • формувати почуття співпереживання героям, почуття співчуття, милосердя.
  • формування вміння адекватно оцінювати свою роботу.

Устаткування: презентація, ілюстрації до розповіді, картки з ключовими словами, аудіо запис Ф.Шопена "Сі мінор".

Хід уроку

I. Організаційний момент.

Хлопці, ми починаємо урок літературного читання.

Продзвенів дзвінок, а це значить, що наша зустріч почалася. У ваших долонях сонечко. Відчуваєте, воно зігріває вас, ваші руки, тіло, душу. Вас обвіває теплий, лагідний вітерець, додає бадьорості, заряджає енергією, будить уяву. Ось з таким настроєм і почнемо наш урок.

II. Мовна розминка. (Слайд 2)

Ю. Моріц
Я вареники люблю.

Я вареники ліплю,
Я вареники люблю,
З сиром люблю, з полуницею,
З м'ясом, з вишнями, з чорницею,
З ожиною та морошкою,
Але найсильніше -
З картоплею!

Прочитайте про себе.

Повільно пошепки.

Повільно вголос.

Швидко і голосно.

З восклицательной інтонацією.

III. Підготовка до сприйняття твору

1. Робота в парі.

Визначте тему уривка вірша, виберіть відповідний варіант з даних, поясніть свій вибір (Слайд 3) :

  • голод
  • краса
  • гостинність
  • кохання
  • працьовитість
  • обжерливість
  • радість

2. Складання кластера

А чи знаєте ви, що таке любов? (Відповіді дітей)

Підберіть асоціації до слова "любов". (Слайди 4, 5)

У нас вийшло своє визначення. Давайте дізнаємося, яке тлумачення дається в словнику
С.І. Ожегова. (Слайд 6)

Кохання, сущ., ж.,- 1. Почуття самовідданої, серцевої прихильності. Любов до Батьківщини. Материнська любов. 2. Схильність, пристрасть до чого-небудь. Любов до музики.

Словник С.І. Ожегова

Як ви думаєте, чому урок ми починаємо з розмови про любов?

3. Робота з ментальної картою "Віктор Драгунський"

Подивіться на слайд і сформулюйте завдання (Слайд 7)

Називають твори:

"Зачарована буква", "Друг дитинства", "Англієць Павла", "Кіт у чоботях", "Таємне стає явним", "Дівчинка на кулі". (Слайд 8)

Спробуйте визначити тему уроку (Слайди 10, 11)

4. Целеполагание. ( Слайди 12, 13)

5. Прогнозування змісту тексту за назвою, ілюстрації, автору і ключові слова. (Слайд 14)

Дениска і Мишка
учитель співу
музика
люблю
цілий світ
всяку всячину

IV. Первинне сприйняття тексту.

Прочитаємо розповідь і дізнаємося, чи правильні були ваші припущення.

(Читання з зупинками)

Перед 2-ою частиною:

Як ви думаєте, що відповів Дениско?

Перед 3-й частиною:

Чи вірні були ваші припущення?

Перед 4-ю частиною:

Висловіть припущення, чим все закінчиться.

Дочитайте текст самостійно.

Чи вірні були ваші припущення?

V. Перевірка первинного сприйняття

1. Дайте відповідь на питання:

Чи виправдалися наші припущення в цілому по тексту?

Чи сподобалося вам твір?

Який настрій викликало? (Радісне, смішне, веселе)

За допомогою моделі покажіть, до якого жанру віднесете цей твір? Можете скористатися довідником "Моя скринька".

2. Тест "Перевір себе".

VI. Физкультминутка.

VII. Вторинне читання і аналіз твору.

1. Перевірка правильності вибору відповіді по тексту (вибіркове читання) і самооцінка з питань. (Слайд 15)

2. Словникова робота

Зустрілися слова, значення яких вам незрозумілі?

Скористайтеся тлумачним словничком.

Хто хоче уточнити значення якогось слова?

3. Відповіді на питання за змістом.

3.1. Питання на виявлення рис характерів героїв.

Назвіть героїв твору.

Що ми дізналися про Бориса Сергійовича з тексту? (Весела людина, з почуттям гумору, любить музику, вміє уважно слухати, доброзичливий)

Що сказав Борис Сергійович про музику Шопена?

А як Дениска сприймав музику Шопена. Знайдіть в тесті.

Послухайте фрагмент твору Фридерика Шопена, великого польського композитора і піаніста "Вальс сі-мінор". Додаток 2.

Кому вдалося почути, як звуки вискакували і розбризкує?

3.2. Обговорення вчинків героїв.

Борис Сергійович сказав, що Дениска любить цілий світ. Доведіть, що це так.

