Hodina fyziky, trecia sila. Prieskum hodiny fyziky na tému „Sila trenia“. Sily, ktoré som spoznal

Hodina fyziky, trecia sila.  Preskúmanie hodiny fyziky na tému:

Deti milujú fyziku!

Tu to máte, cez

Dovoľte mi pomôcť vám byť múdry

V živote aj v praxi!

Lekcia na danú tému: "Sila trenia."

Ciele: Formulovať vyhlásenia o typoch, charakteristikách a príčinách viny alebo straty; ukázať úlohu trecej sily pri pohybe prírodných objektov.

Zavdannya:

Navchalna: Vysvetlite fyzikálne zmeny a charakteristiky kožného typu síl trenia.

Rozvíjanie: Prijmite tvorivú myseľ študenta, počúvajte sa navzájom, analyzujte výsledky experimentu, argumentujte za svoj vlastný skupinový názor.

Vikhovna: pokračovať vo formovaní vedeckého svetonázoru vedcov spôsobom uvedomovania si fyzickej veľkosti „trecej sily“, akceptovaním rozdelenia mysle mysle, vytváraním mysle, ktorá sa zaujíma o predmet, ktorý sa študuje .

Typ lekcie: vysvetlenie nového materiálu.

Obladnannya: laboratórne výkovky, drevené bloky, silomery, laboratórne vybavenie na testovanie alebo trenie, laboratórne poháre s vodou, motúz, piesok, súprava márností.

Kroky k lekcii:

    Organizačný moment

    Aktualizácia vedomostí

    Motivačná fáza

    Získavanie nových vedomostí

    Primárne zabezpečené

    Taška na lekciu

    Vylepšenie domácnosti

Nadpis lekcie:

    Organizačný moment. (Vstúpi slovo čitateľa).

    Aktualizácia a sledovanie získaných vedomostí. Chlapci, hádajte hádanku „Čo bude tri, tri, tri“ (Dirka) O akom fenoméne hovoríte? Samozrejme, o strúhaní.

Deti, téma dnešnej lekcie je „Sila trenia“. Ste oboznámení s týmto fyzikálnym javom v každodennom živote, takže môžeme pochopiť podstatu týchto síl a naučiť sa ich chápať prostredníctvom praxe.

    Myslíte si, že autá zmenia letný a zimný hukot? Prečo nápis „gumovaná žuvačka“ dobrovoľne visí na zadnom kolese auta? Druhy výživy a mnohé ďalšie môžeme eliminovať pomocou „Sila strúhania“

Snímka č. 1 na obrazovke

Láska, deti, fyzika

Tu to máte, cez

Dovoľte mi pomôcť vám byť múdry

V živote aj v praxi!

Práca s materiálmi (v skupinách)

Predné kŕmenie:

- Čo sa nazýva vzájomná interakcia?

- Aká fyzikálna veličina charakterizuje interakciu telies?

Čo potrebujete vedieť na určenie sily?

S akým cieľom by sme mali konať?

Akú silu poznáš?

Ako myslíme to, z čoho máme silu?

Ako sa volá zariadenie na vibračnú silu?

Čo je zdrojom významnej sily?

Aká sila hasí telesá na Zemi?

Ako gravitačná sila leží pod hmotnosťou tela?

Aká je vaša Masa Tila?

Akú silu na teba pôsobí gravitácia?

Skupinová práca sa vykonáva pomocou kariet. Napríklad jedna z možností:

    Aká je sila za vznikom skalných vodopádov v horách?

A) Závažnosť

B) Tertya

B) Pružnosť

2 . Aká je ekvivalentná gravitačná sila, ktorá zodpovedá 3 kg hmotnosti na teleso?

3. Je telesná hmotnosť približne 20 kg?

4. Sila každého telesa, ktoré dosiahne Zem, pôsobí ako podpera alebo zavesenie, sa nazýva...

A) Pružnosť

B) Závažnosť

Vzájomné overenie (Snímka č. 2)

Overenie správnosti zadania.

    Opatrne sa stočte - potom kráčame,

Ale s kým to nie je zakázané,

Pretože naše nohy

Držte sa ciest

I mi chi galmujemo?

Prečo nejdeme dopredu, ak prichádzame?

Čo znamená náš vysídlený človek?

Dôvodom je sila trenia.

Deti z celého života vedia, že krajka vo švíkoch sa otvára rýchlejšie ako kedykoľvek predtým. prečo?

Prečo je paluba ľahšie ťahať ako ťahať?

Prečo kvety zapichnuté do steny nevytŕčajú?

Tak prečo nenechať lekciu utiecť z cesty?

Pri rozotieraní sa prilepí na pokožku. Presnejšie povedané, nie je možné vstúpiť bez trenia pôdy. Dve najväčšie hlavy ľudí - koleso a odstraňovanie ohňa - sú priviazané k samotným sudom, menia alebo zvyšujú trenie.

Dôležitosť každodenného života sa odrážala v rôznych výrokoch a príkazoch.

Išla sprava, ako hodinky.

Váľa sa ako knedľa na masle.

Yak krava na ľade.

Ukážka č.1

Pohybujte dôležitým predmetom pomocou dynamometra a ťahajte ho rovnomerne pozdĺž dreveného vodorovného povrchu, pričom zaznamenávajte hodnoty dynamometra.

Kŕmenie pred vyučovaním

Ako mohli stáť na bloku tvárou v tvár kolapsu?

Aký druh mriežky je potrebný na určenie sily mriežky, čo je blok?

Čo môžete povedať o rovnakej sile v tomto dôkaze a prečo?

Opakujte uťahovaciu tyč krok za krokom, aby ste zvýšili silu normálneho zveráka, ako aj silu normálnej reakcie podpery (N)

Krok za krokom presúvame blok na drevenú dosku.

Jedlá pred vyučovaním:

Akej sile sa rovná vonkajšia sila? (Kovňa na pevné trenie)

Ukážka č.2

Blok sa položí na dve guľaté polená a rozdrví pomocou dynamometra.

Jedlá pred vyučovaním:

Čo je proti vonkajším silám? (Silná tuhosť v trení)

Takýmto spôsobom sa dá búdka pri rekonštrukcii zrenovovať.

Vysvetlenie učiteľa

Príčina viniknennya tertya:

Drsnosť povrchu, ktorá sa spája;

Interakcia molekúl, ktoré sa zlepia na povrchu;

Sila trenia má elektromagnetickú povahu.

Je dôležité vedieť, že množstvo strúhadla, ktoré máte, môže byť tenké alebo hnedé a možno ho zmeniť alebo zväčšiť.

Metódy výmeny trenia:

    Leštený povrch, ktorý drží pohromade

    Zastosuvannya oliy

    Odpruženie guľôčkových a valčekových ložísk.

Spôsoby, ako zvýšiť mriežku:

    Prvá vec, ktorú musíte urobiť, je zabezpečiť tkaný materiál.

Skupinová práca je v súlade s plánom sledovania síl trenia.

Skupina 1. Vivchennaya lazhnosti sila trela druh povrchu trieť.

    Vypočítajte cenu podlahy dynamometra

Výsledok zapíšte do tabuľky

Pohľad na pracovné plochy

Pevná trecia kováčska

Drevo po dreve

Stromček s hladkým papierom

Emery strom

Višňovok: Sila trenia leží na povrchu povrchu, ktorý sa má trieť.

Skupina 2. Vychennaya lazhnosty sily trenie kovanie pod zverák

Vyplňte tabuľku

F tr. Kovzannya

2 závažia

3 závažia

Višňovok:Čím väčšia sila stlačí, tým väčšia sila trenia.

Skupina 3. Rovnaká sila trenia kovania, kalenie a poškriabanie tela.

Vypočítajte cenu na spodnej časti stupnice dynamometra

Vyplňte tabuľku

Sila trenia, pokoj, N

Pevné trenie, kovanie, N

Pevné trenie, tuhosť, N

Višňovok: trecie kovanie menej ako trecie kovanie.

6 . Taška na lekciu.

Chlapci, dnes sme videli silu trenia - silu známeho, no neznámeho, silu búrok, vetrov a zlého počasia. Náš život si nemožno predstaviť bez trenia.

Virsh

Yakbi nedrhla

Náš život je nepredstaviteľný bez trenia

Aké by to bolo, nebolo by to trenie?

To spoznám na vrchu

Všetky autá

Hneď by sa postavili,

A chodci spadli na zem.

Pero by nepísalo, keby sa volalo budínok.

