Rybacia kresba 2 ml gr. Kresba v druhej skupine juniorov: ako prebudiť inšpiráciu. Hry na doplnenie položky o detaily

Rybacia kresba 2 ml gr.  Kresba v druhej skupine juniorov: ako prebudiť inšpiráciu.  Hry na doplnenie položky o detaily

Shurman Inna
GCD za kresbu v druhej juniorskej skupine „Fluffy herringbone“

Abstrakt GCD pre kresba v druhej mladšej skupine« Nadýchaná rybia kosť»

Shurman I.N. kresba v 2. juniorskej skupine č Nadýchaná rybia kosť„Používanie nekonvenčnej technológie kresba

Integrácia vzdelávania oblasti: "Umelecká tvorba", "Rozvoj reči",

Cieľ: rozvoj zručností nakreslite rybiu kosť netradičným spôsobom, metódou poke.

Úlohy: cvičenie v schopnosti vnímať hranice listu papiera; rozvíjať tvorivú predstavivosť;

schopnosť používať netradičné techniky kresba(tykať);

obohacuje slovnú zásobu detí, formuje schopnosť vyberať definície pre dané slovo a odpovedať na otázku "ktorý?";

kultivujte vytrvalosť, presnosť.

Metodické techniky: herná situácia, hádanie hádaniek, psycho-gymnastika, produktívna činnosť, zhrnutie.

Prípravné práce: pozorovanie smreka v prírode, prezeranie ilustrácií znázorňujúcich smrek, čítanie básní o vianočnom stromčeku, kresba vianočného stromčeka v kvaši učenie sa básničiek

Materiály a vybavenie: umelý stromček, zelený kvaš, štetce s lepidlom, tégliky s vodou, obrúsky, listy albumu s nakreslený obrys vianočného stromčeka.

Priebeh hodiny.

Učiteľ pozýva deti na počúvanie a hádajte, ktorý strom to je tajomstvo:

Vždy ju nájdete v lese-

Kedy pojdes na prechadzku šššš:

Je pichľavý ako ježko

„V zime v šatách?“

- "Dobre dobre!"

A šaty sú nadýchané,

Zelená, rozvetvená!

Potom prinesie strom do skupina... Deti chodia okolo, skúmajú, dotýkajú sa jej.

Chváľ strom. Aká je? (Štíhle, živicové, zelené, dobré, zapáchajúce, pichľavé, nadýchané.) Dobrá práca, koľko slov prišlo.

Chlapci, čo ste múdri! Rybia kosť veľmi sa mi páči hrať s tebou.

Všimnite si, ktoré Vianočné stromčeky tenké a pichľavé ihly (môžete deťom dovoliť, aby sa ihiel opäť dotýkali, aby sa o tom presvedčili).

Smrek stojí pod modrou oblohou,

Na ktorých spia hviezdy.

(Sme v stoji, ruky máme vystreté nižšie - ruky a nohy roztiahneme trochu do strán, dlane držíme rovnobežne s podlahou - predstavujeme smrek. Zdvihnite hlavu hore, natiahnite krk - pokúšame sa vidieť hviezdy "na oblohe")

Všetko bolo natreté mrazom

Od hlavy po päty.

(Zdvihneme vystreté ruky nad hlavu a hladkými pohybmi dlaňami zo strany na stranu sa pomaly prehneme a spustíme ruky pred seba na podlahu - takto "Maľované" „Strapce-dlane“ celý strom je mrazivý)

Čisté perly šumivé

V tichom, zvonivom tichu,

(Perly zobrazujeme prstami oboch rúk - palec a ukazovák každej ruky spájame v malých kruhoch. Rukami robíme prudké pohyby v rôznych smeroch, ohýbame a narovnávame ruky - ukazujeme, ako jasne sa náš strom leskne)

Taký elegantný smrek -

Ako rozprávka na Mesiaci.

(Vraciame sa do východiskovej polohy a zobrazujeme vás jazero: nohy mierne od seba na šírku ramien, ruky mierne vystreté do strán, otvorené dlane smerujúce k podlahe. Robíme malé drepy a zároveň otáčame telo doprava a doľava, mierne dvíhame a spúšťame vystreté ruky - toto je náš elegantný vianočný stromček)

Dotknutím sa ramena oblakov

(Znovu vstať Rybia kosť... Postupne zdvíhame pravé a ľavé rameno)

Chytá hustý sneh.

(Vyskočíme čo najvyššie a zároveň si natiahneme ruky nad hlavu - „Chytanie snehu“)

Dokonca aj zajac stál na labkách

Pred touto krásou!

(Predstavujeme stojaci na labkách Králiček: hrbíme sa, ruky držíme na úrovni hrudníka. Keď sme v tejto polohe, pozeráme sa hore a striedavo zakláňame hlavy jedným smerom a druhým - ukazujeme, ako zajačik obdivuje krásny vianočný stromček)

Učiteľka chváli deti za ich neobvyklú premenu.

Potom učiteľ upozorní deti na skutočnosť, že Samotný vianočný stromček, nemá žiadnych priateľov, ale môžu jej pomôcť. Ponúka deti nakreslite krásne priateľky z rybej kosti.

Učiteľ vyzve deti, aby vzali štetec, nakreslili farby a zarecitovali báseň nakreslite rybiu kosť:

Zoberme si tu kefu Takže:

Je to zložité? Nie, je to maličkosť.

Kefa začala bodať

Zrazený "Päta".

A potom kráča v kruhu.

Ako dievča v okrúhlom tanci.

Si unavený? Poďme si oddýchnuť

A začneme znova klopať.

Kreslíme si: čas, čas,

U nás všetko vyjde!

V procese kresba učiteľ na deti upozorňuje, že farba je to nevyhnutné v rámci obrysu.

Keď deti dokončia prácu, učiteľ sa ponúkne, že ich vyzvedne Vianočné stromčeky vo veľkom lese(práce sú zverejnené na tabuli) a obdivovať ich. Opäť hovorí slová spolu s deťmi - definície: (zelený, pichľavý, lesný, zimný, aromatický, nadýchané atď.... a chváli deti.

Súvisiace publikácie:

Drahí priatelia! Šťastný nový rok všetkým! Želáme vám všetkým kreatívny úspech a zdravie. šťastie! Moje deti a ja radi pracujeme s niťami.

Úlohy: Naučiť deti prenášať obraz vianočného stromčeka na kresbu. Cvičenie pri kreslení rovných zvislých a šikmých čiar. Rozvíjajte kreativitu.

Krásny, zelený krásny vianočný stromček! Účel: Naučiť deti rolovať malé guličky z plastelíny. Naneste plastelínu na povrch lepenky.

Súhrn GCD pre aplikáciu v druhej juniorskej skupine „Rybia kosť“ Zhrnutie aplikačnej hodiny v druhej juniorskej skupine „Yolochka“ Vypracoval učiteľ: O. Kashuba Účel: Rozšíriť znalosti detí o prázdninách.