Чому Мишко втрутився в розмову? (Відчув себе скривдженим.)

Прочитайте, як в розмову втрутився Мишка. Що він мав на увазі під різними речами?

Знайдіть слово, яке характеризує стан Мишки. (Надувся.)

Підберіть синонім до слова "надувся".

Як ви розумієте слова вчителя "розкажи таємницю душі своєї"?

Дениска любить цілий світ, а що ж любить Мишка?

Чого чекав Мишка? (Похвали.)

Як учитель відреагував на слова Ведмедики? (Подивився невдоволено і строго.)

Що Борис Сергійович сказав про те, що любить Мишка?

Як ви думаєте, чи дійсно Мишка любить цілий "продуктовий магазин" і тільки? Чому?

Як ви це зрозуміли?

3.3. Завдання в парі:

Якими показані хлопчики в оповіданні? З'єднай і допиши.

Чи згодні ви, що Мишка в цьому оповіданні описаний з гумором? Поясніть свою точку зору. (Слайд 16)

Чи можна сказати, що весь розповідь гумористичний? Чому не можна?

IX. Творча робота.

Робота в групах.

Згадаймо правила роботи в групі. (Слайд 17)

Завдання для груп:

1 група "Мислителі" - скласти сінквейн. (Слайд 18)

Передбачувані варіанти:

Борис Сергійович
веселий, уважний
грав, вислухав, чекав
Найбільше любить музику.
учитель

Мишка
образливий, хвалькуватий
втрутився, бурмотів, почервонів
Любить цілий продуктовий магазин.
"Гурман"

2 група "Дослідники" - простежити, як змінювалися емоції і почуття Бориса Сергійовича, показати їх за допомогою графічних моделей. При необхідності можна скористатися довідником "Моя скринька", стор.3. (Слайд 19)

3 група "Аналітики" - вибрати прислів'я і приказки до розповіді "Що любить Мишка". (Слайд 20)

  1. На колір та смак товарищ не всяк.
  2. Не хлібом єдиним живе людина.
  3. За словом в кишеню не лізе.
  4. для хорошого другане жаль ні хліба, ні дозвілля.
  5. Не поспішай мовою, поспішай справою.
  6. Великий дзвін, та не червоний.
  7. Любиш їсти калачі - не сиди на печі.

4 група "Кореспонденти" - використовуючи запропонований текст, скласти коротка розповідьпро Ф.Шопене. (Слайд 21)Додаток 3.

X. Підсумок уроку

1. Реалізація цілей уроку. (Слайд 22)

Чому вчить розповідь В. Драгунського? (Відповіді дітей.)

Хлопці, життя нам підносить уроки і, читаючи твори, ми теж отримуємо уроки, які стануть в нагоді в житті. Який урок сьогодні ми отримали?

XI. Інструкція по виконанню домашнього завдання.

Д / з на вибір (Слайд 23) :

  • виразне читання оповідання "Що любить Мишка";
  • знайти і підготувати виразне читання або переказ іншої розповіді Віктора Драгунського;
  • розповісти про 1 подію з життя письменника;
  • розучити твір Фридерика Шопена.

XII. Рефлексія. Показати свій настрій. (Слайд 24)

Урок закінчено. Дякую за роботу.

Тема: В. Драгунський «Що любить Мишка».

мета: - Поглиблення знань учнів по темі

- Ознайомити з твором В. Драгунського «Що любить Мишка»;

- Показати відмінності понять «гумор» і «сатира».

Плановані результати:

Пізнавальні УУД:

Ознайомити з життям і творчістю В.Ю. драгунського;

Показати відмінності понять «гумор» і «сатира»;
- відпрацьовувати навички виразного читання;
- порівнювати мотиви вчинків героїв з одного літературного твору, виявляти особливості їхньої поведінки в залежності від мотиву.

Регулятивні УУД:

Складати план вирішення навчальної проблеми спільно з учителем;
- працювати за планом, коректувати свою діяльність.

Особистісні УУД:

Орієнтуватися в моральному зміст і сенс вчинків людей.

Комунікативні УУД:

Висловлювати і обґрунтовувати свою точку зору;
- слухати і чути інших, намагатися приймати іншу точку зору, вчитися коригувати свою точку зору.

Устаткування: презентація, аудіозапис фрагмент твору Ф. Шопена, підручник літературного читання 4 клас.

Хід уроку

    Організаційний момент.

- Перевірте готовність до уроку.

Довгоочікуваний дано дзвінок -

Починається урок.

Кожен день - завжди, всюди,

На заняттях, у грі,

Сміливо, чітко говоримо

І тихесенько сидимо.

2. Актуалізація знань.