A na Zemi by bola úplná porážka!

Obraz padol

Som kláštor,

Tak jednoduché zapojenie

Nemohli zapadnúť.

Mal by som veľa smädných rečí,

Nebuď taký tvrdý na trenie

Tu na zemi.

Zabudol som všetkým povedať,

Čo sa nedá zo Zeme tak ľahko vziať späť strúhaním,

Tu to bolo a bude navždy,

Nech žije tertya!

Trennu - hurá!

7 . Reflexia.

    Čo sme urobili a aké výsledky sme dosiahli?

    Aké problémy ste stratili?

    Čo by ste sa chceli naučiť v najbližších lekciách?

8 . Domáca úloha.

Prečítajte si odsek 11 príručky. Upozornenia na jedlo.

Vyplňte tabuľku

MBOU "Motizleyska ZOSH"

Lekciu rozobral učiteľ fyziky:

Leontyeva N. A.

2013 r.

Ciele lekcie:

Osvitny:

Vytvorenie vyhlásenia o sile trenia,

Vivchiti spôsobuje ta vidi tertya,

Príroda Viyaviti silným trením,

Experimentálne určte, čo ukladať trením.

vyvíja sa:

Rozvíjať usilovnosť, rešpekt, inteligentnú analýzu, konzistentné výsledky a schopnosť zlepšovať sa;

Rozvíjať zručnosti v praktickej práci.

Rozvíjať tvorivú činnosť, vikoristickú činnosť ako podnet k poznávacej činnosti.

Vihovoyut:

Prijmite formovanie jasnej predstavy o poznaní javov a síl sveta.

Vytvorte úspešnú situáciu pre vašu pokožku.

Obladnannya:

dynamometre, lietadlá, tyče, potiahnuté rôznymi materiálmi, sadu výhod, počítač s multimediálnym projektorom.

Vypočítané výsledky:

Táto lekcia dáva príležitosť prehĺbiť si vedomosti z predmetu pre kožné štúdie, aby sme pochopili procesy, ktoré sa dejú okolo nás.

VYSOKÁ LEKCIA

1. ORGANIZAČNÁ ETAPA. (Snímka č. 1)

Čitateľ. Dobrý deň, moji drahí priatelia! Som rád, že vás môžem privítať, privítajme našich hostí a poďme do toho. Cestou som dnes nazbieral nejaké listy a požiadal som, aby som vám dal listy od Santa Clausa. Som tak nadšený, mal som taký problém zistiť, čo je na tejto stránke. a ty? Dovolíte mi to prečítať?

2. PRÍPRAVA ŽIAKOV PRED PRÁCOU NA HLAVNOM ŠTÁDIU HODINY.

MOTIVÁCIA

Čitateľ. (číta list). “ Milí chalani! Píšem vám v nádeji, že mi čoskoro pomôžete Nová rieka a ja budem môcť doručiť novoročné darčeky všetkým, ktorí sú blízko osudu. Bohužiaľ, je to škoda, teraz nemôžem opustiť svoj dom. V prvom rade sa mi postupne roztvára nová taška na šitie a ja sa bojím, že cestou pokazím všetky darčeky. Inými slovami, moje sane sa bez snehu nemôžu rozpadnúť na zemi, Ninin hrudník nie je väčší ako sneh. Žiadam vás, aby ste mi pomohli, dali mi nádej, ako sa dostať z tejto situácie. Teším sa na vaše aktualizácie. Mikuláš”.

Viete, že môžeme pomôcť Santa Clausovi! Dovoľte mi, aby som vám odpovedal, ale v duchu: v dnešnej lekcii vám prezradíme jedno veľmi dôležité tajomstvo, ktorého názov sa dozviete sami, ak správne odpoviete na otázku v krížovke.

3. AKTUALIZOVANÉ (Snímka 2)

Čitateľ. Uhádnime krížovku. 1. Jedna sila. 2. Spôsob, ako ušetriť tekutosť tela pri práci na iných telách. 3. Sila, ktorou je teleso silne priťahované k Zemi, pôsobí ako podpora alebo zavesenie. 4. Aproximácia sily, 5. Fyzická hodnota. Charakterizácia činnosti tela jeden na jedného, ​​6, Najobľúbenejšia časť reči.

4. VENCIA NOVÉHO MATERIÁLU.

Čitateľ. Otec, ty a ja sme spoznali názov žalára - tertya. Tento jav nás sprevádza doslova na koži a stal sa známym a nepochopiteľným. I sa vyznačuje silou trenia. O sile trenia sa bude diskutovať v dnešnej lekcii. Hej, zapíšme si dátum a tému lekcie(Snímka 3): "Sila trenia."

Povedz mi, aké sily vidíš?

Učte sa . Gravitačná sila. Sila univerzálnej gravitácie. Sila pružiny. Vaga tila.

Čitateľ. Kde by mal byť uložený výsledok tejto sily?

Učte sa.

  • priamo
  • číselná hodnota
  • dodatočné body.

Čitateľ. Výsledok trecej sily môže závisieť od toho, na aké teleso sila pôsobí, kam smeruje a aká je jej číselná hodnota. Meta dnešnej lekcie bude dokončená.(Snímka 4).

Čitateľ. Čo sa stalo s rýchlosťou auta, akú cestu prešla veľryba?

Učte sa. Vaughn sa zmenil.

Čitateľ. Aký je dôvod zmeny rýchlosti?

Učte sa. Toto je sila.

Čitateľ. Ako sa táto sila vyrovnáva?

Učte sa. Proti roč.

Čitateľ. Prečo ti na tom tak záleží?

Učte sa. Ak by sa auto narovnalo z riadidiel, rýchlosť auta by sa zvýšila. Pri zmene sily je sila nasmerovaná proti prúdu.

Čitateľ. Sila, ako hovoríme, sa nazýva sila trenia. Tam je to opäť narovnané proti telu, čo je vidieť na povrchu niečoho iného. Sformulujme si význam trenia a zapíšme si ho.(Snímka 5)

sila, To, čo sa stane, keď je povrch telesa uzavretý a pohybuje sa cez ich posunutie, sa nazýva jedna trením silou. I sa označuje F tr. (Snímka 6)

Čitateľ. Ujasnime si dôvod viniknenya násilne trenie, a

vysvetliť dôvod viniknenya silové trenie pomoc podruchnik (strana 71)

  • Drsnosť povrchu.(Snímka 7)
  • Pri ideálne hladkých povrchoch dochádza k vzájomnému napätiu medzi molekulami látok.. (Snímka 8)

Čitateľ. Výborne, chlapci, pri krátkych povrchoch sa za prvý dôvod považuje trenie a pri veľmi hladkých povrchoch je naznačená molekulárna povaha trenia. Poďme si to zapísať.

Čitateľ. Urobme malý experiment, v dôsledku ktorého je jasné, aké trecie sily existujú:

(Slidey)

Čitateľ. Pomocou kutila vytvoríme rovnú plochu a rozložíme na ňu tvárnicu. Ak je telo v pokoji na jemnom povrchu, je nútené sa oň trieť. V skutočnosti, ak by to nebolo na trenie, potom by sa telo pod silou ťažkej sily zrútilo do tenkej roviny.
Trecia sila, ktorá prúdi medzi telesami, aby si človek mohol pred jedným odpočinúť, sa nazýva
trením silou a pokojom.

Sila trenia pokojne vyhladí kvety zabité v dome a zabráni rozmotaniu bantu na konci dňa.

Čitateľ. Potiahnite niť pripevnenú k tyči. Snažte sa ťahať rovnomerne, rovnobežne s povrchom stola. Pri kovaní jedného telesa na povrchu druhého dochádza k odieraniu, ktoré je tzvtertiam kovanie. Napríklad sane sa zrútili snehom.

Čitateľ. Umiestnite ovos a rukoväte pod blok a potiahnite niť.
Ak sa jedno teleso neškriabe, ale prevaľuje sa po druhom, tak trenie, ktoré z toho vyplýva, sa nazýva
odreniny sú tuhé.Napríklad nárazy kolies auta.

Čitateľ. A teraz si napíšme, akú silu sme videli a treli.(Snímka zobrazujúca typy sily trenia)

Čitateľ. Yaka A čo najväčšie úsilie a čo najmenšie?(Snímka 19 zhora)

Demonštrácia (Strmosť rovinnosti zároveň odhaľuje pád olivy a tertyam kovania)

učiteľ . Aký druh trecej sily je väčší? F tr. kovanie alebo F tr. stuhnutosť

Učte sa. Tuhosť mriežky

5. Telesná výchova pre oči.

- Deti, čudujte sa, koľko sme sa už naučili o sile trenia. Si unavený?

