Питання за твором Сашка Кондратьєва. Тема Великої Вітчизняної війни в повісті В. Кондратьєва «Сашка. Вступне слово вчителя

Питання за твором Сашка Кондратьєва.  Тема Великої Вітчизняної війни в повісті В. Кондратьєва «Сашка.  Вступне слово вчителя

«Ну Сашок ... Ти людина».

11 клас

Конспект уроку з літератури, 11 «Б» клас
Тема уроку: «Ну Сашок ... Ти людина».
Мета уроку: знайомство з письменником В. Кондратьєвим; роздуми про героя, про автора, уявлення про незвичайний підхід письменника до зображення війни;виховання патріотичного почуття, почуття відповідальності і обов'язку; обговорення повісті В. Кондратьєва "Сашка» з метою осмислення характеру простої людини під час Великої Вітчизняної війни; розвиток вміння аналізувати текст.

Засоби навчання: роздаткові листи з опорної схемою, презентація.

етап уроку

структура навчального матеріалу

діяльність учнів

Використання ПК та інших форм наочності

Вступ (проблемне питання)

Для вас, сьогоднішніх школярів, війна - це далека історія.

Чим більше проходить років після Великої Вітчизняної війни, тим більше ми усвідомлюємо велич народного подвигу. Але ми ще дуже багато чого не знаємо про війну, про справжню ціну перемоги. Напевно, в цьому нам і допомагають письменники, що говорять правду.

Ось що розповідав Василь Биков - один з тих письменників, які в повній мірі знають, що таке та війна: «У тій війні нам не вистачало всього: машин, пального, снарядів, гвинтівок ... Єдине, чого не шкодували, - так це людей »

Трагічний і страшний лик війни показаний в книгах Бикова, Юрія Бондарєва, Якова Бакланова і ін.

Серед книг, здатних схвилювати, викликати глибокі переживання і роздуми не тільки про героя, про автора, а й про себе, повість фронтовика, очевидця, учасника бойових подій - В'ячеслава Кондратьєва «Сашка».

В одній зі статей критика Дедкова написано, що «герої Кондратьєва, особливо Сашка, привабливі тим, що, підкоряючись категоричному« треба », думають і діють понад потреби: щось незнищенне в них самих змушує їх це робити». Сашка, на думку критика, робить понад потреби.

Яке питання випливає з цих слів? (Що ж Сашка робить понад?)

А ще в повісті зустрічаються слова: «Ну Сашок ... Ти людина». Хто говорить їх? Який ще питання, грунтуючись на цих словах, ми можемо сформулювати? (Чому Сашка людина?). Я пропоную записати ці слова темою заняття, так як, на мій погляд, вони дуже важливі.

Пам'ятайте, що ми будемо говорити про воєнний час, про важкому, нелюдському часу, коли залишатися людиною часом було складно. Грунтуючись на цих словах і тієї записи, що ви бачите на дошці, сформулюйте, що стане метою нашого розгляду в повісті?

(Що допомогло Сашкові залишитися людиною? Які якості?)

Відповіді на ці запитання, записи в зошит.

Повідомлення про письменника

Ще раз повторюся, що автор - учасник військових подій. Його герой - це такий собі збірний образ таких ось «Сашек». Скажіть, де ще, крім тексту, ми зможемо знайти відповіді на питання, поставлені на початку уроку? (В біографії автора)

Вам було дано попереджувальне завдання, пов'язане з життям В. Кондратьєва, давайте спробуємо проаналізувати той матеріал, з яким ви працювали. При прослуховуванні, записуйте в зошит факти, які допоможуть відповісти на питання, записані раніше.

1-й учень.Костянтин Симонов зумів сказати про автора «Сашки» коротко, але ємко. Ми дізнаємося, що Кондратьєв за професією художник-оформлювач, а за покликанням, вірив Симонов, він великий письменник. У 1939 р з першого курсу вузу пішов в армію, служив на Далекому Сході. Як пам'ятаєте, у героя повісті така ж доля. У грудні 41-го після численних рапортів він в числі 50 молодших командирів відправляється на фронт. На переломі від зими до весни 1942 року Кондратьєв під Ржевом. Про тяжкість дісталися там бійцям боїв ми можемо судити з того, що тільки перший тиждень він був помкомвзводу, командиром взводу, прийняв роту убитого командира, а після поповнення - знову взвод. Потім нові бої, тяжкі, невдалі

Убитий - ця чаша минула автора «Сашки», на його частку дісталося поранення і медаль «За відвагу» - за відвагу під Ржевом. Після відпустки через поранення знову фронт, служба в залізничних військах, розвідці. В кінці 43-го року важке поранення, півроку в госпіталі, після - обмежена придатність, інвалідність. «До Берліна не дійшов, але свою справу на війні зробив», - так закінчується розповідь Симонова про військову долю письменника-фронтовика В. Кондратьєва.
Повість «Сашка» написана в 1979 році.

- На що ви звернули увагу, прослухавши цей уривок?

2-й учень.Письменник зізнався: «Мабуть, підійшли літа, прийшла зрілість, а з нею і ясне розуміння, що війна-то - це найголовніше, що було у мене в житті». Почали мучити спогади, навіть запахи війни відчував, не забув, хоча йшли вже 60-ті роки. Ночами приходили в його сни хлопці з рідного взводу, курили цигарки, поглядали на небо, чекаючи бомбардувальника. Жадібно читав військову прозу, але «марно шукав і не знаходив в ній своєї війни», хоча війна була одна. Зрозумів, що «про свою війну розповісти можу тільки я сам. І я повинен розповісти. Чи не розповім - якась сторінка війни залишиться нерозкритою ». Кондратьєв почав розшукувати своїх Ржевських однополчан, але нікого не знайшов і раптом подумав, що, може, уцілів він один. Значить, тим більше він повинен про все розповісти! Це його обов'язок.

Що важливого ви почули в цьому уривку?

3-й учень. І ось «поїхав навесні 62-го під Ржев. Протупав 20 кілометрів пехом до самої своєї колишньої передової. Побачив ту понівечену, всю поцятковану воронками Ржевський землю, на якій валялися ще й іржаві пробиті каски, і солдатські казанки ... стирчали ще оперення не вибухнули хв. Побачив - це було найстрашнішим - непохованих останки тих, хто воював тут, може бути, тих, кого знав, з ким сьорбав з одного казанка жідню - пшёнку або з ким тулився в одному курені при мінному обстрілі, і мене пронизало: про це писати можна тільки сувору правду, інакше це буде просто аморально ».

Письменник відкрив нам правду про війну, пропахлу потом і кров'ю, хоча сам вважає, що «Сашка» - «лише мала дещиця того, що потрібно розповісти про солдата, солдата-переможця».

Вибачте за тимчасові незручності головна в цьому уривку?

Усні виступи учнів.

Відповіді по прослуханого.

Відповіді по прослуханого.

Відповіді по прослуханого.

Робота за повістю

Щоб перенестися в той час і на ту землю, про яку дізналися за спогадами В. Кондратьєва, звернемося тих подій, на які звертає нашу увагу письменник, але спочатку дайте відповідь на питання:

Скільки часу воює Сашка? (Два місяці) Два місяці на передовій, це багато чи мало? Згадайте розмову Сашки з капітаном про те, скільки загинуло людей за цей час? З 150-ти - 16! Значить, за два місяці з кожних 10-ти загинули дев'ять. І однополчан-далекосхідників залишилося 1-2 на роту.

Які ж події вибрав автор з двомісячної Сашкове фронтового життя?

1) Сашко видобуває валянки для ротного;
2) Сашка бере в полон німця і відмовляється його розстріляти;
3) Сашка під вогнем повертається в роту попрощатися і віддати автомат;
4) Сашка веде санітарів до пораненого;
5) Зустріч з Зіною;
6) Сашка рятує лейтенанта Володю.

Чому саме до них привернув нашу увагу?