- Хто герої? (Хлопчики, школярі, Мишка і Дениска.)

- Який настрій у вас викликала сценка? (Веселе, радісне, смішне.)

- Який це розповідь? (Гумористичний.)

- Значить, що таке гумор? (Це коли весело, смішно, радісно)

Хто знає, що таке сатира?

3. Знайомство з творчістю В. Драгунського

Розповідає учень.

Віктор Юзефович рано почав працювати в театрі, як актор. А ось писати для дітей почав пізно, у віці 32-ох років. І пов'язано це з появою у нього сина Дениска. Вечорами Віктор Юзефович розповідав Дениска і його друзям веселі історії, Які дуже подобалися дітям. Так і з'явилися гумористичні оповідання для дітей, прототипом яких є його син.

- Як звали головного героя цих оповідань? (Денис Корабльов.)

- Під яким загальною назвою видавалися ці розповіді? (Деніскині розповіді.)

- Згадайте, які розповіді В. Драгунського ви читали? ( «Дівчинка на кулі», «Викрадач собак», «Б», «Таємне стає явним», «Незалежний Горбушка»). [Виставляються книги]

- Який настрій викликають ці розповіді? (Веселе, радісне)

- Подивіться, В.Ю. Драгунський помер в 70-ті роки минулого століття, дуже давно, а книги його читають діти і дорослі, і до цього дня. І ці твори приносять нам багато радості і веселощів. Що об'єднує всі ці твори? (Вони гумористичні)

4. Повідомлення теми і мети уроку.

- Спробуйте сформулювати тему нашого уроку

Епіграфом нашого уроку буде прислів'я «Не хлібом єдиним сита людина»

- А допоможе нам підійти до розгадки таємниці розповідь Драгунського

- Знайдіть ключ до розгадки, і ви дізнаєтеся, як воно називається. «Що любить Мишка»

5. Робота з текстом до читання.

- Дивлячись на назву, припустімо, про що буде розповідь? (Про кохання.)

- Хто буде головним героєм? (Мишка.)

- Розгляньте ілюстрацію, і в своїх підручниках

- Кого дізналися? (Мишка, Дениска.)

- Про що буде цей твір? (Про те, що любить Мишка і Дениска.)

- Прочитайте ключові слова до розповіді.

- Який ще герой з'являється в оповіданні? (Учитель співу.)

- Що будуть любити наші герої? (Стародавніх воїнів, різні різниці, люблю булки, пиріжки, сир ...)

- Про що буде розповідь?

- А як нам переконатися, вірні наші припущення чи ні? (Потрібно прочитати текст.)

6. Читання оповідання. Словникова робота.

- Чи сподобався вам розповідь (Так)

- Який настрій викликав? (Радісне, смішне, веселе)

- А що саме викликало такий настрій? (Відповідь Ведмедики)

- Чому?

- Кого ми ще зустрічаємо в оповіданні? (Бориса Сергійовича)

- А хто це? (Вчитель музики.)

- А який це вчитель? (Творчий, талановитий)

- Доведіть словами з тексту.

- Що любить вчитель співу? (Музику Фредеріка Шопена.)

- Послухайте фрагмент твори Фредеріка Шопена «Вальс хвилинка»

Фіз. Хвилинка.

- Що ви уявляєте собі під цю музику?

звучить музичний твір.

- Кому сподобалося це музичний твір?

- Що ви побачили?

- Що ви почули?

- Які почуття у вас виникли?

- На уроці музики ви разом з учителем музики послухаєте інші твори цього композитора.

- Який герой нам ще зустрічається в оповіданні? (Дениска.)

- Як називається оповідання? ( «Що любить Мишка».)

- Що ж любить Мишка?

Учні перераховують.

- Що любить Дениска? Знайдіть і прочитайте. Але спочатку давайте звернемося до нашого алгоритму. На що звертаємо увагу при читанні? На інтонацію (повільно перераховує), на темп

- Прочитайте.

Учні читають.

- Використовуючи алгоритм, оціни, як ти прочитав?

- Що ми можемо сказати про Дениска? (Він мрійник. У нього різні інтереси.)

- Що ми можемо сказати про Мишкові? (Він безтурботний і легковажний)

- Як слухав Дениска Борис Сергійович?

- Прочитайте.

- Чому? (Йому було цікаво.)

- Який же Дениска? (Він мрійник, різнобічний, допитливий)

- Як ви ставитеся до Дениска? (Припущення учнів.)

- Прочитайте за ролями, як в розмову вчителя і Дениски втрутився Мишка.

Учні читають. Оцінюють читання.

- Покажіть, як це надувся.

- Як розумієте «Розкажи таємницю душі своєї»? (Розкажи найпотаємніше.)