Abstrakt otvorenej netradičnej hodiny výtvarných a tvorivých aktivít detí na tému: Téma: „Zelená rybia kosť. Nadýchaná snehová vločka “.

Organizované vzdelávacie aktivity pre umelecký a estetický rozvoj (kresba) v druhej juniorskej skupine.

STIAHNUŤ (s fotografiou)

Škola GBOU číslo 492 štrukturálna jednotka číslo 1 „Aquarelle“

Vychovávateľ: Alexandrova Oksana Vyacheslavovna.

Druhá juniorská skupina (3-3,5 g.)

Téma: „Vianočný stromček!“

Relevancia tohto OOD je daná skutočnosťou, že
teraz sú potrebné nové prístupy k riešeniu moderných problémov estetického vnímania a rozvoja osobnosti všeobecne.

Vizuálna aktivita zaujíma osobitné miesto vo vývoji a vzdelávaní detí. Prispieva k rozvoju predstavivosti a fantázie, priestorového myslenia, prispieva k odhaleniu tvorivého potenciálu jednotlivca, prispieva k formovaniu estetickej kultúry dieťaťa, jeho emocionálnej reakcie. Získaním praktických zručností v oblasti umeleckej tvorivosti deti dostávajú príležitosť uspokojiť potrebu kreativity, realizovať túžbu vytvoriť niečo nové sami.


Schopnosť vidieť a porozumieť kráse okolitého sveta, prispieva k vzdelávaniu kultúry citov, k rozvoju umeleckého a estetického vkusu, pracovnej a tvorivej činnosti, podporuje cieľavedomosť, vytrvalosť, zmysel pre vzájomnú pomoc, umožňuje pre tvorivú sebarealizáciu jednotlivca.

Cieľ: Rozvoj výtvarných a tvorivých schopností detí v predškolskom veku pomocou netradičných techník kresby.

Úlohy:

Vzdelávacie:

  • Naučte sa vytvárať jednoduchý obrázok zápletky (na tému „Zima“).
  • Naučte sa používať pri práci netradičné techniky (kreslenie vatovými tampónmi, používanie šablóny šablóny a „poke“).
  • Posilnite znalosti detí o zime.

Vývoj:

  • Rozvíjajte schopnosť rozlišovať a pomenovať tvar (kruh, trojuholník). Farba (červená, žltá, zelená, modrá, biela).
  • Rozvinúť dialogickú formu reči: vytvoriť schopnosť viesť dialóg s učiteľom, porozumieť položenej otázke a byť schopný na ňu odpovedať.
  • Rozvíjajte jemnú motoriku rúk.
  • Rozvíjajte pozornosť a myslenie.

Vzdelávacie:

  • Pestovať vytrvalosť, presnosť.
  • Podporovať záujem o prírodu, lásku a rešpekt k nej.

Integrácia vzdelávacích oblastí:„Kognitívny vývoj“, „Umelecký a estetický vývoj“ (kresba), „Sociálno - komunikačný rozvoj“, „Rozvoj reči“, „Fyzický vývoj“.

Prípravné práce Pozorovanie sezónnych zmien v prírode v zime, rozprávanie o charakteristických znakoch zimy, čítanie básní o zime, prezeranie ilustrácií, počúvanie zvukových záznamov, hádanie hádaniek, pozorovanie nášho vianočného stromčeka pri prechádzke.

Práca so slovníkom: ľad, sneh, zima, mráz, vietor, snehová búrka, snehová búrka, sneženie.

Materiál:

  1. listy bieleho papiera (A4) s vopred nakresleným veľkým trojuholníkom (vyrobí učiteľ),
  2. vatové tampóny (pre každé dieťa), domáce „tykadlá“,
  3. kvaš zelenej, bielej, červenej, modrej, žltej farby,
  4. paleta,
  5. poháre vody,
  6. sada vianočných gúľ rôznych farieb a veľkostí,
  7. obrúsky na ruky - pre každé dieťa.

Vybavenie: doska, ilustrácia novoročného stromu (plagát); stromček ozdobený hračkami v skupine, magnetofón, sada vianočných gúľ rôznych farieb a veľkostí, zvukové nahrávky.

Priebeh hodiny:

Organizačný čas.

Pedagóg:Chlapi, prosím, všetci príďte ku mne. (Učiteľ zhromažďuje všetky deti okolo seba). Potrebujem tvoju pomoc. Dnes som dostal hádanku, ale nemohol som to uhádnuť. Pomôžete mi vyriešiť túto ťažkú ​​hádanku? Pomôžeš? Ďakujem vám, milí moji. Potom veľmi pozorne počúvajte hádanku:

Všetkým chlapcom sa to páči

Zelená krása.

Lopty, ihly

Na Nový rok ... (vianočný stromček).

Deti: Vianočný stromček!

Pedagóg: Všetko je správne. Je to vianočný stromček. Ako som nemohol tušiť? Ste moji asistenti. Čo by som bez teba robil? Všetkým vám veľmi pekne ďakujem.

Ozve sa klopanie na dvere.

Pedagóg: Zdá sa, že niekto klope ... Poďme počúvať (Klopanie sa opakuje). Kto klope na dvere? Chlapi, kto je to? Poďme sa pozrieť…

Učiteľ otvára dvere do skupiny. Za dverami je malý vianočný stromček (umelý) s obálkou, na ktorej je pripevnený list a pod ňou farby (kvaš). (Učiteľ prinesie vianočný stromček a farby do skupiny pre deti).

Pedagóg: Chlapci, pozrite sa, kto nás dnes prišiel navštíviť! Je to ten istý vianočný stromček, o ktorom sme uhádli hádanku. Ale neprišla k nám sama. Prišla k nám s farbami.

(Deti zvažujú hostí).

Pedagóg: Pozrime sa podrobne na vianočný stromček. Ach, čo je na našom strome?

Deti: kúsok papiera.

Pedagóg: Musíme sa pozrieť, čo to je. (Učiteľ otvára obálku). Chlapci, toto je list pre nás. Prečítajme si, čo sa tam píše? (Učiteľ číta deťom list).

Milí chlapci!

Moje meno je Yolochka! Kráčal som k vám po ľade. Cestou som stretol snehovú fujavicu a sneženie. Nastal horký mráz. Ale aj tak som k vám prišiel.

Naozaj sa chcem dostať do vašej materskej školy na Nový rok! Ale potrebujem tvoju pomoc. Každý príde na dovolenku oblečený. Ozdobte ma, prosím! A vtipné farby vám pomôžu!

Pedagóg: Deti, môžeme pomôcť nášmu vianočnému stromčeku?

Deti: Samozrejme, pomôžeme!

Pedagóg: Chlapci, pamätáte si, čo je napísané v liste? Vianočný stromček k nám prišiel prostredníctvom snehových vánorov, bol tuhý mráz a sneženie. A kedy je mráz a sneh?

Deti: V zime!