Саме в цих епізодах з особливою силою розкривається Сашка як людина і як боєць. Автор доводить, що нелюдяність війни так і не змогла обесчеловечившей Сашку.

Як ви вважаєте, які події найбільш яскраво описують якості Сашки, які допомогли залишитися йому людиною? (Епізод з полоненим німцем, епізод з Зіною, епізод з лейтенантом Володькою)

випробування владою

Розглянемо, як витримав Сашка ці випробування.

Дуже важливий епізод, який ми проаналізуємо, історія з полоненим. Як ви вважаєте, чому це один з найважливіших епізодів? (Тому що випробування владою над людиною, напевно, одне з найскладніших).

Але спочатку розкажіть, як Сашкові вдалося взяти «язика».

Коли Сашка відчув свою владу над іншою людиною? Як він ставиться до цієї влади? (зі слівОзлився Сашка і, згадавши німецьке слово «генуг», перервав німця різко до слівНімець відразу в особі змінився, ожівел, блідість зійшла ... Курил він дрібними неглибокими затяжками, не як вони - захлинаючись, вдихаючи дим що є сили, щоб продертися до самого нутра. ).

висновки: Сашкові не по собі від майже необмеженої влади над іншою людиною. Він зрозумів, який страшний може стати ця влада над життям і смертю.

Чому Сашка не послухався наказу і так відстоює життя полоненого? Що ж було написано в листівці? ( "Німецький солдат! Цей щасливий час не повернеться для тебе, якщо ти не здаси в полон ... »Ну і, звичайно, що буде забезпечена життя, повернення додому після війни та інше ... )

висновки: Найголовніше, чому Сашка не послухався наказу - німця в витрата - він пояснює німцеві: «Ми не ви. Полонених не розстрілюємо. Тому як люди ми! А ви фашисти! »

Прочитайте діалог капітана і Сашки про те, чому Сашко не може виконати наказ: німця в витрата ( «І ти цього гада шкодуєш?»). Які слова ви б виділили в цьому уривку?

Прочитайте уявний розмову Сашки і німця, коли Сашка йде виконувати наказ. (І захотілося Сашкові сказати: «Ех, задурили тобі голову! За кого смерть приймати будеш? За Гітлера-гада! Ех ти ...» - однак не сказав, розуміючи, не до слів зараз, не до розмови, коли таке страшне попереду ).Які почуття переживає Сашка?

Сашко не виконав наказ. У нього своя точка зору на події.

Порівняйте життєві принципи Сашки і Толіка

(зі слівКоли Сашка повернувся, німець, зрозумівши все до слів А капітанський ординарець, коли німець сигарети діставав, вхопив чіпким поглядом годинник на його руці і вже не відпускав.)


- На чиєму ви боці? Чому? Якщо рядовий, значить, справа теляче? (Вислуховуються думки учнів). У будь-який момент потрібно залишатися людиною.

Як ви можете пояснити таке ставлення Сашка до «свого» німцю, адже все поля в наших, він повинен за це помститися Сашко не може стріляти в беззбройного, він йому пообіцяв, керуючись тим, що було написано в листівці. Він не може обдурити, ненависть у Сашка на цього німця не поширюється)

Як цей епізод характеризує Сашку? Які якості проявляються в ньому? (Сашко не зміг виконати наказ капітана, так як цінність людського життя дуже велика для героя, для Сашка фриц - це вже не ворог на полі бою, це людина, а вбити беззбройного, та ще й після обіцяного він не міг, не міг переступити через себе. Якості - гуманність, моральність, мужність).

Усна відповідь одного учня

Фронтальна робота, робота

з текстом

Висловлення власної думки.

Якості записуються на листках в опорну схему, потім зачитуються.

Физкультминутка.

Перед тим як приступити до наступної частини нашої роботи, я пропоную вам трохи розім'ятися. Встаньте, випряміть спину, розправте плечі. Виконаємо нахили головою, нахили тулубом. Спасибі, сідайте, намагайтеся зберігати поставу.

випробування любов'ю

Ми продовжимо розмову про Сашка, його відгуку на добро і зло.

Отже, зустріч з Зіною, випробування любов'ю. Що значить Зіна в Сашкове життя? Як вони зустрілися, чому Зіна так багато значить для Сашки?

Це перша Сашків любов. Він так чекає зустрічі. З яким почуттям він їде в тил?

-А які почуття рухають нею? (А нею рухає тільки жалість: «миленький, рідненький»).Зачитаємо уривок, на які слова варто звернути увагу?

Як поставився Сашка до майбутньої вечірці, про яку говорить Зіна?

висновок: Розумом розуміє, а душею прийняти не може, тому що війна, кожен день гинуть хлопці. В'ячеслав Кондратьєв, на відміну від багатьох наших письменників, уникнув поетизації і звеличення війни як війни. Війна, хоч вона і Вітчизняна, священна, це смерть і горе.

Коли Сашка дізнається про відносини Зіни і лейтенанта, як він надходить?

Чи суперечить це його рішення вашу думку про його характер або, навпаки підтверджує вже склалося уявлення про нього

Важку ніч переживає Сашка. Йому гірко, боляче. І все-таки до якого висновку він приходить в результаті? (Що Зіну засудити не можна)

А ваша думка, ставлення до вчинку Сашки, зраді Зіни?

Запишіть в ваших листах, які якості Сашки розкриваються в цьому епізоді? (Справедливість, доброта, Сашка залишається Сашком.Сашко не вважає за можливе заважати. Він подумав не про себе, а про неї. Він по-іншому не може вступити. Напевно, це і є справжня любов, Яка допомагає і зрозуміти, і пробачити кохану людину і не дає зробити йому погано, боляче.

Усний виступ учнів.

Висловлення думок учнів.

Запис якостей в опорні листи-схеми. Читання відповідей.

випробування дружбою

Відновимо епізоди, пов'язані з випробуванням дружбою.

Розкажіть історію короткою фронтовий дружби Сашки з лейтенантом Володею.

Важливе місце займає в цьому епізоді міркування лейтенанта і Сашки про командирів і рядових. Давайте зачитаємо цей уривок.

(зі слівСіли, завернули за цигарці, задиміли ...)

Якому ми бачимо тут Сашку?

Сашка, за її вчинками судячи, відчуває відповідальність за все, що відбувається на війні.

Звернемо увагу на випадок в евакогоспіталі .

(Коли майор приходить втихомирити незадоволених солдатів: дві ложки пшёнкі видали на вечерю. На справедливі вимоги і гнівні питання майор відповідає по-хамськи, і ... полетіла в нього тарілка, кинута Володею. Він розсудив, що лейтенанту це з рук не зійде - трибунал у воєнний час суворий, а його, рядового, можливо, не покарають суворо).

Засуджуєте ви Сашку за цей вчинок або виправдовуєте його? (Швидше, ні, адже Сашка думає не про себе, а про одного)

Які якості Сашки розкриває нам цей епізод? (Хоробрість перед начальством, здатність на самопожертву).

Усний виступ учнів.

Усний виступ учнів.

Думки учнів.

Відповіді учнів, запис в аркуші-схеми.

Підсумки (проблемне питання)

Повернемося до питань, які ми позначили на початку заняття.

Які якості допомагають Сашкові залишитися людиною на війні? (Узагальнення схеми, зачитування її).

Що ж Сашка робить понад?

Сашка думає перш не про себе, Сашка думає про інших. Напевно, це і є людяність, це і є людина. І якби всі були такі, як Сашка, надходили по совісті, не вважали за подвиг кожне вчинене справу, то і світ був би добрішим.

Один з учнів зачитує ті якості, що записані в опорній схемі.

Додавання запису в листи-схеми.