- Що таке «різні різниці»? (Всякі різниці.)

- Чи можна так сказати? Це грамотно? (Ні.)

- Що любить Мишка? Прочитайте по ланцюжку.

Учні читають.

- Про що говорять ці слова? (Мишка поводився безтурботно, чекав похвали.)

- Прочитайте, як слухав Мишка Борис Сергійович.

Учні читають.

- Чому? (Був незадоволений, засмучений, обурений.)

- Прочитайте.

- Для чого пауза? (Осмислити, задуматися.)

- Коли згадав Мишка про любов до людей? (Після зауваження Бориса Сергійовича.)

- Прочитайте, як він відреагував. (Почервонів.)

- Порівняйте, що люблять хлопчики.

Робота в групах

- підкресліть , що любить Мишка і Дениска

Учні припускають.

- Подивіться, скільки слів Мишка вжив, щоб описати свою любов до їжі, і скільки, щоб описати любов до людей.

- Яке почуття у вас виникло в цей момент? (Грусть.)

- Чому?

- Прочитайте ще раз останні слова Мишки. Чи можна сказати, що він усвідомив свою помилку? Доведіть.

- Давайте подумаємо, чи можна цей твір віднести до гумористичних? (Ні.)

- Чому? (Сміх крізь сльози.)

- У якому жанрі написано оповідання? (Сатира.)

- Чому так вважаєте? (Висміюються недоліки. Допомагає виправитися.)

- Що таке сатира?

- Про що ми повинні задуматися, читаючи цю розповідь? (Про любов до ближнього, до тварин.)

- У нас два приклади. Так про що? (Про любові до рідних, до різних захоплень)

7. Підсумок уроку

Гра на увагу: «Знайди помилку»

Зараз ми перевіримо, як уважно ви читали і слухали розповідь.

пропозиції (цитати) з розповіді, вам треба знайти в них, якщо є помилки.

Ми з Мишком увійшли в клас(Зал), де у нас бувають уроки співу.

Шопен - великий письменник(Композитор).

Він вислухав мене уважно, у нього було здивоване (замислене) особа, коли він слухав, а потім він сказав ...

Варену ковбасу люблю прямо шалено, якщо докторська, - на спір з'їм сто (ціле) кіло.

За його очах було видно, що він чекає, коли Борис Петрович (Сергійович) його похвалить.

... ти багато любиш, годі й казати, але все, що ти любиш, воно виходить якесь однакове, надто смачне (їстівне), чи що.

Отже, повернемося до прислів'я: Не хлібом єдиним сита людина.

- Покладіть перед собою таблиці.

- Заповніть їх.

Самостійна робота учнів.

Таблиця в робочих зошитах

Назва

«Що любить Мишка»

В. Драгунський

Жанр

М'яка сатира

Головні герої твору

Борис Сергійович

Характер героїв твору

Борис Сергійович - глузливий

Мишка - безтурботний

Дениска - мрійник, допитливий

Борис Сергійович - з повагою, приклад

Мишка - іронічно, з жалем

Дениска - по-доброму

Своє ставлення до героям твору

- Перевіримо.

Один учень говорить, а другий (його опонент) перевіряє і доповнює або виправляє, якщо потрібно.

- Хто може висловити своє ставлення до героїв?

8. Домашнє завдання.

1) - Я впевнена, що вам захочеться зустрітися з творами В. Драгунського ще багато разів. Як же знайти цікавить вас твір в бібліотеці? Давайте згадаємо уроки бібліографії. Будинки, за бажанням, використовуючи нашу таблицю, заповніть цю картку.

2) - Домашнє завдання для всіх. Виконайте ілюстрацію до твору і підпишіть її цитатою з тексту. А для цього вам потрібно буде вдома ще раз прочитати твір В. Ю. Драгунського «Що любить Мишка».

- А для запису цитати з оповідання вам потрібно буде згадати, як оформляється на листі пряма мова.

9. Рефлексія.

- На дошці записані пропозиції. Подумайте і закінчите їх.

    Твір В. Драгунського «Що любить Мишка» змусило задуматися ...

    Читаючи твори, я відчував ...

    Особливо мене зворушило ...

«Драгунський» - Я взяв книжку в бібліотеці. Ось Сережін відповідь: Драгунський часто отримував листи і завжди намагався відповісти. Деніскині розповіді. «Здрастуйте, дорогий і смішний письменник Віктор Драгунський! -Двадцять років під ... Закінчи назва оповідання В.Драгунского. -Розкажіть мені про ... Батько помер від тифу, вітчим, червоний командир, загинув на громадянській війні.