Pedagóg: Výborne! Samozrejme v zime. (Učiteľ ukáže deťom ilustrácie). Ryža. jeden.

Chlapi, čím si ozdobíme vianočný stromček? Pozrime sa na náš vianočný stromček, ktorý je už oblečený a stojí v našej skupine. Všetko sme to spoločne ozdobili. (Deti prídu k ozdobenému vianočnému stromčeku a skúmajú ho). Čo váži strom?

Deti: loptičky.

Pedagóg: Správne loptičky. Akú farbu majú gule?

Deti: zelená, červená, modrá, žltá.

Pedagóg: Správne. Aké veľkosti loptičiek?

Deti: odpovede detí. (Veľký aj malý).

Pedagóg: Chlapci, teraz nájdeme všetko v našej skupine zelenou farbou (odpovede detí: auto, stôl, detské jedlá ...). A teraz je červená (kniha, konštruktér, vlak ...), žltá atď.

Pedagóg: Výborne. Teraz sa pozrime na vianočný stromček. Jeho prvé vetvy sú krátke, druhé dlhé, tretie ešte dlhšie a posledné je najdlhšie. Dole je to stále viac a viac.

Ešte raz si pripomenieme, ako vetvičky rastú na vianočnom stromčeku. (Upevňujeme znalosti s deťmi).

(Na tabuli je plagát s obrázkom vianočného stromčeka). Ryža. 2.

Pedagóg: Čo sú to všetci veľkí chlapi. Teraz si sadneme k stolom. Chlapci, pozrite sa, čo majú všetci na stole. Papier, zelená farba a ceruzka so špongiou, poznáte ho. Toto je „úder“. Ryža. 3.

Na papier je nakreslený trojuholník. Je veľmi podobný nášmu vianočnému stromčeku, len ho treba vymaľovať. Akú farbu budeme maľovať?

Deti: zelené.

Pedagóg: Správne. Teraz vám ukážem, ako nakreslíme vianočný stromček. A aby bol vianočný stromček krásny, musíte pozorne počúvať, ako ho nakresliť. Beriem naše kúzelné „šťuchnutie“, namáčam ho do zelenej farby a tlačím „poke“ na papier zhora nadol (bežal som a bežal „poke“ dole). Stlačené - odstránené, ešte raz stlačené - odstránené. Keď je farba hotová, musíte ju znova namočiť do zelenej farby a pokračovať. Vianočný stromček by mal byť celý zelený a nadýchaný.

Chlapci, pripomeňme si, ako budeme opäť kresliť. (Oprava). Dobre!Ryža. 4.

Pedagóg: Deti, začnime kresliť. Zoberme si všetci správne „šťuchnutie“ a urobme náš vianočný stromček krásnym a nadýchaným.

(Deti vykonávajú prácu nezávisle pod dohľadom učiteľa).

Potom, čo je táto časť práce hotová, deti nechajú svoju prácu na stoloch uschnúť.

Pedagóg: A teraz sa z nás všetkých stanú vianočné stromčeky. Poďte ku mne bližšie. Deti odchádzajú od stolov a idú k učiteľovi. Pozorne načúvať.

Znie zvukový záznam (sprievodná stopa): Oscar Feltsman „Aróma lesu jedľa-jedľa-strom“.

Telesná výchova

Vianočný stromček.

Náš strom je úžasný ( kruhový pohyb rukami),

Náš strom je vysoký ( stáť na špičkách),

Vyššie ako mama, vyššie ako otec ( sadnite si a stojte na špičkách),

Dosahuje strop ( natiahnuť sa).

Poďme veselo tancovať. Eh, eh, eh!

Budeme spievať piesne. La-la-la!

Aby nás strom chcel opäť navštíviť!

(Kým prebieha telesná výchova, asistent vychovávateľa dopĺňa deťom do tabuliek farby a chýbajúci materiál).

Pedagóg: Tu si trochu oddýchneme a teraz musíme pokračovať v práci. Vianočný stromček sme urobili zeleným a nadýchaným, ale ešte sme ho nezdobili. Čo chýba na strome?

Deti: loptičky.

Pedagóg: Samozrejme. Vianočný stromček musíme ozdobiť guličkami rôznych farieb a veľkostí. Na to potrebujeme tyčinky a vatové tampóny. Veľké gule nakreslíme veľkými „tykadlami“ a malé vatovými tampónmi.

Chlapci, pred vami sú farby rôznych farieb. Pripomeňme si ich farby. (Oprava).

Deti pomenujú farby.

Pedagóg: Teraz nakreslíme veľké gule. Vezmite „tykadlo“, namočte ho do červenej farby a „tykadlo“ pritlačte na papier. Odstránené „poke“. Tak sme dostali loptu. Na inom mieste nakreslíme rovnakú guľu. Deti, začnime kresliť. Poďme pekne po poriadku „Jab“ a nakreslite loptu... Všetci ste dobrí chlapi! Ryža. päť.

Potom, čo sú nakreslené červené veľké gule, začneme kresliť malé guľôčky inej farby. Aby sme to urobili, vezmeme vatový tampón a namočíme ho do žltej farby. A budeme kresliť rovnako ako červené guličky. Na papier vložili palicu - vybrali ju, vložili - vzali. Ako šikovné a krásne ste pri zdobení nášho vianočného stromčeka.

Teraz vezmite čistú tyčinku a inú farbu farby. Ako budeme kresliť loptičky? Povedz mi.

Deti: odpovede detí. (Prebieha oprava).

(Kresbu sprevádzajú slová - rady, ak dieťa potrebuje pomoc, učiteľ nakreslí prvok na svoj papier).

Pedagóg: Deti, všetci ste skvelí! Každý odviedol dobrú prácu! Tu je to, čo sme dostali. Ryža. 6.

Všetci krásne ozdobili svoje vianočné stromčeky. Teraz k nám na dovolenku určite príde elegantný vianočný stromček. Teraz si miesime nohy, spievajme a tancujme pre naše vianočné stromčeky.

Deti tancujú a spievajú s učiteľkou „Les zdvihol vianočný stromček“.

(Na záver boli vianočné stromčeky narezané a zlepené do šišiek a predložené rodičom).

Aplikácia

Ryža. 1 Ilustrácie pre prácu so slovníkom (zima, sneženie, blizzard, blizzard).

Ryža. 2 plagát na vianočný stromček.

Ryža. 3 Materiály pre prácu.

Ryža. 4. Nakreslíme „ryžu“ technikou rybej kosti.

Ryža. 5. Rybia kosť s loptičkami.

Obr. Vianočné stromčeky.

Aktuálna stránka: 5 (celkovo má kniha 8 strán)

Písmo:

100% +

Lekcia 30. Formovanie „cookies“

Obsah softvéru. Posilniť schopnosť detí valcovať hlinu krúživými pohybmi; vyrovnajte loptu stlačením dlane. Rozvinúť túžbu po sochárstve. Pokračujte v precvičovaní modelovacích schopností. Posilniť schopnosť presne pracovať s hlinkou (plastelínou).