- Rozіgrіemo doloni;
Ako bojovať s vírusom chrípky? - Stimulujte imunitný systém!
- Strata ušných lalôčikov, ktoré obsahujú biologicky aktívne body ovplyvňujúce imunitu;
- Aby ste uvoľnili svaly chrbta, potierajte hrebeň päsťami, aby ste znížili prietok krvi v týchto svaloch.
- Poďme: 3 kroki vpred a tri k tomu.

Áno, sadnite si.

6. ČELNÝ EXPERIMENT

Čitateľ. A teraz, chlapci, rozdeľme sa do skupín a vykonajte experimenty v skupine pokožky Po dokončení práce sa musíte naučiť, ako uložiť silu trenia. (Snímka 20)

Ale najprv, teraz začnete testovať hypotézy, chcem sa vás opýtať, ako môžete ovládať silu trenia?

Vedie učiteľ:

– Blok postupne posúvame za pomocou dynamometra. Aká bola sila na zatlačenie na blok pozdĺž línie kormidla?(Ťahová sila je sila trenia)
– Keďže prúdenie kameňa je konštantné, čo môžeme povedať o rovnováhe týchto síl?
(Vyhrané sa rovná nule).
- Prečo je sila strúhaného kovania taká stará?
(Toto je založené na absolútnej hodnote ťažnej sily, ako ju ukazuje dynamometer)

Trieda je rozdelená do skupín po 4 jednotlivcoch.

1. skupina – na stole je drevené pravítko, tribometer, silomer.

(Naučte sa nastavovať obsah silným trením o rovný povrch..)

Učte sa. Sila trenia zostane na rovnom povrchu.

2. skupina – na stole je suché pravítko a pravítko pokryté guľôčkou vazelíny, tribometer a tribometer zaistený šmirgľovým papierom, silomer. (Sila potierania maslom je stanovená.)

Učte sa. S vikoristannou mastilou silovým trením mensch.

3. skupina – na stole je lineárny tribometer, vantage. (Ustanoví sa tlak trenia proti sile, ktorá tlačí teleso na povrch.)

4. skupina - na stole je tribometer, pravítko, pravítko so šmirgľom, tribometer so šmirgľom, silomer. (Povrch, ktorý sa šúcha, zhustne.)

(Snímka 21 s visnovkom prečo položiť silu trenia)

Sila trenia:

Učte sa. Sila trenia spočíva na povrchu, ktorý je trený.

Čitateľ. Deti, dôkazy života nám ukazujú, že strata je v našich životoch ešte dôležitejšia a hrá pozitívnu aj negatívnu úlohu.

1. Múdrosť a živý dôkaz každého národa dáva príkazy pri dverách.
Napríklad:

  • Nepomôžeš, nepôjdeš
  • Išiel som ako hodinky
  • Čo je okrúhle - je ľahké kite
  • Sledujte počasie
  • Neexistujú ľudia, ktorí vyzerajú, že by sa aspoň raz nepošmykli na ľade.

(Snímka 22, 23, 24, 25, 26, 27 so škoricou a jemnou silou nastrúhajte)

Čitateľ. Chlapci, dobre, na konci našej lekcie sa poďme nasrať, čo sme sa dnes naučili o sile trenia?(Snímka 28).

No, ak sme všetci pochopili veľmi dôležitú silu pre náš život - silu trenia, aby ste potešili nášho Santa Clausa?

Učte sa. Vymeňte tašku za kratšiu, napríklad plyšovú alebo kaliko. Ak nie je sneh, tak presadnite zo saní do koča. Fragmenty sily trecieho kovania sú menšie ako sila trecieho kovania.

7. KLIP (Snímka 29)

Čitateľ. A teraz, chlapci, pozrime sa na cesto na jedlo, ako vám hovorím

varené.

TEST

P. pevnosť trenie tuhosť
U. pevnostné trenie kovanie
čl. sila trela o pokoj

Z. sa zväčšuje
D. sa nemení
E. mení

A. za volantom
P. proti roč
n. neznamená priamo

ja nemení
E. mení
U. sa zväčšuje

K. 15 kN
L. 300 kN
X. 150 kN

TABUĽKA TYPOV

Skontrolujeme čiary. Kto odstránil kódové slovo „úspech“? .

8. DOMÁCA STAROSTLIVOSŤ: (Snímka 30)

Daj mi list z kanalizácie: keby zmizla sila trenia, kričali by sme „Hurá“ a „Stráž“?

Literatúra:

  • Študentský sprievodca. fyzika - M.: Filologické partnerstvo "Slovo", Perishki A.V. Fyzika-7 Ed. - M.: Drop, 2004.
  • Zubková L.A. Sila trenia. - Fyzika (PS), 1998 č. 2. Vydavateľstvo Pershe Veresnya - Fyzika č. 21 2007 r.

Lekcia na tému: "Sila trenia"

Plán hodiny fyziky

Ročník: 7. ročník

Programová sekcia:"Vzájomnosť tiel."

Typ lekcie: lekcia získavania nových vedomostí.

Viglyad: lekcia kombinácií.

Technológia: špeciálne orientované.

Ciele lekcie:

  1. Didaktické: vytvoriť mysle na zvládnutie nového primárneho materiálu, vikorystských informačných technológií a prvkov technológie „duchovnej vedy“.
  2. Osvitny:oboznámiť žiakov s fenoménom trenia, formulovať pojmy trecia sila , pozrieť sa, vidieť mriežku, experimentálne zistiť, čo sa skrýva za silou, z'yasuvati spôsobiť viniknennya sila mriežky.
  3. vyvíja sa: vytvoriť jasnú oblasť štúdií; rozvíjať viac logického myslenia; formulovať výroky o procese vedeckého poznania; vývoj, experiment; formulovať kvôli jednoduchosti kovania; analyzovať a porovnávať výsledky ďalších vyšetrovaní; pokračovať vo formulovaní a konštrukcii nosnej osnovy.
  4. Vikhovny: štipka kultúru rozmarínu praci.
  5. motivácia: podnietiť záujem pred učením sa predmetu.

Obladnannya pre učiteľa:počítač, multimediálna prezentácia „Sila trenia“, autíčko, piesok, drevený blok s niťou, pero, dynamometer, sklenené dosky – 2 ks, poznámka „Sila trenia“.

Vybavenie pre študentov:dynamometer, list hladkého a šmirgľového papiera, blok dreva so závitom, mechanické laná po 100 g (2 ks), referenčné poznámky.

Príprava pred lekciou:

  • Každý študent vidí na stole hárok s referenčnými poznámkami, zošit, hárky s testovými úlohami;
  • Na predvádzacej obrazovke a veľkom oblúkovom papieri si musíte pripraviť hárok s poznámkami.

Plán lekcie

Pozrite si formy činnosti

1. Organizačný moment

Vitannya

2. Motivačné semienko na lekciu

Vyhlásenie počiatočného problému

3. Zavedenie nového materiálu

Konverzácia – konverzácia, frontálny experiment, vyplnenie sprievodného zhrnutia

4. Etapa organizovania, systematizácie vedomostí a upevňovania nového materiálu

Vikonanny testih zavdan, praktick robot zo skupiny

5. Vedenie tašiek, domáce úlohy

Zadania na domáce a školské úlohy, reflexia

Pokrok v lekcii

I. Organizačný moment.

II. Motivačné semienko na lekciu.

Učiteľ: Ahojte chlapci, dnes si v triede budeme s vami naďalej vážiť Kráľovstvo síl.

Buď ohromený až do temnoty,
Počúvajte vtáky
Dostať sa do džerelu -
Už sa nič nestane.
Na chvíľu, na chvíľu, na chvíľu
Prepáč
Všetko bude takto a všetko bude zle
Za jednu minútu
Na cestu si vezmeme batožinu:
Manipulátor, pero, oliva,
Je dobré poznať tašku.

Predtým, ako zničíme Kráľovstvo síl, poďme hádať, aké sily sme už videli? (GRAVITAČNÁ SILA, SILA PRUŽINY, VAGA TILA)

Pred nami je jasná cesta do Kráľovstva Síl a my sa teraz dozvedáme, že trasa, na ktorú dnes smerujeme, sa mení. A za autá zaplatíme svoju cenu. Sadneme si a ideme.