Слайд - опорна схема

висновки

Американський журналіст Хенрік Сміт писав: "Люди Заходу часом знають про деякі історичні події в Радянському Союзі більше, ніж російська молодь. Така історична глухота привела до розвитку покоління молодих, які не знають ні лиходіїв, ні героїв і поклоняються хіба що зіркам західної рок-музики. Серед книг, здатних схвилювати молодь, викликати глибокі переживання і роздуми не тільки про героя, про автора, а й про себе, повість В. Кондратьєва "Сашка".

самооцінка

Наскільки ви зрозуміли ту думку, що спробував донести до вас автор?

Над чим допомогла задуматися книга?

Усні відповіді.

виставляння оцінок

Узагальнення роботи на уроці.

Виставляння оцінок за усні відповіді.

Домашнє завдання(Диференційоване)

Виконати одне із запропонованих завдань:

        1. Моє враження від повісті В. Кондратьєва «Сашка». (Твір-роздум)

          Легко або важко мати такого друга, як Сашка? (Твір - есе)

-цілепокладанняяк постановка навчальної задачі на основі співвіднесення того, що вже відомо і засвоєно учням, і того, що ще невідомо

-самостійне виділення і формулювання пізнавальної мети;

-пошук і виділення необхідної інформації; застосування методів інформаційного пошуку, в тому числі за допомогою комп'ютерних засобів;

-усвідомлене і довільне побудова мовного висловлювання в усній і письмовій формі;

-смислове читання як осмислення мети читання і вибір виду читання в залежності від мети; вилучення необхідної інформації з прослуханих текстів різних жанрів; визначення основної та другорядної інформації; вільна орієнтація і сприйняття текстів художнього стилю;

-побудова логічної ланцюга міркувань;

-Доведення;

-висування гіпотез і їх обгрунтування.

-планування навчального співробітництва з учителем і однолітками - визначення мети, функцій учасників, способів взаємодії;

-вміння з достатньою повнотою і точністю виражати свої думки відповідно до завдань і умовами комунікації; володіння монологічного та діалогічного формами мови відповідно до граматичних і синтаксичними нормами рідної мови.

Урок літератури в 11 класі за повістю В. Кондратьєва «Сашка»

цілі: 1) обговорення повісті В. Кондратьєва "Сашка» з метою осмислення характеру простої людини під час Великої Вітчизняної війни;

2) розвиток вміння аналізувати текст;

3) моральне і патріотичне виховання учнів на художньому матеріалі, пов'язаному з рідним краєм в роки Великого Вітчизняної війни.

0борудованіе уроку:виставка літератури з теми, портрет письменника, аудіокасети з записами військових пісень, магнітофон.

Оформлення дошки:

У кожного письменника має бути надзавдання. І для мене вона полягала в тому, щоб розповісти ту правду про війну, яка ще не написана.

В.Кондратьев.

Хід уроку.

  1. Оргмомент. Привітання класу, оголошення теми і мети уроку.
  2. Звучить фонограма пісні М.Ножкіна "Під Ржевом".
  3. Вступне слововчителя.

Шістдесят вісім років тому, восени 1941 р, на Ржевской землі йшли важкі бої. Вони тривали майже 15 місяців. І кожним день, кожну годину, кожну мить могла обірватися чия - то життя. Та не одна! Втрати в Ржевской битві були найбільші.

Кожен, хто пройшов через «Ржевський м'ясорубку», пам'ятає про неї до сих пір.

Як пам'ятав про неї колишній солдат В'ячеслав Кондратьєв, який написав цілий цикл творів про бої на Ржевской землі. Один з творів - повість "Сашка".

  1. Кілька слів про автора повісті "Сашка" В'ячеслава Кондратьєва.(Прослухати повідомлення учениці)

В'ячеслав Кондратьєв увійшов в літературу пізніше інших письменників фронтового покоління: Бакланова, Бикова, Астаф'єва, Костянтина Воробйова. Вони увійшли в кінці 50-х, в період "відлиги", а він мало не двадцять років по тому, в кінці 70-х, коли йому було вже під шістдесят. Увійшов активно, немов би передбачаючи, що долею відпущено не так вже й багато, а розповісти треба те, що бачив і пережив саме він і що інший за нього не розповість.

Виявляється, Кондратьєв багато років писав що називається в стіл, і, починаючи з 1979р., Коли в журналі "Дружба народів» з'явилася повість «Сашка», він став активно друкуватися.

Спочатку Кондратьєв дивився на своє призначення просто: розповісти правдиво, не вигадуючи, як відбувалися бої на Ржевской землі. Розповідав про бої під Ржевом, а вийшло, що розповів про всю країну, про все воює народі. Повісті «Сашка», «Селіжаровскій тракт», «Відпустка по пораненню», «Зустрічі на Сретенке» складають своєрідну тетралогію про шляхи фронтового покоління на війні і відразу після неї.

Рід Кондратьєвих корінням йшов в Іванівський край. Народжений в 1920 році В'ячеслав навчався в Москві, кадрову службу проходив на Далекому Сході, воював під Ржевом і належав до того покоління, для якого чотири роки війниназавжди залишилися «найголовнішими» в життя.

5. Слово вчителя

Одне з інтерв'ю В'ячеслава Кондратьєва було названо «Про війну придумувати не треба». У ньому він так сказав про свою творчість: «У кожного письменника має бути надзавдання, для мене вона полягала в тому, щоб розповісти ту правду про війну, яка ще не написана». Ця надзадача, що володіла їмвсе життя, змусила В'ячеслава двадцять років після війни, влітку 1961 року, що пройти по місцях своїх Ржевських боїв. Працював він у той час художником-плакатисти і не думав, що колись стане відомим письменником.

Після повернення з поїздки Кондратьєв написав поему «Села російські». У цій поемі все - правда. Не претендуючи на досконалість вірша, автор точно відбив час іпочуття, їм володіли.

6. Фонограма пісні «На безіменній висоті». (1 куплет)

7. Учні читають в уривках поему "Села російські".

8. Слово вчителя.

ми побачили з вами ще одну грань В. Кондратьєва як людини, яка все своє життя присвятив тим, хто був з ним на фронті, і тим, кому не судилося повернутися.

Повість "Сашка" була надрукована в 1979р., А в 1981вишла перша книга В. Кондратьєва під тією ж назвою. Автор книги приїжджав в Ржев, зустрічався з читачами. На пам'ять Центральній бібліотеці імені О. М. Островського він подарував книгу зсвоїм автографом.

Епіграф книги: «Усім, хто воював під Ржевом, - живим і мертвим - присвячена ця повість».

9. Бесіда з хлопцями:

  • А вам, хлопці, цікаво було читати повість "Сашка"?
  • А чому?
  • Яким ви уявляєте собіСашку за характером? (Надійним, совісним, спритним, сміливим)
  • Назвіть ключові епізоди, в яких розкривається характер Сашка.

(1 - з валянками, 2 - полон фрица, 3 - протистояння комбату, 4 - турбота про пораненого, 5 - зустріч з Зіною в медсанбаті, 6 - дорога в госпіталь по тиловим селах, зустріч зі старим, з Пашею, 7 - епізод з тарілкою, 8 - зустріч з дівчатами, що вирушають на фронт)

Кондратьєв ставив задачу розповісти правду про війну. Чи вдалося йому це? Підтвердіть прикладами.

( «З хлібцем погано. Навар ніякого. Полкотелка рідкої пшёнкі на двох - і будь здоров. Бездоріжжя!»

«Але ще більший подив, якщо не сказати подив, викликало у німця то, як Сашка, вийнявши кресало і трут - катюшею вони це називали, - почав вибивати іскру ... і труть ніяк не розпалюється».

«Ротний обмундируванням от Сашки не відрізнявся, така ж тілогрійка, брудом заляпана, ременя широкого командирського йому ще не видали, таку саму зброю у нього солдатське - автомат».

«Про своє життя-буття Сашка, зрозуміло, розповідати б не став, і хвалився поки нічим. І зі жратва туго, і з боєприпасами. Але це все тимчасове, далеко від залізному дорогивідірвалися, бездоріжжя ».)