Metodika vedenia hodiny. Pozvite deti, aby si pripravili koláčiky na hranie s bábikami (do „obchodu“, na „narodeniny“, na „hostí“ atď.).

Zvážte okrúhle sušienky s deťmi, objasnite ich tvar (okrúhle, ploché). Opýtajte sa chlapcov: „Ako môžete vyrábať sušienky?“ Ak nikto neodpovedá, povedzte, že najskôr musíte hodiť guľatú loptu a potom ju stlačiť dlaňami.

Deťom, ktoré budú mať problémy s vyrovnaním lopty, ukážte túto techniku ​​na samostatnej hrudke hliny alebo tým, že vezmete dlane dieťaťa do svojich a loptičku zľahka stlačíte.

Materiály. Sušienka. Hlina, dosky, tyčinky na kreslenie vzoru na sušienky (pre každé dieťa).

Pri hrách, prechádzkach zvážte s deťmi ploché okrúhle predmety.

December

Lekcia 31. Kresba „Snehové gule, veľké i malé“

(Možnosť „Fluffy Toy“)

Obsah softvéru. Posilniť schopnosť detí kresliť okrúhle predmety. Naučte správne techniky maľovania farbami (bez toho, aby ste prekračovali obrys, kreslite čiary štetcom zhora nadol alebo zľava doprava). Naučte sa opakovať obrázok a vyplňte voľný priestor listu.

Metodika vedenia hodiny. Pripomeňte si s deťmi, ako na prechádzke tvarovali hrudky zo snehu, objasnite ich tvar.

Pozvite ich, aby si pamätali rukou vo vzduchu, a potom urobte kruhový pohyb rukou a štetcom.

Ukážte techniku ​​tieňovania na tabuli. Nechajte deti chcieť maľovať.

Poznámka. Túto lekciu je možné vykonať kolektívne. V tomto prípade deti kreslia (v podskupinách) na veľký list papiera.

Materiály. Listy farebného papiera A4 alebo o niečo väčšie (v závislosti od veľkosti štetcov), biely kvaš, tégliky s vodou, štetce, obrúsky (pre každé dieťa).

Spojenie s inými povolaniami a aktivitami. Deti sa pri chôdzi hrajú so snehom. Skúmanie ilustrácií, nadýchané hračky.

Lekcia 32. Sochárstvo „Ploché pečivo, veľké i malé“

Obsah softvéru. Pokračujte v učení detí, ako z veľkého kusa hliny odštipnúť veľké a malé hrudky; krúživými pohybmi vyvaľkajte hrudky hliny. Posilnite schopnosť sploštiť loptu stlačením dlane.

Metodika vedenia hodiny. Pozvite deti, aby si zapamätali a ukázali vo vzduchu techniky vyrezávania torty, povzbudzujte ich, aby pomenovali vykonané akcie: „Odlomil som kúsok hliny, položil som si ho na dlaň, oboma dlaňami som stočil loptičku a stlačil ju. moje dlane - ukázalo sa, že koláč. “

Ak deti nedokážu pomenovať postupnosť akcií, zapnite ich a pomenujte ich, aktivujte deti a opýtajte sa ich: „Čo robiť ďalej?“ Slová sprevádzajúce obrazový proces pomôžu deťom porozumieť a zapamätať si, čo a ako majú robiť.

Pozvite deti na výrobu veľkých i malých koláčov. Požiadajte o meno, čo ešte tvarovali podobne ako koláče.

Keď sú torty vytvarované, pochváľte chlapcov, že usilovne sochali; ponuka liečiť bábiky koláčmi.

Materiály. Hlina, dosky, tyčinky na zdobenie tvarovaných koláčov (pre každé dieťa).

Lekcia 33. Formovanie „hrkálky“

Obsah softvéru. Naučte deti vyrezávať predmet skladajúci sa z dvoch častí: lopta a palica; spojte diely a pevne ich pritlačte k sebe. Cvičenie vo valcovaní hliny rovnými a krúživými pohybmi dlaní.

Metodika vedenia hodiny. Zvážte s deťmi 2-3 hrkálky, objasnite ich tvar a štruktúru, navrhnite „nakresliť“ hrkálky do vzduchu prstami jednej ruky, potom druhej ruky.

Opýtajte sa detí na sochárske techniky. Pozvite ich, aby im vo vzduchu rukou ukázali, ako budú váľať hlinu na časti hrkálky. Povedať, že každé dieťa si môže vyrobiť hrkálku, akú chce.

Pritom sledujte používanie správnych sochárskych techník. Deťom, ktoré sa s prácou rýchlo vyrovnali, treba dať ďalšie hrudky hliny, aby mohli vyformovať jednu hračku naraz.

Zvážte všetky vytvarované hrkálky s deťmi, všimnite si rozmanitosť hračiek; motivovať deti k tvrdeniam o tvare a štruktúre hrkál.

Materiály. 2-3 hrkálky rôznych prevedení. Plastelína rôznych farieb alebo hliny, dosky (pre každé dieťa)

Spojenie s inými povolaniami a aktivitami. Hry v hracom rohu, skúmanie hrkál, objasnenie ich tvaru.

Lekcia 34. Kresba „Stromy na našom webe“

Obsah softvéru. Naučte deti vytvárať obraz stromu pri kreslení; nakreslite objekty pozostávajúce z rovných zvislých a šikmých čiar, usporiadajte obrázky na celý list papiera, nakreslite veľké na celý list. Pokračujte v učení maľovania. Metodika vedenia hodiny. Nezabudnite s deťmi na zvláštnosti štruktúry stromov. Môžete ich pozvať, aby šli k oknu a znova sa pozreli na stromy, ktoré rastú na mieste materskej školy, na ulici.

Pozvite deti, aby spolu s pohybom rúk ukázali, ako sa nachádza kmeň a vetvy stromu. Zavolajte pár chlapov na tabuľu, aby predviedli techniky obrázku.

Na konci práce zvážte všetky kresby s deťmi. Všimnite si, koľko rôznych stromov namaľovali - ukázal sa celý les.

Poznámka. Túto lekciu je možné vykonať kolektívne. Pre kolektívnu kompozíciu by ste mali pripraviť veľký list papiera a položiť ho na samostatný stôl, ku ktorému sa priblížia a nakreslia 2-3 deti. Ostatné deti v tomto čase kreslia na listy papiera. Kolektívnu kompozíciu je možné vo voľnom čase doplniť o relevantné obrázky. (Túto aktivitu organizuje pedagóg a prediskutuje s deťmi, čo ešte môže byť v lese (kríky, polámané konáre stromov ležiace v snehu a podobne).) Podporujte aktivitu a kreativitu detí, ktoré na niečo prišli ich vlastný. Na konci práce zvážte celkový obraz a všimnite si krásne stromy; ponúknite zavesenie obrázku v skupine, aby ste ho mohli obdivovať, ukážte ho rodičom.