(učiteľ na predvádzacom stole zrúti autíčko)

Učiteľ: Aké telá interagujú, keď auto havaruje? Čo je výsledkom interakcie telies? Čo sa stalo s rýchlosťou auta? Prečo je auto zaseknuté? (sila trenia) Poprosím vás z cesty o „Grating Power“!

ІІІ. Našu cestu teda začíname propagáciou vedeckého centra regiónu „Sila mriežky“. Počas cesty poznáme cestovné poznámky, ako podporné zhrnutie (naučte sa zapísať si tému hodiny pred podpornými poznámkami).

ZHRNUTIE POZADÍ

učiteľ: Som magister exaktných vied a navštevujem vás vo vedeckom centre. Tu budete mať možnosť zoznámiť sa s fenoménom trenia, zistiť, aké druhy trenia sa zdržujú okolo tohto okraja, určiť bod stagnácie a priamu silu, experimentálne určiť, kde je sila trenia a prečo vychádza?

Kŕmenie: Takže, akým smerom sa naše auto rúti? Myslíte si, že trecia sila prispieva k kývavému pohybu auta? ( pereshkojaє)

Ak by fyzici boli ochotní vidieť pasy pre všetky sily, potom by v tomto dokumente boli tri stĺpce: MODUL. PRIAMO. BODOVÝ DOPLNOK. Záleží na tom, akým smerom je sila trenia vždy nasmerovaná? (telo sa zrútilo) Výrazne bod tvrdnutia alebo trenia (označuje bod stagnácie a rovnosť alebo trenie v nosnom obryse).

Zadajte hodnotu trením:Sila, ku ktorej dochádza, keď je jedno teleso umiestnené na povrchu druhého, pôsobí na teleso, ktoré sa zrúti a narovná sa proti zrúteniu, sa nazýva sila trenia.

učiteľ: Bastardi z tohto obytného priestoru sa hlásia k našim hosťom. Poďme ich lepšie spoznať. Poďme zistiť, o aké druhy trenia ide.

Demonštračný experiment(Kniha a pero, čitateľ demonštruje silu trenia kovania, stuhnutosť a pokoj).

učiteľ: No, spoznali sme toto a silu trenia. Toto je brúsenie za studena, kovanie je pokojné (naučte sa zapisovať do podporných poznámok). A teraz vás naučím o literárnej vitalite. Poďme sa pozrieť a ukázať silu trením o prírodu. Pri smerujúcich zadkoch viete, aká sila trie telo.

Rozprávky opatrovateľky v zimnom dni
Milovala Saška. Vrantsi na saniach
Sasha sedel, letel ako šíp,
Plný šťastia v hore Križana.

N. A. Nekrasov (sila trenia kovania)

Vova je tu
Na svojom bicykli
Ušetrím varennyu
Všetci na chatu.(tuhosť odierania sily)

Os a zima! Mráz treská
Sneh sa leskne na slnku
Zaslané s tovarom a vozňovými vlakmi
V Rusku hore-dole.
Dubový behúň vŕzga.
Rieka Chi, stepa Chi - nie je potrebné,
Položte stopy!

ja S. Nikitin (sila kovania mriežky)

Chcem, aby bolo pre ňu dôležité mať na hodinu traktor,
Jednoduché prenášanie na cestách;
Vodič sa rúti práve v túto hodinu,
Šťastie nie je zlá vec.

A. S. Pushkin (sila odpadu)

Črevá pre Chrobáka
Chrobák pre vnučku
Vnučka za babičku
Babička za dedka
Dám ti groš

Ťahať znamená ťahať, ale ťahať nemôžete. (silné trenie o pokoj)

učiteľ: Prečo je na vine sila trenia? Aké sú dôvody viny a sily? Urobme experiment (autíčko, piesok).

Višňovok: Drsnosť povrchu, nerovnosť (učiť sa nahrávať z OK).

Experiment s dvoma prekliatymi taniermi.

Višňovok: Interakcia molekúl reči (učiť sa nahrávať z OK).

učiteľ: Sila je fyzikálna veličina. Čo to znamená? (Dá sa stmievať) Teraz môžeme vidieť silu trenia toho, čo sa aplikuje na drevený blok.

Predný dôkaz: blok so závitom, dynamometer.

Učiteľ vysvetlí triede, ako ovládať silu trenia. Na vodorovný blok v priamke pôsobia dve sily. Jedna sila, sila pružiny pružinového dynamometra, sa narovná do zadnej časti ramena. Ďalšou silou je sila trenia, priamo proti ruine. Pretože sa blok zrúti rovnomerne, potom sa rovnaké sily týchto síl rovnajú nule. Snažili sme sa však vyhovieť modulu a narovnali sme sa opačným smerom. Dynamometer ukazuje treciu silu (naučiť sa vibrovať silou trenia).

IV. učiteľ: Predajme našu cenu. Poďme sa pozrieť do tvorivej dielne. Som experimentátor a ty vieš ( obliecť si môj župan ). Povzbudzujem vás, aby ste vyrovnali silu odierania s pokojom, kovaním a stuhnutím, a tiež aby ste sa naučili silu odierania s kovaním.

Naučte sa rozvíjať praktického robota v skupinách (Frontový experimentálny výskum vo fyzike: Príručka pre čitateľov / V.A. Burov, V.I. Sviridov. - M.: Prosvitnitstvo, 1981. - 112 s.).

učiteľ: Deti, viete, že v tejto tajomnej krajine sa sila trenia neustále mení. Niekedy sa mení, niekedy sa zvyšuje. Skúsme sa o tom dozvedieť podrobnejšie. Pripomínate si nové dedičstvo G. Ostera.

Zavdannya 1. Chuligáni Sidorov a Ivanov zasypali ovčiu kožu pieskom a úzkostlivo dávajú pozor, či Tanechka Petrova nejazdí na ovčej koži. Ako myslím Ivanova a Sidorova? (Extrémna sila trenia)

Zavdannya 2. Čo robili prefíkaní siedmaci, namiesto toho, aby poškodzovali drahé autá, štedro ich nalievali do obloženia auta riaditeľa školy? (zmena sily trenia, maslo)

učiteľ: Životné testy neustále zomierajú z vašej kože. A zároveň sa budete musieť popasovať s rovnakými problémami, s ktorými sa stretávate aj vy doma.

Naučte sa zostaviť testovaciu prácu „Životná skúška“.

Živé testy

1 skupina

  • Dvere skriniek vo Vanyinej izbe začali vŕzgať. Váňa natrel pánty olivovým olejom a zaškrípal. Aká je pravda o vikorstave?
  • Počas túry sa Váňa šmýkal na mokrej tráve, spadol a uvedomil si, že...

2 skupina

  • Vanya povedal, že jeho matka si nemohla sňať prsteň z prsta, a vyzval ju, aby si prst umyla. Mama sa potešila a prsteň si ľahko vzala. Na čom je založený Vanyov návrh?
  • Vanya si všimol, že pred dverami jeho chatrče sa objavila malá cestička. Váňa stál hore a spal pod ľadom. Prečo si toľko zarobil?

3 skupina

  • Váňa išiel na bicykli. Ale pedále sa zle točili a poškodil ich olej. Aká je pravda o vikorstave?
  • Keď napadol prvý sneh, Vanya začal prezúvať letné pneumatiky na autách na zimné. Zimné pneumatiky majú malý dezén a sú na nich aj hroty. Vanya, ktorý sa vyspal so svojím otcom, bude meniť pneumatiky na aute?

4 skupina

  • Vanya sa rozhodla ísť s kamarátkami sánkovať. Vanya pred prechádzkou potešil svojich priateľov, aby im namazali pery špeciálnou masťou. Z čoho vychádza Vanina Rada?
  • Váňa začal oceňovať, že diaľničné poplatky sú pokryté špeciálnou zmesou (piesok a sil). Chceli by ste sa spýtať svojho otca, akú úlohu hrajú autá v Rusku?

učiteľ: Nedávno Dunno navštívil krajinu „Grating Power“. Vin nás pripravil o svoje poznámky. Poďme sa na ne pozrieť. Aký druh milosti udelil Dunno? (spätný projektor, pľuvanie)

učiteľ: Deti, žiadam vás, aby ste šli do kina a pozreli si film „Sila strúhania“.

Revízia multimediálnej prezentácie „The Power of Rubbing“ ( Dodatok 1).

učiteľ: Sme ochudobnení o Kráľovstvo síl, no na výstupe sme skúšaní testovaním. Prevezmite kontrolu nad vedomosťami a prihláste sa na zadanie testu.