Коли, в який момент Сашка думає: «Життя таке - відкладати нічого не можна»?

(Епізод з валянками)

  • Чому Сашка, ризикуючи життям, поповз за валянками?

( «Для себе ні за що б не поліз, пропади пропадом ці валянки! Але ротного жалко».)

  • На які деталі звертає нашу увагу автор в цьому епізоді?

(Особа мертвого німця порівнюється з лялькою, тому що оранжевого кольору; Сашкові ніяково стало, що виявився він випадково в безпеки під час артналёта; «курнути захотілося смертно»)

висновок: Зважившись на вчинок, Сашка все ретельно планує. Інакше - смерть.

  • За яких обставин Сашка вперше зустрівся з німцями?
  • Що допомогло Сашкові пережити жах від зустрічі з німцями?

(Затримка фріців перед тим, як виконати наказ: значить, вони теж бояться.)

  • Взаємовиручка в бою - найважливіше. Як допоміг Сашка ротного?

(Віддав свій запасний диск)

  • Чому навіть без патронів поповз Сашка за німцем?

( «Скільки хлопців з розвідки поклали, поки за мовою лазили, Сашка знав»)

  • Поєдинок з німцем був чесний. Сашка німця взяв в полон (ротний допоміг),і вести його в штаб Сашкові. Зачитайте роздуми героя про це.

( «І тут зрозумів Сашка, яка у нього зараз страшна влада над німцем. Адже той від кожного його слова або жесту то обмирає, то в надію входить. Він, Сашка, зараз над життям і смертю іншої людини вільний. Захоче - доведе до штабу живим, захоче - грюкне по дорозі! Сашкові навіть якось не по собі стало, інімець, звичайно, розуміє, що в Сашкове руках знаходиться повністю. А що йому про російських наплели, одному Богу відомо! Тільки не знає німець, який Сашка людина, що не такий він, щоб над полоненим і беззбройним знущатися ".

Згадав Сашка, був у них в роті один боляче злий на німців, з білорусів начебто. Той би фрица НЕ довів. Сказав би: «При спробі до втечі», - і попиту ніякого.

І стало Сашкові якось не по собі від звалилася на нього майже необмежену владу над іншою людиною ».)

висновок: Як легко переступити межу дозволеного моральним свідомістю, але Сашка, хоч і молодий, виявився на висоті.

Чому у Сашка немає ненависті до полоненого Фріцу?

( «Ось коли піднялася вони з-під горбочку - сірі, страшні, нелюди якісь, це були вороги! Їх-то Сашка готовий бел тиснути і знищувати безжально! Але коли брав він цього фрица, бився з ним, відчуваючи тепло його тіла, силу м'язів, здався він Сашкові звичайною людиною, таким же солдатом, як і він, тільки одягненим в іншу форму, тільки обдуреним і обдуреним ... »,

  • Комбат наказав Сашкові: полоненого розстріляти. Чому страждає Сашка? Як бути? Виконати наказ треба, але для Сашки - неможливо. І не виконати - не можна. Чи правий був комбат, віддавши такий наказ?
  • Які спроби зробив Сашка, щоб скасували наказ? (1 - звернувся до чергового лейтенанту, 2 - думав забігти в санчастину, щоб військовий лікар, теж капітан, скасував наказ. «Що ж мені тепер робити? Що?» - мучиться Сашка)
  • Чому для Сашки був болісний питання, як вирішити долю полоненого? Яка людина Сашка?

(Совісний)

Як автор показує метання Сашки? ( «Тут подумав Сашка, а як би ротний на його місці вчинив? Ротного на горло не візьмеш! Він би слова для капітана знайшов! А що Сашка - розгубився начисто, белькотів тільки« не можу ».... да що може Сашка, рядовий боєць, якому кожен відокремлений! - начальник? Нічого начебто. Але вистачало ж у нього духу начальнику перечити, а зараз таке наміру, душа перевертається - наказ не виконати! Так кого? Самого командира частини.

Вперше за всю службу в армії, за місяці фронту зіткнулися у Сашка в відчайдушному протиріччі звичка підкорятися беззаперечно істрашне сумнів в справедливості і потрібності того, що йому наказали. І ще третій є, що сплелося з іншим: не може він беззахисного вбивати. Не може, і все! »)

  • Як вирішилися болісні роздуми Сашки? (Комбат скасував наказ. А в житті було по-іншому.)
  • Чому Сашка, поранений в руку, повернувся в роту? Як це його характеризує? (Надійний товариш)
  • Чому Сашко повертається за пораненим в ліс, хоча щойно переживстрах від обстрілу? ( «Але ж він слово дав. Умираючому - слово! Це розуміти треба»)

10. Сценка «У медсанбаті»

  • Цілу гаму почуттів випробував Сашка в медсанбаті. Що це були за почуття? (1 - радість від зустрічі з Зіною, 2 обурення по відношенню до старшого лейтенанта, 3 - образа, що в штабі буде вечірка з приводу 1 Травня)

висновок: Сашка і Зіна. Як все складно складається в їхній долі: любов і ревнощі переплелися. І все ж після розставання Сашка каже: «Неосудіма Зіна. Просто війна ... І немає у нього зла на неї ». Це рівносильно пушкінського «Як дай вам Бог коханої бути іншим».

Ось і знову ми побачили зрілість Сашки. Але ж йому - трохи за двадцять: відслуживши строкову службу на Далекому Сході, потрапив на Ржевський землю, де прийняв бойове хрещення.

  • Чому Сашку так образила вечірка в штабі? ( «Що ні говори, поки війна, поки спливає кров'ю його батальйон, поки біліють нижньою білизною непохованих, які можуть бути свята, які танці?»)
  • Скільки образи, злості було у Сашка, Жори та лейтенанта Володьки, поки брели до госпіталю. Їм, фронтовикам, жебрати? просити їжу, як жебракам?

Згадайте діда, що дав пораненим слушну пораду копати картоплю на полі і смажити лепёхі. Забезпечив і махоркою, а на прощання підколов: «Як далі воювати-то будете?»

(Філософський відповідь: «Не турбуйся, дід, провоюем і німця поженемо», - сказав Сашко.)

  • Розворушив дід душу Володьки. А Сашка, втішаючи, сказав: «Війна все спише». Чи згодні ви цими словами?
  • Які думки не дають спокою лейтенанту Володьки?

( «Ви, рядові, вам що, ви нікого на смерть не гнали. Нічого не спишеться. Все життя пам'ятати буду, як дивилися на мене хлопці, коли я їм наказ на наступ викладав. Все життя»)

  • Чому Сашка взяв на себе провину лейтенанта Володьки, який метнув тарілку в офіцера? (Саме тому, що готовий захистити Володьку: йому трибунал загрожував би гіршими наслідками. А що з рядового взяти? Сашку ніхто не просив, він сам все бачить, розуміє і надходить по совісті)
  • Лейтенант особливого відділу теж вчинив по-людськи: відпустив Сашку у відпустку, щоб він не потрапив під трибунал. І ось Сашка відправляється додому долечиваться. Зустріч з дівчатами, котрі їдуть на фронт, на вокзалі в Клину - невеликий штрих до портрету Сашки. Згадайте, про що думав герой, розмірковуючи про цю зустріч?

11. Узагальнення: В образі Сашка В'ячеслав Кондратьєв нам відкриває характер людини з народу, сформований своїм часом і що втілив риси свого покоління. Сашка-людина не тільки з загостреним моральним почуттям, а й з твердими переконаннями. І перш за все він людина розмірковує, проникливо судить про те, що відбувається.

Костянтин Симонов так сказав про героя повісті Кондратьєва: «Історія Сашки - це історія людини, що опинилася в найважчий час в найважчим посади - солдатської».

12. Домашнє завдання:міні-твір «Про що мене змусила задуматися повість Кондратьєва« Сашка »?