"Strom v zime"

Kostya I., 2. skupina mladších žiakov


Materiály. Biely papier 1/2 krajinného listu (alebo veľký list pre kolektívnu kompozíciu), kvašové farby, plechovky s vodou, štetce, obrúsky (pre každé dieťa).

Spojenie s inými povolaniami a aktivitami. Pozorovanie pri chôdzi; skúmanie rôznych stromov vrátane pohybov rúk na obrys konárov a kmeňa. Upozornite deti na farbu kmeňov stromov a konárov.

Lekcia 35. Aplikácia „Pyramída“

Obsah softvéru. Naučte deti v aplikácii sprostredkovať obraz hračky; vyobraziť predmet pozostávajúci z niekoľkých častí; usporiadajte diely v zostupnom poradí. Upevnite znalosti o farbách. Rozvíjajte vnímanie farieb.

Metodika vedenia hodiny. Zvážte s deťmi pyramídu, objasnite tvar, veľkosť jej častí.

Spolu s chlapcami určte postupnosť lepenia. V procese práce usmerňujte svoje akcie kladením otázok o postupe lepenia. Upozorniť deti na potrebu používať správne techniky lepenia.

Zvážte všetky výsledné pyramídy, pozvite deti, aby pomenovali svoje farby. Zvýraznite najkrajšie diela.

Materiály. Pyramída (najlepšie pozostávajúca z guličiek alebo krúžkov rovnakej farby). Listy albumu, hrnčeky na papier (rôzne farby na rôzne stoly), lepidlo, štetce na lepidlo, obrúsky.

Spojenie s inými povolaniami a aktivitami. Deti sa hrajú s predmetmi a hračkami rôznych veľkostí, okrúhle; demontáž a zber pyramíd a iných hračiek pozostávajúcich z okrúhlych častí (húsenica).

Lekcia 36. Kresba „Rybia kosť“

Obsah softvéru. Naučiť deti sprostredkovať obraz vianočného stromčeka v kresbe; nakreslite objekty pozostávajúce z čiar (zvislé, vodorovné alebo šikmé). Naučte sa používať farby a štetec (kefu opláchnite vodou a naneste na handričku (obrúsok) predtým, ako vezmete farbu inej farby).

"Jedle"

Ira F., 2. skupina mladších žiakov


Metodika vedenia hodiny. Pripomeňte deťom novoročné sviatky. Uvažujte o vianočnom stromčeku s nimi, vrátane ukážky jeho tvaru pohybom ruky vo vzduchu. Zavolajte 2-3 deti (tie, ktoré dobre zvládli metódy kreslenia) na tabuľu na kreslenie vianočného stromčeka.

Chlapci, ktorí sa rýchlo vyrovnajú s prácou, môžu dostať ďalší list papiera. Ak dieťa položí na jeden list niekoľko vianočných stromčekov, treba ho pochváliť za nezávislosť, kreativitu; zdôrazniť rozmanitosť vytvorených obrázkov.

Na konci hodiny položte všetky kresby na tabuľu a buďte radi, že existuje veľa rôznych vianočných stromčekov (malých, vysokých, štíhlych, nadýchaných atď.). Túto aktivitu je možné vykonávať ako kolektívnu.

Materiály. 1/2 krajinového papiera, tmavozelený kvaš, kefy, plechovky s vodou, obrúsky (pre každé dieťa).

Spojenie s inými povolaniami a aktivitami. Preskúmanie stromu (stromov) v areáli materskej školy, stromu v skupinovej miestnosti; porovnanie stromu s inými stromami. Čítanie básní o novoročných sviatkoch. Preskúmanie ilustrácií v detských knihách s dôrazom na hlavné časti a vlastnosti jedlí.

Lekcia 37. Tvarovanie „veže“ („Pyramída diskov, prstencov“)

Obsah softvéru. Pokračujte v učení detí krúživými pohybmi valcovať hrudky hliny medzi dlaňami; vyrovnajte loptu medzi dlaňami; vytvorte predmet z niekoľkých častí tak, že jednu na seba položíte. Posilnite schopnosť úhľadne vyrezávať.

Metodika vedenia hodiny. Zvážte vežu s deťmi, objasnite, z ktorých častí pozostáva. Pozvite všetky deti, aby vo vzduchu ukázali, ako valia hlinu krúživými pohybmi dlaňami.

Naučte deti dosiahnuť prenos rozdielu vo veľkosti krúžkov; odstráňte prebytočnú hlinku z hrudky, ak sa ukáže, že je väčšia, ako je potrebné.

Zvážte všetky vyrábané výrobky, radujte sa s deťmi z toho, koľko krásnych veží sa ukázalo, pozostávajúcich z krúžkov rôznych veľkostí.

Materiály. Vežička pozostávajúca zo 4–5 krúžkov rovnakej farby. Hlina, dosky (pre každé dieťa)

Spojenie s inými povolaniami a aktivitami. Hry s vežičkami „Kto bude s najväčšou pravdepodobnosťou zbierať?“, „Zbierajte to isté“. Cvičte deti pri porovnávaní predmetov rôznych veľkostí v procese hier.

Lekcia 38. Kresba „Zoznámenie sa s hračkami Dymkovo. Kreslenie vzorov "

(Možnosť „Krásna hračka“ - kresba podľa návrhu)

Obsah softvéru. Zoznámiť sa s ľudovými dymkovskými hračkami. Vyvolajte radosť z pohľadu na svetlú, elegantnú maľovanú hračku. Upozornite deti na vzory, ktorými sú hračky ozdobené. Naučte sa zvýrazňovať a pomenovávať jednotlivé prvky vzoru, ich farbu.

Metodika vedenia hodiny. Postavte deti k stolu s hračkami Dymkovo. Ponúknite ich zváženie; povedzte, že tieto inteligentné a svetlé hračky sú vyrobené z hliny, pokryté bielou farbou a potom namaľované jasnými vzormi.

Pozvite deti, aby vybrali vzory a pomenovali ich, dajte im príležitosť nakresliť prst po čiarach vzoru a pomenovať jeho časti. Ak je pre chlapcov ťažké odpovedať, opýtajte sa ich (opakovaním pohybu prstom po obrysoch prvkov vzoru), ako sa tento tvar nazýva (prsteň, prúžok, škvrna), akej farby je.

Pozvite deti, aby prišli k stolom v dlhom rade a nakreslili vzory, kto chce, čo chce.

Na konci práce pozvite deti, aby si prezreli všetky kresby, povedali, aké vzory nakreslili, pomenovali ich farbu a tvar.

Materiály. 3-4 hračky Dymkovo zdobené jednoduchými vzormi. Listy albumu, kvašové farby (2-3 farby, jedna pre dve deti stojace vedľa seba), štetce, voda, obrúsky (pre každé dieťa).