TEST

1. Sánka sa z hora zatúla. Aká sila pôsobí na sane?

P. pevnosť trenie tuhosť
U. pevnosť trecie kováčstvo
V. sila trenie pokojne

2. Chodníky pri ľade vŕzgajú. V tomto prípade sila trenia podrážok o ľad.

Z. sa zväčšuje
D. sa nemení
E. mení

3. Ako sa vyrovnáva sila tela, ktoré sa trení pod hodinou?

A. za volantom
P. proti roč
N. neznamená priamo

4. Keď je povrch namazaný, trieť silou...

ja nemení
E. mení
U. sa zväčšuje

5. Rovnomerne sa prevracajúca elektrická lokomotíva má ťažnú silu 150 kN. Aká je prastará sila trenia?

K. 15 kN
L. 300 kN
X. 150 kN

TABUĽKA TYPOV

Skontrolujeme čiary. Kto odstránil kódové slovo „úspech“?

V. učiteľ: Naša cesta na koniec „Grating Power“ sa skončí. Prinesieme vrecká (hodnotenia).

odraz: Chlapci, prosím, analyzujte, prosím, „zruinovanie“ vašich myšlienok, budete cítiť, budete cítiť, ako ste sa zasekli na lekcii. Napíšte si ich na papieriky a dajte mi ich.

Pohľad dopredu:

Trenie je druh interakcie medzi telesami Sila, ktorá vzniká, keď je povrch telesa uzavretý a prechádza cez neho do nadlaktia, sa nazýva sila trenia. F tr

Príčiny odierania: Krátke povrchy chemických telies Vzájomná gravitácia molekúl chemických teliesok

Sila trenia s pokojom je sila, ktorá vás núti zničiť telo na jeho mieste.

Sila trecieho kovania Sila trecieho kovania je základom pre kovanie jedného telesa na druhom.

Trecie kamene poskytujú oporu, keď je jedno telo kameňované na druhom.

Vidi sili tertya tertya pokojne tertya kovzannya tertya kochenya

Porivnyannya sili tertya kochenya a sili tertya kovanie Visnovok: pri rovnakých pokrokoch je sila tertya kochenya vždy menšia ako sili tertya kovanie.

Je jasné, na čo použiť silu trenia 1 skupina 2 skupina 3 skupina 4 skupina Nastavte silu trecej sily z rovného povrchu Nastavte silu trecej sily z masla Nastavte silu trecej sily zo sily, ktorá tlačí na povrch

sila trenia Sila trenia nie je nízka: od povrchu k povrchu, ktorý sa zlepuje.

sila mriežky sila mriežky ležať: s vikoristanom mastila je sila mriežky menšia

Trecia sila spočíva v: sile, ktorá tlačí teleso k povrchu. trecia sila

sila trenia Sila trenia ľahnúť si: pohľad: pohľad na povrch, ktorý je zlepený.

Sila trenia ležať: neľahnúť si: 1) druh povrchu, ktorý sa má trieť; 2) sila, ktorá tlačí teleso k povrchu 1) rovina kontaktu telesa s povrchom

"Corisne" strúhadlo.

Mriežka „Shkidlive“ Spôsoby výmeny mriežky: Výmena kovanej mriežky za studenú mriežku. Úvod mazané medzi povrchy trieť.

Poznámka: Sila trenia vzniká medzi povrchmi, ktoré sa k sebe lepia. Sila trenia spočíva pod druhmi dotických povrchov. Trecia sila neleží na povrchu povrchu, ktorý je trený. Trecia sila sa mení pri výmene kovaného trecieho povrchu za tvrdnúci trecí povrch, keď je povrch, ktorý sa má trieť, namazaný.

Tabuľka svedectiev 1 2 3 4 5 úspech

Domáca úloha. Dajte list zošitovi na zásobu: Akonáhle sila trenia vzrástla do vytrženia, zakričali sme: „Hurá“ alebo „Stráž“

Ďakujeme za lekciu s pripravovaným New Rockom!


, experimentálna činnosť, trenie, pozri trenie, spôsobiť trenie

Prezentácia pred triedou



















Späť dopredu

Rešpekt! Predchádzajúce zobrazenia snímok sú zahrnuté v recenzii len na informačné účely a nemusia odhaliť všetky možnosti prezentácie. Ak vás tento robot láka, prosím, nalákajte ma na novú verziu.

Ciele lekcie:

Osvitný:

  • naučené povinnosti šľachty chápajúce silové trenie
  • šľachta vidi tertya
  • všimnite si experimentálne určiť, kde uložiť treciu silu
  • výchovná vina, poznámka, zisťovanie dôvodov viny, sila,

Rozvíjanie:

  • rozvoj logického myslenia
  • vývoj, experiment
  • Lištu je potrebné upraviť pomocou kovania
  • Formulovať, vykonávať výskum, analyzovať a aktualizovať výsledky výskumov

Vikhovny:

  • viesť žiakov k aktívnemu zapájaniu sa do samostatných činností
  • vihovanská kultúra spilkuvannya

Obladnannya pre učiteľa: Počítač, multimediálny projektor, prezentácia, drevený blok, dynamometer, súprava Vantage (3), 2 okrúhle poháre, 2 sklenené sklíčka.

Vybavenie pre študentov: Dynamometer, hárok hladkého papiera, blok dreva, súprava výhod (3), 2 okrúhle poháre, 2 sklíčka.

Príprava pred lekciou: Na koži môžete vidieť obsah, informačné hárky a hárok sebahodnotenia.

Plán

  1. Organizačný moment (2. polčas)
  2. Aktualizácia vedomostí (2 časti)
  3. Motivačný začiatok hodiny (1 xv.)
  4. Vývoj nového materiálu (20. storočie)
  5. Zapínanie opotrebovaného. Riešenie úloh jednoduchého charakteru (5. storočie)
  6. Vikonannya test (4 epizódy)
  7. Vhodnosť vrecúšok. Budínok. zavdannya Odraz (5 khv.)

Pokrok v lekcii

I. Organizačný moment

učiteľ: Ahojte chalani! Posaď sa. (snímka 1)

Dnešná lekcia je trochu nezvyčajná z 2 dôvodov. hovorím ti. Volám sa Ľudmila Ivanivna a ďalším dôvodom je, že v triede sú hostia. Ale inak je lekcia ako predtým – lekcia, ktorú sa treba naučiť.

Otče, začnime lekciu,
Nedovoľ, aby ti niečo ublížilo.
Budeme počuť, budeme počuť,
Príkaz vyžaduje virishuvati.
Yak, prečo a prečo,
A vážite si to!

V časti „Vzájomnosť tiel“ ste sa dozvedeli o rôznych silách, ktoré nám pomáhajú v živote. V tejto lekcii sa naučíme ďalšiu silu, nemenej dôležitú, ale začnime hádaním toho, čo už o silách viete.

II. Aktualizácia vedomostí

Pokračujte vetou:

  • Sila je...
  • Vidi sily:
  • Jedna vimir sila...
  • Sila prichádza v prestrojení.
  • Sila je vektorová veličina. Čo to znamená?
  • Do hry vstupuje sila pružiny...

III. Motivačné semienko na lekciu

učiteľ: Chlapci, premýšľali ste niekedy nad otázkou: "Prečo kôň zanecháva stopy na chrbte?", "Akú úlohu hrá kôň pri holení ježkov?", "Prečo musíme starostlivo leštiť hlavy?"

Na základe týchto informácií sa môžeme naučiť látku z lekcie.

A os je teraz nabitá energiou a poznáte príslovie: „Aký fyzikálny jav vám pomáha odstrániť pomocou gumičky neposlušné maličké, ktoré zabili ovečky na poli? (Tertya)

učiteľ: Správny. A na to použijete silu na ďasno - treciu silu.

Ahojte, téma na lekciu POWER GUMBER.

Dnes si precvičíme lekciu na ďalšej karte. Falošné slová PREDMET zapíšte si tému lekcie.

Po tejto lekcii, akému druhu výživy by ste sa dnes chceli vyhnúť:

Naučte sa:

  1. Aká je sila trenia
  2. Vidi trenie
  3. Kudi vyhral rovno
  4. Poznáte zastosuvannya

Dnes vám pomôžem zistiť, aká je sila trenia, dozviem sa o druhoch sily trenia, zistíme s vami dôvody viny sily trenia a experimentálne budeme študovať, kde je sila trenia . A tiež vám pomôžeme rozvíjať logickejšiu myseľ, naučiť sa pracovať na nápadoch, analyzovať, porovnávať výsledky vopred a cvičiť samostatne v praxi, ako najlepšie viete.