Використана літ-ра: підручник 11кл.автор Агеносов В.І., Методичний посібниктого ж автора


У число творів, правдиво розповідають про страшні фронтові будні ВВВ, входить повість письменника-фронтовика В. Кондратьєва «Сашка». Тут немає красивих слів, вихваляють подвиг солдата, який пожертвував життям в страшному бою. Автор не показує доблесних перемог радянських військ. Повсякденне життяпростого воїна, «опинилася в найважчий час в самому скрутному місці», - це Головна тематвори «Сашка» Кондратьєва. Аналіз вчинків героя допомагає зрозуміти, що турбувало і мучило людини, вирваного з мирного життя і кинутого в саме жерло війни.

З історії створення повісті

Кондратьєв пішов на фронт в грудні 1941 року. У складі стрілецької бригади він брав участь в розгорнулися в 42-м запеклих боях за Ржев, був поранений, нагороджений медаллю. Враження від тих страшних років залишилися на все життя, про що свідчить аналіз повісті «Сашка». Кондратьєва, що взявся за перо в досить зрілому віці (повість «Сашка» була опублікована в 1979 році, а в 80-му її автору виповнилося 60 років), щоночі турбували сни, в яких він бачив бойових товаришів з-під Ржева. Він навіть намагався розшукати однополчан, але так нікого і не знайшов, чому виникла страшна думка: «А може, я один вижив?»

Письменник зізнавався, що перечитав багато творів про війну, але не знаходив в них того, що так і не відпускало його душу. І тоді він вирішив розповісти про «свою» війні, інакше якась її сторінка так і «залишиться нерозкритою». З цього моменту почав свою літературну діяльністьВ'ячеслав Кондратьєв.

«Сашка»: короткий зміст повісті

Дія розгортається ранньою весною. Головний герой, Рядовий Сашка, другий місяць воює на передовій поблизу Ржева, але для нього все тут уже «як завжди». Німці все б'ють і б'ють, а у них і з їжею погано (через бездоріжжя навіть хліба не вистачає), і зі снарядами, і просушити одяг та взуття ніде. Військовий побут з найдрібнішими подробицями вимальовує в повісті «Сашка» В'ячеслав Кондратьєв. Аналіз цих сцен підводить до думки, як важко було людині в таких умовах залишитися «Людиною» і не переступити через закони совісті.

  • видобуває валянки для ротного (не для себе!), у якого піми так продірявилися, що вже й не висушиш;
  • бере в полон німця, якого застрелити так і не піднялася рука;
  • приймає на себе чужу провину і позбавляє від трибуналу молоденького лейтенанта;
  • зустрічається з медсестрою Зіною і йде з її дороги, дізнавшись, що у неї любов з іншим.

Такий сюжет повісті «Сашка» Кондратьєва. Аналіз цих сцен допомагає зрозуміти, як зумів пройти через уготовані випробування і не впустити гідності герой.

полон німця

Ця сцена одна з ключових в творі. Сашка бере мови «голими руками», так як був беззбройний. І раптом в цей момент він, що побував в найнебезпечніших і безнадійних атаках, побачив в образі полоненого не ворога, а обманутого кимось людини. Він пообіцяв йому життя, так як на листівці, підібраною по шляху в штаб, було написано, що російські солдати над полоненими не глумилися. По дорозі Сашка постійно відчував почуття сорому і за те, що оборона у них була нікудишня, і за те, що мертві товариші лежали непоховані. Але найбільше він відчував незручність від того, що відчув раптом безмежну владу над цією людиною. Такий він, Сашка Кондратьєва. Аналіз його душевного стану показує, чому він так і не зміг застрелити полоненого і в результаті порушив наказ комбата. Відчуваючи свою правоту, він зумів прямо глянути йому в очі, від чого командир змушений був скасувати своє попереднє рішення про розстріл «мови». Пізніше Сашка подумав, що якщо залишиться живий, про полоненому їм німці буде для нього самим пам'ятною подією війни.

Ось воно - одне з головних якостей російського воїна: завжди зберігати в собі гуманізм, пам'ятати, що ти людина. Це особливо підкреслює в повісті Кондратьєв. Сашка - аналіз твору тому доказ - зміг в один з найважчих періодів життя протиставити добро злу.

захист лейтенанта

Ще один важливий епізод - випадок в госпіталі, коли Сашка заступився за свого нового знайомого (молоденького лейтенанта) перед особистому. Вони і знайомі-то були всього нічого, проте Сашка прекрасно усвідомлював, чим може загрожувати лейтенанту, який мав звання, затіяна Володимиром сварка. А йому, рядовому, нічого не буде: далі передовий все одно не пошлють. В результаті лейтенант залишився в госпіталі, а Сашка змушений був відправитися далі в Москву сам. Відчайдушний і гарячий лейтенант на ділі виявився слабшим перевершує його за силою духу і сміливості рядового - до цього підводить аналіз повісті «Сашка» Кондратьєва.

випробування любов'ю

На війні Сашка зустрівся з Зіною. Знайомство з нею гріло його душу, так як нікого рідніше її для героя вже не було. Через традиційне в літературі випробування любов'ю проводить свого героя В'ячеслав Кондратьєв. Сашка ( короткий зміствзаємовідносин якого з коханою дівчиною вміщується в кілька сцен) і тут поводиться з гідністю: здатність зрозуміти іншу людину і душевна доброта виявляються сильнішими.

Спочатку він з нетерпінням чекає зустрічі з дівчиною, а коли вона відбулася, дізнається, що з'явилася у Зіни нова любов. Глибокі розчарування переживає в цей момент Сашка. Це і нерозуміння того, як можна влаштовувати вечірку, коли там, на передовій, все поля в «наших». Це і біль від того, що вона вважала за краще Сашкові іншого. Але він просто йде, ні в чому не дорікаючи Зіну і не вимагаючи від неї ніяких пояснень.

То який же він, Сашка Кондратьєва?

Аналіз повісті і вчинків головного героя допомагає зрозуміти найголовніше, що хотів донести до читача автор: можливо пройти через страшні випробування війною і зберегти в собі Людину. Він підкреслює це фразою, що належить Сашкові: «Люди ж ми, а не фашисти». І таких солдатів було більшість. Багато фронтовики бачили своїх бойових товаришів в образі героя. А це означає, що перемогу здобули саме такі воїни, в число яких входять сам В. Кондратьєв, Сашка.

Аналіз твору допомагає відтворити образ російського солдата: мужнього, витривалого, зумів зберегти гуманізм, віру в перемогу.

рік літератури

ТЕМА: « ЖИТТЯ НА ВІЙНІ »

(За повістю В. Кондратьєва «Сашка»)

Мета уроку:Проаналізувати повість Кондратьєва «Сашка»

Завдання уроку:

1. виявити специфіку зображення війни і характеру рядового бійця в повісті В. Кондратьєва; довести головну думкуписьменника: навіть в нелюдських умовах людина повинна зберегти свою душу, не заплямувати совісті, залишатися людиною;

2. розвивати культуру читацького сприйняття художнього тексту, розуміння авторської позиції; образне і аналітичне мислення (вміння аналізувати епізод, пояснювати його зв'язок з проблематикою твору, вміння порівнювати, виділяти головне, узагальнювати);

3. виховувати духовно розвинену особистість, формувати гуманістичний світогляд, національну самосвідомість, почуття патріотизму.

План уроку:

1. Вступне слово вчителя.

2. Повідомлення учнів.

· В. Кондратьєв - письменник-фронтовик.

· Читання вірша А. Твардовського «Я убитий під Ржевом ...».

3. Аналіз повісті.

· Художні деталі, що відтворюють картину війни.

· Сашка як людина і боєць.

· Три випробування.

6. Підведення підсумків.

7. Домашнє завдання.

Війна - жесточе немає слова.

Війна - сумніше нету слова.