«Драгунський урок» - Був актором, працював в цирку. «Бачити не можу манну кашу!». Ідея творів В.Драгунского- взаєморозуміння батьків і дітей. «Таємне стає явним». З 16 років пішов працювати. Гра не доводить до добра. Віктор Драгунський. 13. Відомим всім доступним очевидним неприхованим відкритим видимим. Коротке слово гнів перемагає.

«Віктор Юзефович Драгунський» - Жива зірочка. Чи можна Дениска і Мишка назвати друзями? Намалювати ілюстрацію до розповіді. Віктор Юзефович Драгунський (1913-1972). Світлячок. Золотистий ... Влаштувався учнем шорника на фабрику «Спорт-туризм» (1930). Словник почуттів: Драгунський володів особливим чуттям на дрібниці життя. Драгунський, ВІКТОР ЮЗЕФОВИЧ (1913-1972), російський письменник.

«Розповіді Драгунського» - На що Дениска виміняв світлячка? Всього у Драгунського близько дев'яноста дуже веселих оповідань. Що любить Дениска: Я багато чого люблю! Коли ми будемо жити просторіше, ми купимо слоненяти. Міссісіпі. «Головні річки». Прізвище Ведмедики? «Гусяче горло». Вікторина. Особливо любив Віктор Драгунський виступати перед дітьми.

«Драгунський Друг дитинства» - Чистоговорки: Дитячий письменник. Дениска згадав своє дитинство. Іграшка. Юзефович. Брухт -. Однокласники. Дениска вирішив стати боксером. Бу - б - ба - з вікна стирчить труба. Старі іграшки. Шкіряна боксерська груша - тренажер для відпрацювання удару боксера. Розповіді. «Друг дитинства». Казка. Друзі з нашого двору.

«Письменник Драгунський» - Завод знаходився на околиці, вставати доводилося дуже рано. У сімнадцять років Віктор витримує іспит в акторську школу. У мене є два старших брата - Льоня і Денис. Свою першу книжку Віктор Драгунський випустив в 48років. Вітаміни доброти, благородства, чесності, порядності, мужності. У 1913 році.

Тема урока:В.драгунскій «Що я люблю», С. Махотин «Воскресіння»

цілі:показати, як аналізувати художній твірі орієнтуватися в тексті; вчити порівнювати героїв творів; вчити користуватися тлумачним словником.

устаткування:портрет і книги В.Драгунского; тлумачний словник; презентація.

Хід уроку.

1.Організаціонний момент.

Ми були в Чайном будиночку,
Про хокку ми дізналися.
Борсук кличе нас в гості,
Щоб книги ми читали.

2. Перевірка домашнього завдання.

3. Актуалізація знань. Постановка цілей уроку.

Читання тексту на с.122

Віктор Юзефович Драгунський (1913-1972)написав багато гумористичних оповідань, але головна книга його життя - «Деніскині розповіді». Це цикл веселих і життєрадісних оповідань про міських хлопчаків: Дениска і його друзів. Прототипом головного героя цих оповідань був син Драгунського Дениска, а в образі тата легко дізнатися самого письменника.

4. Робота по темі уроку.

Відкрийте підручник на с.123.
-Можете ви за назвою здогадатися, про що піде мова в творі?
-Прочітаем твір «Що я люблю» по ланцюжку і дізнаємося, що герой любить найбільше.
-Вам сподобалося твір? Чим? Поділіться враженнями.
-Хто герой?
-Про що мріяв Дениска? ( Жити просторіше, щоб можна було вдома тримати тварин)
-Як це показано в тексті? ( Виділено кольором.)
-Перечітайте ці уривки.
-Що ж найбільше любить Дениска? ( Любить тварин)
- Знайдіть і прочитайте, яких тварин він хотів мати. ( Собаку, лань канчіль, слоненяти)
-А чи любить Дениска проводити час з татом? Перечитайте текст і знайдіть уривки, де про це говориться.
-А кого ще він любить? ( Маму, бабусю)
-Які дві великі любові були у Дениска? ( Любов до батьків і до тварин)
-Прочітайте останнє речення.
-Як можна визначити все інше, що любить Дениска? ( Це вся його дитяче життя, що складається з розваг і задоволень)
-А про яку любов він розповів в останню чергу? Прочитайте.
-Чому герой любив коней? ( У них такі красиві і добрі обличчя)
-Дізнатися ви себе в герої В.Драгунского? Знайдіть і зачитайте ті Деніскині слова, які ви можете сказати і про себе.
-А що ви любите такого, про що Дениска не сказав? 5.Фізкультмінутка

6.Продолженіе роботи по темі уроку.