IV. Vývoj nového materiálu

učiteľ: So vzhľadom tertya poznáte z detstva. Často hovoríme: „Nie tretí nohy“. V škole: „Takže tretí Napíšem si to do školy."

Dosvid prvý:

učiteľ: Na tvojom stole je kus dreva. Vezmite ho, položte ho pred seba a roztiahnite. Čo sa mu stalo?

učiteľ: Telo začalo bzučať .

učiteľ: Prečo sa tak trápiš?

Naučte sa:- Tertya. Povrchy sa o seba trú a telo sa nafúkne.

učiteľ: Sila trenia pôsobí na telo.

učiteľ: A ako je to rovno?

Naučte sa: Proti roč.

Otzhe: Sila, ktorá vzniká, keď sa jedno telo trie o povrch druhého, pôsobí na telo, ktoré sa zrúti a narovná sa proti zrúteniu, sa nazýva sila trenia.

učiteľ: Otočte sa ku karte Prečítajte si význam a skúste si ho zapamätať.

(Napájanie dvoch alebo troch osib). Vikonit zavdannya 1.

učiteľ: Čo si zistil?

Po odhalení takéhoto trestného činu sa dozvieme o dôvodoch viny sily.

Dosvid je iný:

Vezmite arkúšový papier a olivu. Nakreslite čiaru na list papiera. Teraz si skúste zarobiť na Skli sami. Čo si dávaš pozor?

VISNOVOK Naučte sa: Papier stratil svoju stopu, ale na papieri nie je žiadna stopa.

učiteľ: Čo je napravo?

Pozrime sa na povrch dotykového pera, papier a záhyb.

Horná časť papiera je krátka ako dotykové pero. A svah je hladší. V Ruskej federácii sa papier používa na morenie častí olivy o nervozite papiera, smrad sa na papieri stráca. Na povrchu nie sú také nerovnosti.

učiteľ: Takže, aký je dôvod na trenie?

Naučte sa: Krátka má povrch podobných telies.

Zapíšte si poradie druhého stĺpca s číslom 1

učiteľ: Vikonit dosvid 2

Tretí dôkaz: Stlačte jednu k jednej viac ako dve kostry a skúste jednu alebo druhú pohnúť.

Naučte sa: Zarobiť peniaze nie je také ľahké.

učiteľ: Čo je teda vpravo? Aj keď nemá veľa nedostatkov, na čom mu stále záleží?

Naučte sa: Gravitácia molekúl interagujúcich telies.

Do druhého stĺpca napíšte poradie čísla 2

Višňovok: spôsobiť viniknennya tertya

  1. Krátkosť povrchu dotických telies.
  2. Gravitácia molekúl interagujúcich telies.

Deti, existujú tri druhy strúhania: kované strúhanie, strúhanie za studena, pokojné strúhanie

Vezmite svojho kutila a postavte ho na nový, akonáhle začne tuhnúť, začne vznikať sila mriežkového kovania;

Ako rešpektujete, ale čo ak môžete pokojne vyčítať silu trenia?

Čo si myslíte o tom, ktorý z nich má najväčšiu silu?

Znova si to overme.

Umiestnite blok, pripevnite dynamometer a utiahnite ho závažím. A teraz rešpekt: ​​Pokúste sa zničiť blok, hlásiť tlak do dynamometra a nabrať maximálnu hodnotu, keď sa blok nezačne drobiť a v momente, keď sa kotúľa po povrchu stola. Vyrovnajte hodnoty karty.

Umiestnite dva guľaté polená pod blok a odčítajte údaje z dynamometra. Rovnaký

som pokojný.

Ako sa zdá, niet zla bez dobra. Aj keď trenie nepoškodzuje len pokožku, ale zlepšuje aj pevnosť tela. Keby nebolo jeho, všetko by sa spojilo a stále, kým by sa neukázal na rovnakej úrovni. Zo stien sa budú ligotať kvety a skrutky, látky sa budú rozmotávať, klin sa nebude dať ušiť, nite sa jednoducho nezastrihnú ani v hlavičkách, ani v látkach. Málo z. Bez straty pokoja by sme nemohli chodiť ani šoférovať. Hádajte, aké dôležité je skĺznuť do ľadu.

(Perelman Ya.I. Tsikava fyzika. Yakbi nedrhla. s. 263)

učiteľ: Jedny z londýnskych novín zo začiatku 20. storočia napísali: (nar. 1927)

„V dôsledku silnej ľadovej búrky zažíva pouličná a električková doprava v Londýne veľa ťažkostí. Takmer 1400 ľudí skončilo v nemocnici so zlomenými rukami, nič...“

učiteľ: Čo treba urobiť, aby sa to už neopakovalo? Ako môžete zvýšiť mriežku?

Naučte sa: Popíjajte so škrípaním, no dobre, zvýšiť drsnosť povrchu

učiteľ: Ale zdá sa, že áno sila trenia ležať nehybne pri pohľade na vagínu.

Prosím, otočte to úplne.

1. Čelné dôkazy

A) Položte jedno lano na blok a ťahajte ho rovnomerne po povrchu stola. Rešpektujte a zaznamenávajte hodnoty dynamometra do tabuľky oproti sebe.
B) Pridajte k bloku ďalšiu výhodu. Zaznamenajte hodnoty do tabuľky.
C) Pridajte do bloku tretí prídavok. Zaznamenajte údaje z dynamometra.
D) Skontrolujte výsledky úprav a urobte nové.

Višňovok: Čím väčšia sila, tým väčšia sila trenia.

Skontrolujte svoje poznámky so záznamom v tabuľke.

učiteľ: Akými spôsobmi môžete zmeniť tertya?

Naučte sa:- Tak sa zbavte svojich starostí. pieskové povrchy

učiteľ: Opotrebenie častí a mechanizmov stroja sa uskutočňuje trením. Ak chcete zmeniť trenie povrchov medzi nimi, zadajte maslo.

(snímka 10) Metódy zmeny trenia

  • Brúsenie
  • Zmashchennya
  • Zmenshennya navantazhennya
  • Nahraďte silu trenia kovania silou trenia kovania

V. Zabezpečenie rany. Cnosť bystrého charakteru

učiteľ: Na vašej karte je jedlo, ktoré ju zabezpečí.

Vráťme sa k tichému jedlu, ktoré sme si nastavili na klas na lekciu. Spoliehame sa na nich.

  1. Naozaj si máme leštiť hlavy?
    Tip: Zmena sily trenia a uľahčenie šitia.
  2. Akú úlohu zohrávajú sane pri pasení ježka?
    Záver: Úloha mastily sa mení z trenia na jednoduchšie pletenie.
  3. Prečo kredit zanecháva na zadnej strane stopu?
    Tip: Keď pritlačíte kreid k doske, vytvoríte veľkú silu trenia, ktorá odstráni časti kreidu - na doske zostane stopa.

    Rozprávky opatrovateľky v zimnom dni
    Milovala Saška. Vrantsi na saniach
    Sasha sedel, letel ako šíp,
    Plný šťastia v hore Križana. N. A. Nekrasov (sila trenia kovania)

    Vova je tu
    Na svojom bicykli
    Ušetrím varennyu
    Všetci na chatu. (tuhosť odierania sily)

    Chcem, aby bolo pre ňu dôležité mať na hodinu traktor,
    Jednoduché prenášanie na cestách;
    Vodič sa rúti práve v túto hodinu,
    Šťastie nie je zlá vec. A. S. Pushkin (sila odpadu)

    Črevá pre Chrobáka
    Chrobák pre vnučku
    Vnučka za babičku
    Babička za dedka
    Dám ti groš
    Nevedia ťahať a ťahať, nevedia ťahať . (silné trenie o pokoj)

učiteľ: A teraz sa pozrime, ako môžete použiť teóriu v praxi. Na druhej strane informačnej karty je prezentovaná práca s možnosťami.