Війна - святіші нету слова ...

ХІД УРОКУ.

I . Вступне слово вчителя .

Давно відгриміли залпи Великої Вітчизняної війни.

Але сперечатися про цю війну, відкривати нові сторінки в історії цієї страшної війни, знайомитися з чесними і талановитими книгами про неї ми будемо ще довго.


зізнавався, що кожен раз брав в руки нову книгуз однієї і тієї ж думою про автора: що ти за людина і що нового про життя можеш розповісти?

Так що за людина В'ячеслав Леонідович Кондратьєв? Що нового про Велику Вітчизняну війну він повідав нам у своїй повісті «Сашка»?

II . Повідомлення учнів.

1). В. Кондратьєв - письменник-фронтовик.

В'ячеслав Леонідович Кондратьєв в літературу прийшов досить пізно, через багато років після війни, в кінці 70-х.

Він народився в 1923 році. У 1939 році з першого курсу інституту пішов в армію, служив на Далекому Сході.

У грудні 1941 року в числі молодших командирів відправлений на фронт, в 1942-му був під Ржевом, де бої були особливо важкі, а втрати наші особливо численні. Про тяжкість тих боїв ми можемо судити з того, що спочатку він був помічником командира взводу, Потім - командиром взводу, а потім прийняв роту - і все це тільки за один тиждень.

Потім нові бої, тяжкі, невдалі, такі, про яких написав Олександр Твардовський у вірші «Я вбитий під Ржевом ...».

2). Читання уривка з вірша А. Твардовського «Я убитий під Ржевом ...»(Від початку - до слів: «... бо мертвих прокляття - ця кара страшна»).

В'ячеслав Кондратьєв убитий ні, на його частку дісталося поранення і медаль «За відвагу». Після відпустки через поранення знову фронт, служба в залізничних військах, в розвідці. В кінці 43-го - на важке поранення, півроку в госпіталі, а після - демобілізація по інвалідності.

«До Берліна не дійшов, але свою справу на війні зробив», - так закінчується розповідь Костянтина Симонова про військову долю письменника-фронтовика В'ячеслава Леонідовича Кондратьєва.

( «Доброго шляху, Сашка» - «Дружба народів», 1979, №2)

учитель:

В'ячеслав Кондратьєв випереджає свою розповідь так: «Всім хто воював під Ржевом - живим і мертвим - присвячена ця повість»

Про повісті В. Кондратьєва «Сашка» ми і поговоримо сьогодні на уроці,

III . Аналіз повісті «Сашка».

1. Два місяці на передовій. Побут війни.

ПИТАННЯ: Назвіть істотні художні деталі, картини, факти, за допомогою яких автор малює правдиву, достовірну картину боїв під Ржевом.

1) «А ніч пливла над передовою, як зазвичай. Сплескував ракети в небо, розсипалися там блакитним світлом, а потім з шипом, вже згаслі, йшли вниз до розкиданої снарядами і мінами землі ... Часом небо прорізуються трасуючими, часом Тишу підривали кулеметні черги або віддалена артилерійська канонада ... Як зазвичай…»

(Йдеться про страшні речі, малюється моторошна картина, а для героя все це - звичайне, звичне стан ( «як завжди»). «Звик вже Сашка до цього, обтерпелся ...»).

2) «Села, які вони брали, стояли ніби мертві, Не бачити в них було ніякого руху. Тільки летіли звідти зграї огидно виючих хв, шелестять снарядів і тяглися нитки трасуючих. з живогобачили вони лише танки, Які, контратакуючи, перли на нас, гурчачи моторами і поливаючи їх кулеметним вогнем, а вони металися на засніженому тоді поле ... Добре, наші сорокопятки почулося гавкання, відігнали фріців ».

(Війна є війна, і несе вона тільки смерть, дивне поєднання - «живі танки»).

3) «З хлібцем погано. Навару ніякого. Полкотелка жідні пшёнкі на двох - і будь здоров ».


4) «В серединці п'ятачка стовпилася їх бита-перебита ротаблизько пораненого в ногу політрука ».

5) «Те, що доводиться мертвого тіла стосуватися, його не бентежило - звикли вони до трупів-то.По всій гаю розкидані ... »

6) «... як завило над головою, зашелестіло, а потім гроханулі розриви по всій гаю, і пішло ... І обстріл великий - рвуться міни одна за одною, пачками, як пише чергу якийсь здоровенний пулемётіще ... Глянув назад, і справді твориться там страшне - розриви по всьому лісу, взметаются вгору грудки землі, падають вивернуті з корінням дерева »

7) «Хоч і немає там нічого - ні сховку, ні окопів, ні щілин, тільки курені, - але звикли до неї (гаю), немов будинок рідний ... »

8) «... відчув ... тягне зсередини відчуття порожнечі в шлунку, Яке прихоплювало їх всіх по кілька разів на день ».

9) «Сам знає Сашка, що погано, але немає силоньок хлопців ховати, немає ... Адже собі, живим, окопчика вирити не в силах.»

10) - «Скільки у вас в роті було людина? - запитав капітан.

- Сто п'ятдесят…

- Скільки залишилось?

- Шістнадцять…"

(За 2 місяці з кожних десяти людей загинули дев'ять!)

11) «Вночі після самого першого їх настання дали німці вогню по тилах, і під цим сараєм поховані чоловік дванадцять його однополчан-далекосхідників. І до передка не дійшли хлопці, а все молоді, Сашкові однолітки. У сараю досі трупним духом віє ».

12) « Ні окопів, ні земляноку першій не було, кругом вода. Навіть дрібні воронки від хв і ті нею ущерть, і тулиласябита-перебита в курінь.Тільки у ротного був ріденький бліндажика , На горбку викопаний, а й в ньому води до коліна. »

(Жалюгідні слова - «курінь», «окоп», «бліндажика» підкреслюють хиткість, ненадійність положення).

13) «... знав точно, ніяким зустрічам з багатьма залишилися тут не бувати, а кому вже з них залишитися тут, на цій Ржевской, набряклі від крові землі, Це вже доля ... »

ВИСНОВОК:Автор малює страшну правдиву картину боїв: війська несли жахливі втрати, у що залишилися в живих не було сил і можливості ховати вбитих, тому трупи валялися скрізь; солдатам ніде було перепочити, обсушитись, вони голодували; не вистачало зброї, боєприпасів, Спорядження. Автор показує «буденність» екстремальних ситуацій.

2. Сашка як людина і боєць.

1). В яких епізодах з особливою силою розкривається Сашка як людина і боєць? Назвіть мотиви його вчинків.

1). Сашка видобуває валянки для ротного.

(«Для себе ні за що б не поліз, пропади пропадом ці валянки! Але ротного жалко. Його піми наскрізь водою просочилися - і за літо не просушиш ... »)

2). Поранений Сашка під вогнем повертається в роту попрощатися з хлопцями і віддати автомат.

( «Але його-то роті ППШ тоді не дістанеться ... Та й з хлопцями, і з ротним треба б попрощатися ...»)

3). Сашка веде санітарів до важко пораненому.

( «... знає він, цих санвзводовскіх, на передок арканом не затягнути. Повернуться і скажуть - не знайшли, мовляв, чи що помер вже поранений. Хто їх перевіряти буде? .. Але ж він слово дав. Умираючому - слово!»)

4). Історія з полоненим німцем.

( «Дуже багато бачив Сашка смертей за цей час - проживи до 100 років, стільки не побачиш, - але ціна людського життя не знищити від цього в його свідомості».)

5). Історія з Зіною.

( «І знову, перебравши все, що у нього з Зіною за той день і вечір було, пригадавши знову розмови їх все і представивши її життя тут за ці місяці, прийшов він до того - непідсудна Зіна ... Просто війна ... І немає у нього зла на неї".)

6). Сашка рятує лейтенанта Володьку.