Прочитайте самостійно вірш С.Махотіна «Воскресіння» на с.126
-Які слова вимагають пояснення? Знайдіть їх значення в тлумачному словнику.
-Хто герой твору?
-А що він любить? Перерахуйте.
-Похож чи герой вірша С.Махотіна на Дениска? чим ( Хлопчики люблять тварин, обожнюють морозиво і газовану воду. І обидва дуже прив'язані до своїх батьків).

7.Подведеніе підсумків уроку.

Чи сподобалися вам герої?
-Чи можна таких хлопців зустріти в житті або це казкові герої?
-К якого жанру літератури можна віднести твір В.Драгунского? ( До жанру оповідання)
-Докажі. ( Відмінними рисами розповіді є наявність оповідання; невеликий обсяг твору і мале число героїв. А також, як правило, в оповіданні описується всього один епізод.)
-А чи знаєте ви, що прототипом Дениски Корабльова є син автора Денис? Багато історій В.Драгунскій написав, взявши сюжети з життя Дениска і його друзів.

8. Домашнє завдання.

1.Скласти свою розповідь на тему «Що я люблю?
2. За бажанням: вивчити вірш напам'ять.

Літературне читання

4 клас (Школа-2100)

В. Драгунський

«Що любить Мишка».

Учитель початкових класів ГБОУ

Гімназії №205 Санкт-Петербурга

Федорова Ірина Аркадіївна

Тема:В. Драгунський «Що любить Мишка».

мета:

Поглиблення знань учнів по темі;

- Ознайомити з твором В. Драгунського «Що любить Мишка»;

- Показати відмінності понять «гумор» і «сатира».

завдання:

Навчальні:

- Навчити учнів формулювати тему і ідею творі;

- Удосконалювати різні види аналізу прозового твору;

- Відпрацьовувати вміння характеризувати літературного героя;

Розвиваючі:

- Розвивати усну монологічне мовлення;

- Удосконалювати навик правильного побіжного виразного читання цілими словами;

виховують:

- Виховувати любов до своїх близьких, тваринам, до природи;

- Виховувати інтерес до читання до музики.

устаткування:

Презентація до уроку:

Літературне читання 4 клас В.Ю.Драгунскій Що любить Мішка.ppt

Індивідуальні таблиці для учнів. (Додаток 1)

Хід уроку


  1. Організаційний момент.
- Перевірте готовність до уроку.

2. Актуалізація знань.

- Який розділ ми почали вивчати? (Подорож 13) [Слайд 2]

- Яку назву у цієї подорожі? (Смішні книжки. Таємниці гумору і сатири.)

- З яким твором цього розділу ми познайомилися? (Н. Носов «Федина завдання»).

- Чому цей твір включено в цей розділ? (Воно веселе, смішне, гумористичне.)

- Сьогодні на уроці познайомимося з розповіддю іншого письменника.

- А з яким, ми дізнаємося, подивившись сценку. (Заздалегідь підготовлені учні - інсценування уривка з оповідання В.Драгунского "Треба мати почуття гумору".

- Написав?

- Ти мою зошит перевір, а я - твою.

- Ти чого, Мишка, заходилися?

- Я заходиться, що ти неправильно списав!

- А ти чого?

- А я те ж саме, тільки про тебе. Дивись, ти написав: "Настали мози". Це хто такі - "мози"?

- Мози - це, напевно, морози. А ти ось написав: "Натала зима". Що це таке?

- Та не "Наталі", а настала. Нічого не поробиш, треба переписувати.

- Ви дізналися твір? (Так.)

- Яке? ( «Треба мати почуття гумору».)

- Хто герої? (Хлопчики, школярі, Мишка і Дениска.)

- Який настрій у вас викликала сценка? (Веселе, радісне, смішне.)

- Який це розповідь? (Гумористичний.)

- Образились хлопці один на одного? (Ні.)

- Чому? (Все, що відбувається було по-доброму «від душі».)

- Значить, що таке гумор? (Це коли весело, смішно, радісно.) [Слайд 4]

^ 3. Знайомство з творчістю В. Драгунського

(Диференційоване завдання для сильних учнів).

Розповідає учень.

Віктор Юзефович рано почав працювати в театрі, як актор. А ось писати для дітей почав пізно, у віці 32-ох років. І пов'язано це з появою у нього сина Дениска. Вечорами Віктор Юзефович розповідав Дениска і його друзям веселі історії, які дуже подобалися дітям. Так і з'явилися гумористичні оповідання для дітей, прототипом яких є його син.

- Як звали головного героя цих оповідань? (Денис Корабльов.)

- Під яким загальною назвою видавалися ці розповіді? (Деніскині розповіді.)