VI. Vikonannya test

Testovací robot

učiteľ: Vezmite pero a zakrúžkujte správnu odpoveď.

možnosť 1 Možnosť 2
1. Ktorí jednotlivci majú silu trenia?
A. m
B. N
St m/s

2. Ktorá sila je väčšia: sila trenia s pokojom alebo sila trenia s kovaním?
A. Fp.< Fск.
B. Fp. = Fsk.
čl. Fsk.< Fp.

3. Je čas obuť čižmy pod nové?
A. Na zvýšenie trecej sily
B. meniť silu trením
V. sila trenia sa nemení

4. Keď je ľad, chodníky vŕzgajú pieskom, čo spôsobuje, že podrážky sa obtierajú o ľad.
A. mení
B. čoraz väčší
V. sa nemení

1. Aký druh nástroja môžete použiť na kontrolu sily trenia?
A. lineárny
B. kadička
B. dynamometer

2. Aká je sila menštruácie: sila trenia s pokojom alebo sila trenia s chladom?
A. Fp.< Fк.
B. Fp. = Fk.
čl. Fk.< Fp.

3. Prečo, ak sa telo dá do poriadku, zasekne sa?
A. na tele je sila v trecom kovaní
B. na tele, pevnosť, tuhosť odierania
V. na tele sila vtiera kľud

4. Keď sa auto začne šmýkať, na kolesá sa pridá štrk alebo škvara. Keď k tomu dôjde, sila trie...
A. mení
B. čoraz väčší
V. sa nemení

učiteľ: Chlapci, vezmite si olivové a vymeňte si karty. Správne verzie odpovedí sú uvedené na snímkach. Uveďte hodnotenie podľa špecifikovaných kritérií, ako je uvedené na snímkach.

Správne riadky:

Číslo jedla 1 2 3 4
možnosť 1 B U B B
Možnosť 2 U U A B

Hodnotiace kritériá:

  • hodnotenie „5“ za 5 správnych návrhov
  • Hodnotenie „4“ pre 4 pohľady verni
  • Hodnotenie „3“ za 3 zobrazenia verni

Máš to overené? Mám zdvihnúť ruku na niekoho s „5“? Nižšia. A kto potrebuje "4"?

Výborne! No rozhodnite sa, na čom popracovať.

Informačná karta sa vám stratí. Mali by ste ho prilepiť na šitie.

VII. Vhodnosť vrecúšok.

Pozrime sa na vrecko: Aké nové veci ste sa naučili v triede?

Ako ste dosiahli cieľ v triede?

Budínok. zavdannya

  1. §§ 30 – 32 (pre všetkých)
  2. Vigadati TV na tému „Yakbi sila trenia...“ (pre tých, ktorí to milujú)

Reflexia

Sebavedomie: Vezmite si hárok sebahodnotenia a poskytnite spätnú väzbu k otázke.

Arkush sebaúcty

Jedlo Takže Nie Dôležitá informácia
1 Poznám vidi silové trenie
2 Poznám jeden vimir alebo treciu silu
3 Viem, kde je sila trenia narovnaná
4 Môžem mať na mysli druh sily alebo trenia
5 Dokážem rozvibrovať silu trenia
6 Rešpektujem svoju prácu efektívnym spôsobom

A ešte chvíľu, chlapci, k hádanke o tejto lekcii vám chcem dať záložku o sile trenia. Rozdávam vám ich a vy im dávate karty.

Ďakujem za spivpratsyu!

Lekcia dokončená.

Literatúra:

  1. Grinchenko N. A. Kariérové ​​poradenstvo pre vidiecke školy // Fyzika v škole, 2001 č. 2.
  2. Maron A. E., Maron E. A. Didaktické materiály. Fyzika 7. ročník - M.: Drop, 2002.
  3. Perishkin A.V. fyzika 7. trieda - 3 druhy, Vipr. - M.: Drop, 2000.
  4. Perelman Ya. N. Tsikava fyzika. Kniha 1, 2 - M.: Nauka, 1991.

Meta lekcia Učte sa z trecej sily; pochopiť, že skutočná sila trenia je silná proti búrke, vetru a nešťastiu; experimentálne zistiť príčiny viny a sily; Pochopte rôzne typy mriežkových síl a pochopte pozitívne a negatívne úlohy mriežkových síl v živote.


Na stole je drevený blok. Zatlačte na niekoho a sledujte jeho ruku. Pripojte dynamometer a rovnomerne ho ťahajte. Vymeňte blok za valec a vyvŕtajte rovnaký. Čo môžete povedať o tekutosti tela? Ako zmenila názor na vyšetrovanie?




Dosvid 2 a 3. Vysvetlenie príčin viny. Môžeme určiť dva dôvody: strata jasnosti a absencia podobnosti medzi silou trenia a silou pružiny. Dôkaz 2: vezmite 2 sklenené dosky, stlačte ich k sebe a potom zatlačte jednu dosku pred druhú. Čo si dávaš pozor? Prečo je dôležité taniere ničiť? Pomocou pipety nakvapkajte 2-3 kvapky vody na jednu platňu a opakujte, kým nie je dokončená. Prečo je dôležitejšie ničiť taniere? Tip 3: vezmite si 2 kusy šmirgľového papiera a lupu. Pozrite sa na povrch týchto tiel. Dajte ich dokopy a pokúste sa ich jedného po druhom zničiť. Vymenujte dva dôvody viny.



















Sila trenia sposobuje vinu, preco si lezat tazkost molekúl povrchov konzistencia opracovania povrchov v blízkosti reči oleja veľkosť prítlačnej sily ložiská druhy síl trenie sila trenie sila kovaná sila trenie tvrdosť sila trenia pokojne drsnosť povrchu








Výživu učím perfektnou formou: „No, priatelia, povedzte mi, prečo je dôležité, aby sa nám do rúk dostali živé ryby? No kto, chlapi, vie: Budeme musieť na cestách čuchať s pieskom? Na obrúčkach s pieskom vyliezla Egorka na kopec. No, teraz na to prísť: Skĺzne Yegorka dole?


Naša pozícia je ešte štedrejšia. Na jednej strane sa proti odreninám vedie nemilosrdný boj: povrchy strojov sa odierajú, starostlivo leštia, jednoduché kované ložiská sa vymieňajú za guľôčkové alebo valčekové, látka sa vytvrdzuje a na tvorbe sa veľa pracuje. nových ideálnych ropných materiálov. Na druhej strane, prečo by nás otravovali, ako keby sa mriežka vylomila? Pri chôdzi nám odieranie robí skvelú prácu – aj keď je také dôležité chodiť po slizkom ľade. Autá a vlaky sa nemohli zraziť z miesta bez utrpenia. A akonáhle sa telo zrúti, kovaya, aby ste zastavili jogo, musíte sa hlásiť u zusilla.


Potrebujete si dopriať trenie? V priebehu dňa tieto steny oblizovalo trenie kvetov a nechtov, v rukách sa nedala zmyť ani jedna reč, žiadna kravina by nekopla, žiadny zvuk sa nezamkol, ale znejúci ako nekonečný mesiac, neustále bojujúci napr. , proti stenám miestnosti. Záverečná lekcia, ktorá nás premení na veľkú dôležitosť strúhania, nám okamžite dáva ľad. Pohreby na ulici vyzerajú beznádejne. Múdrosť a dôkazy života sú k dispozícii všetkým ľuďom. Napríklad: ak sa nedotknete, nepôjdete; išiel doprava ako hodinky; nešúchajte si ho do rúk; čo je okrúhle, to sa ľahko valí; Lizh forge o počasí; Nemôžete tkať lem s voskovanou niťou; Brúska na studne brúsi zuby;



VISNOVKI: Sila trenia je sila, ktorá vzniká, keď sa jedno telo zrúti na druhé. Pozrite si silu trenia: silu trenia s pokojom, silu trenia s kovaním, silu trenia s chladom. Príčiny vzniku trecej sily: - medzimolekulárna interakcia na povrchu tela, ktorý je zlepený; -krátke povrchy Sila trenia: - narovnaná v zadnej časti vyčnievajúceho ramena; - existuje bod stagnácie - súhrn bodov na povrchu interagujúcich telies; - slabo ležia v plynulosti vzdušného prúdenia telies, ktoré interagujú; -LEŽTE teda na strúhaných plochách. ako materiál, tak aj spracovanie povrchu interagujúcich telies; - leží pod silou normálneho tlaku a rastie s jeho nárastom; - NELEŽTE (na významných hraniciach) blízko povrchu, ktorý sa má trieť.




Ďakujem za dobrú prácu. A možno sa v ďalekej budúcnosti stanete veľkým vedcom a každý o nás bude písať. Bo, ako napísal veľký M.V Lomonosov: Nech je ruská zem ľudom našich Platónov a brilantne zmýšľajúcich Nevtonov! Ďakujem vám, deti, za lekciu!