( «Ну, який з мене, рядового ваньки, попит? На мене і час витрачати шкода, коли все одно через місяць маршова і передок. А ти лейтенант. З тобою розмова інша - і розжалувати можуть, і під трибунал віддати».)

7). Епізод з Пашею.

( «- Ось, Паша, - сказав Сашко. - Зустрілися ми випадково і дня разом не пробитися, але ж пам'ятати я тебе весь вік буду ...

- Кинь заливати-то! Знаю я вас ...

- Ні, правда, Паша. Я брехати не люблю ... »

«- Немов з дому йду ...

- Приголубила, значить?

- Не в тому річ ... Хороша жінка дуже, серцева. Кликала залишитися на тиждень ...

- Я здогадався. Чого ж ти?

- Ні до чого це ... - задумливо відповів Сашка ... »)

2). Чому з усієї фронтового життя свого героя обрані саме ці події?

(Ці епізоди розкривають особистість Сашки з різних сторін, він як би проходить випробування на витривалість, на людяність, на вірність в дружбі, в коханні, випробування владою, необмеженою владою над іншою людиною.)

3. Три випробування.

учитель:В. Кондратьєв провів свого героя «через випробування владою, любов'ю і дружбою». Як витримав Сашка ці випробування?

1) Історія з німцем ( «випробування владою»).

а) Стиснутий переказ.

(Сашка напоровся на німецьку розвідку (коли діставав валянки для ротного), перебіжками дістався до гаю, щоб попередити своїх, і зіткнувся з ротним, який віддав наказ відійти за яр. Фашисти захопили «мови» і стали поспішно відходити. Полетіли німецькі міни: німці хотіли відрізати від наших свою розвідку. Сашка відірвався від своїх, рвонув через вогонь і тут побачив німця. Відчайдушну хоробрість проявляє Сашка - бере німця голими руками: патронів у нього немає, свій диск він віддав ротному. Але скільки хлопців полягло за «мови»! Сашко не вагався ні хвилини. Але при цьому він не вважає себе героєм. Коли ротний запитує, як це вийшло, відповідає: «А блазень його знає. дурники».

Безрезультатно допитує німця ротний, потім наказує Сашкові вести німця в штаб. По дорозі Сашка каже німцеві, що у нас полонених не розстрілюють, обіцяє йому життя. Комбат, не добившись від німця ніяких відомостей, наказує його розстріляти. Сашка наказом не підкоряється.)

1. Чому Сашко не підкоряється наказу?

(Сашкові неважко було б убити німця в бою ( «Ось коли піднялися вони з-під горбочку - сірі, страшні, нелюди якісь, - це були вороги »,« паліїв цих стріляв би Сашка безжально, якщо б попалися »).Цей же німець був полоненим, беззбройним, розстріляти його він не міг, так як обіцяв йому зберегти життя ( «Ми не ви. Полон не розстрілюємо »,« не такий він, щоб над полоненим і беззбройним знущатися »).

Між двома солдатами - російським і німецьким - зав'язуються людські відносини: обидва вмиваються і чистяться перед тим, як прийти в штаб; німець пригощає Сашку сигаретами; Сашка звертається до полоненого вже не так як спочатку (не "фашист», а «фриц», більш нейтрально, адже Фріц - це німецьке ім'я); Сашкові вже хочеться поговорити з ним, розпитати про життя-буття, шкода, німецької не знає.

Сашка побачив в полоненого не просто ворога, а іншу людину: «... коли брав він цього фрица, бився з ним, відчуваючи тепло його тіла, силу м'язів, здався він Сашкові звичайною людиною, таким же солдатом, як і він, тільки одягненим в іншу форму, тільки обдуреним і обдуреним ... Тому й міг розмовляти з ним по-людськи, приймати сигарети, курити разом ... »).

У Сашка дуже сильні моральні принципи: якщо він дав слово, то повинен його стримати ( «Багато, дуже багато бачив Сашка смертей за цей час - проживи до ста років, стільки не побачиш, - але ціна людського життя не знищити від цього в його свідомості»).

2). В який момент «секундної спалахом» промайнула думка виконати наказ комбата?

(Коли комбат без шинелі і шапки йшов разом з Толіком до попелища, біля якого знаходилися Сашка і полонений, «Зблід Сашка, зіщулився, облило тіло крижаним потім, здавши серце ... і секундної спалахом промайнуло - ну, а якщо ... грюкнути зараз німця і бігом до капітана: «Ваше наказ виконано ...» І знята з душі вся плутані ... І, ... тільки повернувшись до німця, побачив Сашка, прочитав той думка цю секундну, смертної пеленою заходилися очі ... Ні, не можу ... І, коли вирішив безповоротно, на кшталт спокійніше стало, тільки спокій цей - покійницькій ... »)

3). Коли Сашка вів німця в штаб батальйону, то в один момент йому стало страшно. Чому?

( «І тут зрозумів Сашка, яка у нього страшна влада над німцем. Адже той від кожного його слова або жесту то обмирає, то в надію входить. Він, Сашка, зараз над життям і смертю іншої людини вільний. Захоче - доведе до штабу живим , захоче - грюкне по дорозі! Сашкові навіть якось не по собі стало ... Тільки не знає німець, який Сашка людина, що не такий він, щоб над полоненим і беззбройним знущатися ... і стало Сашкові якось не по собі від звалилася на нього майже необмежену владу над іншою людиною »).

4). Яка позиція Толика, зв'язкового комбата?

(Девіз Толика: «Наша справа теляче ... Наказали - виконав!»

Приміряється до годинника ще не вбитого німця ( «... вхопив чіпким поглядом годинник на його руці і вже не відпускав»).

Готовий торгуватися з Сашком, щоб не упустити «трофей» ( «... я б тобі буханку черняшкі дав ... за годинник-то ... махру можу пачку на додачу.»)

Ротний, наприклад, поводиться зовсім по-іншому: «Ротний узяв запальничку, чиркнув, прикурив і дав вогню Сашкові ... Повертів запальничку, розглядаючи, і подав її назад німцеві».

Немає у нього в душі «заслону, перешкоди», як у Сашка, він вже, не замислюючись і не страждаючи докорами сумління, розстріляв би беззбройного ( «... не розколеться - до стінки! ... А чого з ним панькатися? Раз мовчить, туди йому й дорога»).

Сашка розуміє, що «Толик похвалитися любить, а сам слабак».

Сашка і Толік протиставлені як відповідальність і безвідповідальність, співчуття і байдужість, чесність і шкурництво.)

5). Які духовні якості Сашки проявляються в цьому епізоді?

(діяльна доброта; дієвийгуманізм; твердість моральних принципів; ставлення до життя як найвищої цінності; страх від необмеженої влади над іншою людиною; величезне почуття відповідальності за все, навіть за те, за що він не міг відповідати).

6). Яка моральна проблематика цієї частини повісті?

(- Проблеми гуманізму, правди, морального вибору, цінності

Проблема влади: влада як право і влада як відповідальність).

г) Учитель:У разі з життя, який ліг в основу розповіді, фінал історії з полоненим закінчився трагічніше: командир свого наказу не скасував, і військовополонений був розстріляний, а людина, який виконав наказ (і який розповів пізніше цю історію Кондратьєву), все життя мучився: чи правильно він вчинив?

2) Взаємини з Зіною ( «випробування любов'ю»).

1) .Що значить Зіна в Сашкове життя?

(Сашка врятував Зіні життя, коли прикрив її своїм тілом під час бомбардування. Це його перша любов. Він так чекає зустрічі! Але на передовій він не дозволяє собі думати про неї, тому що війна, і всяке може трапитися, тому що «Звикли на фронті жити годиною, а то і хвилиною».