Spojenie s inými povolaniami a aktivitami. Pri zvažovaní dizajnu skupinovej miestnosti upozornite deti na hračky Dymkovo, obdivujte ich, všímajte si ich jas, eleganciu, krásu; ponuka pomenovať predmety, ktoré sú na ne prenesené, zvýrazniť dekorácie (čiary, škvrny, bodky; ich farba).

Lekcia 39. Sochárstvo podľa návrhu

Obsah softvéru. Rozvíjajte schopnosť nezávisle premýšľať o obsahu sochárstva. Cvičenie v rôznych sochárskych technikách.

Metodika vedenia hodiny. Pozvite deti, aby pomenovali krásne hračky a predmety okolo nich, ktoré videli na prechádzke. Ak je v skupine niektorý z menovaných predmetov, zvážte ich s deťmi.

Ponúknite chlapcov, aby oslnili, kto chce, čo chce. Pripomenie vám správne sochárske techniky. Podporujte nezávislosť, vytrvalosť.

Zbierajte všetky predmety, ktoré vytvorili deti, na spoločnú dosku.

Pochváľte deti za ich usilovnosť a porozprávajte im rozprávku, ktorú vymyslel učiteľ, vrátane vyrezávaných predmetov v akcii.

Materiály. Hlina (plastelína, plast), dosky (pre každé dieťa).

Lekcia 40. Aplikácia „Nalepte, akú hračku chcete“

Obsah softvéru. Rozvíjajte predstavivosť, tvorivosť detí. Upevnite znalosti o tvare a veľkosti. Cvičenie v správnych technikách skladania obrázkov z dielov, lepenie.

Metodika vedenia hodiny. Požiadajte deti, aby pomenovali hračky, ktoré sú okrúhle alebo sú vyrobené z okrúhlych častí.

Povedať, že každé dieťa by malo premýšľať o tom, čo by chcelo nalepiť, a potom zložiť obrázok na list. Skontrolujte správnosť úlohy a nechajte deti začať lepiť. Podporujte lepenie viacerých položiek.

"Cheburashka"

Anya B., 2. skupina mladších žiakov


Položte všetky hotové diela na tabuľu alebo ich rozložte na stôl, zvážte ich s deťmi a ponúknite pomenovanie zobrazených hračiek.

Chváliť chlapcov a užívať si s nimi svetlé, krásne obrázky. Požiadajte deti, aby pomenovali tvar a farbu zobrazených hračiek.

Materiály. 3-4 hračky okrúhleho tvaru alebo pozostávajúce z okrúhlych častí (hrkálky, loptičky, pyramídy atď.). Viacfarebné hrnčeky na papier rôznych veľkostí, listy albumov, lepidlo, štetce na lepidlo, obrúsky (pre každé dieťa).

Spojenie s inými povolaniami a aktivitami. Hračkárske hry; objasnenie tvaru, štruktúry, farby hračiek.

Lekcia 41. Kresba „Vianočný stromček so svetlami a loptičkami“

Obsah softvéru. Naučiť deti prenášať obraz elegantného vianočného stromčeka na kresbu; nakreslite veľký vianočný stromček do celého listu; ozdobte ho technikami namáčania, kreslenia oblých tvarov a čiar. Rozvíjajte estetické vnímanie, vytvárajte obrazové reprezentácie. Predstavte ružové a modré kvety. Vyvolajte pocit radosti z krásnych kresieb.

Metodika vedenia hodiny. Pred začiatkom hodiny zvážte elegantné vianočné stromčeky s deťmi v skupine, v hale. Zdôraznite, že vianočný stromček v hale je veľmi vysoký - od podlahy po strop. Upozornite deti na ozdoby na vianočný stromček, ktoré môžu kresliť (gule, koráliky, nite do dažďa, vlajky atď.), Ich tvar a farbu.

Pozvite chlapcov zavolaných na tabuľu, aby na vianočnom stromčeku vystrihnutom z papiera ukázali, ako sa dá ozdobiť (svetlá, gule, strieborné nite, korálky) a aké triky sa dajú robiť. (Učiteľ ukazuje techniku ​​adhézie.)

„Krásne gule a elegantný vianočný stromček“

Julia P., 2. juniorská skupina


Na konci hodiny obdivujte s deťmi svetlé kresby, pomenujte použité farby (ružová, modrá).

Materiály. Listy albumov; kvašové farby zelená, žltá, ružová, modrá, biela; kefy, poháre s vodou, obrúsky (pre každé dieťa).

Spojenie s inými povolaniami a aktivitami.Účasť na novoročných sviatkoch, prezeranie vianočného stromčeka a dekorácií vianočného stromčeka. Hry s hračkami, didaktické hry na upevnenie znalostí o tvare a farbe predmetov. Pozvite deti, aby povedali, aké stromčeky majú doma, čím sú ozdobené.

Lekcia 42. Kresba „Vyzdobme si palčiaku“

(Integrovaná lekcia založená na divadelnej akcii)

Obsah softvéru. Naučiť deti kresliť podľa rozprávky „Rukavica“, vytvárať báječný obraz. Rozvíjajte predstavivosť, kreativitu. Formovať schopnosť ozdobiť predmet. Upevniť schopnosť používať v procese kresby farby rôznych farieb; Pred použitím ďalšej farby kefku opláchnite a osušte na obrúsku.

Metodika vedenia hodiny. Po sledovaní hry „Rukavica“ pozvite deti, aby si rukavičku ozdobili, aby mali zvieratá nový, krásny dom.

Opýtajte sa chlapcov, ako môžete rukavicu zdobiť štetcom a farbami.

Požiadajte deti, aby pomenovali farby farieb, ktoré stoja pred nimi na stoloch. Opýtajte sa, ako správne držať kefu, nakreslite na ňu farbu, kefku opláchnite. V priebehu hodiny pripomínajte techniky kresby, metódy dekorácie.

Spolu s deťmi zvažujte hotové kresby, tešte sa z rozmanitosti dekorácií. Môžete vziať malé zvieratká do rúk, ukázať im nové domčeky s rukavičkami a opýtať sa: „Páčia sa ti domčeky, ktoré ti chlapi nakreslili?“, Pochváľte všetky deti.

Materiály. Rukavice vystrihnuté učiteľom z papiera, kvašové farby 4-5 farieb, štetce, plechovky s vodou, obrúsky (pre každé dieťa).

Spojenie s inými povolaniami a aktivitami. Zvážte dekorácie oblečenia, hračky Dymkovo s deťmi. Čítanie bieloruskej ľudovej rozprávky „Rukavichka“ (Kniha na čítanie v materskej škole a doma. 2-4 roky. Zostavil VV Gerbov, NP Ilchuk. - M.: Onyx, 2005).

Lekcia 43. Modelovanie „Mandarínky a pomaranče“

Obsah softvéru. Posilnite schopnosť dieťaťa sochovať okrúhle predmety valcovaním hliny kruhovým pohybom medzi dlaňami. Naučte sa vyrezávať predmety rôznych veľkostí.