- Згадайте, які розповіді В. Драгунського ви читали? ( «Дівчинка на кулі», «Викрадач собак», «Б», «Таємне стає явним», «Незалежний Горбушка»). [Виставляються книги]

- Який настрій викликають ці розповіді? (Веселе, радісне)

- Подивіться, В.Ю. Драгунський помер в 70-ті роки минулого століття, дуже давно, а книги його читають діти і дорослі, і до цього дня. І ці твори приносять нам багато радості і веселощів. Що об'єднує всі ці твори? (Вони гумористичні)

^ 4. Повідомлення теми і мети уроку.

- Спробуйте сформулювати тему нашого уроку. (Смішне в літературних творахВ. Драгунського)

- А допоможе нам підійти до розгадки таємниці смішного В. Ю. Драгунський і його розповідь ...

- Знайдіть ключ до розгадки, і ви дізнаєтеся, як воно називається. ( «Що любить Мишка».) [Слайд 5]

^ 5. Робота з текстом до читання.

- Дивлячись на назву, припустімо, про що буде розповідь? (Про кохання.)

- Хто буде головним героєм? (Мишка.)

- Розгляньте ілюстрацію, і в своїх підручниках на стор.157. [Слайд 6]

- Кого дізналися? (Мишка, Дениска.)

- Про що буде цей твір? (Про те, що любить Мишка і Дениска.)

- Прочитайте ключові слова до розповіді. [Слайд 7]

- Який ще герой з'являється в оповіданні? (Учитель співу.)

- Що будуть любити наші герої? (Стародавніх воїнів, різні різниці, люблю булки, пиріжки, сир ...)

- Про що буде розповідь?

- А як нам переконатися, вірні наші припущення чи ні? (Потрібно прочитати текст.)

^ 6. Читання оповідання. Словникова робота.

- Прочитайте розповідь самостійно і за допомогою лінійки і олівця підкресліть слова, значення яких вам не зрозумілі.

Учні читають текст і складають питання до героям від автора.

- Чи вірні ваші припущення (Так)

1) - Ви вибрали слова, значення яких вам незрозумілі. Знайдіть тепер пропозиції з цими словами в тексті. Бути може, в контексті пропозиції ви зможете визначити зміст цих слів? (Припущення учнів.)

- Чи залишилися ще незрозумілі слова? (Так) [Слайди 8-14]

- А де ми можемо знайти точне грамотне лексичне значення слів? (Допомога батьків, тлумачний словник, інтернет ...)

- Які слова у вас викликали посмішку? Чому? (Неправильно говорить.)

2) - Чи сподобався вам розповідь (Так)

- Який настрій викликав? (Радісне, смішне, веселе)

- А що саме викликало такий настрій? (Відповідь Ведмедики)

- Чому?

- Кого ми ще зустрічаємо в оповіданні? (Бориса Сергійовича)

- А хто це? (Вчитель музики.)

- А який це вчитель? (Творчий, талановитий)

- Доведіть словами з тексту.

- Що любить вчитель співу? (Музику Фредеріка Шопена.)

- Послухайте фрагмент твори Фредеріка Шопена «Вальс хвилинка».

[Слайд 15].

Фіз. Хвилинка.

- Що ви уявляєте собі під цю музику?

Звучить музичний твір.

- Кому сподобалося це музичний твір?

- Що ви побачили?

- Що ви почули?

- Які почуття у вас виникли?

- На уроці музики ви разом з учителем музики послухаєте інші твори цього композитора.

- Який герой нам ще зустрічається в оповіданні? (Дениска.)

- Як називається оповідання? ( «Що любить Мишка».)

- Що ж любить Мишка?

Учні перераховують.

- Що любить Дениска? Знайдіть і прочитайте. Але спочатку давайте звернемося до нашого алгоритму. На що звертаємо увагу при читанні? (На інтонацію (повільно перераховує), на темп)

- Прочитайте.

Учні читають.

- Використовуючи алгоритм, оціни, як ти прочитав?

- Що ми можемо сказати про Дениска? (Він мрійник. У нього різні інтереси.)

- Що ми можемо сказати про Мишкові? (Він безтурботний і легковажний)

- Як слухав Дениска Борис Сергійович?

- Прочитайте.

- Чому? (Йому було цікаво.)

- Який же Дениска? (Він мрійник, різнобічний, допитливий)

- Як ви ставитеся до Дениска? (Припущення учнів.)

- Прочитайте за ролями, як в розмову вчителя і Дениски втрутився Мишка.

Учні читають. Оцінюють читання.

- Покажіть, як це надувся.

Інсценування учнів.

- Як розумієте «Розкажи таємницю душі своєї»? (Розкажи найпотаємніше.)