По дорозі в госпіталь, коли страшне напруга передовий поступово відпускає, коли радість нахлинула в душу, що він живий, Сашка дозволяє собі подумати про Зіні, сестричці з санроти. Його турбувало, як вони зустрінуться, адже все-таки 2 місяці пройшло. І нічого у них не було, тільки поцілувалися кілька разів. Але при прощанні він зрозумів, що рідніше і ближче у нього нікого немає, що готовий для цієї дівчинки в шинелі зробити все, аби було їй добре і спокійно.

І потім в настанні представляв він, що йде він захищати її, Зіну, яка обіцяла його чекати, і йому ставало легше.

Але, чекаючи Зіну, він весь час думає про свою роті: їй знову тремтіти в курінь, а «Кого-то неодмінно сьогодні шлёпнет», «і смутно йому і начебто соромно, що він - тут, а вони - там».

Коли він дізнається про вечірці, То це викликає у нього гнів: «Які танці! Брешеш, Зіна! Бути цього не може! », І« шатнуло його навіть ».Він каже строго: «Розумієш, не можна це ... Веселитися не можна, коли всі поля в наших! »Навіть в тилу він не може жити за іншими законами, крім законів передовій.

При зустрічі з Зіною ввечері Сашка вловив, що «В ласках Зінін більше жалості, ... і слова-то вона говорила все жалюгідні: рідненький, дурненький, бідненький ... Може, з жалю і зважилася на все та ще тому, що вважає себе життям йому зобов'язаною ».

Здається йому, що їх любов з Зіною буде такою ж короткою, як спалах ракети: «Погоріла недовго, зігріти як слід не встигне і ... згасне - розведе їх війна в різні боки».)

2). Чому Зіна все-таки пішла на вечірку?

(Приходив лейтенант, умовляв її, тому що відправляють його на передову, хотів він попрощатися з Зіною. Зіна Сашкові на прогулянці сказала, що подобається вона лейтенанту, що доглядає він за нею по-доброму. І Зіні цей лейтенант, судячи з усього подобається. )

3). Як поставився Сашка до того, що пішла на танці?

(Коли він дізнається, що Зіна там, танцює з лейтенантом, то йому гірко, боляче: «А то, що Зіна зараз там, на вечорі, торкнулося боляче, і щось нудотно стало підходити до горла. Задихав він уривчасто, важко і квапливо неслухняною рукою став натягувати гімнастерку ».

«Наростало грудкою в грудях щось холодне, важке, підступало до горла, давило ...»

«... ніби розірвалося що в Сашкове голові»,коли він побачив у вікні Зіну, готовий був кинути в віконний проріз уламок цеглини, якби хтось її образив.

Але ще більші страждання принесли йому Зінін слова, коли вона сказала лейтенанту:

«- Не треба, Толя ... - і відвела його руки м'яко і несердіто.

Здибилися поруч земля від вибуху, що не приголомшило б так Сашку. І ні слова, ні звернення на ім'я, а ось жест цей покійний, навіть ласкавий, яким відвела вона його руки, немов має вона силу на лейтенанта, вразив Сашку в саме серце і запевнив його, що любов у них ...

Немов ударом під зітхання надломило Сашку і відкинуло назад. »

4). Як ви оцінюєте поведінку Сашка в фіналідругий частини повісті?

(Сашка повів себе в цій ситуації надзвичайно гідно. Незважаючи на потрясіння, біль, образу, пригадавши їхню зустріч, розмови і «Представивши її життя тут за ці місяці, прийшов він до того - неосудіма Зіна ... Просто війна ... І немає у нього зла на неї ...»

Зрозумів Сашка, що любов у них, а раз любов, яке право він має їй заважати? І Сашка йде, не завдаючи Зіні болю зайвими розмовами.

Доброта, чуйність, благородство героя і тут взяли верх. У ньому пробудилась здатність поважати чужі почуття, зрозуміти і пробачити кохану людину, не заподіяти йому біль. Це і є справжня любов.

3) Історія з лейтенантом Володькою ( «випробування дружбою»).

1). Які мотиви Сашкове заступництва за лейтенанта Володьку?

( «Ну, який з мене, рядового Ваньки, попит? На мене і час витрачати шкода, коли все одно через місяць маршова і передок. А ти лейтенант. З тобою розмова інша - і розжалувати можуть, і під трибунал віддати.»

«Давай так домовимося - вже якщо на мене почнуть справу шити, тоді роби як знаєш, а поки почекаємо. Може, обійдеться все. »)

2). Як ви оцінюєте його вчинок?

(Ми співчуваємо Сашкові і захоплюємося його вчинком: він, на вигляд зовсім геройський, що не лихий солдатів, виявляється сильнішим і сміливіше відчайдушного лейтенанта з Мар'їній Гаї, виручає його з біди.

«Що не кажи, на серце все ж скребло. Нехай трибунал зараз, під час війни, і не страшний, тому як всі терміни передовий замінюють, а там-то - до першої крові, як поранило, так і спокутував свою провину, а отпередка Сашкові все одно нікуди не дітися, як рана загоїться, так і гайда туди! Але смоктав на душі противно - зроду Сашка ні під яким судом-наслідком не був ... »

«Але про зроблене він не шкодував. Він себе благоразумней Володьки вважав і хитріше, може ».

«Через пару днів викликали Сашку знову ... Йшов він з сестричкою до того корпусу, і на душі було смутно, сякий-такий Страшок приморожують серце, тільки одне простіше: може, з'ясується все остаточно, невідомість-то найгірше».

«Що не крути, а історія ця нервів коштувала, якщо по-чесному, то зовсім не" наплювати »було Сашкові».

Риси характеру Сашка.

1. Величезне почуття відповідальності.

2. Допитливий розум і критичний погляд на те, що відбувається.

3. Совісність.

4. Розуміння потрібності того, що він робить.

5. Інтелігентність .

Проблемна ситуація.

учитель:«... ротний, бувало, перед тим, як наказати що-небудь, плескав Сашку по плечу і казав:« Треба, Сашок. розумієш, треба». І Сашка розумів - треба, і робив все, що наказано, як слід ». Це було необхідно на війні.

Є «треба» і «понад треба». Сашка, на думку критика Ігоря Дедкова робить понад потреби. А як вважаєте ви?

IV . Узагальнення по уроку.

учитель:В. Астаф'єв у своєму романі «Прокляті та вбиті» говорить, що жорстока сила війни не погасила в його героях «світло добра, справедливості, гідності, поваги до ближнього свого, до того, що було, є в людині від матері, від батька, від будинку рідного, від Батьківщини, Росії, нарешті, закладено, передано, спадщиною заповідано ».

- Чи можемо ми сказати, що це відноситься і до Сашка - герою повісті В. Кондратьєва?

учитель:«Ну, Сашок ... Ти людина ...» - скаже Сашкові лейтенант Володька, коли по дорозі в госпіталь почує від нього історію про полоненого німця. «Люди ж ми, а не фашисти," - докаже Сашка просто.

Лев Айзерман писав про повість В. Кондратьєва: «У нелюдської, кривавій війні людина залишається людиною, а люди - людьми. Це для письменника головне. Про це і написана повість: про страшну війну і збереженою людяності ».

V . Підведення підсумків.

Про що змусила вас задуматися ця повість?

VI . Домашнє завдання. Письмова відповідь на питання: «Про що змусила вас задуматися ця повість?»


Найбільш обговорюване
М. Пришвін.  Комора сонця.  Текст твору.  IV.  Михайло Михайлович Пришвін.  Комора сонця (продовження) I. Вступне слово вчителя М. Пришвін. Комора сонця. Текст твору. IV. Михайло Михайлович Пришвін. Комора сонця (продовження) I. Вступне слово вчителя
Карл Брюллов Карл Брюллов "Вершниця". Опис картини. Твір-опис за картиною К. Брюллова "Вершниця" На полотні також зображена маленька зведена сестра Джованіні - Амаліція. Одягнена вона в рожеву сукню і зелені туфельки. Але найбільше привертає увагу
Картина соняшники ван гога враження Картина соняшники ван гога враження


top