Metodika vedenia hodiny. Zvážte s deťmi mandarínky a pomaranče (môžete si vziať iné ovocie alebo predmety rôznych veľkostí), určite ich tvar a veľkosť. Ujasnite si množstvo hliny potrebnej na skultúrnenie veľkých i malých predmetov.

Pozvite deti, aby gestom vo vzduchu ukázali techniku ​​valcovania hliny.

Deťom, ktoré dokončia prácu skôr ako iným, môže byť poskytnutá hrudka hliny navyše. Zaistite, aby deti jasnejšie vyjadrovali rozdiel medzi predmetmi vo veľkosti. Užite si všetky obrázky vytvorené spoločne.

Materiály. Mandarinky a pomaranče (alebo iné okrúhle predmety rôznych veľkostí). Hlina, dosky (pre každé dieťa).

Spojenie s inými povolaniami a aktivitami. V každodennom živote a v procese hier obohacujte predstavy detí o okrúhlych predmetoch rôznych veľkostí na rôzne účely (hračky, zelenina, ovocie).

Lekcia 44. Kresba „Ozdobme káču Dymkovo“

Obsah softvéru. Pokračujte v oboznamovaní detí s hračkou Dymkovo. Naučte sa zvýrazňovať prvky obrazu, naneste ich na kačicu vystrihnutú z papiera. Spôsobiť radosť z výsledného výsledku; od jasu, krásy dymkovského obrazu.

Metodika vedenia hodiny. Zvážte s deťmi 2-3 hračky Dymkovo. Opýtajte sa, ako sú hračky zdobené, navrhnite pomenovať prvky dekorácie (pruhy, priľnavé škvrny, bodky). Pozvite deti, ktoré si chcú na hárku papiera pripevnenom na doske ukázať, ako budú zdobiť svoje kačice.

Potom pozvite deti, aby sa vymaľovali vzorom bielych kačičiek. Ujasnite si správne techniky práce s farbami. Položte všetky maľované kačice na stôl, obdivujte ich s deťmi. Všimnite si, že všetky kačice sa ukázali byť svetlé, elegantné, krásne.

Materiály. 2-3 hračky Dymkovo. Kačice vystrihnuté učiteľom z bieleho papiera (dĺžka siluety kačice je 10–12 cm), kvašové farby dvoch farieb (rôzne farebné kombinácie na každom stole), štetce, obrúsky, nádoby s vodou (pre každé dieťa) ).

Spojenie s inými povolaniami a aktivitami. Vo svojom voľnom čase môžeme s deťmi skúmať dymkovské hračky a ich žiarivé elegantné maľovanie.

Lekcia 45. Aplikácia „Krásny obrúsok“

Obsah softvéru. Naučte deti vytvárať vzor na štvorcovom papieri tak, že do rohov a do stredu a do stredu každej strany umiestnia veľké kruhy rovnakej farby malé kruhy inej farby. Rozvíjajte kompozičné schopnosti, vnímanie farieb, estetické cítenie.

Metodika vedenia hodiny. Povedzte deťom, že dnes budú zdobiť obrúsok. Pripomeňte im, že si už pozreli rôzne ozdobené položky. Zvážte s deťmi dve vzorky obrúskov a opýtajte sa, ako sú ozdobené. Pripomeňte si, že hrnčeky musíte najskôr rozložiť na list papiera. Ujasnite si poradie usporiadania figúrok a ponúknite ich starostlivé prilepenie.

Vložte všetky hotové práce na dosku, označte najkrajšie obrúsky v zložení, farebnej kombinácii. Povzbudzujte deti, aby sa vyjadrili (pomenujte figúrky, ich farbu; povedzte, ako sa dekorácie nachádzajú).

„Mačka a hračky: medveď, lopta, lopta“

Lena T., 2. juniorská skupina


Materiály. Dve vzorky obrúskov, rôznej farby. Biely papier veľkosti 15 x 15 cm, hrnčeky rôznych veľkostí (priemer 3 cm a 2 cm), dobre kombinované farby (2 farby na stôl, rôzne kombinácie pre rôzne stoly), štetce, lepidlo, obrúsky (pre každé dieťa).

Spojenie s inými povolaniami a aktivitami. Skúmanie predmetov zdobených jednoduchými ozdobnými vzormi, hračiek Dymkovo, obrúskov atď.

Abstrakt priamych vzdelávacích aktivít Umelecká tvorivosť (kresba)

"Krása z rybej kosti"

Téma projektu: "Naše mesto"

Druhý najmladší (3-4 roky)

Pripravil učiteľ

GBOU SOSH č. 1155

Novikova Valentina Sergeevna

Cieľ. Naučte sa kresliť vianočný stromček veľký a biely nadýchaný sneh.

Úlohy.
-Rozvíjajte pozorovanie u detí, záujem o dianie v prírode v zime.

Kreslite sami celým spánkom štetca a jeho koncom a kresbu umiestnite na celý list.

Na upevnenie techniky adhézie kreslenie zaoblených tvarov netradičným spôsobom (pomocou uší) pomocou techník poke.

Materiály. Tónované listy papiera A4, kvaš dvoch farieb (zelený, biely), štetce, tyčinky do uší, tégliky s vodou, maľba s krajinou zimného lesa.

Prípravné práce

Pozorovanie zmien prírody v zime (sneženie).
Úvaha o dokončených umeleckých dielach.

Čítanie básní o zime, vianočnom stromčeku, snehu.

Metodika vedenia priamych vzdelávacích aktivít.

Učiteľka pripomína deťom, ako oslavovali Nový rok. Pýta sa, v ktorom ročnom období, kto k nim prišiel na dovolenku. Počúvame básne o zime a vianočnom stromčeku. Uvažujte o obrázku zimnej lesnej krajiny, kde rastú jedle a iné stromy.

Učiteľ ponúka nakresliť krásny vianočný stromček. Pripomína, že strom je vysoký, musíte ho nakresliť zhora nadol, navrhuje pohybmi rúk ukazovať, ako vetvy rastú.

V procese kreslenia si učiteľ pripomína techniky práce s kvašom.

Nechajte kresbu zaschnúť. V tejto dobe učiteľ recituje riadky z básne I. Nikitina „Biely nadýchaný sneh, víri sa vo vzduchu a potichu padá na zem, ľahne si ...“.

Pozýva deti, aby sa zmenili na snehové vločky a ukázali, ako sa sneh víri a potichu klesá k zemi.

Učiteľka pozýva deti, aby nekonvenčným spôsobom (vatovými tampónmi) kreslili padajúci sneh a upresnili, akú má farbu.

Na doske je vhodné zorganizovať výstavu kresieb. Na záver ponúka obdivovať, aké krásne vianočné stromčeky sa ukázali. Požiadajte deti, aby vyjadrili svoj postoj k kresbám svojich priateľov, ktorý strom sa im páči viac. Pomôže im to vyjadriť svoj postoj, emocionálne dať prvé známky („ako“, „krásne“, „dobrý vianočný stromček“ atď.)