- Що таке «різні різниці»? (Всякі різниці.)

- Чи можна так сказати? Це грамотно? (Ні.)

- Що любить Мишка? Прочитайте по ланцюжку.

Учні читають.

- Про що говорять ці слова? (Мишка поводився безтурботно, чекав похвали.)

- Прочитайте, як слухав Мишка Борис Сергійович.

Учні читають.

- Чому? (Був незадоволений, засмучений, обурений.)

- Прочитайте.

- Для чого пауза? (Осмислити, задуматися.)

- Коли згадав Мишка про любов до людей? (Після зауваження Бориса Сергійовича.)

- Прочитайте, як він відреагував. (Почервонів.)

- Порівняйте, що люблять хлопчики.

Учні припускають.

- Подивіться, скільки слів Мишка вжив, щоб описати свою любов до їжі, і скільки, щоб описати любов до людей.

- Яке почуття у вас виникло в цей момент? (Грусть.)

- Чому?

- Прочитайте ще раз останні слова Мишки. Чи можна сказати, що він усвідомив свою помилку? Доведіть.

- Давайте подумаємо, чи можна цей твір віднести до гумористичних? (Ні.)

- Чому? (Сміх крізь сльози.)

- У якому жанрі написано оповідання? (Сатира.) [Слайд 16]

- Чому так вважаєте? (Висміюються недоліки. Допомагає виправитися.)

- Що таке сатира?

- Про що ми повинні задуматися, читаючи цю розповідь? (Про любов до ближнього, до тварин.)

- У нас два приклади. Так про що? (Про любові до рідних, до різних захоплень)

^ 7. Підсумок уроку

- Покладіть перед собою таблиці.

- Заповніть їх.

Самостійна робота учнів.

Таблиця


Назва

«Що любить Мишка»

Автор

В. Драгунський

Жанр

М'яка сатира

^ Головні герої твору

Борис Сергійович

Дениска


Характер героїв твору

Борис Сергійович - глузливий

Мишка - безтурботний

Дениска - мрійник, допитливий


^

Борис Сергійович - з повагою, приклад

Мишка - іронічно, з жалем

Дениска - по-доброму


^

- Перевіримо.

Один учень говорить, а другий (його опонент) перевіряє і доповнює або виправляє, якщо потрібно. (Перевіряються п.3-п.6 таблиці)

- Хто може висловити своє ставлення до героїв? (П.7 таблиці)

^ 8. Домашнє завдання.

1) - Я впевнена, що вам захочеться зустрітися з творами В. Драгунського ще багато разів. Як же знайти цікавить вас твір в бібліотеці? Давайте згадаємо уроки бібліографії. Будинки, за бажанням, використовуючи нашу таблицю, заповніть цю картку.

2) - Домашнє завдання для всіх. Виконайте ілюстрацію до твору і підпишіть її цитатою з тексту. А для цього вам потрібно буде вдома ще раз прочитати твір В. Ю. Драгунського «Що любить Мишка».

- А для запису цитати з оповідання вам потрібно буде згадати, як оформляється на листі пряма мова.

9. Рефлексія.

- На дошці записані пропозиції. Подумайте і закінчите їх.


  • Твір В. Драгунського «Що любить Мишка» змусило задуматися ...

  • Читаючи твори, я відчував ...

  • Особливо мене зворушило ...

^ 10. Організаційний момент.

- Урок завершено. [Слайд 17]

11. Використана література:


  1. Бунеев Р.Н. , Бунеева Є.В. Літературне читання. Підручник, 4-й клас. ( «В океані світла»). 2 ч.

  2. Бунеева Є.В., Чінділова О.В.
    Методичні рекомендації для вчителя. Уроки літературного читання в 4-му класі. Освітня система «Школа 2100. Серія« Вільний розум ».
Додаток 1

Назва

Автор

Жанр

Головні герої твору

Характер героїв твору

Ставлення автора до героїв твору

Своє ставлення до героям твору

Найбільш обговорюване
М. Пришвін.  Комора сонця.  Текст твору.  IV.  Михайло Михайлович Пришвін.  Комора сонця (продовження) I. Вступне слово вчителя М. Пришвін. Комора сонця. Текст твору. IV. Михайло Михайлович Пришвін. Комора сонця (продовження) I. Вступне слово вчителя
Карл Брюллов Карл Брюллов "Вершниця". Опис картини. Твір-опис за картиною К. Брюллова "Вершниця" На полотні також зображена маленька зведена сестра Джованіні - Амаліція. Одягнена вона в рожеву сукню і зелені туфельки. Але найбільше привертає увагу
Картина соняшники ван гога враження Картина соняшники ван гога враження


top