Späť dopredu

Rešpekt! Predchádzajúce zobrazenia snímok sú zahrnuté v recenzii len na informačné účely a nemusia odhaliť všetky možnosti prezentácie. Ak vás tento robot láka, prosím, nalákajte ma na novú verziu.

Účel: upevniť stratené vedomosti o silách v prírode; spoznajte žiakov silou trenia; experimentálne z'yasuvati, čo položiť silu trenia; pozrite sa na „suchý“ rošt; vyrovnať mriežkový chlad, kovanie, pokoj; naučiť sa identifikovať typ mriežky; zahoďte Rozrakhunkovov vzorec znahodzhennya sili tertya (snímka 2).

Požadované technické vybavenie: interaktívna tabuľa, počítač, projektor.

Bezpečnostný softvér: PowerPoint, prehrávač videa, prezentácia.

Dizajn: Téma hodiny a úloha na aktualizáciu vedomostí je prezentovaná v škole. Na preložených poloviciach sú napísané (a oddelené) pokyny o sile trenia.

Materiál: drevený blok s hladkými hranami, ale s drsným povrchom; súprava vantazhivok 100 g; drevená doska, zle vyleštená; dynamometer, výkovky (2 valcové predmety, napr. 2 olivy).

Vysvetľujúca poznámka k sprievodnej prezentácii. (Dodatok 1)

Pokrok v lekcii

1. Organizačný moment. Letím. Dnes sa v triede pokúsime pochopiť význam súčasných ruských príkazov z pohľadu fyziky. (Snímka 3). Pri ktorých dodatočnými experimentmi môžeme potvrdiť a jednoducho demonštrovať možnosť opísať tieto prístupy. Je ľahké si hneď zapamätať, čo sme sa naučili v predchádzajúcich lekciách a čo potrebujeme dnes.

2. Aktualizácia vedomostí.

A) Jeden žiak pracuje na interaktívnej tabuli: Nakreslite silu telesa, silu pružiny a silu gravitácie. (Učiteľ prejavuje rešpekt až k stagnácii a priamej sile).(Snímka 4, 5)

B) Predtým, ako príde deň, učiteľ pripraví domácu úlohu. Zatiaľ čo celá trieda pracuje nezávisle v interaktívnej triede, nápady budú prediskutované v čase kontroly ďalšej prezentácie.(Snímka 6)

1. Kde je sila gravitácie väčšia? O čo ide?

2. Je sila pružiny väčšia (k 1 = k 2)? Čo môžete povedať o sile gravitácie, ako spočívajú tyče? (Snímka 7)

3. Kde je tvrdosť väčšia (m 1 = m 2)? Čo môžete povedať o sile gravitácie, ako spočívajú tyče? (Snímka 8)

4. Význam a rovnováha síl. Kam sa telo v tejto situácii zrúti? Ako sa môžete zbaviť sily naznačenej čiernou farbou, keď vaše telo skolabuje? (Snímka 9)

C) Dvaja študenti (sediaci v jednej lavici) určia úlohu a zvládnutie: „Pozri sa na rozvrh svojho tela a hmotnosti. Vybavenie: dynamometer, vantazh set” Žiaci prezentujú výsledky svojej práce triede a po diskusii o jedle vypracujú výsledky.

Učiteľ dohliada na dokončenie práce učiteľa a poskytuje potrebnú pomoc. Po 5-7 dňoch sa organizuje opätovná kontrola. Poďme hovoriť o kľúčových bodoch, ktoré boli zodpovedné za štúdie vo víťaznej úlohe.

3. Nový materiál

V predchádzajúcich lekciách nám bolo opakovane povedané, že na telo nepôsobí každé iné telo, ale činnosť týchto telies je kompenzovaná, telo buď odpočíva, alebo rovno a rovnomerne skolabuje (sla go 10). Fyzikálna veličina, ktorá charakterizuje pôsobenie jedného telesa na jedno sa nazýva sila. Urobme experiment: pomocou dynamometra potiahnite blok so závažím tak, aby bola rukoväť rovná. Prečo je to tak možné? Je to tak, ťažná sila je v tejto situácii kompenzovaná nejakou silou, ktorá nám ešte nie je známa? (Snímka 11). Pokúsme sa pochopiť, o aký druh moci ide, kde leží, kde leží.

Učiteľ a jeho asistenti vidia držanie (úžasnú vec) na koži.

Vykonajte tento experiment a premýšľajte: kam smeruje nám neznáma sila?

Táto sila sa nazýva sila trenia. Označuje sa Ftr a zobrazuje sa ako N. S čím to súvisí? Spojenie s bodkou baru a partie je teda spôsobené spojením dvoch tiel. Príčiny viny a násilné trenie dvoch (snímka 12). Keď jedno teleso sedí na druhom, nerovnosti sa rozplývajú jedna po druhej, čo vytvára silu, ktorá zatieňuje prúdenie. Ak si vezmete dva dobre vyleštené predmety, napríklad dva poháre, potom je sila trenia tiež veľká, pretože trenie medzi molekulami iných telies je spôsobené silami vzájomnej gravitácie, čo je príčinou trenia.

Kde je podľa vás táto sila? Otočte svoje domnienky. Možné rezance. (Snímka 13, 14)

(Najlepšie je organizovať prácu v skupinách – každá skupina skontroluje jednu hypotézu a vysloví a komentuje výsledok.)

1. Druh tekutiny (nesedieť príliš dlho).

2. Druh hmoty, ktorá sa má prepravovať.

Čím väčšie P, tým väčšie Ftr.

4. Typ drsnosti povrchu a iné.

Čitateľ pomáha modelovať experiment, aby si overil všetky predpoklady. Potom sa zaznamenajú všetky revízie.

Zoshits píšu Ftr. (Snímka 15)

  1. Narovnaný na b_k, protile k roč.
  2. Existuje spojenie medzi dvoma telami
  3. Usadzovanie: od vlhkosti (hmoty) tela a chlpatosti povrchu.

To. Ftr sa určuje podľa nasledujúceho vzorca (snímka 16): Ftr = µN, kde µ je koeficient trenia, ktorý je založený na type trecích plôch, N je potom reakčná sila podpory. sila pružiny, ktorá je na podpere, pod prílevom sily tela.

Dávame významný Ftr - to je sila, ktorá vzniká, keď povrch jedného telesa interaguje s povrchom druhého, ak sú telesá neporušené, alebo sa pohybujú po jednom.

Teraz umiestnite valčeky pod blok so závažím a vyskúšajte treciu silu. Porovnajte ich s týmito indikáciami, ktoré sú konečnými výsledkami tohto experimentu v predchádzajúcom experimente. Aký visnovok sa dá zarobiť? Presne tak, táto sila drhne mensch. Teraz položte blok so závažím na krátky povrch a pokúste sa ho zničiť. Na čo si dať pozor? Pevnosť mriežky sa výrazne zvýši a ak sa blok začne drobiť, vráti sa starodávna sila trenia, ktorá sa odstránila pri kovaní. Tobto. V prírode existujú tri typy „suchých“ mriežok: kovaná sila mriežky, sila mriežky za studena a sila pokojnej mriežky.

Oddeľte značky medzi Ftr.rolling_____Ftr.forging_____Ftr.calm. (Snímka 17)

4. Zapínanie

(Snímka 18) Silovým trením sa roztiahnite na zobrazenú situáciu s pokožkou. Naneste na pokožku energickým trením.

Ako môžete zvýšiť a zmeniť silu trenia?

Vysvetlite význam príkazov na doshte. Existuje nejaký zápach fyzického významu? (Snímka 19)

Dodatkovo: Nasmerujte zadky nejakou silou, trením.

Aká je kôra sily trenia? prečo?

Yak Škoda má na starosti treciu silu? Ako s tým môžete bojovať? Yak?

Domáca úloha: §30, 31, úloha 1 a 2, domáci pokus, spoznajte doplnkový materiál. (Dodatok 2). ( Objavuje sa v neštruktúrovanej alebo elektronickej forme). (Snímka 20).

Zoznam referencií

1. Perishkin A.V. fyzika 7. ročník: navc. Na podsvietenie. Inštalácia/A.V.Peryshkin. - 12. pohľad - M.: Drop, 2008.

2. Volkov V.A., Polyansky S.E. Hodiny fyziky: 7. ročník. - 2. návšteva. - M.: VAKO, 2009.



top