Anastasia Rybakova
Abstrakt otvorenej hodiny kresby v druhej skupine mladších žiakov „Yolochka“

Cieľ: Naučiť deti sprostredkovať obraz vianočného stromčeka v kresbe.

Úlohy programu:

Naučte sa kresliť objekty pozostávajúce z čiar (zvislé, šikmé);

Rozvíjajte schopnosť používať kvaš a štetec (držte štetec správne, namočte do farby iba spánok štetca, odstráňte prebytočnú farbu na okraji nádoby, štetec dobre opláchnite, osušte na obrúsku);

Podporujte nezávislosť v práci a túžbu pomôcť zajačikovi.

Prípravné práce:

Skúmanie vianočného stromčeka pri prechádzke, skúmanie ilustrácií, skladanie hádaniek, čítanie poézie, spievanie piesní.

Práca so slovníkom: koruna, kmeň, vetvy, krátke, dlhé.

Vybavenie:

Obálka s listom, papierové siluety zajačikov, silueta vianočného stromčeka, list pre každé dieťa (1/2 albumu albumu, zelená, hnedá farba, štetce so stojanom, tégliky s vodou, obrúsky podľa počtu deti.

Organizácia:

Deti stoja blízko učiteľa.

Ozve sa klopanie na dvere. Učiteľ prinesie obálku a siluety malých zajačikov.

Pedagóg: Chlapci, pozrite sa na tento list, hádajme, od koho je.

„Beží rýchlo

A šikovne skáče

Jazdí v bielom

Potom v sivom kabáte,

Každý je pozvaný jesť mrkvu

Tento ušatý, plachý ... (zajačik) “

Deti: Zajačik.

Vychovávateľ: Bunny nám poslal list, nechám si ho prečítať:

"V lese je veľa rôznych stromov, ale málo jedlí." A pod nimi je veľmi dobré skryť sa pred chladom a vetrom. Nakreslite pre mňa a mojich priateľov - Zajac (vyberá z obálky siluety zajačikov, prosím, toto sú vianočné stromčeky (odoberie vzorku z obálky).

Pedagóg: Chlapci, pomôžme zajacom a nakreslite im vianočné stromčeky! Každý z vás nakreslí svojmu zajačikovi vianočný stromček (deťom sa rozdávajú papierové siluety malých zajačikov). Prejdite a sadnite si k stolom.

Priebeh hodiny.

Pedagóg: Teraz budeme kresliť. Poďme sa pozrieť na vianočný stromček.

Akej farby je? - Zelená.

Čo má ona? (ukazuje na hlaveň) - Sud.

Aký kufor? - Rovný, vysoký.

Čo ešte strom má? (ukazuje na vetvy) - Pobočky.

Kde sa pozerajú konáre? - Pozri dole.

Aké pobočky? - Krátke v hornej časti, dlhšie v spodnej časti, spustené dole.

Ako sa volá vrch vianočného stromčeka? - temeno hlavy.

Pedagóg: Pozrite sa, ako nakresliť vianočný stromček:

1. Zhromažďujeme farbu na štetci, takto prebytočnú farbu na okraji nádoby odstránime. Zhora trochu ustúpime, aplikujeme kefu a vedieme bez trhania zhora nadol. Toto je kmeň.

2. Teraz hore, úplne hore, nakreslite vetvy: najskôr na jednej strane, potom na druhej strane, sú krátke a pozerajú sa dole.

3. Odstúpte a nakreslite viac konárov, sú dlhšie, pozerajú nadol. Konáre sú priatelia - držia ich vo dvojiciach.

4. Ustúpime a nakreslíme viac konárov na jednu a druhú stranu kmeňa, sú najdlhšie.

Ukázalo sa, že je to strom.

Kefku opláchnem, osuším na obrúsku

Vychovávateľ: Štetec „preskočí“ cez obrúsok a s hromadou ho dá do stojana.

Fyzická minúta. (Deti stoja pri stole).

Pedagóg: A teraz sa s vami budeme hrať.

V lese žil vianočný stromček (deti stoja pri stoličkách)

Strom bol malý. (drep dole)

A potom to rástlo, rástlo, (postupne vstávalo)

Vstal pod nebesami (ruky hore)

Konáre sú naklonené nadol (krútia rukami zo strany na stranu)

Sú priatelia vo dvojiciach. (Pritlačia si ruky na hruď a zobrazia nohy zajačika.)

Zajačikovia bežali k stromu (chmeľ na mieste)

Jazdili sme na trávniku.

Dobre. Sadnite si k stolom.

Pedagóg: A teraz si strom nakreslíš sám. Vezmite štetec do pravej ruky, ukážte. Nakreslime vianočný stromček do vzduchu. (Slovná pripomienka obrazu vianočného stromčeka). Teraz zadajte hnedú farbu a kmeň natrite najskôr hnedou farbou. Pri kreslení nezabudnite dobre opláchnuť štetec, zdvihnite zelenú farbu a nakreslite vetvy.

Nezávislý výkon práce detí.

V priebehu práce učiteľ pomáha tým, že mu na list nakreslí smrek.

Učiteľ položí hotovú prácu na stôl, aby všetky deti videli prácu.

Reflexia:

Pedagóg: Pozrite sa, aký les ste získali zo svojich vianočných stromčekov. Páči sa ti to? Chlapci, „zasadte“ si svojho zajačika pod vianočný stromček, ktorý sa vám najviac páčil. Dobrá práca, máte krásne vianočné stromčeky, s rovnými kmeňmi, nadýchanými vetvičkami, a teraz budú všetky zajačiky teplé pod vašimi vianočnými stromčekmi. Páčilo sa mi, ako si sa dnes mal.

Súvisiace publikácie:

Synopsa otvorenej integrovanej hodiny komunikácie a kreslenia v prvej juniorskej skupine „Na návšteve slnka“ Abstrakt otvorenej integrovanej hodiny (komunikácia) a výtvarnej tvorby (kresba) v prvej skupine mladších žiakov. Pedagóg:.

Abstrakt otvorenej hodiny netradičnej kresby v druhej juniorskej skupine „Púpavy - kvety nevídanej krásy“ Abstrakt otvorenej hodiny netradičnej kresby v druhej skupine mladších žiakov na tému: „Púpavy - kvety nevídanej krásy“ Účel :.

„Kreslenie Dymkovo vzorov. Zdobíme sukňu milenky Dymkova. “ Obsah programu: 1. Vzbudiť v deťoch záujem o tému hodiny, postup.

Abstrakt otvorenej hodiny kresby „Žltá púpava“ v druhej skupine mladších žiakov Zhrnutie GCD za kresbu v druhej mladšej skupine „Žltá púpava“ Ciele: naučiť sa sprostredkovať obraz kvetu, jeho štruktúru a tvar pomocou.

Abstrakt otvorenej hodiny v skupine mladších žiakov v kreslení



hore